- HYPOTHECAIRE - BELEGGINGSBANK Grondpaidobligatiëü 5,00 °/0 oetto Gemeenteraad van Yper 2 19, Arenbergstraat, Antwerpen KASBONS, teiugbetaalbaar na 6 maand, 3,25 netto. délaissé depuis longtemps, et la dentelle qui avait fait une timide réapparition dans la lin gerie, semble voir s'ouvrir devant elle des horizons nouveaux. On nous assure, en effet, qu'on reverra des robes de soie avec des den telles de tout genre, dentelles de soie, de fil ou de coton. Cette heureuse évolution de la mode nous reportera quelque peu aux somp- tueuses parures de nos aïeules, mais les lignes sveltes de la mode actuelle ne comporteront plus les lourds drapages de larges dentelles d'autrefois. Saluons done l'augure de cette mode nou velle, et souhaitons que la fée Mode en décrète rapidement l'application a la toilette du jour. Point besoin d'être docteur ès-modes pour pouvoir affirmer que, plus jamais, les hommes ne reprendront les jabots et man- chettes de dentelles, défioitivement condam nés depuis la géréraüsation du veston démo cratique. Notre barde Yprois est venu a l'heure avec son pcème De Speldenwerk ster d'un sentiment aussi délicat, et nous espérons que c'est bien la dernière fois que nous aurons éprouvé la tristesse de lire que Hun getuig ligt op den solder 't Vrouwvolk draagt geen kanten meer. PYRÈS. N. M. Telefoon 254.42 Handelsregister Antwerpen 74 Uitstaande Hypotheken Fr. 120.000 000, - Stelt verkrijgbaar voor 5 jaar. Zesmaandelijksche coupons. KASSOMS met premie voor hoog stens 5 jaar 3,75 netto, ieder jaar iet ugbetaaloaar. Kostelooze inschrijvingen bij den Heer MAURICE BAERT, te Yper Vandenpeereboomplaals, N' 37. Verslag der Zitting ran 30 November 1931 De zitting wordt te 17 u. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, 1 u gemees- ttr voorzitter Missiaen, Lemahieu en Dela- haye, schepenen D'rluvettere, Capoen, Eaton, Soete, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Vermeulen en Vandamme, raadsleden Ver sailles, secretaris. 7) Proces verbaal der sitting van 16 No vember iq3i. Nadat de heer secretaris lezing van dit proces verbaal gegeven heeft, vraagt de heer voorzitter of niemand er opmerkingen tegen te maken heelt. M. Vandamme. Ik zou willen dat de vra gen, die de raadsleden tijdens de mededee lingen stellen, ia het proces verbaal aange slipt worden. In de laatste zitting heb ik gevraagd of men aan de bewoneis der tuin wijk Ligy, die de straatbelasting betaald heb ben, het geld zal teruggeven,,de heer schepen Missiaen antwoordde mij van neen omdat die menschen de taks verschuldigd waren, en ik zou wenschendater daarvan melding gemaakt worde in het yerslag. M. Sobry. Dit zal tegen de aanstaande zitting gedaan worden. Indien niemand nog andere opmerkingen te maken heeft, zoo ver klaar ik het proces verbaal goedgekeurd, ik heb opdracht gekregen u kennis te geven van een schrijven van den heer gouverneur in datum van 23 November waarbij hij de stad bericht dat hij besloten heeltde beraadslaging, door den gemeenteraad van Yper den 16 November genomen, te schorsen en dat de btstendige afvaardiging, in zitting van 20 November, h:t advies heeft uitgedrukt dat het besluit van den heer gouverneur mag gehandhaafd worden. Aangezien het zenden, door de stad Yper, van een brief van veront schuldiging aan den voorzitter der duitsche koorzangmaatschappij moet aanzien worden als een protest tegen het optreden van den burgemeester, hoofd der politie, aangezien de gemeenteraad in die zaak zijne bevoegdheid is te buiten gegaan, is volgens beslissing van de bestendige afvaardiging de beraadslaging van den gemeenteraad van Yper verbroken. M. Missiaen. Het heeft me geenszins verwonderd dat het besluit van den gemeen teraad verbroken werd. Maar niettemin het feit bestaat dat de groote meerderheid het optreden van den burgemeester heeft afge keurd, en zoo de stad dien brief van veront schuldiging niet zendt, zal ik hem zelf, in mijnen persoonlijken naam, naar dien persoon sturen zoodat hij toch zal weten dat de ge meenteraad en de bevolking van Yper met het besluit, door den burgemetster genomen, niet t'akkoord zijn. 2) Openbare Onderstand Begrooting iq3i Wijziging van kredieten. De heer voorzitter geeft lezing van een be raadslaging der Commissie van Openbaren Onderstand waarbij zij besluit sommige arti kelen harer begrooting voor ig3i, waarvan de voorzienekredietenonvoldoende zijn,te verhoo- gen en daarvoor de noodige sommen af te ne men van andere artikelen die Diet geheel zul len verbruikt worden, zoodat de slotsom der begrooting onveranderd blijtt. Deze voorgestelde wijzigingen van kredie ten zijn de volgende Artikel 65 van de buiten gewone uitgaven, voor het plaatsen der een trale verwarming in St Antoniusgesticht te Locre, wordt van 175.000 fr. tot op 225.000 fr. gebracht, en artikel 66, voor htt plaatsen der centrale verwarming in 't Godshuis Nazareth, wordt van 25o.ooo fr. tot op 200.000 fr. ver minderd, daar de voorziene som niet geheel zal verbruikt worden gezien het laagste aan bod voor dit werk slechts t3i.l5o fr. bedraagt Artikel 56 van de uitgaven voor orde, herbe legging der intresten van de brandverzeke- ringskas, en artikel 20 der ontvangsten voor orde worden beide met 696 fr. 5o verhoogd en van 24 600 fr. tot op 25 296 fr. 5o gebracht. Verders wordt nog, in de afdeeling der land bouwuitbatingen, artikel 76 voor cie arbeids- loonen van 55.000 fr. op 60 000 fr. gebracht, terwijl artikel 77, aankoop van meststoffen «n veevoeder, van 75.000 fr. tot op 70.000 fr. verminderd wordt. M. Sobry. Ik houd eraan hierbij te voe gen dat ik de wijsheid en het vooruitzicht der beheerders van den Openbaren Onderstand ten volle goedkeur. Wanneer een krediet on toereikend blijkt, vragen zij aan den gemeen teraad dit te mogen verhoogen en nemen zij de noodige som op iets dat overblijft. Dit is de beste manier van handelen en veel beter dan te verteren op iets dat nit t bestaat. Volgens de wet mogen de voorziene kredieten niet over schreden worden en, in geval ze onvoldoende zijn, moet er een nieuw krediet aangevraagd en op de begrooting van het volgende jaar in geschreven worden. De Commissie van Open baren Onderstand is zoo vooruitziende hare begrooting der volger.de jaten riet te bezwa ren, en ik vraag dan ook deze beraadslaging te willen goedkeuren. M. Capoen. - Ik zal mij onthouden om re den dat wij nog niet weten wat de Openbare Ondeistand zal doen wegens de vermindering der pachten, waarvoor er hier tijdens de laat ste zitii- g een wensch werd uitgediukt. M. Sobry. De btief, die we daarop als antwoord van den Openbaren Onderstand ontvingen, zal tijdens de mededeelingea gele zen worden. M. Capoen. Dit veiandert dan dc zaak. Hierop wordt de beraadslaging van den Openbaren Onderstand goedgekeurd. Alleen de heer Missiaen onthou it zich. 3) Openbare Onderstand Begrooting ig32 N ed er legging. M. Sobry. Wij hebben vanwege den Openbaren Onderstand de begrooting voor het dienstjaar ig32 ontvangen, die ter inzage der gemeenteraadsleden op het bureel is neer gelegd. Dit is thans een eenvoudige mededee ling en tijdens de aanstaande zitting zal er daarover een verslag uitgebracht en gestemd worden. 4) Kattefeest ig32— Standplaatsen open bare aanbesteding Lastenkohier. De heer voorzitter zegt dat het schepencol lege voorstelt de plaatsen op de Groote Markt tijdens Kattefeest en Tuindagfeest bij openbaar opbod te verhuren, daar het van oordeel is dat dit stelsel voordeelig zal zijn en iedereen in de gelegenheid zal stellen de ge- wenschte plaats te huren. Hierop geeft de heer voorzitter lezing van het lastenkohier dezer voorgestelde aanbeste ding. Hieruit blijkt o. m. dat, om den brand- dienst te vergemakkelijken, buiten een of twee woonwagens die bij de inrichting zullen mogen geplaatst worden, al de andere wagens der foorkramers op het Minneplein zullen moe ten staan, en dat het aanstaande Kattefeest op Zondag 21 Februari begint om op Zondag 6 Maart daarna te eindigen. M. Sobry. lk zou bij de bepalingen, in het lastenkohier voorzien, nog willen bijvoe gen dat de verpachting per vierkanten meter zal geschieden, daar het, volgers mij, redelij ker ware de plaatsen te verhuren volgens de oppervlakte der foorinrichting dan in blok. M. Vandamme. Hoe zullen de belang hebbenden daarvan bericht worden M. Sobry. Door de gewone ruchtbaar heid die aan de aanbesteding zal gegeven worden. M. Bonnet. De fooi kramers hebben een eigen vakblad waarin de ruchtbaarheid zou dienen gemaakt te worden, beter dan in c!e plaatselijke bladen die door de loorkramers niet geUzen worden. M. Vandamme. Ware het niet geraad zaam een basis te geven per vierkanten meter berekend op de vroegere ontvangsten M. Sobry. Gij bedoelt het bepalen van een insttkprijs Volgens mij ware dit moeilijk gezien wij niet weten hoeveel de foorkramers zullen bieden. M. Vandamme. De kleine foorkramers die den dag zeil der foor toekomen, zul en toch ook nog over de open gebleven plaatsen mogen beschikken M. Sobry. Ja, dit is alzoo voorzien. M. Vermeulev. Is de stad door de eerste aanbesteding leeds verbonden M. Lemahieu. Neen, wanter zou kunnen een akkoord bestaan tusschen de fooi kramers, en wij moeten toch zien dat de aanbesteaing niet minder opbrengt dan vroeger. Het mini mum, dat de foorkramers hier tot nu toe be taalden, is ongeveer 2 fr. den vierkanten meter. Wij zouden misschien wel doen met dien minimumprijs ook in het lastenkohier te bepalen. Al de raadsleden verklaren zich met dat voorstel t'akkoord. M. D'Huvettere. Bestaat er een plan met de onderverdeeling der loten De belangheb benden zou ien daarvan moeten kunnen inzage nemen. M- Missiaen. Het plan der Groote Markt bestaat en de liefhebbers zullen dit den dag der aanbesteding kunnen nazien. Doch er is geen ondtrverdeeling gemaakt, en de loten zullen maar bepaald worden volgens de opper vlakte door iedere ioorinrichting gevraagd. M. Bonnet. Ik vrees alleen dat deze aan besteding wat te laat bepaald is, daar de mees te foorkramers reeds, vanaf het voorafgaande jaar, bepalen welke fooren zij zullen doen. M. Lemahieu Ik deel deze vrees niet omdat het Kattefeest van Yper de eerste foor is van België en dat we daarvoor nu nog twee maanden lijd hebben. Moest dit voor ons Tuindagfeest zijn, dan ware de aanbesteding te laat bepaald. Dit is nu een proef die we doen, en indien ze slaagt zullen we dan sef fens een tweede aanbesteding uitschrijven voor het Tuindagfeest, zooniet passen wij. hetztlide stelsel loe van vroeger. vl. Sobry. Ie siri voor -ot dj stemming over te gaan en het voorgestelde lastenkohier goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. 5) Stadskasdriemaandeiijksch overzicht. De heer schepen Missiaen geeft lezing van het volgend verslag over den toestand der stadskas op 26 November rg3X lk heb de eer aan den Gemeenteraad van Yper volgend verslag over den toestand der stadskas, bij mijn bizot-k op de stadsontvan- gerij, in datum 26 November ig31over te maken. De ontvangsten bedragen voor het dienst jaar 1931, 3.85o.g23 fr. 73. Voor het dienstjaar 1932,9.110.00 ir. Voorschotten door de Dank van Kortrijx, g5o.ooo.oo fr. Voorschotten door het Gemeentekrediet 6i3.37g.ig lr.of een totaal van 5.423.412,92. D.e uitgaven bedragen 4-458.055,85 plus het tekort in de rekening ig3o, zijnde 898.682.43 frank, of totaal 5.356 738,28 fr. Er moest dus zijn in kas 5 423.412.92 min 5.356 738,28 of 66.674,64 fr. Deze som werd in bezit van den stadsont vanger gevonden. Daaraan is nog toe te voegen een som van 32.3oo fr., welke de stadsontvanger nog in zijn bezit heeft, van ontvangsten die nog niet in de boekhouding ingeschreven werden, zijnde

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 2