f - HET YPERSCh 1E- LA RÉGION D'YPF *E£ Agendas de Bureau et de Pocbe Zondagrost - Repos dominical HET YEEFtSCHE 12e Jaargang, Nr 36 - 12 December 1931 12' Année. N" 36 12 Décembre 193t Bijvoegsel Supplément Wekelijksch Overzicht De gezichteinder, in onze onmiddellijke na bijheid, is zoo zwaar bewolkt, dat wy deze week best het overige der wereldgebeurtenis, sen zouden over het hoofd zien, om ons enkel met deze bekommernissen bezig te houden. Alles draait om één en dezelfde spil de toestand van Duitschland Het Reich ver keert,zoogezegd ,in uiterst moeilijken toestand. Het vraagt hulp en sommigen, om bijzondere redenen, willen het redden. Maar welke zijn daarvan de gevolgen Eerst en vooral wil Duitschland bekomen dat men de herstellings schuld kwijtschelde Amerika en Engeland willen het Reich redden om hunne onvoor zichtige geldschieters uit den nood te helpen maar dan eischt Duitschland weer nieuwe kredieten en de huidige omstandigheden laten blijken dat Frankrijk alleen in staat is deze te verleenen. En achter dat alles schuilt eene sterke beweging om te komen tot de algemeene herziening van het vredesverdrag. Men ziet aan deze beknopte uiteenzetting alleen wat al moeilijkheden er kunnen uit voortspruiten. Doch dit is nog niet alles, wij zullen verder bewijzen dat er nog andere onweerswolken drijven. Het is onloochenbaar dat de drie voor naamste financiestaten Amerika, Engeland en Frankrijk, de koppen moeten bijeen steken om een uitweg te banen. Maar men mag daarom niet toegeven aan de bekommeringen van de twee eersten om de belangen van het derde, waaraan België's lot nauw verbonden is, te verwaarloozen. En als men aan ten anderen kant roert aan 't vredesverdrag, dan valt weer alles te herbeginnen, vanaf het her- stelvraagstuk, tot aan de toen bepaalde gren zen en zelfs de ontwapeningskwestie. Als Frankrijk, dat er aanhoudt om deherstellings vergoedingen voorrang te geven op de schul den der amerikaansche en engelsche hulpgel den, voet bij stek houdt, dan kan er eene andere oplossing gevonden worden. Immers is het ter kennis van wel ingelichte vakman nen dat Duitschland zijn eigen geld bezet heeftin den vreemde dat er daar geld genoeg is om zijne schulden te betalen, en dat men moet eischen dat aeze kapitalen zouden terugkomen, en aangewend worden om den toestand te redden. Is het in zulke omstan digheden aan te nemen dat wij, en al degenen die nog te goed hebben aan schadeloosstelling, zelf geld zouden voorschieten om de putten te vullen Neen dat kan niet. Zien wij nu echter wat er nog erger achter schuilt, zooals wij hooger zegden. In Duitschland zelf twee mannen steken daar boven alle andere uit. De kanselier Biüning en het kopstuk Hitier staan tegen over elkaar. Brüning moet kunnen stand hou den of Hitier loopt alles omver. Men heeft een oogenblik gevreesd dat Hitier, gesteund door het ontzaglijk getal zijner aanhangers, ertoe besluiten zou een staatsgreep te doen en met geweld het bestuur in handen nemen. Maar juist omdat zijne macht zoo spoedig aangroeit blijft hy stil, bezield met de innige overtuiging dat zijn tegenstrever weldra van zelf zal vallen en dat hij dan zonder opstand aan 't hoofd van 't land komt. Brüning spant bovenmenschelijke krachien in om zijn toe stand te redden maar ipet angst vraagt men zich af of hij het halen zal En dan Men weet waar Hitier naartoe wil hij is de man der herkansing tegen Frankrijk. Niettegen staande alle verdragen bezit hij een leger en naast dat leger mag hij, door zijne handige -werking, bijna met zekerheid rekenen op de Reichswehr, als de toestand keert. Verder werkt hij onderduims hand in hand met Italië dat zich eveneens tegen Frankrijk keert, en beide zijn verders in goede verstandhouding met Rusland. Deze sombere overwegingen willen nu echter niet zeggen dat alles reeds te vuur en te zwaard gaat. Maar het doet alleen uitschijnen welke zware taak weegt op de schouders dergenen die eenerzijds recht moe ten bekomen en anderzijds de gruwelijkste rampen vermijden. RIK. LEEST VERSPREIDT Nos Remparts en danger C'est avec stupeur que les Yprois ont appris qu'il s'est trouvé, Lundi, au Conseil Commu nal, une majorité pour voter la démolition de nos Remparts piés de la Gare. Les vestiges historiques et sacrés de l'en- ceinte bastionnée du Boterplas, exécutée par Vauban de 1678 a 1684 et remise en état sous le régime hollandais, sont done voués a la destruction. Se peut il que le site unique en son genre de l'entrée delaCité martyre flanquéedu véné- rable bastion aux eaux dormantes, faisant le charme de nos promeneurs etl'admiration des touristes, doive éventuellement faire place a une entrée de ville banale et quelconque 1 S'il est opportun de fournir du travail a nos chömeurs que ce soit non pour démolir mais pour restaurer intégralement tout ce qui reste des Remparts au renom mondial, classés, a juste titre, par la Commission Royale des monuments et des sites. Aux Amitiés Frangaises Mercredi dernier, 9 Décembre, Mr. Geor<- ges de Gironcourt, explorateur, chargé de missions du Ministère frangais des Colonies, est venu nous parler des Secrets de la Vieille Egypte. C'tst devant un public nombreux et atten- tif que ce brillant conférencier a exposé son attachant sujet. Après nous avoir retracé quelques éléments d'histoire, oü il fut ques tion, notamment, de l'origine égyptienne de notre civilisation, il nous rapporta les détails de son dernier voyage dans la région du Haut- Nil. II ressort du récit qu'il nous en a fait, que les résultats des récentes fouilles fran- gaises ne le cèient en rien a ceux obtenus par l'expédition qui découvrit et explora, il y a quelques années, le tombeau de Tout Enk A mon. -On espère qu'il pourra résulter de ces fouilles frangaises, opérées a huit cents kilo mètres du Caire, sur l'emplacement de l'an- cienne ville de Thèbes aux cent portes un enrichissement de documentation tel, que bien des lacunes de l'histoire de la vieille Egypte seront enfin comblées. Rehaussée par la projection a l'écran d'une précieuse collection de clichés, la belle cause rie de Mr. de Gironcourt a captivé, durant deux heures, les membres des Amitiés Fran gaises. Sa péroraison fut saluéa de nombreux et légitimes applaudissements. R. D. Bedankingen Vrouw Weduwe Camille. Ossieur-Victoor en familie danken vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid die zij hun be tuigd hebben tijdens het afsterven van hun echtgenoot en familielid Heer Camille-Cyrille Ossieur en voor hunne tegenwoordigheid op de be grafenis. Mevrouw Weduwe Emile Versavel, kinders en familie danken vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid die zij hun be tuigd hebben tijdens het afsterven van hun teerbeminden echtgenoot, vader en bloed verwant Heer Emile Versavel en voor hunne tegenwoordigheid op de be grafenis. De Apotheek van I La Pharmacie de M' WECKESSER Dixmudestraat o— Rue de Dixmude reste seule ouverte le Dimanche 13 Déc. is ALLEEN OPEN op Zondag 13 Dec. En vente au bureau de ce journal 34, Rue au Beurre, 34. Vrouw Maria-Virginia Verhaeghe Madame Rodolphe Cardinael Mevrouw Rodolphe Cardinael t ZIELMISSEN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 13 December, om 8 u., in de Kerk van het Belle Godshuis, Rijsel straat, tot zielelafenis van Heer Julien DEHAEME zoon van Camiel en Elisa Baelen. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 13 December, om 8 y> u. in O. L. Vrouw Hospitaal, tot zielelafenis van Vrouw Marie VERLEURE en Heer Jules OSSIEUR Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 13 December, om 9 uur, in de Kerk der EE. PP. Carmelietea, tot zielelafenis van Heer Polydore VERFAILLIE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 13 December, om 11 Vi uur, in St-Maartens Cathedraal, tot zielelafenis der Overleden Bakkers van Yper. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 20 December, om 9 u., in St Niklaaskerk, tot zielelafenis Vrouw Jeanne COUTREZ echtgenoote Hector Vandermarliere. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Vrijdag 25 December, (Kerst dag), om 8 y. uur, in Sint-Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Joseph DE PLANCKE Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Vrijdag 25 December, (Kerst dag), om 8 y. uur, in Sint-Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Georges PACKET Heer Henri Vlaemynck Vrouw Weduwe Charles Vlaemynck-Vandenberghe De familiën Verhaeghe en Vlaemynck, melden met droefheid het pijnlijk verlies van hunne beminde echtgenoote, schoonzuster en bloedverwante Echtgenoote van Heer Henri VLREMYNCK geboren te Yper, den 21 December 1857, en er godvruchtig overleden, den 6 December 1931. De vriendenen kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Yper, 8, Slachthuisstraat. Monsieur Rodolphe Cardinael Monsieur et Madame Edgard Cardinael-Vermeerscb et leurs enfants Les families Bryon. Cardinael, Markey, Jordens, ont la profonde douleur de faire part de Ia perte de Nee CÉLINE BRYON leur épouse, mère, belle-mère et parente bien-aimée, née a Voormezeele, le 16 Mars 1860, et pieusement décédée A Bruges, le 9 Décembre 1931. Les amis et connaissances qui, par oublf, n'auraient pas re?n de lettrede faire part, sont priés de considérer le présent avis commeen tenant lieu. Ypres, 19, Rue de Lille. Heer Rodolphe Cardinael Heer en Vrouw Edgard Cardinael-Vermeersch en kinders De familiën Bryon, Cardinael, Markey, Jordens, melden met droefheid het afsterven van Geboren CÉLINE 8RYON hunne teerbeminde echtgenoote, moeder, schoonmoeder en bloedverwante, geboren te Voormezeele, den 16 Maart L860, en godvruchtig overleden te Brugge, den 9 December 1931. De personen, die bij vergetelheid geen rouwbrief ont vangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Yper, 19, Rijselstraat. i

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 1