■b 3 dagelijksche ontvangsten van de markten, taks op de terrassen, pachten van landen, taks op het leuren, teruggaaf van straathersttllings kosten, standgeld van taxis, taks op de bals, vischverloven, erz. Deze som stemt ook overeen met de ontvangstbewijzen. Er is dus beschikbaar in geld:'66 674 64 plus 32.3oo,oo Totaal 98 974 64 fr. Er is nog beschikbaar op de Bank van Kortrijk 5o.ooo,oo fr. en in het Gemeente krediet 3oo.ooo,00 fr., hetgeen een gtheel van beschikbaar geld voor de stad aanduidt van 448.974,64 fr. Er dient evenwel opgemerkt, dat, op dit oogenblik, zeer moeilijk geld ver kregen wordt op onze kredietopening op het Gemeentekrediet. Maar niettemin zijn we in staat aan de dagelijksche gewone uitgaven het hoofd te bieden. Anders is het gesteld met de buitengewone uitgaven. Deze zijn in algemeenen regel her stellingen van oorlogsschade. De Staat betaalt nu anders niet meer dan in titels, uitwissel baar in obligatiën op de Belgische Schuld, ig25. Deze obligatiën zijn op dit oogenblik nog enkel 82.00 fr. het honderd waard. In die voorwaarde moet de stad rond de 18.00 fr. ten honderd verliezen als ze die obligatiën uitwisselt, ofwel moet ze de schuldeischers betalen van haar beschikbaar geld, en de titels in portefeuille houden. Op dit oogenblik heeft de stad meer dan 800.000,00 fr. derge lijke titels in bezit, waarvan er een deel zijn die reeds in geld aan de schuldeischers betaald werden. Moest de stad deze titels in geld kunnen omzetten zonder verlies te onder gaan, haar geldelijke toestand zou er veel beter uitzien. Voetstappen werden bij het Ministerie van Financiën aangewend, om het veil.es, dat de stad ondergaan zou door het uitwisselen van die titel?, vergoed te worden. Wij verhopen er een gunstig gevolg van. Er mag niet uit het oog verloren worden, dat, op dit oogenblik, de stad 1.563.379,00 fr. ontleend heeft aan de Bank van Kortrijk en aan het Gemeentekrediet. Dit is een zware last voor de stad, die daarvoor zware intresten te betalen heeft. Dit groot gebruik van ont leend geld wordt verklaard door het vol gende Het deficiet der stadsrekening 1930, zijnde 898.000 fr het uitbetalen van werken voor oorlogsschadevergoeding, waarvoor wij nog de titels in bezit hebben het niet ont vangen der opcjntiemen op de staatsbelastin gen, waarvoor wij op het huidig oogenblik nog meer dan 800.000,00 fr. moeten ontvan gen. Wij hebben nu de belofte ontvangen dat we, binnen enkele dagen, een voorschot van 5oo.ooo fr. zullen ontvangen, hetgeen dan ook onze schuld met een groot deel zal vermin deren. Maar we staan ook met belangrijke sommen die we te betalen hebben, waarvoor eigenlijk de titels zouden moeten dienen. Konden we in 't kort ook een oplossing beko men in zake vergoeding van het verlies bij het uitwisselen der obligatë.i op de Bel gische schuld, dan zou onze schuld, tegenover bovengenoemde banken, tot op een kleine som geslonken zijn, die dan uitsluitend zou te wijten zijn aan het deficiet der rekening van 1930. Dit zegt ons dat we er vooral moeten op waken geen deficiet in de stads rekeningen meer te hebben, daar dit uiterst schadelijk is voor de stadsfinanciën. Laat mij toe er mijne hoop over uit te drukken dat de rekening van ig3i ongeveer in evenwicht zal kunnen sluiten, en dat ze ook de volgende begrooting 1 iet zal bezwaren. Inderdaad, het jaar is bijna ten einde en, niettegenstaande het belangrijk verminderen van sommige kredieten in de tegenwoordige begrooting, zijn we nog niet verplicht ge weest een enkel bijgevoegd krediet te vragen. Alles laat voorzien dat de inkomsten, die in de begrooting 1931 beraamd werden, niet ver van de werkelijkheid zullen zijn, zoodat de stad in een korte tijdspanne, mits de kwestie der titels op oorlogsschade opgelost worde, in normalen toestand zal komen te staan, voor wat hare financieele middelen betreft. M Missiaen. Sedert ik dit verslag op 26 November 11. heb opgemaakt, is de belofte van het betalen van een voorschot van 5oo.ooo fr. reeds volbracht. Deze som is nu reeds bij het Gemeentekrediet gestort waar zij te onzer beschikking is. M. Sobry. Ik bedank den heer schepen van Financiën voor zijn zakelijk verslag, en met hem druk ik den wensch uit dat er geen kredieten meer zullen overschreden worden. M. Vandamme. Wordt de som van het ons gegeven voorschot door het Gemeente krediet niet ingehouden om onze krediet opening te dekken M. Missiaen. Ja, op onze kredietopening bij het Gemeentekrediet hebben wij reeds een voorschot van 6i3.ooo fr. ontvargen, maar we hebben er nog 3oo,ooo tr. te goed. Overlaatst hebben wij een som van 100.000 fr. gevraagd die ons niet kon gegeven worden daar het Gemeentekrediet alsdan zelf gebrek aan geld had. Maar nu het van ons een som van 5oo.ooo fr. terug ontvangen heeft, denk ik wel dat de stad Yper het gevraagde geld zal kunnen be komen en dat het Gemeentekrediet het ontvan gen voorschot te onzer beschikking zal hou den en niet ten voordeele van andere steden zal gebruiken. M. Vandamme. Ware hetnietvoordeelig de nog beschikbaar blijvende som van 3oo.ooo fr. gar.sch af te halen M. Missiaen. Ja, indien wij ze kunnen bekomen. De heer voorzitter verklaart hierop het ver slag goedgekeurd en zegt dat dit een mede- deeling is van den toestand der stadskas ^waarover er niet moet gestemd worden. De heer Vandamme echter beweert dat de raad zijn advies daarover moet uitbrengen, daar dit punt regelmatig op de dagorde ver meld staat. Hierop wordt de stemming begonnen, doch seffens weer onderbroken daar de meeste raadsleden van oordeel zijn dat het volstrekt overbodig is daarover te stemmen. 6) Belasting op de balcons en loggias Herziening M. Sobry. Den 20 October 11. heeft de heer gouverneur ons een brief geschreven waarin hij laat weten dat de minister van binnenlandsche zaken van oordeel is dat het bedrag der belasting gaande van 40 tot 100 fr., door den gemeenteraad op de balcons en log gias gestemd en die van af 1 Januari ig3i moest geheven worden, volstrekt overdreven is en in feite dubbel uitmaakt met de andere gemeentebelastingen die geheven worden on dt r vorm van opcentiemen en straatbelasting, en dat htj een taks, die de som van 25 fr. per balcon of loggia zou overschrijden, niet goed keuren kan. Om die reden stelt het schepen college thans voor een nieuw besluit te nemen waarbij, te rekenen vanaf 1 Januari ig3i en dit voor een termijn van vijfjaren, een taks geheven wordt op de balcons en loggias die buiten de bouwlijn van het huis of boven de wegenis uitspringen. Volgens mij ware het beter niet te bepalen hoeveel centimeters een balcon of loggia buiten de bouwlijn moet uit springen om belast te worden, daar dergelijke bepaling altijd aanleiding geven kan tot aller hande betwistingen. Die taks is door de eige naars verschuldigd, en voor de toepassing ervan wordt de stad in drie klassen verdeeld zooals voor de taks op het straatgebruik. In de eerste klas is de taks vastgesteld op 25 fr. per balcon of loggia, in de tweede klas 20 fr. en in de derde klas l5 fr. per balcon of loggia. Wanneer een balcon of loggia uitgeeft op twee verschillige straten, wordt het tarief der hoogste klas toegepast. M. Vandamme. In dit voorstel wordt nergens de lengte aangeduid van de balcons of loggias, en een balcon die dezelfde lengte heeft als gansch het huis zou dus niet meer taks moeten betalen als een klein balcon. M. Sobry. Ik vrees dat dergelijke bepa ling oorzaak zal zijn van gedurige moeilijk heden en betwistingen. M. Missiaen. Nu mogen wij hoogstens 25 fr. per balcon vragen moest gij de taks voor een groot balcon willen verhoogen, dan zou dit nogmaals niet goedgekeurd worden. M. Laton. Kunt ge mij het verschil tus- schen het tegenwoordig voorstel en dit van vroeger niet aangeven M. Missiaen. Het bedrag der vroeger ge stemde taks verschilde van 40 tot 100 fr. en nu van i5 naar 25 fr. M. Sibry. Ik stel voor de aldus gewijzig de taks goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. Alleen de heeren Vergracht en Vermeulen onthouden zich. 7) Voorstel van wegenistaks in verhouding van het kadastraal inkomen berekend. M. Sobry. Ik verleen het woord aan den hr schepen Missiaen die het voorstel indiende. De heer Missiaen geeft hierop lezing van het volgend voorstel De Gemeenteraad, overwegende dat de financieele toestand van stad eischt dat de verschillige belastbare grondslagen in mate van het mogelijke en op rechtvaardige manier zouden benuttigd worden Herzien zijne beraadslaging van i3 Januari xg3o, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 3o April ig3o, op hetzelfde voorwerp, Besluit, onder voorbehoud der goedkeuring van de hoogere overheid Artikel 1. Te rekenen van het dienstjaar Tg32 en-voor een termijn van vijf aclrereen- volgende jaren, wordt er ten laste van de per sonen, die op het grondgebied der stad Yper gelegen onroerende goederen gebruiken of exploiteeren, een bijzondere taks gevesiigd, berekend -in verhouding met het kadastraal inkomen dezer onroerende goederen, om de wegenisuitgaven, de verlichting en de alge» meene be stuurskosten te dekken. Art. 2. Gezegde belasting is vastgesteld op het bedrag der Staalsgrondbelasting vau het kadastraal inkomen der onroerende goe deren. De onbebouwde eigendommen, buiten de stadspalen gelegen en minder dan een hectare metende, zijn vrij van de belasting. Art. 3. Die gemeentebelasting is niet toepasselijk voor wat de vaste goederen of gedeelten van vaste goederen betreft die aan gewend worden voor een kosteloozen of niet kosteloozen dienst van algemeen nut, zelfs al zijn deze goederen geen domeingoederen, of al zijn zij rechtstreeks door den Staat, of door bemiddeling zijner aangestelien gehuurd. Deze vrijstelling strekt zich niet uit tot de gedeelten van genoemde vaste goederen, door de aangestelien van den Staat als bijzondere personen en voor hun persoonlijk gebruik be woond. Het niet verhaalbaar gedeelte der uitgaven die de heffing van zoogenaamde plaatselijke terugbetalingsbelastingen wettigen, valt ten bezware van de inwoners in 't algemeen. Art. 4. De belasting, welke het voor werp uitmaakt van tegenwoordige beraadsia ging, is verschuldigd door den eigenaar van het onroerend goed. Art. 5. De heer ontvanger der Staatsbe lastingen is gelast met het innen dez ;r belas ting. Er zal hem uit dien hoofde een vergoe ding van 20 centiemen per artik 1 toegestaan worden. M. Missiaen. Het doel van mijn voorstel is dus de belasting op het straatgebi uik te vervangen door een andere wegenistaks bere kend op het kadastraal inkomen der onroe rende goederen. De taks die nu bestaat is de meest onrechtvaardige belïsting die men kan. hebben, niet in haar princiep maar in haar verdeeling, en er komen zoodanig veel klach ten in dat wij, sedert ik in het schepencollege ben, in iedere zitting minstens twaalf klachter te onderzoeken hebben. Bij die taks zijn en verschillige vrijstellingen vooizien, zoodat er elk jaar nieuwe rechthebbenden zijn terwijl anderen, maar in veel mindere verhouding, hun recht op vrijstelling verliezen omdat zij zich in de vereischte voorwaarden niet meer bevinden, en die taks weldra om zeggens nieis meer zal opbrengen. Voor de taks op het sti aatgebruik moet er dus ieder jaar een nieuwe rol opgemaakt worden, en tegenwoor dig moet de stad een man betalen die niets anders doet dan de rol opmakenen onderzoe ken. Om die redenen meen ik dat het voor de stad voordeeliger ware deze taks te vervangen. M. Lemahieu. Ik ben in 't geheel niet van het gedacht van den heer Missiaen. De taks op het straatgebruik is gestemd en door de hoogere overheid goedgekeurd geworden, dit bewijst dat zij dus zoodanig slecht niet is. Dat zij niets opbrengt is ook geen waar. Tot op heden werd er daarop reeds een som van i32.5oo fr. betaald, dat is wat meer dan niets. En onrechtvaardig is ze ook niet, misschien werden er eenige missingen begaan, maar deze worden onderzocht. De negen tienden der klachten die inkomen zijn van personen die van het ouderdomspensioen genieten gn die om deze reden op de belastingsrol niet meer moeten komen. Wanneer de eerste rol zal afgeloopen zijn, zal de tweede seffens op gemaakt en uitgegeven worden en, daar we nu weldra in het jaar 1932 zijn, zal de derde rol ook dadelijk kunnen volgen, zoodat we dus van die taks, die voor een termijn van vijf jaren gestemd werd, heel in 't kort drie jaren zullen kunnen ontvangen. Waarom nu een nieuwe taks stemmen waarvan we niet weten wanneer ze zal goedgekeurd en wanneer ze zal kunnen ontvangen worden. Indien zij na den bepaalden termijn van vijfjaren niet voldoet, dat men ze dan verandere. Dat er bij de toe passing dier taks onregelmatigheden bestaan, dat zal ik niet loochenen maar bij andere tak sen vinden we dat ook. Die straatbelasting werd gestemd om de kosten te helpen dekken der openbare verlichting, van den reinigheids- dienst en van het rioolnet. Dergelijke taks bestaat ook in andere steden en te Rousse-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 3