- HET YPERSCHE - LA RÉGION D'YPREi Zondagrnst - Repos dominical 12' Jaargang, Nr 33 - 26 December 1931 12' Année, N" 38 26 Décembre 19k3t Bijvoegsel Supplément vVekelijksch Overzicht Australië komt, na Nieuw - Zeeland en na Engeland, op dezelfde wijze te werk te gaan als de twee voornoemde landen om het juk af te schudden van het socialisme. Dit socialisme had er sinds zeer langen tijd de bovenhand, maar had het land, zooals de Travaillisten in Engeland, stilaan op den boord van een afgrond gevoerd. Bij de jong ste verkiezingen die komen gedaan te worden, hebben de socialisten de twee derden van hunne mandaten verloren in de Kamers en men komt er, zooals in Engeland, weer eene regeering te vormen van Nationale Unie, om den akeligen toestand te verhelpen. Is het niet opvallend dat de bovengemelde drie landen, die tot dezelfde familie behooren, ook op de zelfde wijze te werk gaan En nochtans is de afstand die er tusschen ligt oneindig groot Maar het zijn ook drie landen die koud, koel bloedig kunnen overwegen en, waar het pas geeft, de noodige middelen willen aanwenden om af te breken met een strekking die noodlot tig is voor de algemeene belangen. In één veeg hebben zij de mannen weggeborsteld die aan groote geldverspillingen deden en voort wilden regeeren met hunne schulden te loo chenen. In hun plaats hebben zij mannen ge kozen die met hard werken en groote eerlijk heid in zaken en met alle mogelijke besparin gen ertoe willen komen de welvaart terug te brengen. Daarnevens zien wij in Polen eene gansch tegenovergestelde strekking voor den dag komen. Polen, dat bijna uitsluitelijk katho liek was, dat steeds op den weg der orde en der werkzaamheid wilde vooruitgaan, heelt een heelen anderen stroom voelen opkomen, die het stilaan aan 't verkankeren is. Hét gaat er niet om een brutaal optreden van een bol sjevistischen aanslag,* maar het stelsel van het bolsjevisme wil men er stilaan door de wet zelf inbrengen. Zoo zijn er thans wetsvoor stellen neergelegd die, moeten zij doorkomen, gansch de sociale wetten zullen omkeeren zoo wordt er voorgesteld dat de Staat, zooals in Rusland, alleen heer en meester zou zijn en dat alle individueele belangen daartegen voor niets tellen. Volgens de nieuwe plannen wordt het huwelijk slechts aangegaan voor beperkten tijd, naar willekeur van de belang hebbenden, die daarna, op enkele aanvraag weer volkomen vrij worden. Dat is de grond slag der maatschappij volkomen ontredderen. Maar de wet gaat nog verder en laat toe dat de geneesheer, indien de belangen van den Staat het vergen, ook het kind zou doen ver dwijnen Vandaar is er maar een stap meer om volledig het bolsjevistisch stelsel aan te passen. In Duitschland drijft Hitier, zonder schok ken, stilaan zijn werk en zijne beweging door. In den Staat Brunswick, waar zijne partijgan gers den baas spelen, hebben zij twee groote gebouwen aangekocht, die zij onmiddellijk omgezet hebben in kazernen. Boven op de gebouwen wappert een ontzaglijk vaandel van de Hitier partij en de kazernen worden afwis selend bevolkt met stormtroepen, die er hunne oefeningen komen leeren. Men heeft welis waar daartegen eene klacht ingediend bij den Reichskanselier en den Minister van binnen landsche zaken. Maar 't is een feit dat de zaak is kunnen gedaan worden en dat de oefeningen zijn in voege getreden, zonder de minste tus- schenkomst der regeering. Men voelt hoe lan ger hoe meer dat Hitler met den dag sterker wordt en dat hij ertoe komen zal, zooals hij het steeds bewetrt, de macht en 't beheer te veroveren,zonder over te gaan tot gewt lddaden met bloedvergieten. De Reichsregeering, die zich zoekt sterk te houden, is zonder weten omzwachteld door dienaren die reeds heel of ten deele aan de Nazis zooals men ze noemt, gehecht zijn. RIK. Uurtabel der Treinen Met ln Februari zullen de volgende wijzi gingen gebracht worden aan den uurwijzer der treinen Lijn Roeselaere Trein nr 36g3 aankomst te Yper 17,4, vertrek 17,11. Lijn 69 richting Kortrijk, Trein 3686 16,40 zal ZN worden en des Zondags vervangen door trein D 2i5 van Poperinghe naar Kortrijk Yper A 16, 17/V 16.190m te Kortrijk aan te sluiten met blocktrein nr 269 voor Brussel. Treinen - Trains In het vooruitzicht van het stilleggen van den arbeid op; Zaterdagen 26 12 3i en 2-1 32 worden de volgende treinen afgeschaft 3702 vertrekkende om 5 u. 19 's morgens tus schen Poperinghe en Kortrijk 2820 vertrek kende om 17.52 en 368g vertrekkende om 17 u. 35 tusschen Kortrijk en Poperinghe. En prévision du chömage les samedis 26-12 -3i et 2-1 32 les trains suivants seront suppri més Un Cépart Nous apprenons que. M. Ie Capitaine J. W. Perrott, directeur de YImperial War Graves Commission, après un séjour de prés de dix ans dans notre ville, vient de prendre sa retraite et de rentrer en Angleterre. Le Capitaine Perrott était un homme dévoué et serviable entre tous qui a rendu maints services a notre ville, et dont le départ sera regretté non seulement par tous les mem bres de la colonie anglaisé mais aussi par un trés grand nombre d'Yprois. Nous souhaitons au Capitaine Perrott qu'il lui soit donné de pouvoir jouir encore bien longtemps de sa retraite méritée, et nous l'assurons que tous ceux, qui eurent l'hon- neur de l'approcher ici, garderont de lui le meilleur souvenir. Zal verschijnen Hemelblommen door P. Angelus O C D. Een boek, eenig in zijn soort en dat er toch moest zijn. Een jaarkrans ir proza en zang over al Gods lieve Heiligen voor eiken dag, een levensschets kort en bondig, gevolgd door een praktisch levensgedacht in zang. Dit boekje is er een voor allen en iedereen geen hoogdravende kunstigheid of diepgrondige studie maar beschouwingen en zangen vol eenvoud en frischheid. Schrijver toont ons, al zingend, eiken dag een van Gods Heiligen, met een tale vol eenvoud en zang. Hij doet ons, midden in onze beslommering of drukke bezigheid, een paar oogenblikken stilstaan, als bij een bloem, om ze te bewonderen en er deugd van te hebben. Meer dan een diepgron dig en veelpuntig meditatiehoek, zal dit boek vol eenvoud en frischheid, onze ziel verkwik ken en voeden. Het is een bron van ziele- troost en oogenvreugd. Kunstig mooi, werd het boek buiten en bin nen met beeltenissen versierd, van de hand van een medebroeder uit dezelfde kloosteror de, P. Justinus. De Hoogeerw. Pater Provinciaal gaf de volledigste toestemming en goedkeuring, met den wensch, dat dit boek ruim verspreid wor de ten bate van ons volk. dat, vooral in onze dagen van materieele beslommering, nood voelt aan zielsverfrissching. Wie dit boek, met 600 bladzijden, uitgege ven in 2 deelen, vol frischheid en blijheid aan den zeer genadigen prijs van 20 fr. bestelt, zal het zich alleszins niet beklagen; want schrij ver en teekenaar en drukker hebben waarlijk iets puiks bezorgd. Te bestellen ten onze bureele en bij de boekhandels der stad. IN 5MEK10RIAKI Tot zielelafenis van Z Hoogwaardige Excel lentie Monseigneur Waffelaeit, den diepbe- treurden en geliefden Bisschop van Brugge, zal een plechtige Rouwdienst gecelebreerd worden in St-Maartenskathedraal, op Maan dag 28 December, te 9 u. Gedurende 36 jaar heeft Hij ons Bisdom met buitengewone wijs heid en stichtende godvruchtigheid bestuurd. Hij was een tconbeeld van alle priesterlijke deugden, een ware kerkvoogd naar Gods hart. Onze stad Yper droeg Hij ter herinnering aan zijn verblijf alhier tijdens zijn humanio rastudiën in St Vincentiuscollege een bij zondere genegenheid toe. Van die genegen heid mochten wij een laatsten en hoogen blijk ontvangen, tot n de grijze Bisschop van Brug ge, verleden jaar, de plechtige wijding van onze Kathedraal met zijne tegenwoordigheid heeft willen vereéren. De christene bevolking vau Yper zal eraan houden, Maandag aanstaande, een grootsche en vrome hulde te brengen aan de nagedach tenis van onzen heiligen Kerkvoogd. Aan de offerande van den plechtigen Rouw dienst zullen gedachtenissen van den Hoog- waardigen Afgestorvene uitgedeeld worden. Un service funèbre sera célébré Lundi pro- chain 28 Décembre,'ag heures, en la Cathé- drale de St-Martin, pour le repos de l'ame de Monseigneur Waffelaert, évèque de Bruges. Toute la population Yproise estinvitée a y assister. t ZIELMISSEN Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 27 December, om8Vi u., in St jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Gustaaf DAEL, zijne Echtgeuoote en Dochter. Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 27 December, om 8 y» u. in Sint Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Is. LALOUS en Dochter. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 27 December, om 11 y« uur, in St - Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Emilie BATA1LLIE Weduwe van Heer Henri Vierstraete.. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 3 Januari, om 8 y» u.9 in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Weduwe Henri CARRÉ geboren Elodie Coffyn. Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 3 Januari 1932, om Heer Maurice DUMORTIER Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 3 Januari, om i l y, u.,. in St-Maartens Kathedraal, tot zielelafe nis van Heer Georges VANDENBERGHE Arthur Stoffelstraat. De Apotheek van j La Pharmacie de M' S N O E C K Groote Markt o— Grand'Place is ALLEEN OPEN op Zondag 27 Dec. reste seule ouverte le Dimanche 27 Déc. en deze van et celle de Mr W ECKESSEN Dixmudestraat o— Rue de Dixmude Vrijdag 1 Januari (Nieuwjaar) Vendredi 1 Janvier %'ouvel An) 3702 partant a 5 h. 19 entre Poperinghe et Courtrai 2820 partant a 17 h 52 et 3689 partant a 17 h. 35 entre Courtrai et Poperin ghe. 9 uur, in de Kerk der EE. PP. Carmelieten, tot zielelafenis van

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9