Gemeenteraad van Yper Verslag der Zitting van 9 Mei 1932 De zitting wordt korts na 17 uur geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, burge meester-voorzitter Missiaen, Lemahieu en Delahaye, schepenen D'Hu vettere, Capoen, Leuridan, Soete, Bonnet, Coutelle, Vermeu len en Vandamme, raadsleden Versailles, secretaris. Proces verbaal der zitting van 11 April 1^32. De heer secretaris geeft lezing van dit proces verbaal, waarna het zonder opmerkin gen wordt goedgekeurd. 2. Gemeentelijke leeraars en onderwijzers Pensioenen Achterstallig aandeel a) aan vraag van kredietb) begrooting xg3a, wijziging. M. Sobry. Den 19 April hebben wij van wege den heer Gouverneur een brief ontvan gen waarbij, volgens beslissing van den heer minister van Binnenlandsche Zaken en Volks gezondheid, de sommen, die door de gemeen ten sedert ig3o aan den Staat verschuldigd zijn voor achterstallige pensioenen van ge meenteleeraars en onderwijzers, volledig in de schatkist moeten teruggestort worden. In dien het afkorten van een derde dezer achter stallige sommen voor sommige gemeenten te zwaar moest vallen, dan is het voor deze vol doende een zesde ervan in haar begrooting voor 1932 te voorzien. Wanneer echter de begrooting geen krediet voorziet om deze terugbetaling te doen, dan zijn de gemeenten verplicht, binnen de drie weken na ontvangst van het schrijven van den heer Gouverneur, aan de bestendige afvaardiging een beraad slaging over te maken waarbij dergelijk kre diet in de begrooting voor ig32 ingeschreven wordt, en waarbij er ook aangeduid wordt door welke inkomsten deze nieuwe uitgaaf zal gedekt worden. De som, die de stad per aan den Staat te betalen heeft voor achter stallige pensioenen van gemeenteleeraars en onderwijzers, beloopt tot 360.540 fr. 34 voor de jaren 1924 tot ig3o. Een zesde dezer som maakt ongeveer 60.000 fr. uit. Daar onze begrooting voor ig32 daarvoor slechts een krediet van 36.o54 tr. 04 voorziet, zoo is er een tekort van 24 o36 fr. 01 om tot het beloop van een zesde der totale verschuldigde som te komen. Dienvolgens stelt het schepencollege voor volgende beraadslaging te nemen aan gezien de stad ten minste een zesde van bedoelde achterstallige pensioenen moet voor zien, 't zij een som van 60.090 fr. o5 aange zien de straatbelasting een meerder opbrengst van ongeveer 3o.ooo fr. zal geven, wordt besloten het artikel 172 der buitengewone uitgaven in de begrooting ig32 met de som van 24 o36 fr. 01 te verhoogen, en een nieuw krediet in de buitengewone ontvangsten in te schrijven ten bedrage van 24.036 fr. 01 als meerder opbrengst der straatbelasting. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd. 3. Financiën - Karbons Uitbetaling Krediet. M. Sobry. üe Bank vanKortrijk laat ons thans weten dat zij n< g in 't bezit is van twee nog niet terugbetaalde kasbons van 5oo fr. ieder, een intrest gevende van 4 ten honderd. Deze kasbons, door de stad uitgegeven vóór den oorlog, waren tischbaar in 1917. Nu i5 jaar nadien, is er nog een persoon diedeterug- betaling van twee dezer bons niet gevraagd heeft. De nummers ervan zijn 283 en 642. Ik denk dat wij niet mogen twijfelen over zijne verklaring en dat deze kasbons nog nooit terugbetaald zijn geweest, maar ik meen dat wij aan den houder dezer kasbons toch een les moeten geven omdat hij zoolang gewacht heeft en slechts vijftien jaar nadien de terugbe taling ervan komt vragen. Ik stel dan voor, ingevolge een artikel van het wetboek waarbij de niet geëischte intresten na een tijdstip van vijf jaar verjaren, de intresten dezer kasbons sedert 1917 verjaard te verklaren en aan den houder ervan slechts het kapitaal terug te geven. M. Leuridan. In rechte hebt gij gelijk, Mijnheer de Voorzitter, dcch het ware een openbaar gewetensbezwaar iemand door der- gelijken maatregel te treffen zoo de schuld van het laattijdig terugeischen niet aan den drager zelf der kasbons te wijten is. Deze kasbons kunnen bijvoorbeeld aan zeer oude menschen toebehoord hebben die niet wisten wat ermede te doen stond, en tengevolge eener erfeniszaak kunnen zij slechts nu on langs in andere handen gekomen zijn. In der gelijk geval, dan zou ik een zeker bezwaar hebben tegen het voorstel van den heer voor zitter. Het ware dus, volgens mij, van belang te weten hoe of waarbij het komt dat de terug betaling dezer kasbons niet vroeger aange vraagd werd. M. Missiaen. Men vraagt eenvoudig maar de terugbetaling van het kapitaal. M. Leuridan. In dit geval ga ik met het gedane voorstel t'akkoord. Mijne vraag had alleen maar voor doel te weten of deze nala tigheid niet te wijten was aan een oorzaak waaraan de drager der kasbons geen schuld heeft. M. D'Huvettere. Ik geloof dat er hiervan een voorgaande bestaat. Ik ben namelijk in het geval geweest voor een mijner cliënten de terugbetaling van kasbons te vragen, doch het was voor menschen wier kasbons verbrand waren en die zich aldus in de onmogelijkheid bevonden de terugbetaling ervan te vragen vooraleer zij alle mogelijke bewijzen hadden verzameld die het bezit van die kasbons kon den rechtvaardigen. Wanneer de schuld der niet terugbetaling aan de dragers zelf der kas bons te wijten is, dan vallen zij onder den al- gemeenen regel en zijn de intresten, ingevolge het artikel van het wetboek, na vijf jaar ver jaard, doch wanneer de terugbetaling der kas bons om d'een of d'andere reden niet vroeger kon geëischt worden, dan zou men wat mee gaande moeten zijn en rekening houden met het feit dat het hen onmogelijk was dit vroeger aan te vragen. Ik vraag dus dat er een onderscheid zou gemaakt worden. In dit geval hier is dit echter niet noodig, daar men niets meer dan de terugbetaling van het kapi taal vraagt M. Vandamme. Het ware nuttig te we ten hoeveel er van die kasbons nog ten achter zijn. M. Missiaen. Er is niemand die dit weet. M. Vandamme. Kan men dit in de boek houding niet zien Met de nummers der kas bons, weet men toch hoeveel er reeds terug betaald werden. M. Missiaen. Alles is vernield geweest en de boeken daarvan bestaan niet meer. Tijdens den oorlog zijn er zelfs kasbons verloren gegaan, doch hoeveel weten wij niet. Zoo heeft de heer D'Huvettere over eenigen tijd nog de terugbetaling gevraagd van kasbons die verbrand werden maar waarvan de eige naars het bezit ervan hebben kunnen bewij zen. M. Sobry. Na den oorlog heeft de stads begrooting gedurende verscheidene jaren een krediet voorzien voor de terugbetaling der kasbons. Later, wanneer er ons geen kasbons meer ter terugbetaling aangeboden werden, heeft de raad besloten dit krediet uit te schrappen. Nu echter is er nog iemand die twee dier kasbons bezit en ik stel voor een krediet van 1000 fr. te stemmen, om hem dit geld te kunnen teruggeven. Al de raadsleden stemmen ja. 4. Financiën Aanvraag tot vernieuwing der kredietopening van een millioen bij het Ge meentekrediet van België. M. Sobry. De stad heeft vroeger, voor een tijdstip van een jaar, een kredietopening van een millioen bij het Gemeentekrediet bekomen om de verplichtende uitgaven der stad te kunnen betalen, zooals jaarwedden, loonen en vergoedingen aan de werkloozen. Dit jaar is bijna ten einde en wij moeten thans de vernieuwing ervan vragen. Daarom stelt het schepencollege voor in dien zin een nieuwe beraadslaging te nemen waarbij de vernieuwing der kredietopening van een mil lioen gevraagd wordt voor den termijn van I Januari 1932 tot 3o Juni ig33. De intrest, die de stad daarvoor te betalen heeft, wordt tweemaal 's jaars door den Beheerraad van het Gemeentekrediet vastgesteld. M. Vandamme. Onder artikel 96 der buitengewone ontvangsten in de begrooting werd er een leening van een millioen, onder vorm van kredietopening bij het Gemeente krediet, goedgekeurd. Is dit thans een nieuwe kredietopening van een millioen die voorge steld wordt, ofwel is het de bekrachtiging van deze die tijdens het opmaken der begrooting gestemd werd M. Missiaen. Het is dezelfde die nu moet vernieuwd worden. M. Vandamme. Ware het niet geraad zaam gansch die som in eens uit het Gemeen tekrediet te halen om ze op de Bank van Kortrijk te plaatsen M. Missiaen. Dit is niet wenschelijk en ook niet mogelijk. Het is vooreerst niet moge lijk omdat wij bij het Gemeentekrediet het gebruik der uitgehaalde sommen moeten kunnen verrechtvaardigen, en het is ook niet wenschelijk omdat wij een minderen intrest krijgen van de Bank van Kortrijk dan denge nen dien wij aan het Gemeentekrediet moeten betalen. M. Vandamme. Welk is de rentevoet bij het Gemeentekrediet 1 M. Missiaen. Thans is dit 4,75 M. Vandamme. Een ander artikel der buitengewone uitgaven voorziet de teruggaaf dezer leening van een millioen aan het Ge meentekrediet. M. Missiaen. Dit is eenvoudig een spel der begrooting, met het millioen dat wij nu ontleenen geven wij het vorig ontleende mil lioen terug. Het voorstel van vernieuwing der krediet opening van een millioen wordt hierop een parig gestemd. 5. Openbare Onderstand Knechten- weezenschool Verwarmingstoestel Aanne ming. M. Sobry. Wij hebben voor advies een beraadslaging ontvangen van de Commissie van Openbaren Onderstand, door haar den 12 April 11. genomen, betreffende de aanne ming voor het plaatsen van verwarmingstoe stellen in de knechtenweezenschool. De vier inschrijvingen, die daarvoor inkwamen, wer den door een ingenieur onderzocht. Deze van de firma Dewilde, van Antwerpen, die de laagste is met 161.889 ff- voorziet een meerprijs van 2 494 fr. 94 voor de ventilatie in de zalen gelegen aan den Noordkant. Daar deze ventilatie door den heer ingenieur noo dig geoordeeld wordt, stelt hij voor de aanne ming van het werk aan de firma Dewilde toe te kennen. Het totaal bedrag harer inschrij ving beloopt tot de som van 164.384 fr. 07. Ik stel voor daarop een gunstig advies uit te brengen. Al de raadsleden, uitgenomen den heer Missiaen die zich onthoudt, stemmen ja. 6. Openbare Onderstand Openbare ver- kooping van gronden. M- Sobry. De Commissie van Openba ren Onderstand vraagt de toelating om 397 m2 bouwgrond, gelegen nabij de Ligywijk, aan Gaston Masschelein.van Zonnebeke.te mogen verkoopen om er een huis te bouwen. Deze bouwgrond wordt genomen uit een perceel land eener grootte van 12 a. dat verpacht is voor de jaarlijksche som van 200 fr. aan Hen ri Haghedooren. Dit deel bouwgrond brengt dus jaarlijks 60 fr. op, terwijl het, volgens schatting van den heer ontvanger der Domei nen, een waarde heeft van 17 fr. 5o den vier kanten meter. Gezien de opbrengst van de verkoopsom vier of vijf maal grooter zal zijn dan de pacht, en gezien er tijdens het onder zoek van commodo en incommodo geen op spraak tegen dezen verkoop werd gemaakt, besluit de Commissie van Openbaren Onder stand aan de hoogere overheid de toelating te vragen om tot de openbare verkooping van dien grond, op den instelprijs van 17 tr. 5o den vierkanten meter, te mogen overgaan. M. Lemahieu. Ik vind dat deze verkoo ping een goede zaak is voor den Openbaren Onderstand, gezien de verkoopsom meer intresten zal opbrengen dan hetgeen de Com missie thans als pacht ontvangt. Daarbij dit land, gelegen langs den Zonnebekesteenweg, is gansch ongeschikt als hoving. In natte zomers staat het altijd onder water, en zoo als het daar ligt heeft men er dit jaar tot op heden nog niets kunnen op zaaien noch plan ten, daar het nog altijd veel te nat is. Ik zal dus een gunstig advies op dit voorstel uit brengen. M. Vandamme. Is er in het lastenkohier een termijn voorzien in denwelken de kooper verplicht is te bouwen. M. Missiaen. Er zal onmiddellijk ge bouwd worden. M. Sobry. Dit perceel wordt gevraagd om er een huis te bouwen, dus is het wel dat de kooper zelf het inzicht heeft seffens te bouwen zonder dat men hem ertoe verplicht. Ik stel voor tot de stemming over te gaan. Al de raadsleden brengen een gunstig ad vies uit. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. M. Sobry. Wij hebben van den Open baren Onderstand ook nog een andere vraag van verkoop van gronden ontvangen, namelijk voor deze van de oude gendarmerie gelegen in de Slachthuisstraat. Deze grond, ter grootte van 5l a. 60 ca., brengt nu niets op en zal door de Commissie niet benuttigd wor den. Volgens schatting hebben de gronden gelegen langs de Slachthuisstraat tot op een diepte van 5o m., 't zij omtrent een opper vlakte van 35 aren, een waarde van 25 fr. tot 3o fr. den vierkanten meter. De overige grond,

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 4