4- lare, onder andere, zou men voor een huis, met een gevelbreedte van io m. en in de eerste klas gelegen, een belasting van 320 fr. betalen in plaats van 100 fr. zooals hier, dit is dus meer dan driemaal zooveel. De kosten der openbare verlichting bedragen de som van 210.000 fr., deze voor den vuilnisdienst l3o.ooo fr., en de stad Yper bezit een riool net zooals er bijna nergens geen bestaat, maar het heeft ook stukken van menschen gekost. Moesten wij nu hetzelfde rioolnet doen leg gen, dan zouden wij dit, naar het oordeel van bevoegde personen, met geen vier millioen frank betalen. De vuilnisdienst en het rioolnet zijn uitsluitend ten voordeele der menschen die langs die straten wonen, van de verlichting mogen wij omtrent hetzelfde zeggen, gezien de buitenmenschen er alleen van genieten wanneer zij 's avonds haar stad komen. Nu, volgers het voorstel van den heer Missiaen, zou een inwoner van den Verloren Hoek of van buiten de Rijselpoort meer taks moeten betalen dan de stadsinwoners en dat voor het bekostigen van diensten waarvan zij volstrekt geen genot hebben. Volgens mij moeten deze dier sten betaald worden door diegenen die er het genot van hebben. In de begrooting is er een krediet van 75.000 fr. ingeschreven voor het onderhoud der straten binnen de stad, terwijl er voor de buurtwegen slechts 17.000 fr. voorzien is, 't zij vier maal en halt min. Hel zijn dus ook de stadswegen die het meest kosten van onderhoud, op den buiten zijn het meest Staats en provinctebanen die voor de stad hoegenaamd geen lasten bijbrengen, en de kleine gemeentewegen zijn er door de buitenmenschen om zeggens weinig gebruikt. Men zal mij opwerpen dat wij op den buiten ook zooveel niet betalen, t'akkoord maar er zijn ook vier maal en half meer straten in de stad dan op den buiten. Wat nog meer is, zijn de buitenwegen uitsluitend stuk gereden door de auto's der toeristen en de autobussen die werkvolk naar Frankrijk voeren. Ik bedoel hier namelijk de Wiel.jestraat enWulvestraat, langswaar de autobussen van Merckem en elders komen gereden, en die hier op het grondgebied Yper geen enkelen werkman van Yper opladen. De andere autobussen die van hier werkvolk meenemen, gebruiken m est allen de groote Staats- en provinciebanen. Voor wat nu den vuilnisdienst betreft, was deze, \óór igo5, nog gedaan met karren en ezels. De oude myschen, die hier zitten, zul len zich dat nog herinneren. Die dienst kostte toen heel weinig, er waren vijf karren die elk l5o fr. van de stad ontvingen. Het wegvoeren der vuilnis was gedaan voor drinkgeld, en het mestplein was waar nu de diamant- fabriek staatieder vuilnisvoerder had er zijn plaats en het mest werd door hen later aan de boeren verkocht. Dat die plaats nog zooda nig slecht niet was, bewijst het leit dat er tel kens, wanneer een plaats van voerder open- kwam, een vijftal aanvragen inkwamen om den dienst te mogen verzekeren.- Later werd dit stelsel, dat misschien wel wat verouderd was, om gezondheidsredenen veranderd, maar nog kostte het te dien tijde geen looo fr. aan de stad deze som zou nu door zeven mogen vermenigvuldigd worden. De vuilnisdienst werd toen door de particulieren betaald, ter wijl de stad daaiv^or nu een som van i3o 000 fr. uitgeeft alleen voor de menschen die langs de bediende straten wonen. Om die redenen kan ik het voorstel van den heer Missiaen niet aanvaarden, en ik vraag zelfs aan den raad het niet verder te willen bespreken en het eenvoudigweg van kant te zetten om de taks te laten gaan zooals ze nu bestaat Na de vijf jaren, indien het noodig blijkt, kan die taks toen veranderd worden. M. D'Huvettere. Ik sluit mij aan bij de gezegden van den heer schepen Lemahteu. Volgens het nieuw voorstel ware de benaming van artikel 42 der begrooting, namelijk ge meentebelasting op het straatgebruik, mis uitgedrukt. Ook dit voorstel zou onrechtvaar dige gevolgen hebben, zoo bv. een nijver heidsgesticht gelegen achter een woning met kleinen straatgevel zou meer taks betalen dan een aanpalend renteniershuis die een meerdeie straatbreedte heeft. M. Lemahieu. Daarbij de grondbelasting van de eenen is geperequateerd en van de anderen nog niet, zoodat er zullen zijn die 3 ol 4 maal meer zullen moeten betalen dan de anderen. M. Missiaen. Dit argument telt niet, want in het jaar ig32, dus tegen dat mijn nieuw voorstel van toepassing wordt, zullen de grondlasten allemaal geperequateerd zijn. M. Lemahieu. De geperequateerde be lastingen bedragen nu reeds 16 maal meer $lan ia 1913, het is dus niet meer noodig dien last nog te bezwaren. M. Vandamme. In tegenstelling met het geen de heer D'Hu vettere zegde, ben ik eerder van oordeel dat een groote nijverheid, die op de straat maar met een kleinen gevel uitgeeft, meer de straat zal gebruiken door het in en uitrijden van auto's of andere voer tuigen, dan een aanpalend groot heerenhuis. M. Missiaen. In plaats van heel die lange uiteenzetting, had de heer Lemahieu veel beter gedaan met eenvoudig weg de landbe woners tegenover deze der stad te stellen. Doch het is normaal dat hij, die op den buiten woont, de voorgestelde belasting niet kan bijtreden, wij weten immers hoe ongaarne de heer Lemahieu iets voor de stad bijdraagt. Ge bedriegt u insgelijks, Mijnheer Lemahieu, wanneer ge beweert dat er na de eerste rol nog seffens twee andere rollen zullen kunnen opgemaakt worden, want gij zult niet kunnen beletten dat de inwoners verhuizen, en tel kens zal er een nieuwe rol moeten opgemaakt worden voor het huis te belasten dat het vroeger niet was. Voor de ouderdomspen sioenen komen er insgelijks ieder jaar nieuwe gerechtigden bij terwijl anderen sterven, elk jaar zal het getal ooilogsverminkten uitster ven, voor de talrijke families zal er ook ieder jaar een nieuw onderzoek moeten gedaan worden daar haar toestand veranderlijk is, zoodat er dus onvermijdelijk ieder jaar een nieuwe, gansch herziene rol zal moeten opge maakt worden. Dat de nu voorgestelde taks onrechtvaardig zou zijn, kan slechts beweerd worden omdat ge steeds uitgaat van een ver keerd standpunt. Immers, moet de stad niets anders bekostigen dan de openbare verlich ting, het iioolnet en den reinigheidsdienst Wie betaalt er de algeineene bestuurskosten, de scholen, enz Wat is redelijker dat alleen de stadsbewoners of iedereen die kosten helpt dekken Allen genieten evenveel van al de voordeelen der stad, en ik zie niet ia waarom er een onderscheid zou moeten gemaakt wor den. Wanneer het rioolnet gemaakt werd hebben alle aanpalers er hun deel in betaald en nu hebben we alleen nog de kosten van onderhoud. Daarbij is het in het belarg van allen dat het rioolnet zoo goed mogelijk onderhouden worde en de reinigheidsdienst niet te wenschen late om hier alle besmette lijke ziekten te voorkomen. Want, de landbe woners van het buitengrondgebied van Yper zouden alsdan van die ziekten ook niet vrij zijn en, in dit geval, zouden zij hun kinderen ter school niet meer kunnen zenden en zouden zij van al de stadsvoordeelen niet meer genieten. Als er een taks onrechtvaardig is, dan is h^t onbetwistbaar deze die nu be staat. Een bewoner der Ligywijk of van een laag, smal maar lang landelijk huis betaalt nu meer dan een bewoner van de Groote Markt die een huis heeft van een beperkte breedte. Een klein hoekhuis moet twee straten beta len, terwijl een aanpale ide rentenier, wiens groote woning of hoving zich ach'er dit hoek huis uitstrekt, veel minder zal belast worden. De heer schepen Lemahieu zelf heeft een ondeizoek gedaan voor een schaunlen werk man die meer dan 200 fr. geveltaks moest betalen. Is dit rechtvaardig Voor mij is dergelijketaks een groote onrech'vaardigheid Het ni uw vooistel chter zal ï.u iedereen belasten volgens zijn bi zit of de waarde van zijn eigendom De perceel n land van min dan een hectare, buiten de stadspaleu gele gen, zijn van die belasting uitgi siotèn, maar iemand die een eigendum van 2 of 3 hectaren bezit, kan toch wel betalen. Ik stel eveneens voor dat de taks door den eigenaar moet be taald worden. Ik zie dat de heer Lemahieu daarmee lacht, hewel lacht dan maar met uw eigen zelf, want het is de schuld der katho lieken zdo de belastingen steeds op de huur ders gelegd werden. De socialisten hebben zich daarin niets te verwijten, want zij hebben steeds voorgesteld de eigenaars te doen be talen. M. Lemahieu. Wij zullen nogmaals niets anders kunnen dan betalen. M. Missiaen. Ik kan het niet helpen en dit is uitsluitend de zaak der katholieken. Ten einde een onrechtvaardigheid uit den weg te ruimen stel ik voor de taks door den eigenaar te betalen, en om de kosten van het jaarlijktch opmaken eener nieuwe rol te verminderen, wordt de taks door den Staatsontvanger der belastingen geïnd. M. Lemahieu. De heer Missiaen heeft daar zooeven een uitzonderlijk geval aange haald van een huis gelegen op den hoek van twee straten. Hier op de Groote Markt is er, om een ander voorbeeld aan te halen, een afspanning al den Zuidkant gelegen en een andere daar rechtover al den Noordkant. De eerste paalt aan twee straten, maar ze heeft ook het groot voordeel dier tweede straat gezien ze er vooreerst lucht trekt en dat al het in en uitrijden langs daar geschiedt, terwijl dit anders door het huis zelf zou moeten gedaan worden ofwel zou er een poort moeten gesto ken worden, hetgeen den voorgevel van het huis zou verminderen, zooals het voor de tweede afspanning het geval is. Daarbij derge lijke hoekhuizen betalen maar de helft in de tweede straat en, wanneer ze enkel met een omheining in de tweede straat uitkomen, dan betalen ze daar maar een vierde. Om de schoonheid van de stad en om de eigenaars aan te zetten zoohaast mogelijk te bouwen, moeten de openingen, die men nog in tal van straten der stad vindt, ook de taks betalen juist als de gebouwde eigendommen. Sedert die taks bestaat komt men ons geen nieuwe lantaarns meer vragen, terwijl men vroeger gedurig dergelijke aanvragen ontving. Zelfs zijn ztkere personen mij reeds komen zeg gen dat het niet meer noodig is dat de vuilkar nog zoo ver gaat, daar zij een hoving hebben en dat zij al hun keukenafval daarin kunnen delven. Vroeger ging de vudkar nooit ver ge noeg, en nu dat men voor de openbare ver lichting en den reinigheidsdienst een taks moet betalen, kan men deze diensten missen. M. Delahaye. Het nieuw voorstel bepaalt dat de onbebouwde eigendommen, van min dan een hectare en buiten de stadspalen gele gen, van de belasting vrij zijn. Is dit wettig M. Missiaen. Dit is letterlijk afgeschre ven van reglementen van andere steden. M. Delahaye Het is omdat ik denk dat die uitzondeiing niet toegelaten is. M. Capoen. Ik meen dat ik niet moet herbeginnen met den toestand der landoou- wersuiteen te zetten. Tijdens de laatste zitting werd het klaar en duidelijk genoeg gezegd hoe erbarmelijk hun toestand is, en nu wilt gij hem nog verslechten. M. Missiaen. In 't geheel niet, het zijnde eigenaars die de taks moeten betalen. M. Capoen. Maar dat telt niet, de pach ten zullen dan nogmaals van zoovéél verhoo- gen. M. Lemahieu. De pachter heeft zekere verplichtingen tegenover zijn eigenaar waar aan hij zich niet kan onttrtkken. Het is niet meer noodig den landbouwer nog meer te be lasten, want hij betaalt nu reeds 21 maal meer dan voor den oorlog. M. Missiaen. Ik zojj eens willen weten hoe gij deze berekening gedaan hebt, want volgens mij betaalt hij nog geen vijfmaal zoo veel M. Sobry. Laat ons tot de stemming overgaan. M. Lemahieu. Vooraleer het nieuw voor stel te stemmen, moeten we eerst weten of het nuttig is de oude taks in te trekken, want er moeten toch geen twee takstn zijn. Ik beken dat er in de huidige belasting te veel uitne mingen zijn, maar de schuld daarvan is aan mij niet. M. Delahaye. - Iedereen zoekt niet te beta len. De taks schijnt onrechtvaardig, de eenen zeggen het aan de anderen en gedurig komen er klachten in om ontslagen te worden. Tot op heden is van die belasting nog een som van 3j 000 tr. niet oetaald. M. Lemahieu. - lk kan een persoon die gevraagd heelt om ontsleg n te worden van het bttalen eener taks van 20 fr. en uie on langs ten weelde uttgave van 2000 fr. heelt geuaan, waarmede hij honderd jaarlang zijn straattaks had kunnen bttalen. M. Vandamme. Waarom heht ge niet eerst wat onder malkaar gekeven Dit alles kon in het schepencollege vereffend geweest zijn. M. Missiaen. Omdat de heer Lemahieu dit liever in 't openbaar bespreekt en ik ook, ten andere. Dan, ten minste, weten de men schen wat wij willen. M. Lemahieu. De heer Missiaen zegt steeds dat er geen overeenkomst bestaat tus- schen de ka'holieken en de socialisten, en nu kan men zich daarvan overtuigen. M. Sobry. Willen we nu eerst over het princiep der aanneming van de nieuwe taks stemmen M. Missiaen. Dit is dan de tweede para graaf van mijn voorstel, luidende als volgt herzien de beraadslaging van i3 Januari 1930. M. Sobry. Indien men eerst de bestaande taks afschaft en zoo het nieuw voorstel daarna niet aanvaard wordt, dan zou de stad alzoo een som van 200.000 fr. minder ontvangen. NI. Lemahieu. Wanneer de nieuwe taks niet aangenomen wordt, dan blijft de oude bestaan. M. Missiaen. Maar dan zal de stad

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 4