6 M. Vermeulen. Ware het thans het oogenblik niet den wensch uit te drukken dat de buurtspoorwegen hunne lijnen en materiaal alhier ook, zooals zij het elders doen, zouden moderniséeren en winstgevender maken, op dat het kapitaal dat daarin geplaatst is niet totaal zou verloren gaan. De maatschappij schijnt onze streek gansch vergeten te zijn en laat hare lijnen alhier steeds in denzelfden ver achterden toestand. 69) Teruggaaf door den Openbaren Onder stand der reiskosten van behoeftigeri (5oo fr.) M. Missiaen. Dit artikel vervalt gezien er thans een huisbewaarder benoemd is. M. Delahaye. Hebt gij hier het verschil" gezien, M. Vandamme, bij het vroeger krediet?" M. Bonnet. Dat zijn van die besparingen waarmede ik niet t'akkoord ben. Er zijn som mige werken die moeten gedaan worden, zoo onze Markt die noodig herlegd is Het onder houd der openbare wegen verminderen, is geen b< sparing. M. Delahaye. - Hier te Yper zijn de wegen en strater; in oeteren staat dan ia veel andere groote steden, ziet maar eens naar Brugge. M. Vandamme. Dit is dezelfde som als M. Delahaye. Om het loon te betalen van het personeel dat aangesteld is om de markt gereed te zetten, om het plaatsgeld te ont vangen, enz. M. Missiaen. Dit artikel vervalt, daar het nu ten laste komt van den Staat. M. Missiaen. Artikelen 40 tot 44, betrelc hebbende op personen, moeten in de geheime zitting besproken worden. M. Vermeulen. Hoe komt het dat deze som gedurig vermeerdert M. Missiaen. Omdat er steeds meer lan- teernen geplaatst worden. M. Vandamme. Verandert dit krediet volgens het schommelend loon M. Missiaen. Neen, de werklieden ont vangen een vast loon, maar de aannemer is, volgens zijn contract, verplicht de loonen op te slaan terzelfdertijd als deze der stad. M. Vandamme. Waar heeft men de in lichtingen genomen om het krediet in de be grooting op 2.5oo fr. te bepalen M. Missiaen. Het is de som die wij ver leden jaar ontvangen hebben. M. Vandamme. Maar thans is de toe stand denzelfden niet meer, de maatschappij der Buurtspoorwegen is dit jaar verrijkt en haar inkomsten zullen veel hooger zijn daar zij al het vervoer der beeten van gansch de streek naar Veurne gedaan heeft. Verleden jaar wer den veel beeten hier te Yper op den spoorweg Overgeladen, terwijl dit jaar alles per tram vervoerd werd. M. Vermeulen. Het beetenseizoen was dit jaar ook op verre na zoo belangrijk niet als verleden jaar, toen duurde het drie maan den terwijl nu alles in vier weken tijds gedaan was. M. Vandamme. Ik heb dit zelf kunnen bestatigen hoe het vervoer per tram dit jaar vermeerderd is en ik heb verschillige speciale trams met beeten geladen naar Veurne zien rijden. M. Ver gracht. Indien de maatschappij der Buurtspoorwegen winsten heeft, dan is het alleszins niet met haar tram van Gheluwe waar er soms twee of drie rijtuigen aan zijn maar nooit geen enkel reiziger. M. Vandamme. Het is niet het reizigers- vervoer maar dit der koopwaren dat altijd winstgevender is geweest, en daar dit laatste dit jaar heeft toegenomen mag de stad er zich dan ook aan verwachten meer te ontvangen dan verleden jaar. M. Sobry. Het is "zooveel te beter indien wij meer ontvangen dan wij voorzien. 62) Interesten en afkorting te betalen door de Société générale beige de distribution électrique (96.000 fr.) M. Missiaen. Vroeger stond er jaardoo- ding te betalen, doch dit beteekent een vaste som die elk jaar te betalen is, terwijl hier in dit geval de som ieder jaar iets verschilde doordat de maatschappij ook interest moet betalen van het geld dat zij binst het jaar aan de stad ontleend heeft om de gevraagde uit brei dingen van het net te doen. 63) Teruggaaf door den Openbaren Onder stand van stads bijdrage in 'c Gemeen Fonds (147.000 fr.) 64) Bijdrage door den Openbaren Onder stand in de betaling der ouderdomspen sioenen. M. Missiaen. Dit artikel vervalt. 65) Aandeel der Provincie in den abonne mentsprijs van Staats ontsmettingsdienst (160 frank). 66) Tusschenkomst der Provincie en der aanpalende eigenaars in de reinigingskosten van waterloopen) (2.000 fr.) 67) Tusschenkomst der Provincie in aan vullende pensioenen door de stad aan gewe zen gemeentebeambten (2.160 fr.) 2' Afdeeling Ontvangsten voor orde. 68) Deel der jaarwedde van den cipier van 't doortochthuis. 70) Aandeel der gemeenten (Yper uitge zonderd) in de vergoeding aan den politie officier bij de Rechtbank van enkele politie. M. Missiaen. Deze ontvangst is lichtelijk verhoogd daar zij bepaald wordt in verhou ding der bevolking. 71) Afhoudingen van de jaarwedden van beambten en bedienden ten bate der Staais- en provinciale pensioenkassen (40.000 fr.) 72) Middelbare School Vergoeding van den Staat voor dienstdoenden huisbewaarder. 3e Afdeeling Kosteloos lager Onderwijs. 73) Betaling door den Staat der jaarwed den van onderwijzers en onderwijzeressen (t.i5g 978 fr. 5o) 74) Bijdrage der Provincie in den aankoop van school behoeften (i3.oi6 fr.) Kostelooze bewaarscholen. 75) Betaling door den Staat der jaarwedden van onderwijzeressen (172 914 fr.) 76) Bijdrage der Provincie in den aankoop van schoolbehoeften (3.204 fr-) 77) SchoolsoepToelage der Commissie van Openbaren Onderstand (6.000 fr.) M. Vandamme. In de begrooting van den Openbaren Onderstand is er een krediet ingeschreven van 14 000 fr. voor 7 scholen. M. Missiaen. Dit maakt een toelage van 2.000 fr. per school, 't zij dus wel 6 000 fr. voor de drie stadsscholen. 78) Aandeelen van den Staat en der Provin cie in de vergoedingen aan waarnemende onderwijzers en onderwijzeressen in lagere- en bewaarscholen (25 000 Ir.) Scholen voor volwassenen. 79) Toelage van Staat en Provincie aan de Muziekschool (8.000 fr.) 80) Inschrijvingsrecht der leerlingen (6.5oo fr.) 81) Toelage van Staat en Provincie aan de Nijverheidsschool (5o.63o fr. 28) 82) Toelage van Staat en Provincie aan de huishoudklas (17.076 fr. 80) 83) Toelage van Staat en Provincie aan het leerwerkhuis (33 5ii fr. 60) 84) Toelage van den Staat aan de avond scholen (3oo fr.) Afdeeling Gewone uitgaven A. Verplichtende 1. Plaatselijk Bestuur. M. Missiaen. De elf eerste artikelen, die betrek hebben op personen, moeten naar de geheime zitting verschoven worden. 12) Familievergoeding aan bedienden en werklieden (5o.ooo fr.) M. Vandamme. De wet zegt nu dat alle werk gevers bij de compensatiekassen moeten aan gesloten zijn,is dit nu nog niet in 't vooruitzicht voor het stadspersoneel De belgische spoor wegen en Staatsdienstelf werden verplicht zich aan te sluiten, maar het personeel ontvangt dezelfde vergoedingen als vroeger, alleen voor de nieuw aangeworven werkkrachten wordt het barema der compensatiekassen gevolgd. M. Delahaye. Dit voorstel werd reeds in het schepencollege gedaan. M. Missiaen. Ik heb zelf voorgesteld al het stadspersoneel bij de compensatiekas aan te sluiten, doch men heeft alsdan gespro ken van verworven rechten en alleen de nieu we bedienden en werklieden bij de kas aan te sluiten. Volgens mij ware er toch middel de wet toe te passen en de stad zou alleen het verschil moeten bijleggen om het vroeger be drag te bereiken. Dit voorstel wordt met eenparige stemmen aangenomen. 13) Geboortetoelage (3.000 fr.) M. Missiaen. Dit artikel vervalt gezien er besloten werd dat het stadspersoneel zich maar bij een der bestaande mutualiteiten moet aansluiten. M. Vandamme. Zij zullen daar op die wijze ook nog van andere voordeelen genieten. 14) Algemeene kosten van het bestuur (3o.ooo fr.) 15) Drukken van stadsreglementen (2000fr.) 16) Ondeihoud der bebouwde eigendom men (45.000 fr.) 17) Onderhoud der wandelingen, hovingen en beplantingen (70.000 fr.) M. Vandamme. Verleden jaar werd er over dit artikel veel getwist, ware er nu geen middel daarop nog een 10.000 fr. te besparen? M. Delahaye. Men kan sparen en ook de noodige werken niet uitvoeren. Om te toonen dat wij niet overdrijven zal ik u eens de ver housing geven van het personeel van nu met dit van vóór den oorlog. In 1914 had de stad 4 kasseiers, nu 3 8 dienders en nu ook 7 hoveniers en nu 6 i timmerman en 2 mecani ciens en nu I timmerman en 1 mecanicien, dus 3 mannen minder dan in 1914 en dit voor veel meer werk dan toen. De stad heeft ook schrik kelijk groote hovingen en vestingen die veel kosten van onderhoud Na Nieuwjaar denk ik zelfs nog, indien men daarmede t'akkoord gaat, een hovenier te benoemen als hulp op het kerkhof. Het voorziene krediet van 70.000 fr. is dus, zooals ge kunt oordeelen, bijna geheel opgeslorpt door de loonen alleen. De heer D'Huvettere verlaat hierop de raadszaal te 19 u. 18) Plaatselijke fondsen, drukwerkkosten, bestuurlijk memoriaal en dotatiekas voor gedecoreerde werklieden (1.000 fr.) 19) Kiezerslijsten en kiezingen (16.400 fr.) 20) Belastingen der stadseigendommen (12.000 fr.) 21) Onderhoud der straten en openbare plaatsen (75.000 fr.) m M. Vandamme. Ja, gij hebt hier uw best gedaan. M. Lemahieu. Verleden jaar werd er een som afgenomen in de buitengewone uitgaven. 22) Straatherstellingskosten (verordening van 5-9 ig25) (17.500 fr.) 23) Dienst der fooren en markten (t2.000 fr.) in de ontvangsten. Tot wat dient dit krediet 24) Onwaarden en inningskosten van belas tingen en taksen (i5.ooo fr.) 25) Verzekering der stads werklieden (7.000 f.)- 26) Zegels, papier en boeken van den bur gerstand voor 1932 (5.000 fr 27) Waterloopen, onderhoud to.ooo fr.) 28) Buurtwegen, onderhoud (17.000 fr.) 29) Dienst der vleeschhalle (i.5oo fr.) 30) Allerlei gewone uitgaven in voorgaande artikelen niet voorzien (2.000 fr.) 31) Interest op kredietopening bij 't Ge meentekrediet van België (20.000 fr.) 32) Betaalde verlofdagen aan stadsvverk- lieden (5.5oo fr M. Missiaen. Dit is een nieuw artikel, vroeger werden de verlofdagen betaald op het onderhoud der straten. Nu hebben wij daarvan een afzonderlijk artikel gemaakt. 33) Bewakingen onderhoud der Bibliotheek (2.000 fr.) M. Missiaen. Dit is hier insgelijks een nieuw artikel. 2. Pensioenen. 34) Bijdrage der stad aan de centrale voor- zieningskas der gemeentesecretarissen (l.65oi). 35) Bijdrage der stad aan de gewezen pro vinciale pensioenkas der gemeentesecreta rissen (649 fr. 20) 36) Bijdrage der stad aan de provinciale pensioenkas der gemeente ambtenaren en be dienden, en van het delgingsfonds (ber. Pr. R. 17-2 3o) (53 000 fr.) 37) Bijvoegsel van pensioen der stad aan gewezen gemeenteambtenaren, bedienden en stadswerklieden (i5.ooo fr.) 38) Bijdrage der stad in de pensioenen der weduwen en weezen der gewezen gemeente- leeraars en onderwijzers. 3g) Bijdrage der stad in het ouderdomspen sioen van stadswerklieden (art. 3 der wet van 10-12-1924) (4.500 fr.) 3. Politie Openbare veiligheid en gezond heid. 45) Toerusting en bewapening van het poli tiepersoneel (17.000 fr.) 46) Bureelkos'en der politie (10.000 fr.) 47) Pacht van 't politiebureel (4.000 fr.) 48) Aandeel der stad in de kosten der hui zen van doortocht en plaatselijke politie (20ofr.) 49) Aandeel der stad in de vergoeding aan den officier der rechterlijke politie. 50) Openbare verlichting in ig32 (210.000 frank.) 51) Reinigheidsdienst der wegenis (i3o.ooo frank.) 52) Jaarwedde van den geneesheer gelast met de bestatiging der overlijdens. 53) Begrafenisdienst personeel.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 6