HET YPERSCHE LA RÉGION D'VPRE- Supplément Wekelijksch Overzicht voor de Franciscaanschs Missie van Congo ïondagrast - Repos dominical 12' Jaargang, N' 15 a B Juli 1931 Bijvoegsel 12' ^nnée, N° A 5 a 8 Juillet 1931 Rrijsuitdeelïngen Goed nieuws voor onze Vaart Exame niiitslagen Officieel Nieuws "onderscheiding Conférence de St-Vincent de Paul Eglise Sl-Martin Groote Markt o— Grand'Place den Dinsdag 21 Juli Nationaal Feest) le Mardi 21 Juillet (Féte Nationale) Duitschland Aller oogen zijn op dit land gericht, alle landen wachten angstig wat er zal gebeuren en intusschen br komen wij hier de prachtigste bewijzen van hetgene wij week na week hebben doen uitschijnen Duitschland heeft bedrogen, gedurig bedro gen immer valsch gespeeld Duitschland wilde ertoe komen niets te moeten betalen van zijne oorlogsschulden, het gebruikte zijn geld alleen om zich te wapenen en daaruit moest volgen ofwel oorlog, ofwel een zooge zegd failliet. Pas enkele dagen geleden be kwam het Reich een moratorium van een jaar maar dat was hem niet genoeg en dadelijk daarop vroeg het aan Amerika, aan Frankrijk, aan de Internationale Bank nieuwe kredieten I Ja, nieuwe kredieten, maar alsmenhem vroeg daartoe waarborg te geven, als men hem vroeg' vaarwel te zeggen aan 't bouwen van nieuwè oorlogsschepen, als men hem vroeg vaarwel te zeggen aan zijne werking om met Oosten rijk aan te sluiten en een stap te doen om den vrede te bevoordeeligen, was het antwoord geen waarborg, geen afzien van bewapening, geen de minste toegeving Wat is er gebeurd Amerika was het spel moe, Frankrijk hield voet bij stuk en Duitschland, om te toonen dat het een slachtoffer is, geeft een vertoo ning als zou het bankroet zijn. Beurs, banken en geldverhandelingen worden stop gezet en, als dit ten slotte nog geen indruk maakt, beslist de Duitsche regeering toch doch veel te laat op eigen macht te steunen om den hopeloozen toestand toch te redden. En eens te meer mag België de gebroken potten helpen betalen de Duitsche badgasten die een zeer groot aandeel der vreemdelingen op de kust uitmaken, vluchten indien zij er nog de middelen toe hebben, de anderen loopen als doolaars rond, zonder te kunnen betalen, en wachten naar een eerste kans om voor hun geld waar te krijgen en ook af te reizen. Wat morgen brengt weet nog niemand. Volgens de laatste berichten nochtans heeft Duitschland afgezien van zijn-voornettfen om opnieuw de Rentenmark in 't binnenland in te voeren. Ook is men gewaar dat het mogelijk is den toestand nog te redden indien het Reich zelf wil In Spanje is men intusschen ook nog altijd onrustig gestemd. De ware overwinnaars in de laatste verkiezingen zijn de socialisten van de uiterste linkerzijde. Maar daaronder vindt men syndikalisten, anarchisten en zelfs beken de terroristen, die niet teel vragen om samen te spannen met de spaansche partijgangers van het sovjetisme. Wat men er ook van hoop te, hebben de verkiezingen ten volle bewezen dat het gedaan is in Spanje met de monar chie. Dit is te wijten aan de vroegere hande lingen van de diktatuur, Nochtans wil dit niet zeggen dat de zaken niet even gemakke lijk eene andere wending kunnen nemen. Daarbij komt de groote verdeeldheid, veroor zaakt door de sterke strekking régionalisme die er thans heerscht de Kataianen willen hunne lastig veroverde vrijheden zien be krachtigen de Baskeri en de Aragoneezen werken met evenveel ijver om zelfstandig te mogen bestaan en verderop staat Navarre ook gereed om alleen te werken. Al deze gebeurtenissen hebben den toe stand in Italië eenigszins op het achterplan geschoven. Men wachtte met sparining op de bijeenkomst van den Grooten Raad van 't-fas- cisme, maar men is er'niet veel van te weet gekomen, buiten een protest dat uitgegeven werd om verzet aan te teekenen tegen de En- cykliek van den Paus. Maar alles blijft er bij woorden zonder een enkel feit te kunnen aan halen dat bewijst dat de beschuldigingen van den vatikaanstaat niet gegrond zijn. RIK. Maandag 20 Juli, te g u., heeft deze jaar- lijksche plechtigheid der prijsuitdeeling plaats in de meisjesschool der H. Familie, de Stuers- straat. Donderdag 23 Juli, te 9 u. 3o, in het St- Vincent's College, ingang langs de Bolling straat, en ook in het Klooster der Rousbrugge Damen, Maloulaan, te 10 u. voor de bewaar- klassen en te 16 u. voor de lagere en middel bare afdeelingen. Het beheer der Handels- en Nijverheidskamer ontving zooeven vanwege den Heer Brutsaert, volksvertegenwoordiger, mededeeling van volgend schrijven MINISTERIE Brussel, den 15 luli 1931. VAN VERKEERSWEZEN 3 Algemeen Secretariaat Waarde Collega, U hebt willen belang stellen in de vraag van de Handels- en Nijverheidskamer te Yper, betreffende het herste len van de ijzeren brug te Boesinghe. Mijn Departement heeft bij het Beheer van Financiën de noodige kredieten aangevraagd om het te zijnen laste gelegde aandeel in de uitgaven te kunnen dekken en het werk zal aanbesteed worden zoodra die kredieten zul len verkregen zijn. Ik heb reden om te gelooven dat een oplos sing spoedig zal volgen en zal niet nalaten U in kennis te stellen met het genomen besluit. Aanvaard, Waarde Collega, de verzekering mijner verkleefde gevoelens. (Handteeken Onleesbaar). Aan den Heer Brutsaert, Volksvertegen woordiger, Poperinghe. Het is een verdere stap, maar nog de aanbe steding niet. Komaan, Heeren Volksvertegenwoordigers en Senatorenwie van U heeft meest invloed bij Minister Houtart, wie maakt er dat de kredieten ingeschreven en gestemd worden De Handel en Nijverheid van Yper en het Ypersche verwachten van uwen invloed dien beslissenden stap. Hoogeschool van Leuven Faculteit der Rechten. Doctoraat in de Rechten ie proef, met voldoening, M. Struye Pierre, van Yper. Faculteit der Wijsbegeerte en Let teren. Candidatuur voorbereidend tot de Rechten ie proef, metvoldoening, M.Ghestem Jean, van Waasten. 2e proef, met onderscheiding, M. Mande- ville Gerard, van Staden met voldoening, M De'Schrijver Gilbert, van Wërvick. Faculteit der Geneeskunde. Graad van Candidaat in natuurlijke wetenschappen voorbereidend tot de geneeskunde en van Candidaat in de geneeskunde 3" proef, met onderschei ding, M. Dieryck Marcel, van Yper met vol doening, M. Beck Antoine, van Poperinghe. Candidaat in natuurlijke en geneeskundige wetenschappen P proef, met onderscheiding, M. Ponseele André, van Wervick met vol doening, M. Platevoet Rogier, van Rous brugge. 2e proef, met onderscheiding, M. De Voldere Albert, van Langemarck met voldoening, M. Beck Pierre, van Poperinghe. Candidaat in levensleer en aardrijks kundige wetenschappen of voorbereidend tot de veeartsenijkunde of tot de artsenijkunde2' proef, met voldoening, M. Van Dapame Joseph, van Zillebeke. Aan allen onze hartelijkste gelukwenschen. Het Staatsblad van 12 Juli ig3i kondigt de benoeming af, ais plaatsvervangend rechter bij de Rechtbank van in aanleg te Yper, van M. Vanderghote Jadvocaat-pleitbezorger bij deze Rechtbank, in vervanging van M. Sobry Hontslaggever. Mejuffer Alice Vande Cavey, na het diplo ma van snijleer (coupe) en teekenen te hebben bekomen, heeft met onderscheiding het eind examen voor bewaarschoolonderwijzeres afge legd in de Staatsnormaalschool te Brugge. Dimanche prochain 19 Juillet, aura lieu, dans toutes les églises de la ville, aux Messes dominicales, la Quète Annuelle au profit des families Yproises nécessiteuses visitées 4 domi cile par les membres de la Société Charitable. Nous recommandons cette oeuvre bienfai- sante a la générosité de nos concitoyens. Genootschap van Sint-Vincentius a Paulo Zondag 19 Juli, wordt in al onze parochie kerken en openbare bidplaatsen, onder al de Missen, de jfaarlijksche Omhaling gedaan ten gunste der noodlijdende Ypersche huisgezinnen bezocht door de Heeren van het Liefdadig Genootschap. Wij bevelen dit verdienstelijk werk aan de mildheid onzer stadgenooten. La chorale de S' Martin de Roubaix se fera entendre, Dimanche prcchain 19 Juillet, au cours de la messe de n.3o h. en la Cathé- drale, sous la direction de son chef, Mr Georges Perment. Programme de l'Exécution Kyrie j Messe en Ut O Salutaris Mineur de Agnus Dei Gounod O Sacrum Convivium de Ludovico Viadana (a Capella). Sortie de Messe Finale l're Symphonie de Vierne. par Mr Perment, organiste de S' Martin a Roubaix. TOMBOLA De trekking dezer Tombola had plaats Zondag laatst. Het winnend nummer is 744 Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zóndag 19 Juli, om 8 1/2 uur, in de kerk van O. L. V. Hospitaal te Yper, tot zielelafenis van Vrouw Martha DEWULF echtgenoote van Heer Isidore Dewilde. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19 Juli, om 81/2 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Maurice s AMBAERE echtgenoot van Vrouw Hélè'ne Dehaene/ Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19 Juli, om 9 u., in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Jules MAILLIARD gewezen Machinist. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 19 Juli, om 11 1/2 uur, in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Léon BEDDELEEM echtgenoot van Vrouw Irma Durnez. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 26 Juli, om 9 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Weduwe TITECA en familie. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat o Rue de la Station reste seule ouverte le Dimanche 19 Juillet en deze van et celle de Mr S N O E C K is ALLEEN OPEN Qp Zondaft 19 Juli

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9