5 bespreking van de landbouwcrisis zou eindi gen met oie over de waterloopen. M.Lemahieu. Dit punt st at verderop de dagorde en z d later besproken worden M. Missiaen. Ik was van gedacht niet te antwoorden gezien iedereen t'akkoord was over de vermindering. Maar er wordt ge vraagd dat er zelfs een wensch zou uitgedrukt worden voor de algemeene pachtverminde- ring, en daar ben ik verplicht op te antwoor den. Wij, socialisten, hebben ons in de huidige landbouwcrisis niets te verwijten, want het is reeds sedert 1884 dat wij nieis andeis gthad hebben dan een katholieken minister van landbouw. Zoo er dus iets aan de regêering te verwijten is, dan moet dit uitsluitend de katholieken ten laste gelegd worden. Doch dit is slechts een bijzaak waarop ik niet verder aandring, Er moet onderscheid gemaakt wor gden tusschen een particulieren grondeigenaar en de Commissie van Openbaren Onderstand. Deze laatste is er niet op uit overdreven pachten te eischen uoch winsten na te streven. Over het algemeen zijn het de boeren zelf die hunne pachtprijzen hebben gemaakt en alle driejaar mogen uie pachten herzien worden. De landbouwer wordt in tijds verwittigd dat het tijdstip van herziening weldra zal aanbre ken cn meest alltn hebben de vraag gedaan om hun pacht te herzien. Ieder geval wordt door het tiestuur van den Openbaren Onder stand ernstig onderzocht en alle pachtprijzen, die meer dan zeven maal de pachtweerde van vóór den oorlog bedragen, zijn verminderd tot beneden zeven maal de waarde van 1914 en sommigen zelfs tot op vijf maal. Voor de barmlanden aan de stad toebehoorende heeft de heer schepen Lemahieu hier zelf voorge steld vijfmaal de waarde van vóór den oorlog toe te passen. Het verschil is dus zoo groot niet en de toe te stane vermindering bediaagt in geen geval 5o ten honderd zooals hier ge vraagd wordt. Ten andere, de Openbare Ondei stand heeft het recht niet de contracten te verbreken, hij is geen zelfstandig persoon. Vooreerst de gemeenteraad zou zich daarte gen moeten verzetten en de bestendige afvaar diging zou dit ook niet toestaan. Om de huur contracten te kunnen herzien of verminderen, moet men wachten totdat er een termijn van drie jaar verstreken is. Sedert ik lid ben van den beheerraad heb ik mij veel met de land- bouwkwestie bezig gehouden en reeds veel hofsteden van den Openbaren Onderstand bezocht. Over 6 of 7 jaren waren er nog veel landbouwers die hun hofsteden gebruikten aan heel lage prijzen en er veel geld gewonnen .hebben, en dan hebben zij met gezegd van wat meer te betalen. Zulks moet eens herin nerd worden en vooraleer de pachtverminde- ring toe te staan moet men ook nog zien met welke boeren men te doen heeft. Zijn het landbouwers die van de vroegeie toestanden werkelijk geprofiteerd hebben, dan dient de vermindering niet overdreven te worden, zij hebben de goede jaren gehad en kunnen er tegen. Maar betreu het waarlijk ongelukkigen dan ben .ik t'akkoord dat dezen moeten gehol pen worden. Wat zou nu het gevolg zijn van een globale vermindering der landpachten De Openbare Onderstand is geen particulier, 2ijne inkomsten moeten uitsluitend dienen om he behoeftigen uit den nood te helpen, en de nood is tegenwoordig uijzonder groot onder de arbeidende klas. Wanneer men nu het .grootste deel der inkomsten van den Open baren Ondei stand met 5o °/0 moest vermin •deren, wat zou het gevolg daarvan zijn Als gij de begrooting van den Openbaren Onder stand voor 1932, die u binnen kort zal voorge legd worden, wilt nagaan, dan zult gij kunnen bestatigen dat men op veel artikels geweldig heeft moeten besparen om aan de stad geen toelage te moeten vragen. Als de inkomsten nu met 5o verminderd worden, dan zal er een deficiet zijn van 700.000 Ir. in de begroo ting en 't is dan de stad die dit tekort zal moeten aanvullen. Zijt ge bereid dit te doen Wie zal die 75o.ooo tr. betalen Nogmaals de lastenbetalers van de stad. De landbouwers betalen zooveel niet daar zij van sommige vrijstellingen genieten. Doch dit is nogmaals slechts een bijkomende zaak. Maar het ge volg daarvan is dat het deficiet van den Open baren Onderstand door de stad zal moeten aangevuld worden. Ik zal nochtans dien wensch stemmen en in de Commissie van Openbaren Onderstand zeggen dat het den wensch is van den gemeenteraad de land pachten te verminderen omdat de boeren thans in nood verkeeren, maar dan ook zult gij 750.000 fr. nieuwe taksen moeten stemmen. De heer Lturidan vraagt het woord. M. Sobry. Maar wanneer zal dit eindi gen Het is hier geen parlement, wij zijn hier om de bestuurszaken van de stad te behandelen M. Leuridan. Ik vraag de stemming over het voorstel van den heer Capoen en zoo dit niet toegestaan wordt, dan vraag ik de hoog dringendheid voor dit voorstel. De heer Mis siaen heeft daar een onjuiste voorstelling van den toestand gegeven die aan de bevolking een indruk zou kunnen nalaten welken niet overeenstemt met de werkelijkheid. Ik had daarop een paar woorden willen antwoorden, maar om niet langer van den tijd van den raad misbruik te maken, verzaak ik aan het woord. M. Lemahieu. Ik vraag dat wij eerst het punt zouden alhandelen en daaina den voor- gestelden wensch. M. Sobry. Ik sttl dus voor een gunstig advies uit te brengen op de beraadslaging van den Openbaren Ondei stand wiarbij er een vermindering van 2160 fr. wordt toegestaan aan een pachter voor overstrooming van 4 ha. 80 a. weide en maaigrazen. M. Lemahieu. De zaak is niet uiteenge daan zo jals ze behoort. Het is wel verstaan en ik steun er op, dat de toegestane verminde ring, de som van 450 fr. per hectare bedraagt. Al de raadsleden brengen een gunstigadvies uit. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. b) Napacht. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft besloten op aanvraag van haar pachter, M. Verc.outer van Eggewaertscappelle, dezen toe te laten 2 ha. 67 a. 60 ca. vette weide in napacht te geven aan zijn schoonzoon Gerard Decroos. De pacht dezer vette weide werd aan gegaan voor 6 naeenvolgende jaren, begonnen den i" October laatstleden, mits den pacht prijs van a5oo fr. De pachter Vercouter blijft verantwoordelijk voor het betalen der pacht som. Eenparige instemming. De heer Missiaen onthoudt zich. c) V er pachting uit der hand. VI. Sobry. Terugkeerende op haar vroe gere beraadslaging waarbij zij besloot lot g, namelijk 2 ha. 62 a60 ca. land te Zillebeke, waarvoor er tijdens een openbare verpachting geen voldoend aanbod gedaan werd, terug in bosch te beplanten, vraagt de Commissie van Op nbaren Onderstand thans de toelating om dit land uit ter hand te mogen verpachten. Daarvoor heeft zij nu een aanbod gekregen van Achille Vandezande, van Zillebeke, die 85o fr. wil betalen voor het eerste jaar en io5o fr. voor de volgende jaren. Daar het herplanten in bosch veel koste n zal bfibrengen en dit gedurende verscheidene jaren"niets zal opbrengen, is de Commissie nu geneigd dit land voor den aangeboden prijs te verpachten. M. Lemahieu. Is dit land niet onderwor pen aan het toezicht van het woudbeheer Te Zillebeke werden na den oorlog veel bosschen van den Openbaren Onderstand in zaailand gebracht en nu is de Commissie verplicht ze opnieuw te bebosschen. Indien dit hier het geval niet is, zal ik over die vraag een goed keurende stem uitbrengen. M. Sobry Ik denk dat de Openbare Onderstand dit wel weet en, zoo het hem niet toegelaten ware, dat hij dit voorstel niet zou doen. Ik stel dus voor dit aan te nemen. Al de raadsleden stemmen ja. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. M. Leuridan Ik vraag thans dat de raad bij hoogdringendheid den wensch zou uit drukken opdat onverwijld, gezien den hoogen nood van den landbouw, een algemeene her ziening der pachtsommen zou aangevat worden. M. D'Huvettere. Dus zonder quantum te bepalen, alleen maar een algemeen onderzoek. M. Leuridan. Ja, want ik vind dat het gewaagd ware een enfer vast te stellen, dit valt buiten onze bevoegdheid. M. Sobry. Al de pachten zijn met den in October laatst herbegonnen, thans zijn wij reeds den 19", zoodat de pachten onmogelijk nog vóór in October aanstaande kunnen her zien worden en er dus geen haast bij is om dergelijken wensch uit te drukken. Indien gij er aan houdt dat de raad zou een wensch uit brenge, dient dan de vraag regelmatig in en de kwestie zal alsdan op de dagorde gebracht worden. M. Leuridan. Door het uitbrengen van dien wensch, zoo men aan de landbouwers geen onmiddellijke ontlasting verschaft, dan geeft men hen toch ten minste een zedelijke aanmoediging en ik zie geen bezwaar waarom dit niet seffens zou mogen gedaan worden. M. Sobry. Ik wel, om de hoogdringend heid te kunnen aannemen, moet het werkelijk uitgemaakt zijn dat de zaak geen verderen uitstel duldt. M. Lemahieu. Vooaleer de herziening zal geëindigd zijn zal er nog wel een jaar verloo- pen. Moesten wij dus dien wensch slechts toekomende jaar stemmen, dan zou hij te laat komen om nog een uitwerking te kunnen hebben. M. Sobry. Ik vraag het uitstel niet voor een jaar, doch alleen maar tot de volgende zitting. Gezien de heer Leuridan echter aan dringt, leg ik de hoogdringendheid ter stem ming. Al de tegenwoordige raadsleden stemmen ja alleen de heer Sobry stemt neen. Hierop wordt den wensch, door den heer Leuridan opgesteld, ter stemming gelegd. Hij wordt eenparig aangenomen de heer Sobry alleen onthoudt zich. 6. Openbare Onderstand Aanwerving en afstand van muren voor het mandeelig maken van gemeene muren. Tusschen het provinciaal bestuur en den Openbaren O-derstand is er een overeen komst getroffen voor het mandeelig maken van de gemeene muren van het Justitiepaleis en het politiebureel van Yper. Daar de muren aan den Openbaren Onderstand toebehoo rende een meerderwaarde hebben, zal de helft daarvan, 't zij de som van 2320 fr. 60 door de provincie moeten betaal! worden. Dit voorstel wordt algemeen bijgetreden. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. 7. Openbare Onderstand Proces-verbaal van ondersoek der kas voor het 3"e kwartaal iq3i. Uit dit proces verbaal blijkt dat de kas sloot met een tekort van 47 856 fr. 77, zijnde juist het verschil tusschen de ontvangsten en de uitgaven die gedurende dit kwartaal gedaan werden. Daar dit onderzoek regelmatig ge daan werd, stelt de heer voorzitter voor er een goedkeurend advies op uit te brengen. Al de raadsleden stemmen ja, buiten de heer Missiaen die zich onthoudt. 8. Kerkfabriek van St-Pieters Begroo ting voor het jaar iq32. Deze begrooting sluit met 23.117 fr. 36 in ontvangsten en uitgaven. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela- haye, D'Hu vettere, Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Vandammeen Sobry neen de heeren Bonnet en Coutelle onthouden zich de heeren Missiaen, Vergracht en Vermeulen. Q. Kerkfabriek van St- Maarlens Begroo ting voor het jaar ig3a. Die begrooting sluit met evenveel ontvang sten en uitgaven, 't zij met de som van 620.283 fr. 25. M. Vandamme. Waarbij komt het dat er zoo een verschil bestaat tusschen de begroo ting van de eene kerk bij die van een andere kerk M. Sibry. Hadt gij de bundels moeten nazien, dan zoudt gij bestatigd hebben dat de rekening der Kerkfabriek van St Maartens verleden jaar sloot met een overschot van 563.000 fr. dat thans zal gebruikt worden voor het aankoopen van ornamenten. Hierop wordt de voorgestelde begrooting met dezelfde stemming als hiervoren goed gekeurd. 10. Stedelijke Muziekschool Begrooting voor het jaar ig32. De heer voorzitter stelt voor dit punt te verdagen tot na de geheime zitting, daar er alsdan nog zekere kwesties van wedden moe ten afgehandeld worden, zonder dewelke het niet mogelijk is de voorgelegde begrooting bepaald goed te keuren. Al de raadsleden verklaren zich met deze zienswijze t'akkoord. 11. Voorstel 1") Eenig artikel De straatnaamborden worden vernederlandschl. M. Sobry. Wij hebben, vanwege een groep raadsleden, een brief ontvangen waarin voorgesteld wordt de straatnaamplaten te ver- nederlandschen. Als beweegredenen worden aangegeven dat Yper een eentalige vlaamsche gemeente is en dat, gezien de eentaligheid van het vlaamsche land van hooger hand be krachtigd werd, het logisch is voor de stad Yper een daad van vlaamsche fierheid te stel len, daarin het voorbeeld navolgende van Brugge, Kortrijk, Mechelen en andere steden van het vlaamsche land. Volgens dit schrijven kan het toeristenbelang hier niet ingeroepen worden om zich tegen het voorstel te verzet ten, daar de vreemdelingen zich, zooals in al le andere landen, aan de bestaande toestanden moeten aanpassen. M. Leuridan. Ik kan het voorstel niet beter uiteenzetten dan dit door de indieners gedaan werd. Toch is het goed op de betame-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 5