M. Vandamme. Zijn er geen gebouwin op die landen 6) Openbare Onderstand bosschen v, teringsw erken. M. Sobry. Ik verleen het woord aain heer schepen van financiën. M. Sobry. Ik denk dat wij zullre! doen, zooals het de heer schepen j4en voorstelt, nu het negende punt onzer dale, waarbij de hernieuwing der gemeenten- tiemen voorzien wordt, samen te brengiet de stadsbegrooting. Ik stel dus voorde hernieuwing der 25 gemeenteopcentienop Staatsbelasting op wedden, loonen ein- sioenen te stemmen. M. Missiaen. Vervolgens hebbvij artikel 29, gemeenteopcentiemen op ts- belasting op het inkomen, waarvoor 'oo fr. in de begrooting voorzien wordt. \len jaar werden er 70 gemeenteopcentiege- twee eigendommen slechts 22 a. 64 ca. in oppervlakte verschillen, dat het goed van den heer Baron dé Coninck de Merckem grooter is en een meerderwaarde heeft, dat dit van den Openbaren Onderstand verspreid ligt en zonder toekomst is, dat de ontvanger der registratie de weerde der gronden te Yper schat op 235.000 fr., terwijl deze te jferckem door den heer ontvanger der registratie van Dixmude geschat worden op 189 900 fr, dat er des een verschil is van 45.ioofr. i^eerder- waarde voor de gronden te Yper jelegen, gezien de heer Baron de Coninck de Merckem de opleg van die meerderwaarde net! eischt en zich met de bloote verwisseling dei gron- ■den tevreden stelt, gezien de pacht der gron den te Yper 800 fr. grooter is en dat er Wen die ruiling tijdens het onderzoek van voc- en tegen geen opspraak gedaan werd, hee de Commissie van Openbaren Onderstand b slo ten aan de hoogere overheid de noclige machtiging te vragen om deze ruiling te to gen doen. Dit zal voor de Commissie, zrqils blijkt uit het voorgaande, een heel schacne zaak zijn, en ik stel voor daarop een guns advies uit te brengen M. Letnahieu. Dit is zeker een goede za voor den Openbaren Onderstand. De grond te Yper gelegen behoorden voordezen toe a; den heer Fraeys en thans aan den heer Baro de Coninck de Merckem, die met een dochte' van den heer Fraeys gehuwd is. Die gronde zijn gelegen langs de Augustinestraat, dus nie ver van de stad en zijn goed geschikt voo en stemd en het schepencollege stelt nu voor dit alzoo te laten voor ig32, omdat het voorziet dat het zal kunnen toekomen zonder de opcen tiemen te moeten verhoogen. Deze hernieuwing wordt eenparig gestemd. M. Missiaen. Voor artikel 3o was er 20.000 fr. voorzien als gemeenteopcentiemen op Staatsbelasting op mobilair. Dit cijfer mag eveneens ongewijzigd behouden blijven wij stellen voor het te stemmen. Al de raadsleden keuren dit voorstel goed. M. Missiaen. Onder artikel 6 der gewone uitgaven was er 10.000 fr. voorzien als jaar wedde van den boekbewaarder. Iedereen weet dat de stedelijke boekbewaarder terzelf- dertijd staatscommissaris was, doch nu komen wij te vernemen dat dit ambt met eersten Januari aanstaande een einde neemt. M. Sobry. Ware het niet beter dit in geheime zitting te bespreken M. Missiaen (na een korte aarzeling voort gaande) - Vroeger werd er hemomdie reden slechts een deel van zijne wedde uitbetaald, doch nu moeten wij die geheel voorzien en er wordt voorgesteld thans i5.5oo fr. onder dit arbkel in te schrijven- Eenparige instemming. M. Missiaen. Het artikel 91 der buitenge wone ontvangsten, zijnde het vermoedelijk achterstal van stadsopcentiemen op Staats cedulaire belastingen der opvolgende opeen tiemen over afgeslotene dienstjaren, voorzag eerst de som van 700.000 fr. We hebbrn hierop alsdan een voorschot van 5oo.ooo fr. bouwgrond. Ik houd eraan de heeren van den ont vangen, zoodat we die som die we onlangs ■Openbaren Onderstand geluk te wenscttenl omdat zij er in geslaagd zijn zoo een voordïe lige zaak te sluiten. M. Missiaen. Zij behooren toe aan dn pachter, maar de pacht loopt voort zoels vroeger. Op voorstel van den heer voorzitter bn gen de raadsleden eenpariglijk een gun^; advies uit. Alleen de heer Missiaen onthelt zich. M. Sobry. Deze verbeteringswerkenn dreven, bosschen en het kappen ervan, 1. worden aan den Openbaren Onderstand oe- iegd. Het Beheer van Waters en Bossfn heeft een schatting opgemaakt die de somn 19.too fr. bedraagt. Daar de Openbaren- derstand verplicht is die werken uit te ven stel ik voor dit goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. Alleeile heer Missiaen onthoudt zich 7) Stadsbegrooting voor ig3a. M. Missiaen. Om de stadsbegrootinu definitief te kunnen opmaken, dienen uu ook de artikelen, die vroeger voorbehen werden, te stemmen. In de gewone ontg sten hebben we eerst het artikel 27, na.jk 25 opcentiemen op Staatsbelasting op wen, loonen en pensioenen, waarvoor 35.oir. voorzien was. Het ware nu misschien he- paste oogenblik om het volgende punter dagorde te bespreken. Deze voorgestelde hernieuwing woiiet eenparige stemmen besloten. Alleen aer Capoen onthoudt zich. onlvingen zouden moeten aftrekken van het geen we eerst voorzien hadden Maar nu, na nader onderzoek en volgens de inlichtingen die de heer Staatsontvanger ons verschafte, mogen wij gerust nog een som van 450.000 fr. in onze begrooting inschrijven, daar wij niet alleen nog moeten ontvangen op het jaar ig3i maar ook nog van ig3o Wij stellen dus voor 45o.ooo fr. in te schrijven. Al de raadsleden s'emmen ja. M. Missiaen. Voor artikel 92, ontvangst op oorlogsschadevergoedingen, mag de voor ziene som van 3 millioen behouden blijven. Deze som komt in ontvangsten en uitgaven. Dit artikel wordt eenparig gestemd. M. Missiaen. Bij de buitengewone ont- vangs'en moeten wij nog een nieuw artikel schrijven, namelijk artikel roó, saldo der 001- lopsschade voor stadsarchieven. Wij hebben daarop reeds een gedeelte ontvangen, maar er blijft nog een som van 162.923 fr. 40 te betalen, die wij in 't kort verhopen te ontvan gen, gezien deze vergoeding zonder herbeleg is. Dit voorstel wordt goedgekeurd. M. Missiaen. Er werd hier vroeger ge sproken dat de stad een groot deel uitgaven op oorlogsschade heeft gedaan, waarvoor zij tot op heden nog niets ontving Uit het onder zoek, dat daarover gedaan werd, heeft men bevonden dat de stad voor meer dan 32O.CO0 fr. heeft uitgegeven voor herstel van hovingen en beplantingen, hetgeen door den Staat had moeten betaald wordpn. Het herbeleg is be wezen, alle kwijtschriften van de uitgegeven sommen werden ingediend, zoodat de stad recht heeft dit geld terug te ontvangen. Daar bij moeten ook nog de, interesten dier voor geschoten sommen gevoegd worden, alsmede een deel oorlogsschade van het stadsmateriaal waarvan het herbeleg eveneens gedaan is. Ik stel dus voor onder artikel 107 een som van 400.000 fr. in te schrijven als teruggaaf door den Staat van gedane oorlogsschadekosten. Wij verhopen die som heel in 't kort te zul len ontvangen en straks zal ik zeggen tot wat zij zal dienen. De raadsleden keuren dit nieuw artikel eenparig goed. M. Missiaen. In de buitengewone uitga ven mag onder artikel 161 ook de som van 3 millioen behouden blijven als gebruik der oorlogsschadevergoedingen. Al de raadsleden stemmen ja. M. Missiaen. -Voor artikel 168, ouder domspensioenen achierstallige aandeelen der stad voor de jaren 1927 en 1928, heeft de heer Vandamme tijdens de laatste zitting een bemerking gemaakt en zijn verwondering uit gedrukt dat er verleden jaar daarvoor slechts 5g.5oo fr. uitgegeven werd, terwijl er nu i5g.5oo fr. voorzien wordt. Wij hebben die zaak onderzocht en inlichtingen gevraagd aan het Gemeentekrediet. Deze instelling heeft ons echter laten weten dat het op onze vraag niet kon antwoorden en het heeft ons verzon den naar het ministerie van nijverheid en arbeid, waarvan we tot op heden nog geen antwoord ontvangen hebben. Het schepencol lege stelt echter voor slechts 5g.5oo fr. in te schrijven, omdat het vermoedt dat er hier werkelijk een misslag begaan werd. Moest er echter geen missing zijn, dan dient er toch maar dezelfde som van verleden jaar voorzien te worden, omdat de stad niet bekwaam is die groote som van i5g.5oo fr. in eens te betalen. M. Sobry. Ik denk ook dat er hier een vergissing moet zijn, gezien het nu het derde jaar is dat de stad een deel dezer achterstallige ouderdomspensioenen betaalt en zij de twee vorige jaren daarvoor slechts 5g.5oo fr. moest geven. M. Delahaye. De heer Vandamme vindt niet alle week een som van 100.000 fr. Dit voorstel wordt goedgekeurd. M. Missiaen. Het artikel 169 voorziet een som van 100.000 fr. als tweede afkorting van 't voorschot terug te betalen aan den Staat voor het algemeen rooiïngsplan van de sta 1. Na den oorlog werd er een nieuw plan der stad opgemaakt waarvoor er door den Staat een som van 3oo.ooo fr. werd voorge schoten. Nu eischt de Staat de betaling dier som in drie maal terug. Dit is volgens mij een werk van oorlogsschade, want had de stad door den oorlog niet moeten vernietigd wor den, dan had er ook geen nieuw plan moeten opgemaakt worden. Daarom stel ik voor dit artikel 169 in de buitengewone uitgaven ie schrappen en de som van 100.000 fr. af te ne men op het krediet van 3 millioen voor oor logsschade. Eenparige instemming. M. Missiaen. Het artikel 172 voorziet een som van 360.540 fr. 34 voor achterstallige pensioenen van gemeenteleeraars en onder wijzers voor de jaren 1924 tot ig3o. Die som wordt nu door den Staat teruggeëischt, wij zijn ze hem verschuldigd maar het is voor de stad in de tegenwoordige omstandigheden onmo gelijk ze in eens terug te geven. Daarom stel* ik voor daarover met den Staat in onderhan deling te treden, om te verkrijgen dat wij die som in tien afkortingen zouden mogen betalen. In den brief, waarbij die som geëischt werd, liet men ons ten andere verstaan dat zulke vraag zou ingewilligd worden. Op dat gebied bestaat er zelfs reeds een voorgaande. De stad heeft binst en na den oorlog ook uitgaven gedaan voor rekening van den Staat, en de Staat zelf betaalt ons nu die uitgaven terug in tien afkortingen, zoodat we dus zooveel te meer gerechtigd zijn nu hetzelfde te vragen. In die voot waai den stel ik voor nu slechts 36.g54 fr. o3 in de buitengewone uitgaven te voorzien. M. Sobry. De stad heeft reeds in dezen zin een brief geschreven naar den minister van Kunsten en Wetenschappen. M. Letnahieu. Deze achterstallige pen sioenen van leeraars en onderwijzers komen voort van de gedurige perequatie. De bijdra gen voor het pensioen werden vóór den oor log betaald in goudweerde, en door de weer- devermindering van onzen frank werden die pensioenen door den Staat geperequateerd zonder daarover zelfs de gemeenten te raad plegen. Het is echter jammer dat de Staat hetzelfde niet gedaan heeft met de Belgische Renten die ook in goudfranken betaald wer den en waarvoor hij nu zeven maal meer papieren franken zou moeten geven. De Staat blijft echter doof op deze oor, doch ik heb er

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 5