De Carnavalstoet De Lustige Vrienden, Audenaerde De Menschlievende Dansers van St-Amandsterg A Op de Veemarkt De Stoet De Lustige Vrienden (Mexicains), Yper Wie had er ooit kunnen denken dat onze Carnavalstoet zoo belangrijk zou wezen Ongetwijfeld is het een der grootste feesten vafl het jaar, of liever wel het schoonste en belangrijkste van al. Bevoordeeligd door een prachtig zomer weer, heeft de Carnavalstoet duizende en duizende menschen naar stad gelokt. Of de neringdoeners tevreden geweest zijn, hoéft niet beschreven te worden. Iedereen had Zoncag morgen den glimlach op de lippen, zelfs deze die groene lachten. Wat wilt gij, er zijn somwijlen karakters die over alles weten te morren, zelfs over de volksfeesten. Eerst en vooral Hare Majesteit de Zon bedankt voor hare milde en deugddoende stralen. Wat is ze toch van allergrootste waarde. Met hare medewerking is alle bijval verz kerd. Van af 12 1/2 u. reeds, door het weg en weider zweven der deelnemende groepen, was er drukke beweging in de straten der stad. Het noenmaal werd al rap ingeslokt, om niéts van het schouwspel te verliezen. Op zulke dagen hebben oudjes en kinderen géén eetlust, ze vragen alleen maar de rflosschertjes Vroeg na den noen, duchtige beweging op die. anders zoo stille plaats. De groepen komen af, Audenaerde is er het eerst bij en doet de toeschouwers pleizier met hen eenige blijde deuntjes op te disschen. Daar zien we ook de leden van het Carnavalcomiteit op hun post om de steeds talrijker opkomende gröepen ieder haar plaats aan te duiden. De klok slaat 2 u. 3o op een teeken van den Voorzitter, schetteren de klaroenen door de straten en iedereen springt in 't gelid. Eên wel geblazen Geeft acht en de Carna valstoet ig32 zet zich in beweging tusschen een dubbele haag van duizenden toeschouwers. Welke pracht 1 welke orde 1 welke tucht, bij allen. Iedereen wedijvert om het zijne bij te brengen tot het welgelukken van het feest. Alles even prachtig, alles even net, alles even friscb. Hebt gij ze gezien Die schoone vliegende kanonniers met de lansen versierd met onze vlagjes. Echte cavaliers schoone peerden en ook flinke jockeys Onze champetters te paard hebben ook ons volk goed vermaakt, vrouwen, kinderen en zelfs de mannen hielden zich bij poozen k'om va 1 't lachen. Heoben ze de orde gehandhaafd? Ja zeker, de politie agenten h ddtn het gemakkelnk, hé Die champetters te peerde deden al het werk en met pleizier. Of het volk er behagen in vond. Een prachtige uitvinding. Onze Tambour Major, flink en chic, schoon uitgedoscht, miek indruk en 't volk bewonder de hem. Zijn tambour's stok vloog als bij tooverslag heen en weder in de lucht. En dan de Harmonie Ypriana. Welke schoo ne en echt Ypersche maatschappij Geen moeite is haar te groot, geen last te zwaar als het maar de belangen van Yper geldt. Geen een feest waar Ypriana niet bij is, en men mag waarlijk zeggen dat het zonder haar niet meer zou gaan. De muzikanten, in lieve pierrots verkleed, voerden onverpoosd en gezwind hun schoonste stapmarschen uit, tot groote vreug de van het toegeloopen volk. Wat hebt gij toch verdiensten op uw actief I Bravo. door vier witte de kaarters en allemaal troef 't Is 't eerste jaar, maar 't is wel, hé Die prachtige fanions vooruit. De groep Les Moulins des Flandres voor wien de streek kent, is ongetwijfeld een prachtig gedacht. Steen voorde blijft niet ten achter, 'c maakt schogn in zoo een stoet en 't vierbeeldt uiterst wel eender schoonste eigen aardigheden onzer vlaamsche streek. Lof en eere is er ni^et meer te spreken van de Reuzinnetjes, die dappere juffers. Niet al léen in Yper,maar overal waar ze heen trekken zijn ze bewonderd en geliefkoosd. Hollekeke, proficiat I 't Is zeer wel. Gij hebt een schoone plaats bekomen, met de middelen waarover gij beschikt hebt gij reuzenwerk verricht. De prachtige groep van Audenaerde miek indruk door haar orde en tucht. Voorwaar een sfchoon gezelschap dat van dees jaar wederom veel prijzen zal behalen. Paul van Zonnebeke, met zijn bende goede muzikanten, heelt het, voor een eerste maal, zeer wel gedaan, 't Was opperbest, ge behaalt eére van uw weik. De klui ht van Boesinghe. Wie zou er ooit gedacht hebben dat er daar zooveel kluchtige karakteis vei doken zitten, of ze 't volk hebben doen lachen I De Ypersche Accordeonisten warenop hun best. Dat is een maatschappij die veel belooft en nog veel van haar zal doen spaken. Bravo Wijtschaete, 't was prachtig. Men her te rechtuit, 'k had nooit gedacht dat gij zoo een prachtige groep zoudt kunnen samen stellen. Niets doet ons volk meer genoegen dan Reuzen, 't is als een ingeborenheid die eigen is aan onze streek. Een der groote Brus- sclsche dagbladen heeft zelfs deze week de foto ervan opgenomen. Tiest en Triene van de Rookersgilde van Poelcapelle, statie, be kwamen dus den verwachten bijval. De Vlaamsche Harmonie voerde haar mooiste stapmarschen uit en bracht rijkelijk haar deel bij tot het opluisteren van het feest. De Brandhoek van Vlamertinghe was daar ook met een prachtigen wagen, getrokken paarden, 't Waren 'k geloof dat ze hadden. De Menschlievende Dansers van St Amandsberg vormen een prachtige groep, ongetwijfeld de schoonste van al de groepen vreemd aan de stad. Rijke kleedij, deftige houding, orde en tucht, in een woord aangenaam volk dat aan iedereen voldoening geeft. De Menschlievende Dansers waren wederom de perel. Van Slunsen en Beenen, Boertje en Chariot zou ik niet wel weten wien het eerst vernoemen. Boertje was toch wel hé, met zijn pander en zijn grooten paraplu en met zijn geitje, 't lief beestje, 't ging zoo schoon meê. Chariot deed 't volk lachen om te barsten, maar ja, 't is waar, die slunseventers waren r og wel de kluchtigste van al. Serieus weg, z'hebben er een handje van. Komen Fransch was een geheel schoone groep, die veel bijval genoot en met haar ware kunstdansen geen moeite spaarde om het volk aangenaam te zijn. De Socialistische Harmonie, flink uitge doscht, miek goeden indruk. Bravo, makker Bonnet, gij behaalt er eere van, g'hebt de belangen der kleine neringdoeners behertigd, en 't zal hun zonder twijfel veel pleizier doen. De Maquereau Géant was niet afge komen. 't Schijnt, volgens hetgeen Pol zegt, dat die visschen een groote maag hebben en mogelijks zal hij gevreesd hebben hier geen eten genoeg te vinden. De Ypersche Schotten waren op hun best, flink en snel. 't Is toch wel altijd een schoone maatschappij, die voorzeker nogmaals veel eerste plaatsen zal bekomen. De Pierrots en Pierrettes» van Meessen hebben bijzonder veel succes bekomen, hunne dansen verwekten algemeene bewondering en vielen bijzonder in den smaak. Ze waren toch allen zoo frisch, proper en net, ze kwa men als uit nen doosje, nietwaar Als opsluit van dien prachtigen stoet kwa men de Lustige Vrienden van Yper, met hunne nieuwe kleedij Mexicains Dat is nu hun naam zeker, het woord vliegers moet een beetje van kant, ze is maar voor buiten stad meer die vliegerstenue. Hewel, Lustige vi ienden van Yper, ge waart zonder

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 4