Le Haig House d'Ypres HET YJPEHSCHE 3 Vereenigde Hofbouwliefhebbers Onze Ypersche Leeuwen Jeudi dernier, a ii,3o, a eu lieu au n°gde la rue Courte de Thourout, la signature de l'acte de constitution du Haig House d'Ypres», société sans but lucratif. L'acte a été passé par le Ministère de M. le notaire De Cock, d'Vpres. L'association a pour objet d'aider en toutes fagons les pélerins et les ar.ciens combattants de la British Legion et leurs families, lors de leurs pélerinages a Ypres ou les environs, en créant un bureau de ren- seignementseten leur fournisantdes Homes a Ypres ou environs, oü ils puissent trouver »les objets ou les soins nécessaires oudésirés; de procurer aux membres de la British Le- gion et de la colonie britannique habitant l'arrondissement d'Ypres, et a leurs famil- les, et aux pélerins et anciens combattants britanniques, le moyen de se livrer aux exercices sportifs, tels que golf, criquet, tennis, terrains de jeux, etc. enfin, de conserver certains sites de guerre. En con séquence, elle peut établir et administrer tous cercles et habitations se rapportant a son triple but, et acquérir ou louer tous immeubles nécessaires a ces fins. Les membres composant cette association sont De Nationalité Beige M. Raoul Pontus, lieutenant général pensionné, président de la Fédération inter- alliée des anciens combattants (F.I.D. A.C.). M. Achille Reisdorff, ancien Directeur au Ministère, secrétaire général de l'CEuvre Nationale des Invalides de guevre. M. Henri Leclercq, avocat, président fédé ral de la Fédération Nationale des Invalides de la guerre. M. Gaston Vandewiele, avocat, président fédéral de la Fédération Nationale des An ciens combattants. M. Adolphe Frédéric Peterson, vice-consul honoraire de Belgique, a Croydon (Surrey). M. Henri Sobry, avocat, bourgmestre d'Ypres. M. Nestor Lahaye, brasseur, bourgmestre de Poperinghe. M. Pierre Vandenbraambussche, commis- saire de police d'Ypres. M. Arthur Butaye, avocat a Ypres. De Nationalize Anglaise M. John Brown, colonel, a Northampton. M. Benn-Jack Brunei Cohen, major pen sionné, a Londres. M. Edward-Charles Heath, colonel, a Lon dres. M. William Perrott, capitaine, a West- Worthing (Sussex). Après la signature de l'acte de constitution, un lunch splendide réunit a l'Hótel Britan nique les associés ainsi que nombre de leurs amis qui avaient été invités, parmi lesquels on remarquait M. Clinckemaille, commissaire d'arrondissement, Revd Milner et sa dame, et plusieurs membres du British Club d'Ypres avec leur président M. le Capitaine Boyce. De nombreux toasts y furent échangés. A 3 V» h. de l'après midi, devant la porte du Haig House, les associés, leurs amis, et tout un groupe d'iDvités Yprois, représentant principalement les anciens combattants et invalides alliés du front, se trouvèrent réunis. M. le Colonel Brown, président du Haig House a Ypres prononga une allocution oü il définit le but de l'association et remercia tous ceux qui a des titres divers avaient aidé a sa réalisation. M. le major Cohen prit ensuite la parole. M. Cohen, un grand invalide de guerre dont les 2 jambes furent emportées par un éclat d'obus a bl Julien en 1917, a acheté l'im- meuble de la rue de Thourout dans l'inten- tion d'en transférer la propriété au Haig House. Après avoir a son tour exprimé sa satisfaction au sujet de la cérémonie, il regut des mains du Colonel Brown la clef de la maison, ouvrit celle ci, et y entra suivi de la foule des invités. Chacun pul constater le bon goüt et le sens pratique qui ont présidé a l'aménagement de la maison.-Celle ci est désormais entièrement prête a accueillir tous les visiteurs anglais qui pourraient désirer une assistance quelconque au cours de leur passage a Ypres. lis y seront vraiment chez eux Le Haig House d'Ypres» est le digne frère du Talbot House de Poperinghe Le five o'clock tea fut servi dans la grande salie et la réunicn dura jusque vers les 6 heures. Le soir, tout le monde se retrouva ensem ble avec les membres du Last Post Committee a la sonnerie du Last Post, a la Porte de Menin. Le Haig House d'Ypres contribuera grandement soulager les fatigues et a appla- nir les difficultés que les pélerins peuvent rencontrer au cours de leur fatigante tournée au front, et a maintenir ainsi la vogue dont notre ville jouit en Angleterre. C'est surtout a M. le major Cohen que le Haig House d'Ypres doit son idéé et sa réalisation A lui done tous nos remergiments et nos félicitations. MAATSCHAPPIJ DE Landbouw, Bijën, Neerhof van het Arrondissement Yper Gesticht in 1894 Lokaal De Drie Koningen Groote Markt Verslag der Algemeene Vergadering raa 3-4-1932 De vergadering wordt te i5 uur onder het voorzitterschap van den h. Vanbeselaere V. geopend. De schrijver geeft lezing van het verslag der algemeene vergadering van 6D Maart 11. Dit verslag wordt met eenparige stemmen goedgekeurd. Vervolgens geeft de schrijver ook nog lezing van het vonnis uitge sproken door de rechtbank van Yper ten voor- deele van onzen geachten voorzitter, en waar van hieronder afschiift zal gegeven worden. Twee nieuwe leden worden door den heer voorzitter Vanbeselaere voorgesteld, te we ten de hh. Giuwez A., als eerelid, en Albrecht Charles, als werkend lid. Deze leden worden met eenparige stemmen aangenomen. De h. voorzitter gaat over tot de nuttige en practische les over het griffelen der fruitboo- men, tijdens dewelke hij de verscheidene manieren van griffelen, de reden ervan, en ook de werking, die in elk geval toe te pas sen valt, voor oogen legt. uaarna geeft de heer voorzitter ook nog een beschrijving nopens het kweeken der dahlia's. Men gaat dan over tot de stemming der bestuursleden worden hei kozen de hh. Vanbeselaere, voorzitter Lecluse, onder voorzitter Nouwynck, schatbewaarder en Hcflack A.commissaris. Vijfnieuwe bestuurs leden worden gekozen, te weten de hh. Lignel, Derycke, Cromeecke, Hoyes en De- geest. De h. voorzitter bedankt de leden voor het vertrouwen dat zij in het bestuur stellen en wenscht de herkozen en nieuwe bestuurs leden, die heden hun mandaat voor een tijd stip van 2 jaar aanveerden, geluk. De tombola, geschonken door Jen h. voor zitter en bestaande uit een schoon lot dahlia planten, wordt onder de tegenwoordige leden verloot. De heer voorzitter bedankt de leden voor hunne tegenwoordigheid en de vergadering sluit om 16 u. 45. Algemeene Vergadering op Zondag 1 Mei 1932 DAGORDE 1) Verslag der voorgaande vergadering. 2) Mededeelingen. 3) Aanveerden van nieuwe leden. 4) Voordracht gegeven door den h. voor zitter. 5) Beoordeeling der aanbrengsten. 6) Prijsloterij. De Voorzitter, De Schrijver, V. Vanbeselaere. A. Versavel. Niet geteekende kopij van een vonnis uitge sproken door het vredegerecht tweede kanton Yper in zaak heer Gerard Desaver en con- soorten tegen heer Victor Vanbeselaere, allen te Yper. Er is gevonnisd geweest als volgt Gezien den inleidende dagvaart, behoorlijk geregistreerd, als ook de andere stukken des g-edings. Gehoord ter onzer openbare zitting van negentienden Februari 1900 twee en dertig, meesters Waterblee en Butaye advokaten der balie van Yper, wederzijdelijk voor deéischers en voor den verweerder, in hunne middelen en besluitselen. Aangezien de eisch strekt tot verweerder 's veroordeeling tot de betaling van eene som van zestien honderd vijf en dertig frank, vijf en vijftig centiemen in speciën alsmede acht honderd frank in schuldbrieven, zijnde de helft van drie duizend twee honderden zeven tig frank tien centiemen in speciën en van zestien honderd frank in schuldbrieven door hem ontvangen als vergoedingen voor oorlogs schade berokkend aan roerende goederen toe- behoorende aan de vóór den 001 log bestaande maatschippij De Vereenigde Hojbouwlief- htbbers, landbouwers, bt'éenhouders van h :t arrondissement Yper, boven de wettelijke in tresten en kosten des gedings. Aangezien verweerder, ten einde zich ver zending goedgekeurd tegen den eisch te stel len opwerpt dat de vergoedingen, alhoewel aan hem uitbetaald, verleend ztjrde geweest aan de maatschappij en niet ten persoonlijke titel aan de vier bestuurleden, waaronder eischers Becquaert en Desaver die ze te dien einde voor de rechtbank van Oorlogsschade, tijdens de uitspraak van het vonnis van 10 Ja nuari 1929, vertegenwoordigd hebben, en daarenboven het bevolen herbeleg gedaan en regelmatig bewezen zijnde, hij het recht niet heeft te beschikken over den inboedel van de maatschappij en aldus de huidige rechtsvor dering niet ontvankelijk is en zou moeten in gespannen wordt n tegen de leden van de Maatschappij, van welke hij enkel voorzitter is. Aangezien hiervorengaande verweermiddel dient gunstig ingewilligd te worden, des te meer, dat de rechteilijke verhandelingen aan den dag gebracht hebben dat vermelde maat schappij heropgericht is en hare standregels goedgekeurd zijn geweest door de algemeene vergadering van 5 Februari 1928. dat in na koming van deze standregels, welke de wet der partijen vormen, de eischers, om eenig recht te hebben ware het nog slechts op een gedeelte van den inboedel, het vermogen had den ten gepaste tijde aan de beslissing van eene buitengewone algemeene vergadering uitdrukkelijk de ontbinding van bedoelde maatschappij te onderwerpen, dat het bewijs als of zij van dit vermogen gebruik zouden gemaakt hebben, alhier ontbreekt, of wel de eischers zouden moeten bewijzen dat heden daags bedoelde maatschappij niet meer be staat, bewijs welk ook niet is gebracht. Om deze redenen, Wij Vrederechter, beslis sende in aanwezigheid van beide partijen in zaak en verwerpende alle verdere of tegen strijdige besluitselen, wijzen de eischers af van hunnen eisch, welk noch ontvankelijk noch gegrond is, en veroordeelen ze elk heel- lijk tot de kosten des gedings b.erekend tot heden op twee en zeventig frank, daarin niet begrepen degene van aflevering van afschrift en uitvoering van het huidig vonnis Aldus gedaan en uitgesproken in openbare burgerlijke zitting van het vredegerecht tweede kanton Yper, dezen elfden Maart 1932, door ons Castel Georges, Vrederechter van gemeld kanton, bijgestaan van den greffier Flamey Gustave. (Get. G. Castel Flamey.) Voor gelijkvormig kopij afgeleverd ten wen- sche van M1er Butaye. Geregistreerd, enz... De vreedzame steenen leeuwen die voor den oorlog, statig en zonder iemand te klau wen, de wacht hielden aan de Meenenpoort zijn gelukkig aan de duitsche bommen ontsnapt. Wel is waar komt er een als groot invalied voor, maar wij hebben in onze stad bevoegde steenkappers genoeg om dien z waar- verminkte op goeden voet te brengen. De andere sprong op tijds in de Kasteel gracht, en kon met dit koud bad zijn vel redden. Thans liggen onze koninklijke kameraden nog altijd onder de puinen van het Nieuwweik waar ze tot schijf dienen van menige jonge kapoens die ze met steenen beschieten. 't Ware toch jammer ze verder te laten, beschadigen. En 't zou dus een goed werk zijn aan die oude goede leeuwen een behoorlijke schuil plaats te bezorgen, en nog beter eene besten dige eereplaats, b. v. als bewakers, aan den ingang onzer prachtige stadswandelingen, op den vestingmuur bij de statie. LEEST VERSPREIDT

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 3