5 •er daar een beek die toegedaan werd en in •wier plaats een ontvanger gemaakt werd. De vraag, of de eigenaar van het gesticht ons water moet aannemen, zon met meer zekerheid moeten beantwoord worden. Zooniet zal men een anderen afvoer voor het water moeten zoeken. Ik denk ook niet dat het zou toege itian worden het vuil water in de vaart af te lossen. Voor wat de diepte der riolen betreft, heelt noen er reeds op gedacht dat, zoo zij op geen diepte van i m. 5o gelegd worden, mtn daardoor twee soorten van inwoners zal maken en dat de personen, die langs dezen rsteenweg wonen of er een huis bouwen, het zelfde gemak niet zullen hebben als de inwo ners van binnen de stad, gezien de afvoer van het water der kelders niet mogelijk zal zijn. Ik denk dat dit al es eerst duidelijk zou moeten bepaald worden. Ik ben t'akkoord om die wer ken te doen uitvoeren, doch niet als wij zien -dat dit voorstel zal moeten verzonden worden i aar een commissie die men gewoonlijk de begravingscommissie noemt. M. Lemahietl. Het voorstel van den heer schepen van openbare werken ware goed indien het uitsluitend regenwater betrof W anneer echter de riolen zullen aangelegd worden, dan zal het vuil menagiewater daar or k in loopen, en dan zou de eigenaar van het H. Hert Gesticht daartegen misschien wel Siunnen opspraak maken. Hij is immers ni< t verplicht dit vuil water op zlin eigendom te aanvaarden. Die bezinkingskom zou ook meer moeten gereinigd worden indien al dit vuil -water daar in komt, en ik vrees dat er daar tegen later van tijd zou kunnen verzet komen. Dit water moet dan verder ook nog door den "Veut nesteen weg, doch waar zal het in de Ypei lee loopen M. Delahaye Wij hebben ons daarmee miet te bemoeien Ten andere dat bestaat reeds M. Lemahieu. Neen, dit bestaat voor het regenwater maar niet voor het vuil water. Ik ■denk dat dit niet voldoende genoeg bepaald is •om later alle misverstand te vermijden. M. Delahaye. Het is de provincie die verantwoordelijk is voor den afvoer van het Avater. Die reservoir werd gemaakt door den dngenieur der provincie, en nu ook komt er -daar vud water in. Wanneer men al die gebou wen beziet, kan mén zich reeds een gedacht maken van al het vuil water dat van de daken komt. Nog nooit is er daar overstrooming geweest,en nochtans levert de gracht aan den iinkeikant, wanneer er vloed is, ook veel water. De stad moet zorgen voor de afleiding van het vuil water en daarvoor hebt ge daar nu een schoone gelegenheid. Wanneer de kelders te diep zijn kunnen de riolen het water ervan niet wegtrekken. Hier in 't mid den van stad is dit ook zoo en bij den minsten vloed loopen die kelders vol water. Dit werk hier, samen met dit van de sectie Veurnesteen- weg en Dickebuschstren weg, is sedert 4 of 5 jaar bestudeerd door ingenieurs die alles goed onderzocht hebben en tot het besluit gekomen zijn dat dit de beste oplossing is. 1 ie reser voir is als een soort teerput en werd gemaakt uiisluitelijk om vuil water te ontvangen. Laat ons dus van dit bestaande werk gebruik maken. M. Lemahieu. Wanneer wij zeker zijn dat er daartegen nooit zat gereclameerd wor den, dan ben ik met dat voorstel t'akkoord. \1Delahaye. Om die zekerheid te hebben, hoeft men slechts een brief te schrijven aan den eigenaar van het gesticht. M. Vermeulen. Zou de heer burgemees ter den brief van den dienst der Bruggen en Wegen eens niet willen herlezen Daarin is er alleen kwestie van het regenwater en voor het vuil water is er geen melding. M. Lemahieu. Maar het gemeenteregie ment verplicht de aansluiting aan de riolen. De heer Burgemeester herleest het project der weiken waaiin alleen van het water der baan spraak is. M. Vermeulen. Gij ziet dat er daarin geen kwestie is van het water der huizen. M. Missiaen. Maar dit is voorzien door het feit zelf der riolen. M. Vermeulen. Het ontwerp spreekt niet van de inwoners, dit staat er niet in. M. Lemahieu. Maar de inwoners zijn ver plicht zich op hunne kosten aan het rioolnet aan te sluiten. M. Mi ssiaen. Indien er ontvangers ge maakt worden dan is dit om het water in de riolen te leiden, alleen de aansluiting aan de riolen is hier niet voorzien. Ten andere ik begrijp hier die discussie niet over de techniek zelf van het werk. Ik kan dat niet, zeggen aan een ingenieur dat hij een dommerik is, dat zijn werk niet goed is. Het is hij die verant woordelijk is voor het werk MVermeulen. Den dag dat de aans ui tingen zullen gedaan worden, is het niet gezegd dat het gesticht niet zal rtclameeren. M Delahaye. Het vuil water aan den linkerkant der baan loopt nu in een dijk en vandaar naar den reservoir van het gesticht Waar die gracht nu Destaat, zal er een voet pad komen zoodat men, voor het afvoer van het vuil water te verzekeren, zal verplicht zijn de aansluiting der riolen te doen. M. Vandamme. In sommige steden loopt het water der huizen eerst in de straat en vau daar in de riool. M. Sobry Hier is dit gelukkiglijk zoo niet. Als men spreekt van riolen dan is dit natuurlijk voor het vuil water. M. Vermeulen. Verder in den bundel staat er ook nog dat de reservoir waarschijn lijk zal moeten uitgediept worden. M. Delahaye. Neen, die reservoir dient nu om de weiden te vetten. M. Lemahieu. - Ik heb er niets tegen, maar de zaak is te weten of men daar later niet tegen zal opkomen. M. Delahaye. Dit is een schoone herstel ling en daaioij een groote verbetering van een der intreden van de stad. Wij zulltn de- zeilde moeilijkheid hebben later voor den Dickebuschsteenweg. M. Sobry De Staat handelt hiervoor de stad, hij zal het werk uitvoeren en wij moeten het maar Detalen. Ik denk dat wij in zijne wijsheid moeten betrouwen hebben. VI. D' Huvettere. Het gesticht is verplicht het natuurlijk water te ontvangen, maar niet het menagiewater. Het zou kunnen gebeuren aat men daarop binnen enkele jaren zou reclameeren. Want hier zou geen spraak kun nen zijn van verjaring. De heer burgemeester, die een advokaat is en een goeden advokaat, weet dat voor het verjaren vereischt wordt dat de dienstbaarheid publiek en ononder broken plaats hebbe. Ik \ind dat men beter zou doen dit nog eens te onderzoeken. De heer Vermeulen die goed den toestand kent, weet dat de stad' groote kosten gedaan heelt voor het herstellen der riolen, wat niet belet dat er aan de kaai een inwoner is die in zijn huis versmoord is. Ik ben van oordeel dat de kwestie beter zou moeten onderzocht worden, opdat men hier hetzelfde niet zou tegenkomen. M. Lemahieu Ik denk dat dit geen ver band heeft met de zaak die we nu bespreken. M. D'Huvettere. Als er geen voorafgaan delijke overeenkomst bestaat denk ik dat het menagiewater daar niet zal mogen inloopen, het regenwater ja. M. Delahaye. Het besluit van den heer hoofdingenieur is dat het water moet afgelost worden door de oude beek die nu vervangen is door buizen. M. Vermeulen. Alleen het regenwater, zooals de heer D'Huvettere zegt. M. Missiaen. De beek ontvangt ook alle water. M. D'Huvettere. Een erfdienstbaarheid mag niet verzwaard worden. M. Missiaen. In de Bellewaertbeek loc pt er geen vuil water En in de Yperlee M. Delahaye. Vooraleer de riool te makt-n aan de kaai mod men eerst weten hoe hoog het peil der kaai zal zijn, anders ware uit werk onmogelijk. M Vandamme. In de Sterrestraat loopt het vuil water ook in de vaart, zoodat de stad daar reeds in overtreding is. M. Sobry. Willen wij over het voorstel stemmen M. Vermeulen. Ik moet u eerst nog doen opmerken dat er in het bestek niet staat van het water der huizen te ontvangen, maar alleen van het water der straat, en dat dit misschien later oorzaak van moeilijkheden zou kunnen zijn. M. Missiaen. Dit staat er niet in. M. Sobry. Ik stel voor tot de stemming over te gaan. Het voorstel van herstelling wordt met een parigheid van stemmen aangenomen. 4. Mededeelingen. M. Sobry. Wij hebben vanwege de Han delskamer den i3D dezer volgenden brief ont vangen Aan de Heer en BurgemeesterSchepenen en Gemeenteraadsleden der stad Yper. Mijnheeren, De Handels- en Nijverheidskamer van Yper, in algemeene vergadering van Zaterdag 12 Maart Gezien de groote werkloosheid Gezien de dringendheid der werken die in Yper uit te voeren zijn Gezien de heer Renkin, eerste minister en minister van Financiën, verklaard heeft dat de opbrengst der nieuwe leeiiing dienen moet tot het uitvoeren der noodzakelijke werken Gezien de werken der vaart Yper-Yzer stil liggen om reden der moeilijkheden die meii in den grond ontmoet en der ontoereikend heid van de kredieten om het kanaal te vol tooien Gezien de noodzakelijkheid der vervan ging van de voorloopige ijzerwegbrug van Caesk^rke om de uitbating der vaart Yper- Yzer mogelijk te maken Gezien de noodzakelijkheid der werken uit te voeren aan Dickebuschvijver en de mogelijkheid daarvoor den steun der regee ring te bekomen Gezien den slechten toestand van ver scheidene Staatsbanen rond Yper en de drin gendheid dezer herstelling Gezien de'dringendheid van aan Yper eindelijk haar ijzerwegstatiegebouw terug te geven Gezien de menigvuldige beloften van den telefoon- en telegraafdienst in een modein gebouw in te richten, waarvoor den grond reeds is aangeschaft Gezien de noodzakelijkheid van eindeli k onze Lakenhalle volledig herbouwd te zien Belast het bestuur bij de stadsoverheid aan te dringen opdét het, samen met de man datarissen in Kamer en Senaat, aan de heeren ministers Renkin Van Caenegem en Van Isacker een onderhoud zou vragen, ten einde hen dezen toestand uiteen te zetten en te be komen dat, van de opbrengst der nieuwe leening, een gedeelte beschikt worde om de stad Yper terug te brengen tot den toes and, dien zij verloor voor het heil van het vader land. Het bes'uur trekt de aandacht van de heeren Burgemeester. Schepenen en Gemeen teraadsleden op de hoogdringendheid dezer samenkomst en bid hen zijne beleefde groeten te willen aanvaarden Namens het Bestuur De SchrijverDe Voorzitter. Ed Toussaert. H. Vermeulen. M. Bonnet. Dit is maar een eenvoudige mededeeling. anders zou ik daar veel op te zeggen gehad hebben. Ik weet niet waar die Handelskamer gevestigd is, zooniet zou ik er wel eens aan de bel gaan trekken. Hebben die menschen reeds iets gedaan om de noodige werken te doen uitvoeren, ik geloof het niet dech ik weet dat zij integendeel zekere wer ken onderduims hebben tegengewerkt. M. Vermeulen. Ik zal niet antwoorden op hetgeen de heer Bonnet zegt want ik kan zijn zinspelingen niet verstaan. M. Missiaen. Ik versta hem heel goed en anderen begrijpen hem ook. Hij spreekt name lijk over het sloopen der vesting. Het is een schandaal zooals wij gister nog in de Der- nière Heure lazen. M. Vermeulen. Watde«Dernière Heure» schreef weet ik niet, hier is kwestie van een brief der Handels- en Nijverheidskamer. M. Missiaen. Comedie. M. Vermeulen. Misschien Sedert gij hier zetelt hebt gij nog niets anders dan comedie gespeeld. Laat ons aannemen dat wij voor éénmaal uw voorbeeld navolgen. M. D'Huvettere. Er was eens een gene raal die een degen had die hem voor twee doeleinden diende, namelijk om zijn vaderland te verdedigen en ook om het aan te vallen. M. VermeulenDe leening die thans uit geschreven wordt moet, volgens de ver klaringen van den heer Renkin, eerste Minis ter en Minister van Financiën, dienen voor het uitvoeren van openbare werken. De aan kondigingen in de dagbladen, betreffende de leening, zeggen duidelijk dat het geld bestemd is om werken uit te voeren. Hier te Yper is er nog veel.werk te verrichten. De leden der Handelskamer, vergaderd in algemeene vergadering, hebben het bestuur belast de aandacht der stad daarop te vestigen. De wer ken aan de vaart liggen ongeveer sedert een drietal maanden stil, doordat men onvoorziene moeilijkheden in den grond heeft tegenge komen. Er moesten nieuwe plannen gemaakt worden en om het werk te kunnen voortzet ten dienen bijgevoegde kredieten bekomen te worden. Wanneer de vaart bevaarbaar zal zijn, dan zal de vaste brug te Caeskerke de

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 5