EET BOTER Inauguration du Monument Leopold II La Panne Le Centenaire de la Dynastie La Taxe de Séjour BERICHT - AVIS T entoonstelling S. M. Ie Roi ayant exprimé le désir de voir clóturer les fètes de Inauguration du monu ment de Leopold II par une revue des dra- peaux oü notre souverain s'adresserait Lui mênr.e aux délégués et porte-drapeaux des sociétés participantes, le comité a changé le programme de la manière suivante k 2.3o h. Inauguration du monument et Parade navale. a 3.i5 h. Défilé des enfants des écoles de la ville et des anciens combattants. a 3.45 h. Revue des drapeaux par S. M. le Roi- C'est le 19 Juiilet prochaia dans la matinée que sera célébié a La Panne le Centenaire de la Dynastie Beige. Déja, l'on procédé a la décoration des ave nues qu'empiuntera le Conège Royal, car La Panne recevra ce jour la la visite de Leurs Majestés le Roi et la Reir.e, qu'accompagne ront Monsieur Renkin, premier Ministre, et Monsieur Dens, Ministre de la Défense Natio nale. Voici le programme succinct de la iécep tion qui dans sa simplicité promet d'ètre im posante. A 9 heures 3o précises, les autorités et les invités, un millier d'enfants des écoles com munales, de l'CEuvre nationale de l'Enfance, toutes les sociétés locales, les habitants de La Panne tt des millieis de viilégiateurs seront réunis depuis la Chapelle des Pères Oblats jusqu'a proximi de la Plage, paur saluer Leurs Majestés qui descendront de \oiture devant le batiment historique oü fut regu le 17 Juiilet 1831par Monsieur de Sauvage, dé- légué du Congrès National, leRoiLéopoldl". Une trés courte cérémonie se déroulera a eet endroit qui ne pouvait ètre mieux choisi pour commémorer, en face du mémorial érigé a la gloire de nos grands rois, le Centenaire de la Dynastie qui fit une Belgique heureuse et prospère. De la, nos souverains se rendront a la Cha pelle Royale oü le souvenir des nombreuses visites de la familie royale, pendant la guer re, est pieusement conservé. Les groupements d'anciens combattants et invalides et toutes les sociétés patriotiques sont cordialement invités a se taire repié- senter a Lu Panne par une délégation et leur drapeau. La réunion des sociétés aura lieu a 9 1/2 heures précises, route royale devant la gen darmerie. Le Roi et la Reine seront regus, a l'entrée de la Commune de La Panne, par Monsieur d'Arripe, bourgmestre et par Monsieur Ed. Pirsch, président de l'Association Régionale des Hoteliers, Propriétaires et Commergants. Les anciens combattants auront, au cours des cérémonies, la place d'honneur. De Arrondissements Commissaris van Yper brengt ter kennis van het publiek dat het viseeren der internationale rijbewijzen voor bestuurder en motor rijtuigen zooals voordezen door zijne bemiddeling mag ver vuld worden. Le Commissaire de l'Arrondissement d'Ypres porte a la connaissance du public que les carnets internationaux de circu lation et les permis de conduire peuvent être visés par ses soins. Le Syndicut d'Initiative de notre ville vient de recevoir la lettre suivante Dans certains pays, on fait courir le bruit que l'existence d'une taxe de séjour rend la vie a Paris particulièrement onéreuse pour les étrangers. II n'en est rien en léalité. La taxe en ques tion a, en effet, été abolie a l'occasion de l'Fxposition Coloniale Internationale de Paris. Les prix d'hötels, loiu d'avoir été augmentés cette année, sont done intérieurs a ceux de l'année dernière. 11 s sont, d'ailleurs, rendus publics par voie de brochures attestant que les hoteliers se sont engagés a ne pas majorer leur tarif pendant toute la durée de l'Expo- sition. Au moment oü beaucoup de touristes se disposent a faire un voyage en France, il est interessant de signaler que, d'une fagon géné rale, les prix des chambres dans les hotels sont généralement inférieurs a ceux de l'an dernier et que les taxes frappant les étran gers en France out partout disparu. De Vichy on nous sign ale égale,nent que la taxe de séjour y est supprimée. Ce n'est done pas sans raison que nos hoteliers protestent contre cette nouvelle taxe. Een en ander over Natuur- en Industrieproducten De mensch heeft, naar den stand der weten schap van dezen tijd, voor zijn voeding eet-en drinkwaren noodig, waarin als bestanddeelen voorkomen eiwitten, vetten, koolhydraten, water, zouten en vitamines. De mensch had, al eeuwen voordat de we tenschap dit heeft uitgemaakt, bij intuïtie zijn voedsel zóó gekozen, dat deze onmisbare be standdeelen van de voeding in zijn spijs en drank in voldoende hoeveelheden voorkwa men. De zich op natuurlijke wijze voedende mensch heeft dan ook door de tijden geen be zwaren ondervonden van het genot der door hem zelf geteelde voedingsmiddelen en van het dierlijk voedsel, dat de natuur hem aan bood. Alleen als de mensch in bijzondere omstan digheden vei keerde, omstandigheden, die hem noodzaakten zich eenzijdig te voeden, traden er allerlei stoornissen in zijn gezondheid op, die naar later is geoleken het gevolg waren van die eenzijdige voeding. Ook de industrialiseering van het levens middelenoedi ijl heelt het karakter van menig voedingsmiddel zoo veranderd, dat het niet meer zoo gezond werd als voorheen. Toen de bevolking van Indië zich in hoofd zaak voedde met de door haar zelf gekweekte rijst, bleef zij gezond. Toen zij later geslepen rijst die er zooveel mooier uitziet dan onge slepen als voedsel nam, begon de beriberi te heerschen, een ziekte, die duizenden en nog eens duizenden slachtoffers heeft gemaakt. De groei van de industrie is voor de wereld van buitengewoon groot nut geweest als iedere goede zaak heeft echter de industriali seering van het levensmiddelenbedrtjf ook hare schaduwzijde. Het is gebleken, dat de producten, die de industrie aflevert, in zeker opzicht achter staan bij de waren, zooals moeder Natuur dit doet. Wij behoeven daarom niet minachtend te spreken over de dikwijls voortreflelijke fabri katen van de industrie. Wij zouden niet terug kunnen gaan tot den tijd, dat we zelf ons brood bakten en op het gebied van de bakkerij ligt er zelfs voor de groot industrie in Neder land nog een belangrijk arbeidsveld braak. Onze huisvrouwen hebben het wel veel ge makkelijker dan hare grootmoeders, nu de in dustrie voor haar tal van eet- en drinkwaren voor het gebruik gereed althans bijna ge reed, levert. Maar toch, de vitamineleer heeft het zoo duidelijk aangetoond zijn de industriepro ducten in menig opzicht surrogaten van de natuurproducten. Bij de margarine industrie spreekt dit wel heel duidelijk. Margarine is een surrogaat voor boter en volkomen terecht adverteeren de boterproducenten, dat boter» niet te vervangen is Mocht men, vóórdat de onmisbaarheid van vitamines in ons voedsel was gebleken, nog verklaren, dat de voedingswaarde van marga rine even groot was als die van boter, thans is die verklaring alleen nog maar juist, wat de calorieënwaarde van beide voedir.gsmid- delen betreft. De boter bevat vitamines, die in margaiine niet voorkomen. Daarom is in derdaad boter niet te vervangen »,en dit zal nog zoo blijven, zoolang pogingen, om de in boter aanwezige vitamines kunstmatig te be reiden, niet geslaagd zijn. Over den smaak valt niet te twisten zoo zegt men. Maar niets is geheel waar en dit geldt ook voor dit oude spretkwoord. Voor wie smaak heeft is boter heel iets anders dan margarine. Dit verschil in smaak tusschen boter en' margarine heelt wel degelijk een objectieve oorzaak. Boter wordt, naar men weet, bereid door aangezuurde room of melkte karnen. Bij dit karnproces voegen zich de druppeltjes vet uit den room of den melk bijeen, zoodat er een kneedbaar product ontstaat. Margarine wordt bereid door gesmolten vetten en oliën met aangezuurde ondermelk te mengen en te be werken dit mengsel wordt snel met ijswater afgekoeld, waarbij de margerinamassa stolt. Daarna wordt deze herhaaldelijk gekneed. Physisch bestaat nu tusschen boter en mar garine dit verschil, dat boter is samengesteld uit kleine vetbolletjes en margarine uit fijne vetkristalletjes en dit vei klaart, naast het ver schil in inwendigen bouw tusschen botervet en margarinevet, het verschil in smaak tusschen het natuurproduct en het surrogaat. De margarine industrie is tot bloei geko men in een tijd dat het verschil in beteekenis van boter en margarine voor de voeding nog niet bekend was. De nu foutief gebkken theo rie van de gelijke voedingswaarde van boter en margarine, naast den betrekkelijk lagen prijs van margarine heeft gemaakt, dat in ons land van melk en zuivel, per hoofd van de bevolking, meer margarine dan boter wordt gegeten. Het zou voor de volkswelvaart van belang zijn, als het botergebruik toenam. De concur rentie tusschen de boterproducenten op de wereldmarkt is groot en de a'zct vau boter wordt door ongezonde protectie in het buiten land bemoeilijkt, zoodat het een gezonde pro tectie zou zijn, als ons eigen volk meer boter wilde eten. dan thans het geval is. Hierboven zijn de redenen uiteengezet, die een verhoogd botergebiuik wenschelijk ma ken. Schier iedere huismoeder is in staat haar man en kinderen boter te geven op de boter ham. Laat zij inzien, dat het voor de gezond heid van haar gezin in hooge mate wensche lijk is, voor hun appetijt bevorderlijk en voor ons volk heilzaam, als zij de echte boter onzer samenwerkende melkerijen op hare tafel plaatst. Dan zal zij spoedig de waarheid inzien van onze leuze boter is n et te vervangen Uit Wenken voor het Gezin bijblad van Voeding en Hygiëne »J. De handwerken van de Stadsmeisjesschool der Rijselstraat zullen aldaar ter bezichtiging gesteld worden op Zondag 26, Maandag 27 en Dinsdag 28 Juli telkens van 8 u. 's morgens tot 6 u. 's avonds. Ingang vrij.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 2