Oe Week der Vijf Werkdagen 2 Hare Voordeelen en Nadeelen kunnen bekomen. De vermoedelijke oorzaak van deze verachtering is waarschijnlijk te zoeken in den overeengekomen prijs die mer kelijk hooger is dan de prijzen door andere gemeenten bij middel eener openbare inschrij ving bekomen. Daar de gemeente Zillebeke eraan houdt hare talrijke onderstanden zoo haast mogelijk afgebroken te hebben, ten ein de het betonafval ervan voor de herstelling harer gemeentewegen te kunnen gebruiken, ware het wenscheüjk dat zij haar eerste con tract vernietige en zonder verwijl haar toe vlucht tot een openbare aanbesteding zou nemen. De gemeente Houthem, die, onder voor wendsel dat de gemaakte ruchtbaarheid onvol doende was, de goedkeuring van haar eerste akkoord eveneens niet kon bekomen, niette genstaande de prijs der afbraak slechts 16 fr. den kubieken meter bedroeg, is overlaatst tot een openbare aanbesteding overgegaan. Op de veertien aannemers, waarvan de namen en het adres door het ministerie werden ver schaft en die uitgenoodigd werden voor het werk in te sch'ijven, zijn er zes die een aan bod hebben ingediend. Het laagste, dit van den heer Rogghe, van Emelghem, verschilt slechts van i fr. met het vorig akkoord, 't zij l5 fr. den kubieken meter voor het afbreken der onderstanden en 14 fr. 5o den kubieken meter voor het vervoer der betonblokken tot op een maximum afstand van i5oo meter. Het aanbod voor de afbraak is door het minis terie goedgekeurd geworden, maar nog niet dit voor het vervoer. De afgevaardigde zegt dat hij nochtans verhoopt dat zijn gemeente weldra ook op dat puet zal voldoening heb ben, daar zij met de onderhandelingen voor de afbraak harer onderstanden begonnen is vooraleer den ministerieelen omzendbrief van 7 Mei 11. verscheen, waarbij er voor het ver voer geen toelage meer wordt toegestaan. De gemeenten, die voor de herstelling der wegen het betonafval gebruiken, ontvangen vanwege Staat en Provincie toelagen die der kosten bedragen. Als voorwaarde wordt gesteld dat deze wegen een breedte van min stens 7 meter moeten hebben, grachten inbe grepen. Het beton, gebruikt als onderlaag, moet vervolgens met een laag van 8 cm. macadam bedekt worden. Voor de andere gemeenten, die het beton afval niet zelf kunnen gebruiken, ware er mogelijks middel dit gedeeltelijk te bezigen voor de grondvesten van de electriciteitspalen der hooge spanning. Misschien kunnen nog andere initiatieven genomen worden om de landen, die nu zoo lang reeds met die beton blokken belemmerd zijn, zoohaast mogelijk te ontruimen en te zuiveren. Verders blijkt er, naar de ingewonnen in lichtingen, dat de kweste van de afbraak der onderstanden op goeden weg is. De heer Venn e man, toezichtscommissaris, bezoekt regelmatig de gemeenten waar de afbraaks- werken aan gang zijn en verschaft op aanviaag alle wenschelijke inlichtingen en nuttige raad gevingen opdat de voorafgaandelijke en noo- dige pleegvormen zoo spoedig mogelijk zou den vervuld worden. De heer Geuten doet daarna de uiteenzet ting van zijn ontwerp van inrichting van een museum der herstelling van de verwoeste gewesten. De kwestie der oorlogsschade, zegt htj, loopt weldra ten einde en het ware jam mer moest er daarvan niets meer overblijven, want binnen hier en eenige jaren zal niemand zich nog een gedacht kunnen vormen van de uitgestrektheid der volbrachte taak. Terwijl eenige Yperlingen, te Parijs gevlucht, er de Vereeniging der Geteisterden van West-Vlaan deren inrichtten, nam de heer Geuten, samen met wijlen den heer notaris Jules Vermeulen, het zelfde initiatief en stichtte hier in België een bond ter verdediging van de rechten der geteisterden. Er bestaan nog zeer belangrijke brieven en documenten die van de bedrijvig heid dezer inrichtingen getuigen. Na een eerste betooging, gehouden te Brussel, werden er andere, veel machtiger en grootscher nog, te Yper ingericht. Enkele welopgevatte, ken schetsende spandoeken, die in deze betoo- gicgen gedragen werden, zijn bewaard geble ven. Dit alles vereenigd zoo reeds een klein gedacht geven van den geleverden strijd die, zeer dikwijls, met een overwinning van de zaak der geteisterden eindigde. Deze dingen mogen niet vergeten worden, zij moeten tot les dienen en aan het nakomelingschap toonen met welken taaien moed de Vlamingen ge wrocht en gewroet hebben voor den terug keer van hetgeen zij door den oorlog verloren hadden. Anderzijds, heeft men ook nog alles wat door den Staat gedaan werd, het heropbouwen van bijzondere woningen en openbare gebou wen, de landbouwherstelling, de prijskamp voor de schoonste hoeven, enz. Bij het minis terie zouden er kunnen stappen aangewend worden om de foto's te bekomen alsmede de plannen of alle andere voorwerpen, die op het grootsche werk der herstelling betrek hebben. Geen twijfel of alle byzonderen, die nog eeni ge voorwerpen daarop betrek hebbende mochten bezitten, zouden eveneens bereid zijn deze af te staan om ze in een museum te vereenigen. De tegenwoordige afgevaardigden zijn het eens om dit gedacht goed te keuren en er wordt overeengekomen het, tijdens de aan staande vergadering, nader te bepalen en zoo mogelijk de middelen te beramen om het ten uitvoer te brengen. Verders besluit men ook nog een verhoor te vragen aan den heer Minister van Financiën om hem den toestand uiteen te zetten der ge meenten die er niet toe geraken de vereffening harer oorlogsschade te bekomen. Enkele ge meenten van ons arrondissement hebben zelfs nog geen gemeentehuis. De eerstkomende vergadering wordt vast gesteld op dent weeden Zondag van November en de zitting wordt daarop te 16 u. opgeheven. Eerst de achturendag, dan de Engelsche week en nu de week der vijf werkdagen. Minder werk, meer loon, dat slaat in bij de massa. Of zulk stelsel wel in staat is om de crisis (werkloosheid) te boven te komen of om handel en nijverheid te bevoordeeligen is een andere vraag. De Engelschen zijn op onderzoek gegaan naar Amerika waar de nieuwe werkweek ge boren werd en hebben bevonden, dat na 10 jaren bestaan, er nog maar 2x7.000 fabriek werkers onderworpen zijn aan het regiem der vijf werkdagen en omtrent 180.000 werklie den der hout- en bouwnijverheid terloops stippe men aan dat de Fordfabrieken in die cijfers 175 000 werklieden tellen dus enkel 2.6 °/o der Ainerikaai.sche loontrekkenden zijn aan het nieuwe stelsel onderworpen. Het was om haar Joodsche werklieden toe te laten den Sabbat te vieren dat een spinnerij van Nieuw Engeland besloot haar werkhui zen den Zaterdag te sluiten. Het grootste deel der werkplaatsen die maar 5 dagen wer ken, liggen in en rond New-York, het grootste Jodenmidden der wereld. Gewoonlijk wordt de hervorming toegepast door eene herindeeling der werkuren, die de wekelijksche voortbrengst van het werkhuis ongeschonden laat, met de uren van den Za terdag te verdeelen over de andere weekda gen. Bovengenoemde commissie van onder zoek vond dat de helft der werklieden, die het nieuwe stelsel toepassen, geen verminde ring bestatigd hebben in den omvang hunner voortbrengst, een vierde zelf stipte een ver meerdering vast, de rest der firma's met min dere voortbrengst zijn juist deze, waar de werklieden de hervorming opgedrongen heb ben. Er kunnen voordeelen aan het stelsel ver bonden zijn, zoo b. v., het uitsparen van brandstof en verlichting met de vuren des Vrijdags af te dekken voor 2 dagen. Het weikhuis dat twee dagen stil ligt, be schikt over meer tijd om onderhouds- en herstellingswerken aan te vatten, en vermijdt zoodoende schadelijke werkonderbrekingen. Het ingang steken der machinen des Zaterdags voor een halven dag maar, is ook schadelijk. 't Schijnt dat de nijveraars, die de nieuwe week aangenomen hebben van hun werklieden meer nauwkeurigheid en stiptheid bekomen hebben. Ze bestatigden vroeger met de En gelsche week een groote onregelmatigheid, 's Zaterdags voormiddag.' Veel werklieden offer den een hal ven dag loon op om hun verlof te verlengen en veel gehuwde vrouwen besteed den gansch hun Zaterdag aan huiselijke zaken en zoo kwam het dat al die niet geoorloofde afwezigheden het werk verlamden van dezen, die op post waren. Het uitzicht van het naderend week-end verstrooit de aandacht der werklieden en be let hen zich gansch aan hun taak over te geven. Zoo vond men beter te verzaken aan die enke le uren van halfwerk en de andere dagen van betere werkvoortbrengst wat te verlengen. De firma's, die voor het nieuwe stelsel ge wonnen zijn, hebben op haar mededingers een grooten sprong vooruit in zake aanwerving en behoud van personeel. De werklieden wach ten zich wel die huizen te verlaten waar een dubbele rustdag in voege is ingesteld. Er is ook een schaduwzijde aan 't nieuwe stelsel. Wij zegden 't reeds dat de patroons, wien de verandering opgedrongen werd onder den druk der syndikaten, haar weinig genegen zijn. In hün oogen is het slechts een behendig middel, voornamelijk in de hout en bouwnij verheid, om meerder loon te eischen voor minder werk en om aan de werklieden de ge legenheid te laten van overuren te vermeer deren. Firma's met de 5- dagen week worden gehan- dicapeerd door deze met de week van 5& dagen of 6 dagen. Ze vragen daarom des Za terdags de dringende zaken te mogen uitvoe ren. Zoo ziet men ze dien dag een verminderde ploeg aan 't werk houden. Andere firma's die, des Vrijdags sluiten laten haar bureeloedienden niet toe de voordeelen der 5- dagenweek te genieten. Men bemerkt hier reeds dezelfde moeilijk heden als met het 8 urenstelsel dat van toe passing verschilt van land tot land en van nij verheid tot nijverheid. Men heeft in Amerika ook bestatigd dat tal van werklieden zich den Zaterdag overgeven aan andere winstgevende bezigheden. Wij zien juist hetzelfde bij ons gebeuren in zake 8- urenweik Waar blijft dan het doel, dat de wetgever beoogde 1 In verscheidene Amerikaansche Staten ko men wettelijke voorschriften de 5 dagenweek belemmeren, omdat zij de patroons verbieden de verlorene uren van den Zaterdag over de andere werkdagen te verdeelen Vergeten wij ook niet dat niet iedere onder neming zich met hetzelfde gemak tot die ver andering leent. Bijna al de firma's die ze met goeden uit slag aangenomen hebben zijn meestal nijver heidstakken zonder voortdurend werk. Zij loopen dus geen gevaar met haar deuren te sluiten den Vrijdag avond. Ford's fabrieken, die stand vastig werk leveren, hebbeh die moei lijkheid vermeden mét de ploeg die 's Zater dags werkt een anderen dag vrijaf te geven. Heer W. Alexander, hoofd der Engelsche onderzoekscommissie, besluit dat de nieuwe formuul aanpast bij drie nijverheden 1) Deze, die er belang bij hebben om haar voortbrengst te beperken 2) Deze,wier algemeene onkosten evenredig zijn met het getal werkdagen en een groot deel uitmaken van den kostprijs. 3) Deze, waar de arbeid zoo lastig is dat het verkieslijker is hem samen te trekken over een kleiner getal dagen en dat in het belang

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 2