LA RÉGION D'YPREf - HET VPERSCHE- Bnldcbetoogiag M. Aimé üruwez sndagrnst - Repos dominical 12* Jaargang, IM' 50 19 Maart 1932 12' *nnée. N' 50 - 19 Mars 1932 Bijvoegsel Supplément Wekelijksch Overzicht Amerikw lijdt hoe langer hoe meef onder de wereldcrisis, en dit is daar vooral te wijten aan het overtollig invoeren der mekaniek om menschen armen te sparen. De algemeene voortbrengst is op ongelooflijke wijze geklom men, terwijl de afzet der producten overal geweldig gedaald is. Volgers de jongste gege vers zijn er in de Vereenigde Staten meer dan acht millioen drie honderd duizend werk- loozen en meer dan veertig millioen menschen leven beneden de gewone levensvoorwaarden bij gebrek aan voldoende werk. Alseenig red middel stelt men daar voor, de arbeidsuren te verminderen. Doch daarmêe is de zaak niet gewonnen noch voldoende opgelost. HF.NGSTÜNKEUHINGEN Schuttersbond 't Zuid Westland Sin t - Maarten K at h erf raai Vrouw Sophie-Isabella Mailliard Vrouw Sylvie Capoen Heer Auguste-Désiré SEbERS t ZIELMISSEN Heer Francois VESPLANCKE Vrouw Julie DEWAELE Weduwe van Heer Frargois VERVISCH. Beer en Vrouw Leopold HUYGEB4ERT - VERHAEtiflE. Heer ei Vrouw Achille DEBEVER-HEUGHEBAERT. De Presidentsverkiezingen in Duitschland zijn goed van stapel geloopen, en men heeft overal met voldoening gezien dat Hitier geen kans had om het voorzitterschap te bemach tigen. Hindenburg heeft het er ook niet kun ken doorhalen om bij de eerste beurt hei kozen te worden, maar hij' heeft slechts 170.000 stemmen te weinig gehad en bekwam er 7.325.000 meer dan Hitier. Op 10 April e. k. moeten die verkit zingen herdaan worden en men twijfelt niet of Hindenburg zal dan het voldoende getal stemmen hebben, want bij de tweede beurt is het niet noodzakelijk dat hij meer dan de helft der totale sttmmen bekome. Hitler, die met de grootste hoop op een voordeeligen uitslag bezield was, hee t daar eene gevoelige nederlaag geleden. Alie weldenkende lieden die het met den vrede houden, zullen daarmede hun schik hebben. Nochtans mag men niet te haastig alle vrees verbannen want Hitler, die wel dacht met rechtmatige middelen de overhandte bekomen, heeft zich ten zeerste gekrenkt gevoeld en hij is ertoe bekwaam zijne aanhangers, die zeer talrijk zijn, op te jagen om met geweld te ver krijgen wat hij door de verkiezing niet beko men heeft. En indien Hitier gewapenderhand zou optreden, mochten er nog erger gebeur tenissen te vreezen zijn. Misschien zal de Regeering van Hindenburg de noodige maat regelen treffen om dit te voorkomen. De toestand betrt flende de oorlogsverrich tingen tusschen Japan en China is veel kal mer geworden. Er zijn onderhandelingen aan geknoopt in 't bijzijn der ministers van Frank rijk, Engeland, Amerika en Italië. China dat zich eerst koppig toondeheeft erin toegestemd de zaken te bespreken zonder te eischen dat Japan eerst zijne legers zou terugtrekken. Maar, nu de toestand aldaar begint of schijnt te beteren, komen er nieuwe moeilijkheden voor den dag tegen den nieuwen staat van Mandsjoerye de eenen willen er niet van weten en stellen alles in 't werk om de nieuwe regeering te dwarsboomen en omver te wer pen de anderen houden het erir.êe er. aldus ontstaat er een nieuwen strijd. De Ontwapeningsconferentie te Geneve geraakt moeilijk vooruit. Het oogenblik is weer gekomen om te scheiden en nog niets werd er voortgebracht dat uitslagen kan opleveren. Het volledig plan door Frankrijk voorgesteld heeft nog geen partijgangers genoeg gevonden en andere afdoende voorstellen werden er nog niet voortgebracht. Daar die heeren zien dat er toch iets zou moeten gedaan worden, werd er voorgesteld eene algemeene propaganda in te voeren, de wereld door, om, bij middel van de pers, de openbare meening te winnen tegen den oorlog, tegen de bewapening. Het is ons dunkens een goed voorbereidend middelhet volk moet doordrongen zijn van de gedachte tegen oorlog en tegen bewapening, zelfs met de schooljeugd moest er begonnen worden. Nochtans dient er daarbij veel tact gebruikt om niet over te slaan tot misbruikte gedach tenopvoeding. RIK. In April aanstaande zal eene bijgevoegde hengstenkeuring plaats hebben. De Hengstenhouders worden verzocht, zon der verwijl, aan het Provinciaal Bestuur (Bureel 7) de paarden aan te geven die zij zul len aanbieden. Plaats en datum dezer bijgevoegde keuring zullen later vastgesteld worden, rekening hou dende der inschrijvingen. Wij vernemen met innige voldoening dat de Harmonie Ypriana schikt binnen kort de tiende verjaring van het voorzitterschap van M Aimé Gruwezte vieren. Wij meenen reeds te weten dat er aan dit feest zekeren luister zal gegeven worden. Dit nieuws zal voorzeker door alle Yper lingen met vreugde vernomen worden en ongetwijfeld zullen zij er aan houden, te dier gelegenheid, hunne genegenheid voor den sympathieken voorzitter der Harmonie Ypriana te 1 ewijzen met in groot getal aan dit feest deel te nemen. Zondag 11. werd, onderden titel hierboven, in de herberg Café du Saumon te Yper, tusschen de handboogmaatschappijen van het arrondissement Yper. eene federatie gesticht, vooral voor doel hebbende de belangen der handbooggilden te verdedigen en de dagen der schietingen (staande pers) te regelen. Zestien tegenwoordige maatschappijen lie ten zich onmiddellijk inschrijven, vier niet aanwezige kringen werden, op hunne aan vraag, ook aangenomen. Op aandringen der tegenwoordige afgevaar digden nam de heer Ommeslagh, voorzitter der koninklijke handboogmaatschappij Sint Sebastiaan van Yper, ook het voorzitterschap van den bond aan de heer Omer Verhouwe, die als den eigenlijken stichter van den bond moet beschouwd worden, werd ondervoorzit ter benoemd. Daarbij werden nog zeven andere bestuursleden aangeduid. De aangesloten kringen worden dringend verzocht vóór Paschen dag en uur hunner zomerschietingen voor ig32, met aanduiding van den inleg, de waarde van den oppervogel en van het getal premievogels, aan M. Omme slagh, Voorzitter, Neermarktte Yper, te laten geworden. Van Palmzondag tot Paschen De Goede Wei k begint met Palmzondag, indrukwekkende herinnering aan Jesus blijde intrede te Jerusalem Yper zal eendrachtig en geestdriftig mee doen aan de Palm wijding (te g 1/4 u. in St- Jacobskerk), aan de Palmprocessie, die ver trekt te g 1/2 u. en zingend Christus Koning ter eere gaat lar gs de St-Jacobsstraat, Groote Markt en Leet eindelijk aan de plechtige Hoogmis die gezongen wordt, te 10 u. in de hoofdkerk. Men gelieve op den doortocht der Palmprocessie, de huizen te bevlaggen. De diensten in St Maartenskerk worden luisterlijk gevierd als volgt Op Witten-Donderdag; te 7u., Hoogmis en algemeene Communie te 3 u. Mandatum of Voetwassching van dertien arme lieden 's avonds te 8 u. Lamentatiën Heilig Uur en plechtige overbrenging van het Aller- heiligstë naar de Sacristie. Op Goeden Vrijdag te 7 u. de morgendienst die zijn hoogtepunt bereikt in de aanbidding van het H. Kruis te 3 u. plechtige kruisweg. Op Paaschzaterdag, te 6 1/2 u. wijding Paaschkeers en doopvont om 8 u., de Ver vroegde Paaschmis. met H. Communie. B@danking@n Heer en Vrouw Charles Baratto-Denutte danken vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid hun betoond tijdens het af sterven en voor hunne tegenwoordigheid op de begraving van hunne teerbeminde moeder en schoonmoeder, Weduwe van Heer Victor BARATTO en bidden de personen, die door een gansch onvrijwillige vergetelheid geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, hen daarover te willen verontschuldigen. Heer en Vrouw Achiel Vermeersch-Dumely; Heer en Vrouw Albert Decoster-Dumely Heer en Vrouw Gustaaf Sonck-Dumely De familiën Capoen en Dumely, danken vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid hen betoond bij het overlijden van hunne moeder, grootmoeder en bloedverwante, Weduwe van Heer Charles DUMELIE. Heer en Vrouw Richard Verhoesf-Segers Heer en Vrouw Cyrille Segers-D'Hondt en hunne kinders Heer en Vrouw Jean Bungaert-Segers, kinders en kleinkind Eerw. Zuster Brigitte der Zwarte Zusters te Brussel; ge boren Marie Segers Heer en Vrouw Joseph Segers-Deleu, kinders en kleinkind; Heer en Vrouw Leon Verleure-Segers en hun zoon Juffrouw Julie Segers De familiën Segers en Beun, metden met diepe droefheid het pijnfijk verlies van hulden teergeliefden vader, schoonvader, grootvader, overgroot vader, broeder, schoonbroeder, oom en bloedverwant, Vereerd met de Herinneringsmedaiie van 1870-1871 en met de Gouden Palmen van de Kroonorde. Weduwnaar van Vrouw Marie - Julie BEUN geboren te Yper, den 10 October 1844 en er godvruchtig in den Heer ontslapen, den 17 Maart 1932. De plechtige Lijkdienst, gevolgd van de Begraving,'zal plaatshebben in de parochiale kerk van Sint Niklaas, op MAANDAG 21 MAART 1932, om 8 1/2 ure. Vergadering in het sterfhuis, Jules Capronstraat, nC32, om 8 1/4 ure. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen, worden verzochf dit bericht afs dusdanig te aanzien. Vrienden en kennissen wórden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 20 Maart, om 8 uur, in de Kapel van het Beile Godshuis, tot ziele- lafenis van Vriendenen kennissen worden uitgenoo igd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 20 Maartom 8V» uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Prosper VKRHAEGBE. geboren Anna DEPU YDT, Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 20 Maart, om g u., in de Kerk der EE. PP. Carmelieteu, lot zielelafenis van Vrienden en kennissen worden uitgenodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 20 Maart, om 11 Vi uur, in Sint Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Paschen 27 Maart, cm 8 i^u., in Sint Pieterskerk, tot zielelafenis van Jufvrouw Hélène COULEM3I&R. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Paschen 27 Maartom 8 v, u., in Sint Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wou en die zal gezongen worden op Maandag 28 Maart (<.e Paasch- dag), om g uur, in Sint-Jacobskerk, tot ziele lafenis van Heer Gustasf RGOSE Echtgenoot van Elza VERMONT, overleden te Caen (Calvados) Frankrijk, van wegens zijn Ouders. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 3 April, om g uur) in Sint Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Weduwe Désiié VERHACK geboren Charlotte DEVOS De Apotheek van La Pharmacie de M' HOUTEK1ER Meenenstkaat -o— Rue de Meuin is ALLEEN OPEN op Zondag20Maart reste seule ou verte le Dimanche 20 Mars

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 9