HET YPERSCh IE - LA RÉGION D'YPF Zondagrost - Repos dominical 12' Jaargang, N' 2S 26 September I93I 12' \nnée, N° 25 26 Septembre 1931 Rijvnegsel Supplement Wekelijksch Overzicht »«telijk Uur L'Heure Légale De Zomerconcerten Christen Volkshuis Kerk der EE. Paters Karmelieten Remerciemenl f ZIELMISSEN Wie had er gedacht verleden week dat Engeland zoo ziek was in zijn geldelijken toestand Wij hadden er wel op gewezen dat alles samenspande om zijn politieken en zijn financieelen toestand te verduisteren maar niemand had het aangedurfd te beweren dat het na enkele dagen tot de uiterste grens zou gedreven worden en zijn pond sterling niet meer zou kunnen omruilen tegen goud. Maar als men alles goed ingaat dan is het zoo erg niet meer te verwonderen. Immers vanwaar komt dien wantoestand Eerst en vooral, dit valt niette loochenen, is de afgrijselijke wereld oorlog de eerste oorzaak die alles in de war gebracht heeft maar daarnaast komt het so cialisme dat niets wilde inzien en er maar driest op losging; de werkloosheiddie als een stieltje wierd gemis aan vooruitzicht bij de eenen, financieelen hoogmoed bij de an deren doch boven alles uit blijft de schuld, de grootste schuld daarvan aan Uuitschland Hoe dat De Matin geeft daar een raak antwoord op Sedert 10 jaar is Duitschland de reusachtige zuigpomp gew;est die nooit genoeg kredieten had, nooitgenoeg geld, nooit genoeg leeningen. Het werd ongelukkiglijk daarin geholpen door zekere geldschieters, alleen door hunne hebzucht bezield en door de onvoorzichtigheid van anderen. Voorna melijk in Engeland en Duitschland vond men zakenlieden die alles zouden in pand gegeven hebben, zelfs het geld der andere menschen om aan Duitschland goud te leenan tegen zwaren intrest. Met tientallen milliard wer den aldus geleend om het Reich toe te laten te bouwen, uit te breiden, te hervormen em omver te werpen. Ongelukkiglijk liggen al die kapitalen thans vast, als vervrozen. Had En -gelandthans die aanzienlijke sommen beschik baar gehad, dan had het zijn pond sterling kunnen hoog houden enden toestand redden.» Ziedaar de ware oorzaak. Terwijl de zakenwereld alhier in rep en roer staat door die financieele gebeurtenissen, buldert het kanon weer op de grenzen van Japan en China, terwijl de bolsjevikken ook aanstalten maken om er hun woord in te zeg gen zoo 't pas geeft voor hunne belangen. Ja, japan en China staan te wapen tegen over elkander. Men zegt zelfs dat Japan reeds Mongolië binnengeloopen is en moet dit waar zijn dan kan alles zeer slecht uitdraaien want een deel van Mongolië staat onder kontrool der Sovjetten die er door roode officieren on derricht geven aan 't leger. Het geschil werd reeds inderhaast voor den volkerenbond ge bracht, maar geen van beide partijen schijnt naar eene vreedzame oplossing te vragen. Intusschen is men in den volkerenbond te Geneve nog altijd maar bezig met lange redevoeringen te houden en schoone beloften te doen of plannen die de bewapening der volkeren moeten schorsen of beperken, maar iets positiefs bekomt men er niet. Als er iets voorgesteld wordt dat in den smaak valt van Engeland of Italië dan bevalt het weer niet aan Amerika of Frankrijk, ofwel Duitschland wil iedereen met zichzelf gelijk gesteld zien en zoo maakt men tallooze plannen waarvan geen enkel uitvoerbaar is of ooit zal verwezen lijkt worden. Terwijl Gandhi dan in Engeland recht tracht te krijgen voor Indië, beginnen de musuiman nen op hunne beurt in zun lafid moeilijkheden te zoeken met Engeland. Er zijn zelfs deze laatste dagen bloedige botsingen ontstaan tusschen musuimannen en engelsche soldaten, zoodat het eene vraagstuk nog geen oplossing heeft als er zich weer een ander voordoet. Eene enkele vredelievende nota vindt men in gansch Europa, zij komt van Holland dat ten slotte schijnt genegen te zijn toegevingen te doen aan België en meer overeenstemming zoekt tusschen beide landen. In een tijd van onrust, haat, valschheid, revolutie en oorlogs gezindheid, is dit een opmerkenswaardig feit. RIK. In uitvoering der Koninklijke Besluiten van 22 Februari 1926 en i5 September 1928, zal het uur met 60 minuten moeten verachterd worden in d*i nacht van 3 op 4 October a. s., te 3 uur (3 uur, zomeruur, overeenstemmend met 2 uur, winteruur). En éxécution des arrêtés royaux des 22 Féviier 1926 et '5 Sepembre ig28, l'heure devra ètre retardée de 60 minutes dans la nuit du 3 au 4 Octobre, a 3 heures (3 heures, heure d'éié, correspondanta2 heures, heured'hiver). LAST POST Vanaf Donderdag, in October a. s., zal de Last Post iederen avond om 8 u. stipt geblazen worden. A partir de Jeudi prochain, ir Octobre, le Last Post sera sonné régulièrement tous les soirs a 8 h. précises. From Thursday next, ist of October, the Last Post will be sounded each evening exactly at 8 o' clock. Verleden Zondag kregen wij, te 8 u. 's avonds, het laatste der reeks zomerconcerten door de vier muziekmaatschappijen van Yper te geven. De toehoorders waren tegen alle gewoonten in uiterst zeldzaam, doch wij moe ten er dadelijk aan toevoegen dat de guurheid van het tegenwoordig seizoen en vooral de kille avonden de groote en eenige reden dier onthouding zijn, en dat de verzorgde uitvoe ring van het keurig programma een betere aanmoediging vanwege onz^ talrijke muziek liefhebbers verdiende. Het doel dier concerten, die jaarlijks wor den ingericht, is zeker niet alleen de verschil lige maatschappijen te doen werken voor de stadstoelage die ze ontvangen, maar vooruit en vooral aan de bevolking een aangename afwisseling te bezorgen en wat leven en be weging in de stad te brengen Welnu, wij bestatigen regelmatig dat er, binst het zomerseizoen, iederen Zondag in stad en bijzonderlijk op de Groote Markt een drukte heerscht ongehoord Van toeristen en vreemdelingen die, zoo bij de heenreis als bij hun terugkomst, hier voor eenigen tijd stil houden, tot groot profijt der herbergiers, win keliers en kleine neringdoeners. In de week echter is de tegenstelling zoo groot en is het er doorgaans zoo kalm dat vele winkels reeds zouden mogen sluiten vooraleer het volledig donker wordt. En wat nog erger is, binst dat de concerten plaats hebben, moet het druk verkeer langs varscheidene, kleine zijstraten afgewend wor den, waar de autovoerders, meest allen vreemdelingen, bij gebrek aan voldoende ver lichting en genoegzame inlichtingen moeilijk- hunnen weg vinden. Ware het niet mogelijk voor de vier muziek maatschappijen zich eens te verstaan om voor taan de concerten bij voorkeur op een of an deren weekdag te geven in plaats van den Zondag Zoodoende zou de stad, op som mige weekdagen ten minste, wat meer leven digheid toonen, terwijl de natuurlijke bewe ging van den Zondag niet meer zou gehinderd worden. Ongetwijfeld zouden meest alle muzikanten dit stelsel eveneens verkiezen, om alzoo over gansch hunnen Zondag te kun nen beschikken. Dit is maar een eenvoudig gedacht dat misschien zijn voor en tegen heett, doch, ons inziens, verdient het eens door de comiteiten onzer muziekmaatschappijen onderzocht te worden. Zondag, 4 October, in de Kerk der Paters Ongeschoeide Karmelieten Mond- straat. Ter gelegenheid van het afreizen naar Indië van twee nieuwe zendelingen E. P. Samuel en E. P. Reginald, zal er een groote Missiedag plaats hebben, 's Morgens onder al de Missen onderrichting en omhaling door de nieuwe zendelingen, 's Avonds om 5 u. Plechtig Lof en Sermoen. Om 6 u. in de feestzaal van het College, voordracht met lichtbeelden over het werk der Paters Karme lieten in Indië. Daarna prachtige Tom bola 100 prijzen, waaronder groote spre kende pup, salonpup, groote fruitvaas, prach tig geschilderd kussen, Mis en Vesperboek, sacoche, bloemvazen, suiker en boterpotten, doozen pralinen, pakken chocolade, groot leven der H. Kleine Theresia en andere boe ken over de lieve Kleine Heilige, enz. enz. Afkomstig uit Indië Afgodentempel van Madura in koper, groote inktpot met olifanten in ebbenhout, ivoren poederdoozen, indische puppen, koperen teeltjes en vazen, zilveren ring voor serviette, allerhande voorwerpen in ivoor, in ebbenhout, in rafia, in koko, enz. enz. Kaarten voor de voordracht 5 en 3 fr. Loten voor de tombola 1 fr. Op Donderdag 12 November, om 8 uur stipt 's avonds, groote kostelooze VOOR DRACHT met lichtbeelden, over het Missie leven van Dame Louise, stichteres van de Missie Zusters van den H. Augustinus. Negen Donderdagen ter eere der Heilige Kleine Theresia. Toekomenden Donderdag 's morgens te 7 u. mis met zang en oefeningen. 's Avonds te 7 1/2 ure, lof door het volk gezongen, waarna aanbevelingen en oete- ningen. H. Treesje zend ons uwen rozenzegen Monsieur Gaston Glissoux et sa fiile Josy. Monsienr et Madame Léopold Vanden Heide-Decroock, Monsieur et Madame Eugène Glissoux-Debruycker. Les families Vanden Hende, Decroock, Glissoux et Debruycker, trés touchés des marques de sympathie, qui leur ont été témoignées, a l'occasion du deuil qui les a atteints, prient les amis et connaissances de recevoir leuts bien sincères remer- ciements. De familie Devos bedankt vrienden en ken nissen voor de binken van genegenheid hun betoond tijdens het afsterven van hun teerbe minden vader, schoonvader, grootvader, broe der, schoonbroeder en bloedverwant Heer Julien DEVOS Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 27 September, om 9 u. in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van de Familie Valère Dehollander-Bekaert. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 27 September, om 11 y» uur, in St-Maartens Cathedraal, tot ziele lafenis van Heer Gaston DECONINCK echtgenoot van Vrouw Madeleine Deweerdt der Lange Thouroutstraat. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 4 October, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Theophile Herreman Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 4 October, om 11 y» u., in St-Maartens kathedraal, tot ziele afenis van Heer Camille Van Wonterghem en dochter Bertha. De Apotheek van La Pharmacie de Mr WECKESSEN Dixmudestraat o— Rue de Dixmude is ALLEEN OPEN II reste seule ouverte le op Zondag 27 Sept. Dimanche 27 Sept.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9