Charles Hongenae - HYPOTHECAIRE - BELEGGIN GSBANK Oproep om Ondersteuning 2 19, Arenbergstraat, Antwerpen Grondpandobligatiën 5,00 °/0 oetto De Reinheid der Handen -. Agent de Change agréè la Bourse de Bruxelles 25, Rue du Temple, 25, YPRES Ordres de Hour se Co m plant Ter me Het mandaat van twee Beheerders, de heeren Missiaen en Bouquet, is voltrokken en zij zijn herkiesbaar. Wij twijfelen niet aau hunne herbenoeming, omdat U overtuigd zijt, dat zij de belangen der geteisterden zullen blijven ter harte nemen. De bestuurder houdt zich eiken voormid dag ter beschikking van hen allen, die zich tot ons bureel wenden om raad of hulp te beko men. Iedereen is er vriendelijk ontvangen en mag op dienstwillighei 1 rekenen. Beheerraad en Comnrssarissenzijn bereid voortdurend allen bij te staan, zooverre het i i hunne macht is, om, naar wet en richt, vol doening te doen bekomen. U moogt in hen vertrouwen hebben en voor dat vertrouwen zijn zij U dankbaar. Mejt eenparige stemmen werd dat verslag goedgekeurd, alsook den bilan. Er werd ont lasting gegeven aan de beheerders en commis sarissen en de uittredende beheerders werden herkozen. De heer burgemeester droeg daar na het volgende verslag van den Raad der Commissarissen voor Geëerde Aandeelhouders De standregelen der Samenwerkende Vennootschap leggen ons den aangenamen plicht op U verslag te geven over het nazien en bewaken der werkzaamheden onzer inrich ting. Het onderzoek van den bilan en der schriften heeft ors een goed denkbeeld gege ven der werkingen van de Vennootschap binst het jaar iq3t. Wij hebben nauwgezet de boekhouding onderzocht en met den bilan vergeleken en alzoo ondervonden dat alles volkomen in regel is. Wij hebben dan ook vastgesteld dat de diensten goed ingericht en de beste zorgen eraan gewijd zijn. De Beheerraad en de Bestuurder volbren gen hunne wederzijdsche taak met zorg en toewijding en wij zijn er over zeer voldaan. Bilan en boekhouding stemmen volkomen overeen en wij stellen U voor den bilan goed te keuren. Ten slotte nam de bestuurder het woord om, namens de geteisterden, dankte betuigen aan de heeren Beheerders voor hunne taaie volharding in de taak, die zij met zooveel ver kleefdheid op zich genomen hebben en zoo werkdadig volbrengen. Hij wees dan op de pogingen, die aangewend worden om van 't Ministerie de inlichtingen te verkrijgin, betrtkkelijk de vereffening der vergoedingen en interesten aan eiken aange slotene verschuldigd. Naarmate er bericht komt dat die verc ffcnitig voltrokken is, worden de belanghebbenden ui gmoodigd om naar de Vennootsch .p te komen, ten einde er het stamboek te teeken en huu te goed als aan deelhouderte ontvangen. Hij deed een warmen oproep opdat iedereen aan die uitnoodiging beantwoorde. Daarna werd de zitting geheven. N. M. Telefoon 204.42 Handelsregister Antwerpen 74 Uitstaande Hypotheken Fr. 120.000.000, - Stelt verkrijgbaar voor 5 jaar. Zesmaandelijksche coupons. KASBOitS met premie voor hoog stens 5 jaar 3,75 °/0 netto, ieder jaar terugbetaalbaar. KASBONS, terugbetaalbaar na 6 maand, 3,25 netto. Kostelooze inschrijvingen bij den Heer MAURICE BAERT, te Yper andenpeereboomplaats, Nr 37. Vereenitfing Bediendensteun Stadhuis, Rousselare Postchekrekening N" 3288. q5 Een comiteit voor hulp en leeningen aan werklooze bedienden werd gesticht te Rousse lare. Het comiteit is samengesteld als volgt Eere- Voorzitter M. J. Mahieu Liebaert, Senator, Burgemeester der Stad Rousselare. Voorzitter M. A Van Coillie, Senator, Schepen en Voorzitter vanden Middenstands bond te Rousselare. Leden M. Maurice Carlier, nijveraar, Voorzitter Cercle Industriel» te Rousselare. M. Victor Coussement, nijveraar, Onder- Voorzitter «Cercle Industriel» te Rousselare. M. O. Van Maele, Voorzitter van de Han delskamer te Thielt. M. Hector Vermeulen, Voorzitter van de Handelskamer te per. M. J. Sintobin, nijveraar, Voorzitter van den Bond der Borstelmakers te Iseghem. M. Honoré Vanderghote, Voorzitter Aan- nemersbond Yper. M. Jules Velein, Bestuurslid Christen Mid denstand Yper. M J. Demeester, secretaris van het Kristen Bediendensyndicaat, te Rousselare. M. Lefevere, Secretaris van het onafhan kelijk Öediendensyndicaat van Rousselare en omliggende te Rousselare. M. Isaï Gruwez, Bedienden afgevaardigde te Yper. M. Maurice Bossaert, Bedienden afgevaar digde, Yper. Secretaris: Mr M. Verduyn, bureeloverste op het stadhuis te Rousselare. De werkkring van het comiteit strekt zich uit tot al de gemeenten gelegen in de bestuur lijke arrondissementen Rousselare - Thielt en Yper. Kunnen alleen hulp en leeningen van het comiteit bekomen de behoeftige bedienden, die sedert minstens twee maanden werkloos zijn tengevolge van de economische crisis. Bedienden min dan 18 jaar oud kunnen geen steun genieten, ook niet de ongehuwden min dan 25 jaar oud en inwonende bij hun ouders, voor zooveel deze laatste niet behoeftig zijn. De hulp wordt veileend per maand en in verhouding van de familielasten van den werk- loozen bediende. Deze hulp mag nooit hoo ger belonpen dan I2Ó fr. voor den werklooze zelf, 75 fr. voor zijn echtgenoóte en 5o fr. per kind ten laste per veertien dagen De inkomsten van het Hoofdcomiteit, te verdeelen order de plaatselijke comiteiten, zijn de volgende 1. Een tusschenkomst v^n Jen Staat van twee millioen frai k. 2. De opbrengst van een tombola. 3. De stortingen van private personen en vereenigingen. tJit wat voorafgaat nli;kt dat het grootste deel der hulp zal moeten gegeven worden door de stortingen van de private personen en ver- eenigingen. Wij zouden aan onzen plicht tekort komen, moesten wij hier eerst en vooral geen hulde brengen aan de handelwijze van de patroons, die, nie'tegenstaande de huidige economi sche crisis, alles in het werk stellen om zoo weinig mogelijk hunnebediendenaf te danken. Deze handelwijze is natuurlijk de doelmatigste om de uitbreiding van de werkloosheid tegen te houden. Niettegenstaande, durven wij toch onze vraag om geldelijke ondersteuning richten in 't bijzonder tot de patroons die het minst on der de economische crisis te lijden hebben, en zelfs tot diegene die een hooger aantal bedienden in het werk houden dan zij kunnen gebruiken, om reden dat zij het best, van sociaal standpunt beschouwd, de groote taak beseffen die op hen rust. Wij rekenen er ten stelligste op dat zij onze vraag om onder steuning met de meeste welwillendheid zullen onderzqeken. In andere streken wordt reeds door patroons geldelijke ondersteuning ver leend aan de plaatselijke comiteiten onder vorm van toelagen in verhouding van het door hen uitbetaalde loon aan hun bedienden, an deren hebben besloten een totale som per maand te storten en dit gedurende zes maan den. Voor wat de bedienden betreft is het moei lijker deze personen aan te spreken eri daarom heeft het comiteit besloten te vragen da: de patroons deze zouden aanspreken ten einde met hen samen ons comiteit te ondersteunen in de voorwaarden en volgens eenbedrag door de bedienden vrijelijk te verkiezen. Ook durven wij oi zen oproep om ondersteu ning richten tot alle begoede burgers, die geen bedienden gebruiken, gezien het hier gaat om een menschlievend weik door personen te helpen die tot op heden geen aanspraak kun nen maken op eenige ondersteuning wegens weikloosheid- Alle stortingen mogen gedaan worden op de postcheckrekening N° 3288 g5 van de Ver- eeniging Bediendensteun Stadhuis te Rousstlaie. Tevens wordt ook een oproep gedaan om zooveel mogelijk loten aan te koopen van de tombola voor zelfde doel ingericht Namens de Vereeniging De SecretarisDe Voorzitter, M Verduyn. Alf. Van Coillie. In zijn maandblad van Maart 11. gaf het Roode Kiuis van België, ter gelegenheid der Roode Kiuis Week waarvoor dit jaar de rein heid als ihema gekoz-:n werd, een korte samenvatting weer eener zeer belangrijke voordracht van den heer Lr Louis Deïattre over de reinheid der voeding, en namelijk van het water, der groenstls, van hetkeukengtrief en der handen. Iedereen weet wat reinheid is en welke be-, langrijke rol ze ia ons leven vervult, hoe ze meehelpt om een aangenaam en liefelijk uit zicht aan onze woningen te geven en welk krachtig middel zij voor eenieder van ons is om alle soorten van ziekten te voorkomen. Om van dit laatste een klein gedacht te geven vertalen wij het volgende uit da bijdrage van Dr Delattre, waar hij handelt over de reinheid der handen Tot wat zullen de voorzorgen van netheid die men neemt en zelfs streng naleeft voor het water, de groensels, het kcukengerief, de etenskast, enz., dienen wanneer de persoon, die de spijzen bereidt of ze uitdeelt, niet pro per is en de eetwaren, die zij in ouze telioor legt, bezoedelt alleen maar door ze aan te raken Het gevaar der vuile handen in de keuken bedreigt iedereen. Deiransche hygiënist Chan- temesse heeft de besmetting aangehaald van een groep van zestien personen die aan een bruiloftsmaal hadden deelgenomen en waar van er verscheidene stierven mei al de ziekte- teekens van paratyphus, en dit omdat zij van een St Honoré taart gegeten hadden die bereid was geweest door een k^kin lijdend aan darmontsteking en die voorzeker haar handen zooveel maal niet waschie als zij, door hare ziekte, verplicht was naar het W.L. te loopen. Zeggen wij het zonder omwegen opdat een misplaatste schaamte de oorzaak niet meer worde van nieuwe rampen zooals deze van Tours. Te zeldon zien wij in onze wonin gen een lavabo geplaatst tusschen het gemak en de keuken, en veel te dikwijls is het met handen, besmet met de gevaarlijkste kiemen, dat wij hu shoudsters en meiden de spijzen zien bereiden en op Jienen in hunne familie ot in spijshuizen. De opleiding der bevolkingen in zake rein heid en gezondheidsleer, de algenieene be zorgdheid voor de gezondhei 1 z,n alleen bekwaam al het gevaarlijke van dien toestand klaar voor oogen te leggen. Wezen wij n;et bevreesd de zichtbare en volkomene reinheid teeischender handen van diegenen die or.s aan tafel dienen, juist zooals wij de netheid van ons glas en van onze telioor eischen. Doen wij van onzen kant alles om, bij gelegenheid, dtze eischen te verspreiden. De ware gezondheidsleer bestaat vooruit en vooral in deze verwisseling van oplettend heden, in die wedeikeerige bekommernis die maakt dat iedereen, in zekere mate, geniet van en beantwoordt aan de gezondheid van zijn evennaaste. Téléphone 461.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 2