12e Jaar, N° 38 - 26 December - 1931 - 12e Année, N° 38 - 26 Décembre KERSTNACHT Bureel- Zakagendas (ine GEuvre de Destruction - Weekblad - bet Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de I Arrondissement d Ypres Tel. 500 Niet betaalde Abonnementen Abonnements non payés Bericht - &vês De Negende Handelsfoor T entoonstelling toegepaste Eleetrieiteit 3-4, Boterstraat, 34* Un vote Mémorable 4grw HET YPERSCHE w Voraeniging der Geteisterdea she Clubs, enz. LA REGION D'YPRES Orjnne de 1'Association des Sinistréa, des Clubs Yprois. etc. Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Botersiraat, 34, Yper Abonnement 18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 £r. Men kr./c tn$ehr(gjen In elle Btlglseht postkantoren 35 ct. het nummer aimloott artikel» geweigerd Ridactton, Administration et Publlclté 34, rue au Beurre, Ypres Abonnement 18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. On pent t'abonner dans tons les bureaux de poste Beiges 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Let articles non signts sent refasès Eenige onzer abonneerden hebben, bij vergetelheid of bij verzuiming van de post, nog het bedrag hunner inschrijving voor ig32 niet betaald. Wij raden hun aan onmiddellijk hun gewonen briefdrager den kwijtbrief te vragen, zooniet zal dit het laatste nummer zijn dat zij zullen ontvangen. Quelques abonnés n'ont pas encore payé leur quittance pour rg32, soit par oubli de la poste ou autrement. Nous les engageons a réclamer la quittance a leur facteur habituel s'ils veulent recevoir le prochain numéro du Journal. Daar Nieuwjaar op eer. Vrijdag valt, verzoe ken wij vriendelijk de heeren notarissen en berichtgevers hunne aankondigingen of mede deelingen dez-2 week, één dag vroeger in te zenden. Nous prions Messieurs leS notaires et cor- respondants de bien vouloir nous adresser la semaine prochaine, leurs annonces ou commu nications, un jour plus tóta cause du Jour de l'An. Kristnen, juicht in blijde koren, 't Kindje Jesus is geboren, In een stal te Bethleëm. Vieren wij de komst van Hem, Die voor ons is mensch geworden, En zich met ons leed zal gorden, Tot verlossing van 't geslacht, Dat naar licht en vrede smacht. Herders, die hun schapen leiden, Zien een hemelsch licht zich spreiden, In den nacht, nu zonneklaar En een engel brengt de maar. Haastig richten zij hun schreden Tot de heiligste aller steden En aanbidden 't godlijk wicht. Dat hier in een kribbe ligt. Glorie zij den Heer der Heeren, Dien men eeuwig zal vereeren, Lof zij God en vrede op aard 1 Aan den mensch van goeden aard. Heldre stemmen luid weergalmen Zingen wij de blijde psalmen. Hier woont, in een schaamle grot, Jesus-Christus, zoon van God. 24 Dec. ig3t. Raekei.boom. EN VAN Tijdens de laatste Algemeene Vergadering der Handelskamer werd het Comiteit der Handelsfoor met eenparige stemmen herkozen. De heer Voorzitter deelde mede dat een overeenkomst gesloten was om de Handels foor met een tentoonstelling van toegepaste electriciteit te doen samengaan. Deze zal ingericht worden door de West-Vlaamsche electriciteitsmaatschappij tot viering der elec- trificatie van de Bergstreek. Deze samenwer king zal ongetwijfeld voor beide inrichters de beste vruchten afwerpen. Als gevolg op dit besluit duidde het Coini- teit der Handelsfoor, in een daartoe gehouden vergadering, de hh. VermeulenA. Gruwez, Fl. Vandevoorde en J. Tah^n aan om van een gemengd bestuur deel te maken samen met de heeren Lommez, Burgemeester Vandromme van Westoutre, Ingenieur Ryckewaert van Dixmude, en Victor Cuvelieafgev^ardig Je der W. VL. Electriciteitsmaatschappij. Dit nieuw bestuur vergaderde voor de eerste maal op Zaterdag 12 December. Het model van plakbrief werd aangenomen, en er werd besloten in het arrondissement Yper en de aanpalende streken een krachtdadige re- klaam te maken. Er werd verder besloten de Electriciteitstentoonstelling in de Hallen in te richten en de Handelsfoor in de Middel bare school. Zooals altijd zal er maar een enkele iugangsprijs betaald worden. De offi- cieele opening zal op Witten Donderdag geschieden en de Handelsfoor zal op tweeden Paaschdag 's avonds sluiten, terwijl de afdee- ling der W. VL. E. M. zal gesloten worden op den volgenden Zondag, 't is te zeggen een week later. Er werd vluchtig overzicht gedaan over de in tê richten feestelijkheden. Talrijke muziek maatschappijen van het omliggende zullen uitgenoodigd worden. Men verwacht zich aan plechtige ontvang sten van overheidspersonen. Indien, gelijk andere jaren, het weder gunstig zal zijn, zal het op deze dagen te Yper stroomen van bezoekers. Het is dan ook van nu af zeker dat en Hande laars en Nijveraars er groot belang bij hebben te zorgen dat de foor talrijke en aantrekke lijke stands toone, opdat de Negende Yper- sche Foor hare voorgangsters in belangrijk heid en luister nog overtreffe. Julien Tahon. VOOP 1932 Beaucoup d'Yprois, autres que les magis- trats et fonctionnaires qui détalèrent, en igi4, dès l'envoi des premiers schrapnels sur notre ville, connaissent I'effet de l'éclatement d'une bombe ahurissement et frisson, plus ou moins accentué Un effet analogue s'est pro duit, parmi notre population, en apprenant le vote aussi inattendu que stupéfiant, par lequel notre conseil communal a voté, le 7 de ce mois, la démolition d'une partie de nos rem- parts. En presence d'une telle décision, ou reste pétrifié, momifié, anéanti. Puis, le pre mier moment de stupeur passé, on fait comme sous les bombardements on procédé a l'in- ventaire de ses membres, on regarde autour de soi pour voir s'il n'y a pas d'abatis a recueillir, et, dare dare, on court chez le chirurgitn. Le chirurgien, en l'occurrence, fut, ces jours ci, la commission des monuments, dont certains ont voulu faire fi, mais qui saura éviter toute amputation. N'était ce pas déja la plus cruelle des douleurs pour les Vprois, d'avoir vu féduits a des ruines informes leurs superbes monuments et leurs opulentes de- meures patricienues, tandis que, seuls, leurs antiques remparts avaient pu résister a l'ceuvre dévastatrice allemande. Une oeuvre de destruction, froidement discutée et étudiée, viendrait-elle s'ajouter aux crimes de la guerre Pour notre part, nous ne l'avons pas cru un seul instant, car il sufht de nous rappeler la conspiration ourdie contre ce même Boter- plas, en igio, et qui échoua piteusement et lamentablement par la volonté tenace d'un fonctionnaire qui, par une sage polémique journalistique, provoqua Interpellation Nolf, la nomination d'une commission et la remise aux calendes grecques dë la construction d'une gendarmerie nationale - nationale gendarmerie a la place de notre vénérable Boterplas. Nous relaterons les rétroactes de cette affaire, que nous avons retrouvés dans nos paperasses, si nos verbeux honorables ne remplissent pas toutes les colonnes de notre: journal par d'interminables interpellations,, comme ce fut le cas a propos de chanteurs boches, irrespectueusement muselés. Quelle pauvreté d'arguments invoqués au cour de cette lamentable séance du 7 de ce mois On rappela la démolition de la partie des remparts s'étendant jusqu'a la Plaine d'Amour, démolition décrétée a la suite de circonstances a peu prés identiques chö- mage d'un certain nombre d'ouvriers. Le mal réalisé alors fut jugé trés grave par la suite, et il nous souvient que le juge Van Daele qui

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 1