Elixir Colombia Hoenderkweekers 2 nieuwe arbeiders, die alzoo hun werk ont nomen worden, komen het leger der werk loozen gedurig vergrooten. Wat zult ge dan doen zoo er niets in de begrooting voorzien is Otwel moet ge nu een voldoende krediet als steun aan de werkloozen in de begrooting inschrijven, ofwel moet ge het besluit nemen dat de weikloozen aan hun lot niet zullen overgelaten worden. Ik voorzie dat er een som van óoo.ooo fr. zal noodig zijn, gij moogt ze veranderen, mij is het gelijk van het oogen- blik dat ik de zekerheid heb dat men de werk loozen aan hun lot niet zal overlaten. MSobry. De werkloozen moeten reke nen op den steun van den Staat, de gemeen ten zijn alleen verplicht voor 10 in de onKosten van het crisisfonds tusschen te kamen en 't is al wat ze moeten doen. IJlt mag toch niet zijn dat men 3o ir. per dag trekt als men niet werkt. M. Missiaen. Stelt dan de afschaffing van het reglement, w aarüij de stad besloten heelt een bijslag aan de weikloozen te betalen, op de dagorde, dan zullen we hier niet onzen tijd met deze bespreking moeten verliezen. IA. Sobry. Als wanneer de raad nu zegt dattr daarvoor geen geld is, dan vervalt het reglement van zelf. En moest het Gemeente krediet eens het noodige geld weigeren Ai. Missiaen. Dan zullen we het pakken waar het is. Ik heb nog nooit geen honger geleden en zal er ook nooit geen lijden, want ik zou het halen waar het is. M. Sobry Gij hebt het recht niet het volk tot diefstal aan te manen noch tot oproer aan te zetten. Dat is uw recht niet. M. Vandamme. Als vertegenwoordiger van den Staat, moet gij, heer uurgemeesier, door alle mogelijke middelen beletten dat iu de toekomst htt volk, tengevolge van den honger, in oproer zou komen. M. Sobry. Ik stel voor een som van ioo.ooo fr. te voorzien voor ig32. M. Missiaen. Dit is onvoldoende. M. Sobry. Gij zult de stad zoodanig in nesten helpen dat er voor haar geen middel van bestaan meer zal mogelijk zijn. M. Bonnet. Ik kan niet verstaan dat men alzoo over de huidige crisis kan oordeelen, nudatde werkloosheid nog eiken dag toeneemt. In geval men hen den noodigen steun weigert, dan zal ik met de werkloozen op straat komen en ik verzeker u dat er alsdan meer zal beschadigd worden dan hetgeen de toelage bedraagt. M. Delahaye. Ik heb daarop reeds aan den heer «onnet in het werkloozenfonds ge antwoord dat, moest hijdit doen, ik mijnhond op hem afstuur. Men zou beter doen met het volk niet op te ruien en de weikloozen met weuige middelen te helpen. De stad moet omtrent zóo.ooo fr. betalen aan de kassen, dit werd gestemd in den raad van een gemeente bijslag aan de werkloozen te betalen en ik vraag dat men thans zou uitvoeren wat alge meen gestemd werd. riet is niet alleen het getal maar ook de hoedanigheid der menschen oie ve: mindert. In het wei kloozenfonds doen we al wat we kunnen om de orde te behouden, we doen er zelts meer dan we moeten doen en hebben besluiten genomen waarop men elders voorzeker niet zou gedacht hebben, tiet is nu al droevig genoeg, zonder den toestand der werkloozen te moeten verergeren Zoo hebben we in het werkloozenfonds besloten de jonge werkloozen te dwingen lessen te volgen, op dat ze hun tijd nu ten minste toch aan iets nuttigs zouden besteden. Men kan zich in beelden wat het moet zijn daar gansche dagen niets te doen hebben. Het stoffelijk maar ook en vooral het zedelijk peil zakt bij zulke men schen, en 't is daarom dat het noodig is ze zooveel mogelijk te helpen. Ik vraag dan dat Yperzou doen wat door andere steden gedaan wordt, en in plaats vanóoo.ooo fr. schrijft dan 5oo.ooo fr. in de begrooting. M. MissiaenGe moet niet denken dat hetijdele bedreigingen of ophitsingen zijn, ik zou doen wat ik zeg en de heer Bonnet ware ook bekwaam met de werkloozen op straat te komen zooals hij zegt. Doch wanneer we de verzekering hebben dat de werkloozen aan hun lot niet zullen overgelaten worden, dan zullen we de eersten zijn om alles te doen wat mogelijk is om hun lot te verzachten door het inrichten van leergangen, voordrachten, too- neel, enz. M. Lemahieu. Het beste is nog bun werk te verschaffen. M. Vandamme. Een volksopstand ware niet te vergelden met 600.000 fr. M. Sobry. Laat ons nog een artikel inschrijven voor het herstel der vestingmuren en daarvoor een som van 175.000 fr. voorzien. M. Missiaen. Maar dat is oorlogsschade. M. Sobry. Het ware toch beter dit werk te doen uitvoeren dan altijd maar voort steun te moeten betalen. Men zal dit jaar 200^000 fr. uitgegeven hebben, de voorziene kredieten werden verre overschreden zonder dat er %ns ooit iets van gezegd werd. Ik kan nitt aanne men dat men zoolang betaald heeft als wij het niet weten. M. Bonnet. Ik ben niet t'akkoord met den heer voorzitter. Met het tusschengemeen telijk werkloozenfonds van nalatigheid te beschuldigen, beschuldigt hij den bediende ervan wiens loon volstrekt onvoldoende is. Die bediende levert werk volgens zijn loon, wij kunnen van hem niet meer eischen en het is een schande te moeten bekennen dat wij een bediende houden die slechts 400 fr. per maand trekt. Omdat het klaarblijkeud was dat het werk, want het is ongehoord welke nutte- looze paperassen wij verplicht zijn te houden, onmogelijk kon gedaan worden en om den toestand eenigszins op te klaren, hebben wij zelf besloten een tweeden man met dit werk te gelasten. Zoo er dus verachtering was in 't werk, dan is zulks uitsluitend te wijten aan de besparingen. Het tusschengemeentelijk werkloozenfonds heeft alles gedaan wat moge lijk was om het werk vooruit te helpen en het heeft zelfs vrijwillige besparingen gedaan alhoewel zij niet opgelegd Waren. M. Lenridan. Ik deck dat geheel de raad, buiten gij M. de voorzitter, t'akkoord gaat om de toelage te stemmen, en de logica zelf eischt dat wij nu aan onze vroegere siem ming zouden eere doen. M. Sobry Het is daarom dat ik een kre diet voorstel. M. Leuridan. Het is dus alleen over het quantum dat er onverschil bestaat. De heer voorzitter van het tusschengemeentelijk werk loozenfonds vraagt 5oo.ooo fr. Zijn al de par tijen met die som t'akkoord, want ik zou niet willen dat er daarna uit die zaak door een der partijen onzuivere politieke munt zou kunnen geslagen worden. Het is nu het oogenblik niet om voor de onvoorziene en var uitstrek kende gevolgen onzer vroegere stemming achteruit te deinzen, en wij moeten den moed hebben onsgegeven woord gestand te houden. M. Delahaye. Voor de negen eerste maanden heeft de stad een som van 162.000 fr. aan de kassen te betalen en met de laatste maanden erbij zal dit omtrent 25o.ooo fr. bedragen. Ik denk dat toekomende jaar de zelfde som zal noodig zijn, zoodat het volgens mij nu voldoende ware een krediet van 5oo.ooo fr. in te schrijven. M. Leuridan. Het ware struisvogelpoli tiek nu een som te voorzien die ons later zou verplichten met bijgevoegde kredieten te moe ten werken. M. Delahaye. Te meer dat het aantal gerechtigden steeds vermeerdert. M. Sobry. Waarom moet die so n samen gevoegd worden voor de twee jaren Laat ons nu de toelage stemmen voor 1931. M. Delahaye. Laat ons dan voor 1931 160 000 fr. stemmen voor het werkloozen fonds en 90.000 fr voor het nationaal crisis fonds, maar voor ig32 zal omtrent dezelfde som noodig zijn. M S Pry. Het is toch niet noodig zoo veel geld te verteren, aangezien wij werken zullen doen uitvoeren. M. Missiaen. Indien er geen geld meer is voor de werkloozen dan zullen zij toch ook geen honger lijden. Ik zal het geld nemen waar het is en 'k zal het nog eerst in uw huis komen halen. M. Sobry. Gij hebt het recht niet tot stelen aan te manen. M. Missiaen. Ik raad niemand aan te stelen, want als 't noodig iszalik hetzelf doen. M. Sjbry. Gij hebt dat recht niet. M. Missiaen. Eten voor de werkloozen, dat is recht. Uithongeraar. M. Sobry. Gij moet een ander niet ver wijten. Ik heb in mijn leven meer liefdadig heid gedaan dan gij, want bij u bepaalt alles zich bij ijdele woorden. M.. Missiaen. Uithongeraar, uithongeraar. M. Sobry.. Ik stel voor te stemmen over het voorstel van den heer schepen Delahaye, te weten onder artikel 175 der buitengewone uitgaven een som in te schrijven van 160.000 fr. als buitengewoon stadsaandeel voor ig3i in het tusschengemeentelijk werkloozenfonds en een som van 90.000 fr. voor het nationaal crisisfonds. Dit voorstel wordt met eenparige stemmen aangenomen. M. Sobry. En nu, welke som moet er voorzien worden voor ig32 M. Delahaye. Ik stel voor dezelfde som in te schrijven, indien wij zeniet geheel noodig hebben zullen wij ze ook niet verteren. M. Missiaen. Dat is haar klieven in vie ren. Waarom niet in eens een krediet van Soo.ooo Ir. gestemd M. Sobry. Wij moeten geen twee begroo tingen in malkander mengen. Ik stel voor 160.000 fr. te stemmen als toelage aan het werkloozenfonds voor ig32. Stemmen ja de heeren Missiaen, Lema hieu, Delahaye, Capoen, Laton, Bonnet, Coutelle en Vandamme onthouden zich de heeren Vergracht, Vermeulen en Sobry. M. Sobry. En nu het krediet van go.ooo fr. voor het nationaal crisisfonds in ig32. Deze som wordt met dezelfde stemming als hiervoren aangenomen. 176) Waterleiding verbeteringswerken Poperinghesteenweg (45.000 fr.) M. Missiaen. Hier moeten wij nu nog een artikel bijvoegen, namelijk 177, vol tooiïngswerken der filtreersiatie van Zillebeke- vijver (174 000 fr.) M. Delahaye. Zou het den raad believen ook nog een krediet te stemmen van 2700 lr. voor een modern begrafenistcestel, zooals de stad er een bezat vóór den oorlog M. Missiaen. Dit kan onder het stads- materiaal gerekend worden. M. Sobry. Thans moet nog de eindreke- ning der óegrooting gemaakt worden voor aleer v. ij de volgende punten der dagorde kunnen bespreken. Dit zal voor een volgende zitting zijn. M. Lturidan. De bundels der zaken die op de dagorde komen, liggen te onzer be schikking voor onderzoek, doch ik mott hier protesteeren tegen het feit dat de stukken dezen morgen in het dossier niet aanwezig waren. Ik bedoel hier namelijk het dossier voor punt zes onzer dagorde. M. Missiaen. - Er zijn daarvoor nog geen stukken, wij kunnen toch geen ontwerp der aan te gane leeningen opmaken vooraleer de begrooting gesloten is en als wij niet weten hoeveel er zal noodig zijn. Indien de raad begeert dit punt nu te bespreken, dan kunnen we alleen maar het princiep der lee ning aannemen M. Leuridan. Ik had gehoopt de moti veering van het voorstel in het dossier te vin den. M. Missiaen. tiet voorstel van leeningen aan te gaan is gesteund op de buitengewone hulp die de stad aan de werk'oozen geeft en op de werken die zullen uitgevoerd worden. Doch wij kunnen thans nog niets bepalen, gezien wij nog niet wetenhoe de stadsbegroo- ting zal sluiten. Het ware dus best dit punt uit te stellen, alsmede de twee volgende pun ten die op de dagorde staan en betrek hebben op de hernieuwing en gebeu.lijke veihjoging der gemeenteopcentiemen. M. Vandamme. Er blijft toch nog een punt op de dagorde dat wij nu kunnen behan delen. 10) Pompstatie Dickebusch - Opbouw toren voor transformati a'iamer Aanbesteding. M. Sobry. Men is verplicht een toren te bouwen voor de transformatiekamer der pomp statie van Dickebusch. Hiervoor had den 2 December 11. een aanbesteding plaats, doch het proces-verbaal dezer aanbesteding meldt dat er geen enkele aanbieding werd ingezon den. Thans is er een aannemer die zich aan biedt het werk te doen voor de som voorzien in het bestek, 't zij voor 19.343 fr. Het schepencollege stelt voor dit aanbod te aan vaarden. Al de raadsleden stemmen ja. De openbare zitting wordt hierop te 20 u. 3o opgeheven. Voor het verhaasten en begunstigen van het LEGGEN uwer hoenders, voor het voorko men van alle ziekten, beproeft Slechts te betalen na 8 dagen proef. Verkrijgbaar bij Ch.-L. VANDAMME, 25, Autfustinestraat, Yper.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 10