8 Ouderdomspensioenen N os V is it e]u r s *u Naai - en Kantwerbschool Allerhande Nieuws Eene noodlottige plezierpariij. Ver leden Zondag vertrokken uit Yper Mr en Mw Vander Helst en Hr Thorpe, voor een uitstapje door Fransch Vlaanderen, over S' Omaars en Kales. Bij hun terugkeer waren zij slachtoffers van een vreeselijk ongeluk, waarvan de oor zaak tot heden niet kon opgespoord worden. Op de baan van Kales naar Duinkerke, tus- schen Laon plage en Gd: Synthe (wijk Pont aux roseaux) verliet de auto den macadam en kwam terecht in de gracht. De drie reizigers werden gekwetst en Dr Top van Laon-plage deed ze onmiddellijk overbrengen naar de kli niek Vilette te 'Malo les Bains, waar Mr Thorpe overleed Maandag namiddag. Me vrouw Vander Helst waarvan den linkerarm gebroken is lijdt ook aan inwendige kneuzin gen, waarvan de genezing waarschijnlijk eenigen tijd zal vereischen. Mr Vander Helst de autovoerder werd enkel lichtjes gekwetst en zijn toestand schijnt geen gevaar op te leveren. Yper. Aanhoudingen. Zondag was Vermeulen Maurice, 26 jaar oud, die hier vroeger in de Ligywijk gewoond had en thans in Frankrijk, boven Parijs, verblijft, opnieuw de streek eens komen bezoeken. Op de Groote Markt werd hij aangetroffen door den heer Aan de beterhand. Wij vernemen dat de toestand van Mevr. Meurant-Duval, wien verleden week zoo een schrikkelijk ongeval! overkwam aan een onbewaakten spoorover weg te Zillebeke, voorts verbetert. Haar gebroken been en arm liggen in de plaaster en haar bekomen verwondingen zullen weldra volkomen genezen zijn. Verleden week kon de geneesheer nog maar moeilijk uitspraak doen, maar thans bestaat er alle hoop haar te kunnen redden. Ruziemakers. De gebroeders V. van Vlamertinghe gingen Zaterdag avond, rond 8 1/2 uur aankloppen aan een herberg der Statiewijk. Zij werden binnengelaten doch kwamen al spoedig in ruzie met de andere klanten die in het koffiehuis waren. De baas en vooral de bazin die tusschenkwamen, wer den erg gekwetst met een flesch. Klak verloren. De velorijder die Don derdag avond, rond 19 1/2 uur zijne klak ver loor op den Veurnesteenweg, mag die terug halen naar de gendarmerie op de Kalfvaart. Vlamertinghe. Werkongeval. De genaamde Berlamont Cyrille, werkzaam in een leertouwerij, is van een hoogte van 6 meter gevallen, 'iet slachtoffer kloeg van inwendige pijnen en werd ter verzorging naar het hospitaal overgebracht. Langemarck. - Verkeersongeval. Over een drietal weken kwam de 32 jarige motorijder Cruydt Gaston, die vergezeld was van vrouw Bernard Georges, geboren Elza Parmentier, strijkster, 35 jaar oud, in aan rijding met een auto. Beide motorijders, die met geweld ten gronde werden geslingerd,, werden aanstonds ter verzorging naar een kliniek overgebracht. De vrouw, die het ergst, gekwetst was, moest de schedelboring onder gaan en is er thans aan de gevolgen harer bekomen wonden overleden. Cuisine d'Êtê Tous Fromages du pays et de l'étran- ger, les plus renommés. Toutes Conserves de Poissons, de Vian- des, Fruits et Légumes (ir.'s marques). Potages et Sauces variés. De bejaarde lieden, geboren binnen den termijn van Januari tot Juni 1866 die tot nog toe, naar den tekst voorgeschreven om op den ouderdomsrentetoeslag aanspraak te kunnen maken, noch ten volle noch gedeeltelijk, de storting van 108 of 36 frank mochten gedaan hebben, worden, ingevolge een buitengewone maatregel van welwillendheid, er nog toe gemachtigd geheel of gedeeltelijk de storting te doen noodig om met vermelde wettelijke voorschriften in regel te zijn. Deze storting moet uiterlijk voor 3o September e. k. wor den gedaan. Vermelde maatregel is eveneens toepasselijk op de personen die in 1867 of daarna geboren zijn en die, om de voordeelen van de wet dd. 14 Juli ig3o te kunnen genieten, in ig3l een storting van 24 frank moeten doen, indien het om vrouwelijke personen gaat, en van 72 frank, indien bet mannen geldt. Alzoo de per sonen, geboren binnen den termijn van Januari tot Juli zijn er nog toe gemachtigd vóór 3o September eerstkomend bovenbedoelde stor ting in de Algemeene Spaar- en Lijfrentekas te doen. Krachtens de bepalingen van het koninklijk besluit van 19 Mei 1931, bij de berekening van het bedrag van de persoonlijke storting en van de patroonsbijdrage voor de dienst boden, gehuisvest en gevoed door hunne werkgevers, dient rekening gehouden niet alleen van het loon uitbetaald in geld, doch ook van het voordeel in naiura (huisvesting en voeding). Deze waarde wordt forfaitair bij boven staand koninklijk besluit vastgesteld op 10 fr. per dag. Bijgevolg, voor eene meid waarvan het maandloon 400 frank bedraagt, moet er rekening gehouden worden met de som van 400 (3o X 10) 700 frank voor de stortin gen van de dienstbode en van den meester bij toepassing van artikel 18 van het koninklijk besluit van i5 Mei ig3i, bedragen deze stor tingen, voor het geval dat hier als voorbeeld wordt aangehaald, 9 fr. 5o c. per maand elk. Samedi i5 Aoüt (Assomption) vers 8 heures du matin, en passant par Ypres, l'harmonie S* Elie de la Fosse i3 des Mines de Lens a Hulluch déposa une belle gerbe de fleurs au Monument des héros Yprois et. y exécuta la Brabangonne et la Marseillaise. Suite a la conférence donnée l'hiver dernier dans certaines villes d'Angleterre par notre concitoyen M. Murphy, notre ville recevra Samedi 29 Aoüt prochain, la visite d'un nou veau groupe d'environ 200 habitants de la ville d'Oldham, qui séjournerontdurant 8 jours parmi nous. Le Mardi ie Septembre prochain nous arri- vera un groupe d'environ 700 membres de la British Legion, section de la South Eastern Area, notamment de Berkshire, Hampshire, He de Wight, Kent, Surrey et Sussex. Ce pèlerinage se fera sous la conduite du Colonel C. F. Grantham, des Capitaines W. R. Birrell M. C., T. Watling Peckham, et R. A. Darney, de M. M. Frank Whitfield Cet. W. Underwood, et arrivera a Douai le Same di 29 Aoüt, oü il séjournera jusqu'au Mercre- di 2 Septembre. Après avoir visité les anciens champs de bataille des environs d'Albert, ce pèlerinage quittera Douai le Mardi matin a 7 h. 3o par train spécial qui arrivera ici en gare d'Ypres vers 9 h. 3o. Nos visiteurs se rendront immé- diatement a l'hötel de ville oü M. le Bourg- mestre Sobry les recevra officiellement. Au h. i5 ils se rassembleront de nouveau place René Colaert, d'oü ils se dirigeront en cortè- ge jusqu'a la Porte de Menin oü un service re- ligieux sera célébré par le Rev. G. R. Milner, desservant de l'Eglise Anglicane d'Ypres. Ce service, au cours duquel des couronnes seront déposées sous le vaste Memorial, se terminera par la sonnerie du Last Post et du Re veille et par les hymnes nationaux Beige et Anglais. Ensuite les pèlerins Anglais dé- poseront également une couror.ne auprès du monument aux morts Yprois. Des autocars les mènecontl'après midi visi ter le Tyne Cot Cemetery de Passchendaele. Un diner, auquel assistera M. le Bourgmes- tre, aura lieu le soir a 6 h. en la salie Lapiere rue des Chiens, et nos visiteurs reprendront ensuite a 8 h. le train spécial pour Douai. Van 7dtn September af zullen twee nuttige beroepsklassen ingericht worden in de Maria- school der Eerw. Zusters Lamotte. Een Naaiklas 's namiddags van 1 1/2 u. tot 4 u. voor leerlingen van 14 jaar voort. Daar zullen de leerlingen kniplessen krijgen, t. t. z. leeren patronen maken om zelf daarna klee deren, ondergoed (Lingerie) enz. te kunnen vervaardigen. Daarbij wordt alle slag van borduurwerk aangeleerd, waarmede de kin- ders dan geld zullen verdienen. Er komt ook een Kantwerkschool tot stand 's avonds van 4 1/2 u. tot 6 1/2 u. voor leerlin gen van xo jaar voort. Al de soorten kant zul len er aangeleerd worden en terzelfder tijd kunnen de leerlingen geld verdienen. Twee maal 's jaars zal er klein exaam plaats hebben en, hoe schooner gewerkt, hoe grooter prijs de leerlingen zullen hebben. Hoe aange naam zal dit niet zijn voor de ouders als hun kinders naar huis zullen gaan met hun eerste gewonnen franken. Ze zullen ook mogen komen werken binst het verlof. Die lessen der Naaiklas en van 't Kantwerk worden gegeven door een gediplomeerde Onderwijzeres van de Normaalschool van Brugge. En met Methode t. t. z. dat heel de klas ineens zal onderwezen worden, terwijl men vroeger elke leerlinge afzonderlijk moest nemen. Aldus wordt er een groote vooruit gang verwezenlijkt op dat gebied in één jaar tijds zullen de kinders schatten van kennis opgedaan hebben, die ze later kunnen toe passen, 't zij voor haar zelf, 't zij voor anderen. Alwie begeert die lessen te volgen, gelieve haar naam te komen opgeven voor xst n Sep tember in de Mariaschool Rijselstraat, Yper en te bepalen wat ze verkiezen 't zij voor de Naaiklas, 't zij voor de Kant ofwel de twee. Belet wel dat al de lessen kosteloos zijn. Het lijk van Mr Thorpe werd naar Yper overgebracht. De lijkdienst, gevolgd van de begrafenis, heeft Donderdag plaats gehad in Sl Maartens kerk. Menigvuldige Yperlingenen leden der Erfgelsche Kolonie hebben eraan gehouden den goeden en dienstvaardigen vriend, die Bob voor hen allen was, te verge zellen tot aan de grafstede. onder-commissaris van politie die hem herin nerde dat hij nog vijf maanden gevang te doen had voor slagen en verwondingen die hij hier destijds aan een anderen persoon had toege bracht. De jongeling gaf nog al gedwee gevolg aan het verzoek om naar het politiebureel mee te gaan, en den Maandag werd hij naar het gevang te Kortrijk overgebracht om er zijne straf uit te doen. Zekere Pierrard Marie, 23 jaar oud, van Charleroi, had te Brussel kennis gemaakt met twee invaliden en was in hun gezelschap naar Vper gekomen. Het plezierreisje was echter van korten duur, want den Maandag voormid dag reeds hadden die heeren de plaat gepoetst en het meisje alhier all-en in den steek gela ten. Zij had graag naar Brussel willen terug- keeren, doch daar zij noch geld noch papieren bezat werd zij door de politie aangehoudenen Dinsdag reeds veroordeelde de Rechtbank haar om voor onbepaalden tijd in het verbete ringshuis te Brugge opgesloten te zijn. Volgens sommige geruchten die hier te Yper en in 't omliggende de ronde doen, een plaatselijk weekblad heeft het zelfs zoo gedrukt, was de auto gevoerd door M. Eugène Glissoux, kleermaker te Yper. Naar ingewonnen inlichtingen blijkt het dat deze laatste inlichting totaal onjuist is en dat de Heer Glissoux van Yper met dit ongeval niets te zien heeft. De auto was gestuurd én behoorde toe aan zijn naamgenoot, insgelijks^ meester-kleermaker, doch wonende te Tour- coing. Ten andere heeft de autovoerder geen schuld aan dit pijnlijk ongeval, daar de moto rijder reeds bekend heelt dat hij in het onge lijk was. Les repas froids et les repas chauds, de préparation facile et rapide, sont a l'ordre du jour, dans tous les ménages, pendant les chaleurs. A ce titre la Maison D'HONT, 6, rue de la Station, Ypres, recommande spécia- lement ses comestibles pour CUISINE d T tels que Huik et Vinaigre pour salade et mayon naise. Denrées Coloniales. Prix modérés. - Qualité et fraicheur garanties. N. B. Tout achat de 10 Fr. comptant,- donne droit un DON PRIME.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 8