Crédit Foncier de Belgique Ypersche Voetbalkroniek 6 BELGISCH GRONDKRED1ET Naamlooze Maatschappij gesticht ia 1835 Uitgifte van Grondobligatiën BANQUEdeCOUIlTUAI scheepvaart beletten en daarom moet er van nu reeds aangedrongen worden opdat men daar, zooals voor den oorlog, een draaibrug zou doen leggen. Vervolgens hebben wij ook nog de hier zoo dikwijls besproken kwestie van het reinigen van Dickebuschvijver, en in de wet op de openbare gezondheid heb ik ge zien dat men voor werken die de openbare gezondheid aanbelangen toelagen kan beko men van den staat. De heer eerste Minister Renkin heeft in een onlangs verschenen Koninklijk besluit toegestaan dat de oorlogs schadevergoedingen moeten betaald worden in franken aan de weerde van vandaag, terwijl de stad tengevolge der harde toepassing van de strenge middelen van M. Verhaeghesteeds een groot verlies ondergaan heeft en betaald werd in franken aan nog geen vijf maal de waarde van vóór den oorlog. Men zou dien toestand eveneens aan den heer Renkin moe ten doen uitschijnen, en kredieten vragen om de verslijking van Dickebuschvijver, veroor zaakt door den oorlog, te doen verdwijnen. Voor wat de banen betreft is het onnoodig er veel over te spreken, iedereen weet in welken slechten staat ze verkeeren. Als statie hebben wij hier nog steeds die triestige barak waar van de plancher bijna rot is en die dreigt in te vallen. De bureelen van den telegraaf en tele foon zijn er ook nog steeds voorloopig onder gebracht, het wordt tijd dat dit alles wegge nomen worde. Kortrijk noch Roeselaere, noch Meenen, noch Poperinghe zullen dit voor ons niet vragen, elk verdedigt zijn eigen be langen en het is het stadsbestuur van Yper, samen met zijn mandatarissen, dat dit zelf moet doen. Er werd dikwijls genoeg geklopt en dat men voor antwoord kreeg dat er geen geld was. Vermits de leening voor de open bare werken moet dienen, is het oogenblik gekomen om de aandacht der regeering op nieuw te vestigen op al hetgeen hier nog moet gedaan worden. Dit zou terzelfdertijd een gelegenheid zijn om hier veel werk te verschaffen aan onze talrijke werkloozen. Wij hebben dan verder ook nog de Lakenhalle die gansch moet herbouwd worden. Ik geloof wel dat geheel Yper met ons zal t'akkoord zijn om te oordeelen dat het oogenblik nu geko men is om de uitvoering dier werken te vra-, gen, nu dat de heer Minister Renkin daar voor geld zal hebben. M. V'andamme. De schuld daarvan is aan den heer schepen van financiën. Had hij eenige reeksen der leening gekocht, dan zou hij kans hebben het groot lot te winnen en al die werken zouden kunnen uitgevoerd wor den. Voor wat de statie betrelt, zal men nog wel beweren dat zij nog voor tien jaren goed is en men zal ze nog wel verscheidene malen herschilderen. De heer Vermeulen weet zeker niet dat dit statiegebouw door de Nationale Maatschappij van Spoorwegen van den Staat werd overgenomen zonder recht op schade vergoeding, en nu dat de uitbating van den dienst in deficiet is, moet men er minder dan ooit op rekenen dat de Nationale Maatschap pij het noodige millioen zal uitgeven voor het bouwen eener nieuwe statie. M. Vermeulen. Dit is hetzelfde geval voor de brug van Caeskerke die ook alzoo overgenomen werd, en het is daarom dat ik zeg dat er bij den heer Minister Renkin zou moeten gegaan worden en niet bij de Nationale Maatschappij van spoorwegen. Het is het Staat., estuur dat deze werken moet bekostigen. De heer Lamalle, Hoofd bestuurder der Belgische spoorwegen, heeft het hier bij zijn bezoek duidelijk gezegd. M. Lemahieu. De uitvoering dier werken werd reeds genoeg^gevraagd. M. Missiaen. Er werd daarvoor niet gewacht totdat de Handelsbond ons dit vroeg. M. Sobry. Klopt en blijft kloppen en u zal opengedaan worden. Ik denk dat al de leden het eens zullen zijn om die vraag nog maals te doen. M. Missiaen. Is er een werk genoemd geweest dat met reeds gevraagd werd M. Sobry. Neen, zij werden allen reeds gevraagd. Voor ons celgevang werd ook reeds meermalen aangedrongen M. Vermeulen. Doch er werd toen tel kens.geantwoord dat er geen geld was, maar nu heeft de heer minister Renkin een milliard te zijner beschikking. M. Sobry. Ik heb er niets tegen en ben genegen voldoening te geveö 'aan de vraag «ler Handelskamer. Ik véraoop ook dat de raad t'akkoord zal zijn om deze vraag recht en redelijk te vinden, en ik stel dus voor het gewenschte onderhoud te vragen. Al de raadsleden verklaren zich hiermede t'akkoord 2) M. Sobry. Thans zou ik aan den raad willen vragen bij hoogdringendheid een krediet van 3655 fr. 60 te stemmen om de tellers der volksoptelling van ig3o te kunnen betalen. Het krediet van ig.000 fr., dat daarvoor vroeger voorzien was, is uitgeput en in de begrootingen van ig3i en tg3a werd er daar voor geen krediet voorzien. Thans hebben wij een bijdrage van den Staat gekregen, zoo dat dit krediet dus in ontvangsten en uitgaven zou moeten ingeschreven worden. M. Lemahieu. Dit is eenvoudig bestuur lijk werk. M. Missiaen. Het was niet noodig daar over te stemmen, die som kon op de buiten gewone uitgaven genomen worden. M. Sobry. Die van ig3i zijn reeds uitge put. M. Missiaen. Dit kon op de begrooting ig32 afgenomen worden, doch indien gij het verkiest kan er nu ook over gestemd worden. Het geld is reeds toegekomen en de stad handelt hier slechts als tusschenpersoon om die som uit te betalen aan wien ze toekomt. M. Sobry. Wij zullen die som dus in schrijven in de buitengewone ontvangsten en uitgaven voor ig33 en ik stel voor hierover te stemmen. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd. 3) M. Vandamme. Toen ik overlaatst in de Studentenstraat ging, heb ik daar bemerkt dat de gevel der kazerne uitbrokkelt. Er zijn gansche steenen die uitvallen, hetgeen een gevaar oplevert voor de voorbijgangers. M. Dtlahaye. Er werd daarvoor reeds geschreven. M. Sobry. De ontvanger der Domeinen, die ervan op de hoogte is, heeft de hoogere overheid verwittigd. M. Missiaen. Ik denk dat de burge meester gemachtigd is maatregelen te nemen voor de openbare veiligheid, en zoo de Staat de noodige herstellingen niet doet zou er bijvoorbeeld een schutsel kunnen geplaatst worden op de kosten van den Staat. M. Sobry. Wij hebben reeds dikwijls geklaagd over de slechte bewoning der kazerne, doch wij krijgen zelfs geen antwoord. 4) M. Vandamme. De werkloosheid heerscht sterk sedert eenigen tijd en daar er daardoor menschen zijn die de straattaks niet kunnen betalen, zou ik aan den heer schepen van financiën vragen of het niet mogelijk ware de werkloozen, die zes maanden per jaar zonder werk zijn, van het betalen dier taks vrij te stellen. Ik vraag dat die mogelijkheid zou onderzocht worüen voor de straattaks van de jaren ig3o en ig3l. NI. Missiaen. Het ware onmogelijk een algemeenen maatregel te nemen. Te meer, de rollen dezer belasting werden door de besten dige afvaardiging goedgekeurd, zoodat wij het recht niet meer hebben ze nog te veran deren. Doch moest het bewezen worden dat een werklooze die taks werkelijk niet betalen kan, dan zou die som als een oninbare be lasting aanzien worden. Doch het is noodig dat ieder geval afzonderlijk onderzocht worde. M. Vandamme. Mag ik uit uwe gezegden besluiten dat gij bereid zijt mijne vraag te onderzoeken M. Missiaen. Ja, in de mate der moge lijkheid en der rechtvaardigheid. De openbare zitting wordt hierop te 18 3o u. opgeheven. INTREST 5 ZUIVER VAN ALLE TEGENWOORDIGE EN TOEKOMENDE LASTEN 1 Die obligatiën uitgegeven door deze maatschappij met een bestaan van bijna 100 Jaar, en beschermd door de SOCIÉTÉ GÉNÉRALE DE BELGIQUE, zijn eene volstrekt zekere plaatsillg. Onder meer zijn zij geklasseerd in de portefeuille van de ALGEMEENE SPAAR- en LIJFRENTKAS en van talrijke maatschappijen. AGENTSCHAP Naamlooze Vennootschap gesticht in 1873 YPER j[ Hypotheekleningen aan voordeelige voorwaarden. Yper 4 Poperinghe i Met het behalen van den tweeden derby van het seizoen, eigent rood-wit zich mtt een den kampioenstitel toe, daar Lauwe en Veurne Zondag laatst in het zand beten, de eene tegen Middelkerke, de volgende tegen Ghistel Onze jongens dienen dus van nu af reeds geluk- gewenscht met hunne uitslagen, doch er blij ven nog twee ontmoetingen te spelen die. wij verhopen het, waardig het zoo bewogen sei zoen moeten sluiten. Ter gelegenheid van den derby is er veel volk opgekomen. Een heerlijk zonnewêertje begunstigt die belangrijke ontmoeting en een blijde feestige stemming heerscht om de omheining. Het is juist drie uur als scheids rechter Demeyere beide ploegen in lijn roept. Onze rood-witten starten tegen de zon. Pope ringhe neemt over, maar zijn aanval wordt afgeslagen. Ook de onzen worden in hunne pogingen gestuit. Het spel gaat gelijk op en is- mooi om volgen. Poperinghe's doelverde- diger moet tweemaal tusschenkomen. Yper dringt aan en kogels van Verleure en Cherchye vliegen nevens den staak. Poperinghe komt ook in actie en dwingt corner af. Schoon gegeven wordt het leder echter nevens geko geld. Yper werkt zich los en, op schoonen algemeenen aanval, kan Verleure, op samen spel van Rotru en Vanlimburg, het eerste punt aanteekenen, dat na een kwartier uur spel. Terug opgezet moet Minne een shot van Van limburg verwerken. Margonneau onderscheidt zich nu insgelijks en redt een kanonbal in cor ner, die echter nevens gegeven wordt. Er wordt mooi gespeeld, zonder te veel geest drift echter. Om de beurt vallen beide ploe gen aan. Toch zijn het onze rood witten die den toon aangeven en het gevaarlijkst zijn. Een shot van Cherchye gaat over en de geel- roode keeper houdt een kogel van Verleure, Margonneau moet tusschenkomen en onze backs slaan een aanval af. Shotten van Vanse-r- venant vliegen nevens of worden ontzet door Minne. Een corner voor Yper levert niets op<. Verleure is op shot maar de doelverdediger staat op de juiste plaats. Poperinghe ont snapt en dwingt corner af die ontzet wordt. Het leder belandt bij Rotru die wegijlt. Een schoone pas en Verleure weet met een moor dend shot het tweede doel aan te teekenen, dat een tiental minuten voör de rust. Pope ringhe is nu een weinig ingedrukt, Want twee corners worden toegestaan die niets ople veren. Minne onderscheidt zich nog óp shot van Verleure. Poperinghe werkt zich nu lbs maar de rust wordt gefloten. De 2 o scoré in ons voordeel is niet overdreven en de doelen werden op mooie wijze aangebracht. Terug opgezet golft het spel heen en weder. - Alle aanvallen worden door de verdedigingen gestuit. Op aandringen onzer voorlijn wordt corner toegestaan. Schoon gegeven wordt het leder echter door Vanlirhburg nevens de kooi gejaagd. Poperinghe's rechter hoek ont snapt waarbij Deplancke foul begaat. Meteen wijd shot, vliegt het leder de kas binnen,-, via het hoofd van Deplancke. Nu wordt er door de rood gelen met groote geestdrift gespeeld. Onze mannen beantwoor den die losbreking en van wederskanten wordt nu doorgespeeld. Een schieten van Vansevenant gaat nevens. Een kanonbal van Verleure gaat naar de kooi toe, maar Pope ringhe's keeper houdt wat er te houden valt. Op ontsnapping van Rotru mist Verleure een grootekans, want alleen voof 't doel, zendt hij jammerlijk nevens. Corner wordt toegestaan voor Poperinghe, welke niet benuttigd wordt. Op hands wordt penalty toegestaan die door Verleure in cfoel omgezet wordt. Yper is nu volkomen baas en Pope ringhe's doelverdediger heeft werk op de plan ken. Alles stelt hij te werk om zijn heiligdom van doorboring te bewaren. Hij gelukt daarin met brio op shotten van Verleure en Vanlim burg. Maigonneau moet tusschenkomen op aanval van Poperinghe en de rood gelen bren gen het spel in evenwicht. Op aanval mist Poperinghe een groote kans, om zijn achter stal te verminderen. Verleure schiet dat het een plezier is, doch de keeper weet altijd op 't nippertje te redden. Met ongehoord gemak slaat hij alle aanvallen af. Toch kan hij niet beletten dat Vanlimburg, op pas van Verleure, het leder buiten zijn bereik binnen jaagt. Onze rood-witten zijn meester op het veld maar al hunne pogingen r.u leveren niets op. Een shot van Cherchye vliegt naast den paal. De doelverdediger der hoppelanders laat niets door. Margonneau moet, op aanval, het leder in corner wegwerken, welke van geen nut is. Nog eenige minuten en het einde zal daar zijn.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 6