Het Kunstcorcert der Harmonie YPRIANA M. F. Toutenel, Baryton Melle Germaine Lamprenne, Mezzo Soprano. spectateurs de cette inoubliable soirée ont eu la conviction que M. Deridder est un chef précieux, un homme capable de mener l'har- monie Ypriana, sans défaillance, vers de plus hautes sphères musicalts. Api ès avoir acclamé no aan den Koninklijken Muntschouwburg te Brussel, zong ons met haar warme, onge- dwongene en vooral uiterst klare stem het groot aria van Hérodiade van Massenet, en wist dadelijk, door haar gansch bijzondere aantrekkelijkheid, de sympathie van al haar toehoorders te winnen. Het groot aria van Le Cid eveneens van Massenet, werd op verrukkelijke wijzeen in een zeer zachten stijl uitgevoerd. De minzame artiste werd lang durig toegejuicht en zong vervolgens nog, tot groote voldoenifig van allen, het aantrek kelik aria Connais tu le Pays uit Mignon en Habanera» van Carmen. Dank aan haar zuivere en volmaakte voordracht ging geen enkel woord verloren, betgeen uiterst zeld zaam is en dan ook de begeesterde toehoor ders ten zeersle beviel Het vertrek dezer bekoorlijke en volkomen artiste werd door gansch de zaal spontaan en luidruchtig be groet. De heer F. Toutenel. bnryton aan den Koninklijken Muntschouwburg, heeft even zeer zijne toehoorders we'en te boeien en zijn optreden werd insgelijks op onbesrhrijfeliike toejuichingen onthaald. Het werd ons zelden gegeven zoo een baryton als van het gehalte van den heer Touter.el, zoo een machtige, kloeke en tevens zoo juiste stem te aanhoo- ren. Nu eens zacht en liefelijk, als in het aria Lorsqu'a de folies Amours van Traviata, dan met klem, alsl in «Tcréador aria uit Carmrn, van Bizet, klonk zijne stem steeds machtiger of stierf zij zachtjes uit in de eerbièdige stilte der aandachtige menigte. sedert haar laatste optreden iets veranderd en verbeterd is. De gemaakte vordering is merk baar zelfs voor oningewijden, en naar het oordeel van kenners is de kunstwaarde der Harmonie heden tot op een totnogtoe onbe- I en lui "éminent directeur, il nous fut donné d'applaudir le compositeur. En une oeuvre exquise dans sa simplicjlé, il a su mettre des sentiments que tous ont compris les accla mations ne lui furent pas ménagées. Tous les musiciens de cette belle phalange qu'est devenue Ypriana, sont a féliciter, qu'il nous soit permis toutefois de mentionner spécialement les so listes du jour Marcel Andries, et le jeune Ossieur, hauhcïste, qui ont droit a juste titre a leur part du succès. En un mot il con vient de dire que cette soirée, tant attendue par tous les mem bres et amis de l'harmbnie, fut un véritable evtkantemevt. Si l'harmonie est devenue une des sociétés les plus belles et les plus unies du pa^, c'est non seulement grace a ses fidèles musiciens, a son grand nombre de membres d'honneur, a la compétence de leur directeur, M. De cort Mme De backer mais aussi grace a son comité, Violoniste Pianiste dont l'éloge n'estplus a faire. A tous nes plus vives et plus sincères félicitations. Het groot Concert dat de Harmonie Ypriana, Dinsdag laatst, tot opsluit der Sle- Ceciliafeesten, aan haar talrijke eereleden ten beste gaf, moet voor zijne waardige voor gangers in niets onderdoen. De machtige bijval die het behaalde was ten volle vt.rdiend, en wij moeten waarlijk bekennen dat het ver dienstelijk bestuur der Harmonie op zijn verworven lauweren niet slaapt, maar dat het steeds grooter ziet en hooger wil. Vroeger reeds hadden wij het groot genoe gen, dank aan de vermaard geworden con certen van Ypriana, heerlijke en kunstvolle stonden te beleven, en ditmaal werden de acht honderd personen, die de ruime feest zaal van Oud Yper vervulden, nogmaals in hunne verwachting niet bedrogen. Een uiterst gelukkige reeks van uitgelezen stuk ken, en artisten van eersten rang, die ze talentvol wisten te vertolken, hebben op de geestdriftige toehoorders den besten indruk nagela en en werden meermaals op dreu nende ovaties onthaald. De jonge en bevallige tooneelspeelster, Mejufler Germaine Lamprenne, mezzo sopra- Zijn bisnummer O Eeuwig is zoo lang van Mestdagh werd zeer gewaardeerd, maar vooral zijn russische en zoo kenschetsende zang Opachk van Moussorsky, deed een schier eindelooze ovatie losbarsten. Om t'eindigen zongen beide artisten een indrukwekkenden tweezang Le Crucifix van Fauré. Dit prachtbrokje, zoo aandoenlijk en kunstig door hen weergegeven, verwierf den meesten bijval en moest onder de oorver- doovende toejuichingen hernomen worden. Beiden wisten tactvol Mevr. Vandenbroucke- Rosseel, die hen op meesterlijke wijze had begeleid, in hun bekomen bijval te doen deelen. De auditie van drie der meest gewaardeerde instrumenten, klavier, viool en violoncel, die om zeggens een nieuwigheid was, heeft ook ten zeerste aan het publiek bevallen, dank vooral aan het groot talent der drie artisten. Mevrouw De Backer, bekwaamvolle pianiste, leerares aan onze stedelijke muziekschool, en de Heeren De Cort en Wyngaert, begaafde muzikanten, hebben getoond op de hoogte hunner taak te zijn en op meesterlijke manier werken van Massenet, Boëllmann, Schütt en Mendelssohn, allen van zoo verscheiden stijl, vertolkt. Wij wenschen ze van harte geluk om hunne kunstprestatie en drukken den wensch uit dat het ons nog zou gegeven worden hen te mogen toejuichen. Wat de uitvoeringen der Harmonie betreft zijn allen het eens om te verklaren dat er daar reikte hoogte gestegen. De Florentiner Marsch van Fucik, miek reeds den besten indruk, maar het prachtig en indrukwekkend voorspel van Phèdre (Massenet) werd met zoo een juisten samenhang, zoo een machtige klankschakeering weergegeven dat de toehoor ders waarlijk in verrukking ge bracht werden. Deze uitvoering strekt gansch ter eere van den nieuwen bestuurder, Mr Fran- qois Deridder, die niet geaarzeld h.eft zulkgrootsch stuk aan te vatten en die al de moeilijkheden ervan zoo gemakkelijk heeft we ten te overkomen, dank aan ziin zekere en bekwaamvollejlei iing en ook dar k aan den goeden wil zijner muzikant-n, die meege sleept door de meedeelbare overtuiging van hun chef zich zeiven waarlijk overtroffen heb ben. De machtige ovatie, die M. wyngaert. hen gebracht werd,evenals nade Violonceliiste. uitvoering van Le Ballet dTsoline van Messager, is de verdiende belooning hunner krachtinspanningen geweest. Al de toehoorders van dezen onvergetelijken. avond hebben daar de overtuiging opgedaan dat de Harmonie Ypriana in den Heer Derid der een kostbaren en talentvollen leider bezit, die bekwaam is het kunstgehalte der Har monie tot op zijn hoogste punt te brengen. Na den uitstekenden chef te hebben toege juicht, werd het ons ook nog gegeven den heer Deridder als toondichter te waardeeren'. Gracieux Sourire een heerlijk stukje in al zijn eenvoud en zoo fijngevoelig, werd op daverend applaus onthaald, hetgeen bewees dat al de toehoorders de gevoelens begrepen hadden die de schrijver er in heeft weten uit te drukken. Al de muzikanten, doch vooral de bekwame solisten, M. Marcel Andries, leeraar onzer stedelijke muziekschool, en de jeudige Mau rice Ossieur, verdienen van harte geluk gè- wenscht.jiOokjiet zeer verdienstelijk Comitéit der Harmonie, en in 't bijzonder de heereik Arm. Donck, A. Gruwez, A. Weckesser, Jos. Seys en)M. Bagein, verdienen allen lof omdat wij het volledig welslagen van dezen heer lijken avond grootelijks aan hunne groote be- kwa mheid en'onbegrensde offervaardigheid te danken hebben. Wij sturen hen hier onzen innigsten dank, alsmede aan de verkleefde muzikanten en hunnen talentvollen bestuurder, tieil Ypriana!

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 3