- HET YPERSCHE- LA RÉGION D'YPRE Zondagrnst - Repos dominical Wekelijksch Overzicht St-Jozefs Beroepsschool Bijvoegsel Supplément Stadsjongensschool Si-Niklaasstraat, Ypar Het Vertteer te Yper Uitslagen Paters Karmelieten Kerk der EE. Bedanking t ZIELMISSEN 12e Jaargang, Nr 20 - 22 Oogst IS3I 12' ^nnée, N" 20 22 Aoüt 1931 De toestand in Duitschland verbetert ie dere week. De deskundigen die te Bale bijeen kwamen en de zaak grondig onderzocht heb ben, kwamen tot het besluit dat er niets verlo ren is en dat de geldelijke toestand van het Reich gemakkelijk kan in orde gebracht wor den. Alle andere landen hebben daar ten an dere belang bij. Ook heeft men besloten dat al de leeningen op korten termijn zullen verlengd worden en dat de nieuwe leeningen die zouden noodig zijn op langen termijn zullen gegeven worden. Stilaan vallen dan ook de noodwen digheidsmaatregelen die men tot hiertoe had moeten toepassen om paniek en onrust te ver mijden. Nochtans voorziet mennogniet dat de beurs te Berlijn zal hernemen vóór 't einde der maand. Joegoeslavië dat de voorstellen van het Hooverplan niet aangenomen heeft en niet aannemen wil, voorziet nochtans dat deze houding hem moeilijkheden zal berokkenen. Ook heeft de Ministerraad eene vergadering belegd om in de omstandigheden te voorzien aan doeltreffende maatregelen. Het volgend manifest werd daarna uitgegeven Teneinde al de moeilijkheden die zich kunnen voordoen te overmeesteren, heeft de Raad besloten alle maatregelen te treffen die aan het land zullen toelaten de omstandigheden zonder schade af te wachten. Daarom werd een comiteit ge vormd om een plan op te stellen ten einde alle staatsuitgaven te verminderen. Engeland, op zijne beurt, zooals wij 't reeds zegden heeft grooten last om zijn gelde- lijken toestand in orde te brengen en de moei lijkheden te overwinnen die hem daardoor veroorzaakt worden. De engelsche ministers houden vergadering op vergadering om den toestand te bespreken en alles met den meest mogelijken spoed te regelen opdat de finan cieele toestand ten volleheropgeholpen w^rde. Doch die bekommeringen zijn de eenige niet die de engelsche regeering thans in de war brengt. Eogelsch-Indië is immers weer uit zijne sluimering ontwaakt, en Gandhi heeft in de laatste weken te veel tegenkanting gevoeld om niet weer met tegenstrijdige gedachten op te treden. Hij kan het immers niet eens worden met de zienswijze van den onderkoning. 't Is reeds geruimen tijd dat China niet al te veel meer van zich deed spreken maar men zou waarlijk zeggen dat er geen rust mag ver leend worden aan dat land. H teveel malen reeds had het te lijden onder de gruweldaden der boxers hoe lang heeft het de geeseling verduurd van burgeroorlog en plundering hoe erg heeft het niet geleden onder de mar teling van den hongersnood Thans komt het wreed getroffen te worden door een soort zondvloed het getal dooden is onschatbaar, de vluchtelingen ontelbaar en men schat op 3i millioen het getal menschen die zonder dak zijn. Men kan zich zelfs geen klein denkbeeld vormen der armoede en ellende der uitgedre venen en het is bijna niet mogelijk aan zulke overtallige menigte eene voldoende hulp te verleenen. En de watervloed, die oorzaak is van al die rampen, wijkt nog niet maar stijgt steeds hooger. China, dat men nochtans ge woon was als het Hemelsrijk te bestempelen, schijnt thans eene zware belasting aan ram pen en onheil te betalen. RIK. 12 leerlingen werden naar het officieel examen van den vierden graad gezonden, waarvan 7 mededongen in de Fransche taal. Alle zijn uitmuntend geslaagd met de 8/10 of de 7/10 der punten. Grootste aantal punten Algemeene vakken Anseeuw Georges 299 Bruenin Omer 3o6 Dehouck Oscar 322 Depoorter Roger 329 Depuydt André 33o Doolaeghe K. 304 Huyghe Frans 286 Lievyns jos. 274 Lodewyck Henri 3oo Meul Roger 299 Vandenbussche Albert 275 Vandepitte Albert 298 37 5 Fransche taal 80 46 65 60 68 49 55 46 Gedurende deze laatste weken heeft men kunnen bestatigen hoe druk onze stad bezocht wordt. Dagelijks komen honderde en honder- de auto's, groote en kleine, moto's en andere voertuigen naar Yper gereden en brengen hier een vloed van bezoekers toe. Deze gedurige aangroei, die nu vooral binst de verlofdagen zeer merkbaar is, laat niet na onze plaatselij ke neringdoeners te verheugen, doch wie er het slechts mee vaart, dat zijn onze brave po litie agenten die met de regeling van het ver keer gelast zijn. De Vijfhoek vooral is een der gevaarlijkste kruispunten der stad, alle voertuigen, 't zij gelijk van welke lichting ze komen, moeten daar voorbij. De agent, die aldaar dienst doet, moet onophoudend de grootste oplettendheid aan den dag leggen, gedurig moet hij alle rich tingen in 't oog houden en hetmag waarlijk een wonder geheeten worden zoo er hem daar nog geen ongeluk overgekomen is. Een ongeluk is er nochtans onvermijdelijk vroeg of laat zal het gebeuren, en wij vestigen daarop de aandacht van de betrokken over heid die niettegenstaande alles blijft weigeren d.t gevaar in te zien en voor de veiligheid der agenten absoluut niets wil doen. Het is te laat den put gevuld, wanneer het kalf verdronken is, daarom is het wenschelijk, zelfs noodzake lijk aan den Vijfhoek een kleine schuilplaats op te richten vooraleer er daar aan een dienst- doenden agent een ongeluk overkomt dat, moest het noodlottige gevolgen hebben, zwaar zou kunnen drukken op het geweten der nala tige overheid. TE YPER Kostelooze dagleergangen (alle werke- dagen van 8 tot 18 u) voor alle ambacht van hout en ijzerbe werking teekenen, meu belmaken, schrijnwerk, timmeren, model maken, draaien, paswerk, mekaniek, elec- triciteit, enz. (theoretisch en praktisch,). Kostelooze Zondagleergangen (van 8 tot i3 u.) voor alles wat den kleermakers- stiel aangaat maatnemen, patroonteekeoen, snijden, confectie en aanpassen. Begin van 't schooljaar Maandag 21 September. Inschrijvingen en inlichtingen bij den Bestuurder, 5, St-Jacobstraat, Yper, best 's Zaterdags of's Zondags, voornoen. Met het einde van het schooljaar ig3o-3i, op 14 Augustus laatst, bekwamen in de Vrije Beroepsschool, ter stede, de volgende leer gasten hun uitgangsdiploma I. Afdeeliog pas en mekaniekwerk Met voldoening Paul Gantois van Pollink- hove Leopold Vansteelandt van Gheluvelt Urbain Lefever van Poperinghe Emiel Denolf van Kemmel Gerard de Pontieu van Meenen Gerard Dierynck van Wytschaete Cyriel Debouvere van Yper Albert Del Haye van Becelare André Roets van Jonkershove Antoon Ameel van Brielen Marcel Blondeau van Rousbrugge. Met onderscheiding Jozef Declercq van Westoutre Valère Carrein van Poelcapelle Adrien Lauwers van Reninghe. Met groote onderscheiding André Pype van Zonnebeke Michel Emaer van Wervick Emiel Delahaye van Yper. II. Afdeeiing schrijn en meubelwerk Met groote onderscheiding André Reynaert van Gheluvelt. III. Afdeeiing coupe en confectie Met voldoening Jerome Vandekinderen van Wevelghem Emeri Decaestecker van Wervick Met onderscheiding Maurits Lemahieu van Proven Robert Lemahieu van Proven Gaston Buysse van Becelare Albert Petil- lioen van Dickebusch Richard Lottigie van Wytschaete. Met groote onderscheiding Pascal Lamoot van Langemarck Arthur Merlevede van Watou. SurgerlijKe Stand van Yper Verklaringen van T4 tot 21 Oogst iq3c Geboorten Vienne Udy, Zonnebekesteenweg, 36. Derous Adolphe, Lindendreef, 87. Delombarde Denise, Vanden Peereboomplaats, 39. Bauwen Helena, Hond- straat, 21. Keersebilck Eliane, Rijselstraat, 92 Overlijdens Tijtgat Julien, 19 dagen, Poperinghesteen- weg, 183. Derous Adolphe, 1 d., Lindendreef, 87. Warlop Sylvie, 76 j kloosterzuster, Rijselstraat, 85. Huwelijksbeloften Abdon Schacht, landbouwer, te Staden en Maria Debacker. dienstmeid, te Yper. Roger Platevoet, voerman, te Yper en Jeanne Ghekiere, fabriek werkster, te Linseiles. Maurice De Wispelaere, steenhou wer, te Assebrouck en Maria Helderwert, fabriekwerkster, te Assebrouck, voorheen te Yper. Gaston Lequieu, land- bouwwerkman, te Dickebusch en Maria Cuvelier, dienstmeid, te Dickebusch, vroeger te Yper. Alfred Bruynooghe, schrijnwerker.te Mouscroen en Anna Cherchye,onderwijzeres, te Yper. Raoul Souxdorf, telegraaf bediende en Margareta Donche, naaister, beiden te Yper. Heilige te Negen Donderdagen ter eere der Kleine Theresia. Toekomenden Donderdag 's morgens 7 u. mis met zang en oefeningen. 's Avonds te 7 1/2 ure, lof door het volk gezongen, waarna aanbevelingen en oefe ningen. H. Treesje zend ons uwen rozenzegen Mevrouw Weduwe Emile Meurant, geboren Julia Delin Mevrouw Weduwe Victor Meurant, geboren Elise Duval De familiën Meurant en' Delin, diep getroffen door de talrijke blijken van genegenheid die zij ontvingen ter gelegenheid van het verschrikkelijk ongeluk overkomen, té Zillebeke, aan vijf harer familieleden, en zich in de onmogelijkheid bevindende afzon derlijk te antwoorden aan al de personen die in haar droevig lot wel hebben willen belang stellen, verzekeren hen langs dezen weg van hare groote erkentelijkheid en bieden hen hare oprechte dankbetuigingen aan. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELVIIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 Oogst, om 7 y, uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Camtlle VEKFAILLIE geboren Zulma Baelen, van den Meenenst. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 23 Oogst, om 8 V, uur, in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Engel GLORIE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 Oogst, om 9 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Wed V ANPRAET-MOEYAERT Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd het JAARGETIJDE bij te wonen dat zal gezongen worden op Zondag 30 Oogst, om 9 u., in de Kerk der Eerw. Paters Carme- lieten, tot zielelafenis van Heer Julien DEHAENE zoon van Heer Camiel Dehaene en Vrouw Elisa Baelen. Vrouw Weduwe Wenes-Verhack Heer en Vrouw Cornillie-Verhack Heer en Vrouw Dumortier Verhack Heer en Vrouw Ver hack-Devos en Vrouw Weduwe Verhack - Dewulf, noodigen vrienden en kennissen uit tot de ZIELMIS die zal gelezen worden op Zondag 30 Oogst 1931, om 11 1/2 uur, in St-Maartens kathedraal, voor hunne over leden ouders Heer Désiré VERHACK en Vrouw Charlotte DEVOS De Apotheek van La Pharmacie de Mr WECKESSER Dixmudestraat o— Rue de Dixmude is ALLEEN OPEN op Zondag 23Oogst reste seule ouverte le Dimanche 23 Aoüt

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9