- HET YPERSCHE - LA RÉGION D' Zoadagrast - Repos dominical Wekelijksch Overzicht 12e Jaargang, N' 34 28 November 1931 Bijvoegsel 12' Année, Ne 34 28 Novembre 1931 Supplément Sainte Cécile L'Embeliissemantde^CathédraleSt-Martin Deux nouvelles statues, dues au ciseau du sculpteur Gantois Sinia, viennent de complé ter l'admirable série des six prophètes. Les deux dernières statues représentent les prophètes Daniel et Isaie et leurs socles portent les armes des généreux donateurs M. Daniel Coppieters de Gibson et le chevalier Pierre Hynderick de Theulegoet. Nous ne pouvons oublier que c'est grace aux démarches et aux relations du dévoué président du conseil de Fabrique de la Cathé drale, M. Georges Tack, que tous ces dons ont pu être obtenus. Om wille van de menigvuldige algemeene verwikkelingen, wordt, in de huidige omstan digheden, de aandacht eenigszins afgeleid van Duitschland. En nochtans zijn er daar gebeurtenissen op handen, die ons meer dan welke andere onmiddellijk aanbelangen. Het Reich werd reeds, op voorstel van voorzitter Hoover, gedurende één jaar ontslagen van alle herstellingsbetaling en van alle terugbe taling der in het buitenland geleende sommen. Het duitsche volk en de Regeering jubelden de eersten omdat zij er eene verlichting in zagen van hun eigen zware lasten, de tweede omdat zij 1° tijd won, in afwachting van andere middeltjes om te ontsnappen, 2° aldus kon doen gelooven dat zij met dat geld zou werken om de andere betalingen mogelijk te maken. Maar helaas, de eenen zoowel als de anderen vinden zich thans nogmaals bedrogen Be faamde duitsche deskundigen zullen ons komen bewijzen dat Duitschland niet kan betalen. Reeds tien jaar hebben zij ons het zelfde liedje gezongen Het Reich kan niet voldoen aan de gedurig aanhoudende herstel lingsbetalingen als het steeds meer in- dan uitvoert Maar dit jaar sluit de handelsbalans met een batig saldo van 3 milliard mark 1 en toch zullen zij komen bewijzen, ik herhaal het, dat het Youngplan moet opgeheven worden, En terwijl men de aandacht van het buiten land bezig houdt met die uiteenzettingen, nadert, met groote schreden, het einde van het voorzitterschap van Hindenburg. Wat zal er in April gebeuren te dezer gelegenheid De menschen die het langs ginder nog wat met de orde houden, zoudenzijn mandaat met een paar jaar willen verlengen, maar dit zal niet in den smaak vallen van dezen die op het postjen loeren. En dan Van een anderen kant, gaan de weken met ongelooflijke snelheid voorbij zonder dat de spanning tusschen China en Japan ook maar eenigszins lost. Een dagbladschrijver zegt kenschetsend dat het bureel van den Volke renbond water en bloed zweet om een op lossing te vinden, die beide partijen kan be vredigen. Doch anderzijds zien wij Japan ge durig vooruittrekken en overal waar zij komen doen zij hun gezag gelden zij eischen de be lasting, stellen ambtenaars aan, doen zich gehoorzamen op alle gebied. Anderzijds zou het niet van waarheid ontbloot zijn dat Ame rika een oorlog wenscht waarin Japan en Rus land betrokken zouden zijn. Dit omdat zij er een uitweg in zouden vinden voor de crisis, door het verkoopen hunner opgestapelde producten en daarenboven zou het zijn tegen strever, Japan, zien veiflauwen op den Stillen Oceaan en waarschijnlijk het vijfjarig plan van Rusland doen mislukken. Engeland heeft zijne conferentie der Ronde Tafel zien mislukken en Ghandi neemt reeds eene heel andere houding aan. In zijne laatste redevoering heeft men hem met verbazing hooren uitweiden over zijne nieuwe inzichten die niets anders zijn dan princiepen van het communisme. Hij zou al de eigenaars, grond en geldbezitters van hunne goederen beroo- ven en al die rijkdom zou verdeeld worden onder de onbegoederden. Maar intusschen is hij nog niet meester, en misschien heeft hij alleen die grootspraak gehouden, omdat hij ook, voor zijn volgelingen met ledige handen thuiskomt en dat hij naar dit redmiddel grijpt om zijne faam en zijn bijval groot te houden. Het is over 't algemeen een kenmerkend teeken van dezen tijd dat er nooit meer gewerkt en gesproken werd om vrede te hou den en te bewerken en dat er nooit meer gelegenheden voorkwamen om oorlog, twist en strijd uit te lokken en op te hitsen. RIK. La Messe de Parmi les festivités Yproises de Dimanche dernier en l'honneur de la sainte patronne des musiciens, la messe de n h. 3o célébrée a la Cathédrale de Sl Martin pourle repos de l'ame des musiciens Yprois morts pour la Patrie tient la première place. La belle statue en pierre de Ste Cécile, sculptée par Sinia, ornant le jubé, bénite le matin même par Mr le Doyen Vermaut, était parée pour la circon- stamce de draperies aux couleurs Beiges et Yproises, encadrée d'un luminaire et de lauriers. La foule des grands jours emplissait le vaste Temple. 1'Audition de musique religieuse par la Section Symphoniqued' Ypriana sous la direc tion de Mr Georges Van Egroo avec accom pagnement d'orgues par Mr Hanoulle, orga- niste de la Cathédrale, fut excellente. La sublime composition Gloria de notre regretté concitoyen artiste Albert Van Egroo, 1'Andante religioso de Francis Thomé, et la Marche Nuptiale de Mendelssohn, re^urent une interprétation artistique qui fait honneur au zélé Directeur et a sesdévoucs collaborateurs de notre phalange musicale qui maintient dignement l'ancien renom artistique Yprois. Nos meilleures félicitations aux exécutants et nos-vifs remerciements aux dirigeants de YHarmonie et de la Symphonie Ypriana qui ont renoué l'antique tradition locale de la Sainte Cécile, par une belle solennité reli- gieuse a la Cathédrale. Nous y associons volontiers l'Organiste-vir tuose de la Cathédrale dont le talent d'accom- pagnateur fut a juste titre apprécié. Plechtige Octaaf van de heilige Barbare in Sint Maartens Kathedraal Zondag 29 November begint in Sint Maartenskerk de vermaarde plechtige Octaaf ter eere van de Heilige Barbara, alhier vereerd als patrones van de goede dood (te 3 ure Vespers, groot sermoen en plechtig lof). Zondag 6 Oecembe>te 11 1/2 ure, ter eere van Ste Barbara, plechtige zielmis voor de afgestorven leden van het stedelijk Pom pierskorps. 's Namiddags te 3 uur, Vespers en Lof met slotsermoen en Processie ter eere van O. L. Vrouw van Thuyne en van de H. Barbara. De Ypersche geloovigen zullen eraan hou den de eeuwenoude Ypersche devotie tot Sinte Barbara te doen herbloeien, en in groot getal de sermoenen en plechtigheden der Octaaf bij te wonen. Bedanking danken vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid die zij hun betuigden en voor hunne tegenwoordigheid op de begra fenis van Vrouw Emilie BATAILLIE Vrouw Camille Ossieur, geboren Margue rite Victoor en familie, melden met droefheid het overlijden van hun echtgenoot en familie lid Heer Camille-Cyiille OSSIEUR geboren te Yper, den 11 April igc6 en aldaar overleden den 26 November ig3i. De lijkdienst zal plaats hebben Maandag 30 November, om 8 1/2 uur, in St Jacobs- kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetel heid, geen rouwbrief zouden ontvangen helv- ben worden verzocht dit bericht als duslanig te aanzien. Meen en steenweg, 33. t ZIELMISSEN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 29 November, om 8 y, uur, in St-Maartens Catbedraal, tot zielelafenis van Mevrouw Elisa VANDE LANOI ITE echtgenoote van Heer Arthur Weckesser. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 29 November,om8y» u., in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Mevr. Wwe HOFL VCK-HOLLE VOET Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 29 November, om 8 y» u. in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Alfons DESRAMAULT Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 29 November, om g u., in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis Heer Cyrille BOUDEIN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 29 November, om 11 1/2 uur, in St-Maartens Cathedraal, tot zielelafenis van Heer Albert DEPUYDT Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 December, om g uur,, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Emiel VERS A VEL DECONINCK De Apotheek van La Pharmacie de Mr S N O E C K Groote Markt o— Grand'Place is ALLEEN OPEN jl reste seule ouverte le op Zondag 29 Nov. Dimanche 29 Nov. 's Morgens wordt telkens eene korte onder richting gehouden onder de Heilige Mis van 7 uur die opgedragen wordt ter intentie van al de leden der Confrérie van Sinte Barbara. Eiken avond van 3o November tot 4 Decern ber, feest der H. Barbara, onder het Lof van 6 ure, opgeluisterd met schoon gezang, Groot Sermoen door den uitstekenden volkspredikant Pater Van Haverbeke, Dominikaan uit Leuven. Heer en Vrouw Henri Desmedt-Vierstraete Heer en Vrouw Arthur Vandewynckel-Vierstraete Heer en Vrouw Marcel Vieritraete-Beun Heer en Vrouw Felicien Schreel-Vier- straete Heer en Vrouw Oaston Sintobin-Vierstraete Heer en Vrouw Jeróme Vierstraete-Maes Heer en Vrouw Jules Vierstraete - Dewilde Vrouw Weduwe Leon Cousin- Vierstraete, Weduwe van Heer Henri VIERSTRAETE

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9