Crédit Foncier de Belgique HET YPEHSCHE M. Missiaen. Die vraag kan gedaan wor gden. —sa—-9-sas—S 5 BELGISCH GRONDKREDIET Uitgifte van Grondobligatiën BANQUEde COURTRAI WYTSCHAETE gelegen nader de Surmontstraat, wordt ge schat aan i5 fr. den vierkanten meter. Deze verkoop zou dus een totale opbrengst van ruim ioo.ooo fr. geven. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt machtiging om •deze gronden, 't zij in blok of in loten, open baar te koop te mogen stellen. M. Lemahieu. Ik denk dat het best ware dien grond in loten te verkoopen, daar hij ..zeer schoone bouwgronden bevat in de Slacht- huisstraat. M. D'Huvettcre. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt thans alleen znaar de toelating dien grond te mogen ver koopen naarmate haar de vragen ervoor toe komen, juist zooals de stad gedaan heeft met de gronden van het gewezen Waterkasteel. M. Missiaen. Die grond is reeds in loten ^verdeeld en er zijn nu al verscheidene vragen van aankoop toegekomen M. Vandamme. Volgens mij ware het ook best dien grond in loten te verkoopen, om te beletten dat, moest hij in een blok ver kocht worden, hij niet rondom met een blinden muur zou omringd worden. Het ware zelfs wenschelijk dat er daar eenige werkmans- huizen zouden op gebouwd worden, want daar Zijn er nog niet te veel in stad. M. Vermeulen. Zou men hier insgelijks i-den wensch niet kunnen uitdrukken om de i opengebleven ruimten in de Surmontstraat te •zien verdwijnen. Vóór den oorlog waren er daar verscheidene schoone huizen die niet herbouwd werden en in de plaats waarvan er thans een gemeenen betonnen afsluitingsmuur staat. Voor de verfraaiing dezer straat zou men aan den Openbaren Onderstand den vwensch kunnen overmaken dat de daar nog beschikbare achtergrond slechts zou verkocht worden met verplichting den voorgrond tot bouwgrond te zien dienen. M. Sobry. Wij zullen dus vragen dat de ;grond in de Surmontstraat als bouwgrond zou gebruikt worden. Ik leg thans dit voorstel ter stemming. Bij stemming wordt hierover een gunstig advies uitgebracht. Alleen de heer Missiaen .^onthoudt zich. 7. Openbare Onderstand Leening. M. Sobry. De Openbare Onderstand heeft, zooals gij weet, besloten een leening aan te gaan ten bedrage van x.5oo.ooo fr. bij het Gemeentekrediet om het herstel harer gestichten te kunnen voltooien, zonder daar voor van haar landgoederen te moeten ver koopen, hetgeen tegenwoordig met meer mo gelijk is daar de landen, tengevolge der heer- schende landbouwcrisis, zooveel in waarde verminderd zijn. De heer Gouverneur heeft ons, bij zijn schrijven van 23 April 11., die be raadslaging van den Openbaren Onderstand teruggezonden met verzoek er enkele kleine wijzigingen aan te brengen, ze hem in diie- voudig afschrift terug te zenden en hem ins gelijks een gelijkvormig verklaard afschrift te laten geworden van den brief van het Gemeen tekredtet waarbij deze inrichting verklaart de som van i.5oo.ooo fr. ter beschikking van den Openbaren Onderstand te stellen. Wij hebben dit schrijven van den heer Gouverneur medegedeeld aan den Openbaren Onderstand die daarop een nieuwe beraadslaging genomen heeft, welke ons nu voor advies is voorge legd. Daarin besluit de Commissie van Open baren Onderstand een soin van 600 000 fr. te ontleeneu bij het Gemeentekrediet van België aan den jaarlijkschen intrest van 4 V» en een som van 900.000 fr. aan de Algemeene Spaar en Lijfrentkas tegen 5 mits in pand geving van een deel der Belgische waarden die zij bezit. De intrest van 600.000 fr., die zij jaar lijks ontvangt van de Inschrijving van 12 millioen frank op het grootboek der Openbare Schuld, haar gegeven in vereffening harer oorlogsschade, zal de Commissie toelaten jaarlijks een som van 5oo.ooo fr. terug te betalen, zoodat de leening slechts voor een termijn van drie jaar aangegaan wordt. M. Capoen. Ik ben content te vernemen dat de Commissie van Openbaren Onderstand weet dat er een landbouwcrisis bestaat, doch ik ben verwonderd te zien dat er geen punt op de dagorde staat voor de vermindering der landpachten. Wanneer wij vroeger die vraag tot herziening der pachten stelden, werd ons geantwooid dat zulks niet wettig was, maar thans heeft de Commissie, zooals alle andere, ook van het ministerie onderrichtingen gekre gen om de landpachten te herzien. M. Sobry. Thans is hier alleen spraak van een leening, laat ons dus bij die kwestie blijven. Ik stel voor een gunstig advies uit te brengen. Dit wordt nogmaals gestemd. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. 8 Stedelijk Musetim Rekening ig3i. Die rekening sluit met 63.327 fr.23 ontvang sten en 58.880 fr. uitgaven, een overschot latende van 4447 fr. 23. Deze rekening wordt goedgekeurd. De heer Missiaen alleen onthoudt zich. 9 Kerkfabriek van St-Maartens Reke ning iq3i. De ontvangsten beloopen tot i.5g3.593fr.83 en de uitgaven tot 1.407 5og fr. 33, zoodat deze rekening sluit met een overschot van 186.084 ft- 5o. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela- haye, D'Huvettere, Capoen, Leuridan, Soete, Coutelle, Vandamme en Sobry. Onthouden zichde heeren Missiaen, Bonnet en Ver meulen. 10. Kerkfabriek van St Pieters Rekening iq3I. Deze rekening sluit in ontvangsten met 33.804 ff- i3 en met 16 608 fr. 18 in uitgaven, een overschot latende van 17.195 fr. g5. Deze rekening wordt goedgekeurd. Ont houden zich de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle en Vermeulen. Daar de heer Coutelle zich thans bij de stemming onthoudt, gaan menige raadsleden aan het lachen en de heer Leuridan merkt op dat de Kerkfabriek van St Maartens bij den heer Coutelle een voetje voren is bij die van St Pieters. 11. Kerkfabriek van St George's Memorial Church Rekening iq3i. De heer voorzitter stelt voor die rekening, die sluit met een overschot van 25.297 fr 60, eveneens goed te keuren. M. Leuridan. Het doet me genoegen te bestatigen dat, na driemaal tegen denzelfden steen geschopt te hebben, tot zelfs de heer Lemahieu heeft daarover eens opmerkingen gemaakt, de taalwet thans nageleefd werd voor het opmaken dezer rekening. Na drie maal is het eindelijk gelukt. Een ezel schopt zelfs geen driemaal tegen denzelfden steen. Het voorstel van den heer voorzitter wordt gestemd.Onthouden zich: de heeren Missiaen, Leuridan, Bonnet, Coutelle en Vermeulen. 12. Mededeelingen. M. Sobry. Er zijn geen mededeelingen te doen. M. Leuridan. Ik heb nu reeds twee tot driemaal de aandacht van den raad gevestigd op het feit dat de taalwet overtreden wordt in de muziekschool. Het is nu de laatste maal dat ik zulks doe, en zoo er mij nogmaals nieuwe feiten aangeklaagd worden, dan zal ik daaraan wat meer ruchtbaarheid geven en daarover aan den bevoegden minister een parlementaire vraag stellen, hetgeen waar mede het schepencollege voorzeker niet veel zou gediend zijn. Ik vraag u dus te zorgen opdat zulks niet meer zou gebeuren, en bij den beheerraad der school te willen aandrin gen opdat de taalwet voortaan stipt nageleefd worde. Naar hetgeen men mij zegt, wordt er daar werkelijk geploeterd en tot de kleinste kinders toe, die daar de elementairste begrip, pen van muziek komen aanleeren, worden als waalsche kinders behandeld. Dit moet eindi gen of ik zal me gedwongen zien andere maat regelen te nemen om voldoening te bekomen. Ik denk dat Yper's stadsbestuur niet wenscht dat deze overtreding gansch het land door bekend gemaakt worde, en daarom vraag ik dat het noodige zou gedaan worden om er een einde aan te stellen. M. Sobry. Wij zullen dit eens onder zoeken. "M. Missiaen. Mag ik aan den heer Leuri dan vragen ons schriftelijk bepaalde feiten aan te halen, om het onderzoek te vergemak kelijken M. Leuridan. Ja, ik zal u kennis geven van de feiten die mij aangehaald werden. M. Bonnet- Het is met een zeker spijt dat ik zie dat er hier geen Commissie van openbare gezondheid bestaat. Wanneer ik vroeger daarover eens een bemerking miek, werd mij geantwoord dat die Commissie wel bestaat. Op papier ja, maar feitelijk bestaat zij niet en nog nooit deed zij haar werking gevoelen. Een groot deel onzer arme men- schen zijn teringlijders en er zouden hoog dringend maatregelen moeten genomen wor den om die menschen van de andere af te zonderen. Die kwaal neemt erge uitbreidingen niettegenstaande al hetgeen men in het land doet om ze te bestrijden. Ik wensch dan ook dat mijne vraag eens welwillend onderzocht worde. M. Sobry Ik moet aan den heer Bonnet dezelfde vraag stellen als deze door dan heer schepen Missiaen aan den heer Leuridan gedaan, en hem vragen ons nader bepaalde feiten te willen kenbaar maken. De openbare zitting wordt hierop te 17 u. 5o opgeheven. LEEST VERSPREIDT laialeazi Maatschappij gesticht ia 1835 INTREST 5 ZUIVER VAN ALLE TEGENWOORDIGE EN TOEKOMENDE LASTEN Die obligation uitgegeven door deze maatschappij met een bestaan van bijna 199 Jaar, en beschermd door de SOCIÉTÉ GÉNÉRALE DE BELGIQUE, 3 zijn eene volstrekt zekere plaatsing. Onder meer zijn zij geklasseerd in de portefeuille J van de ALGEMEENE SPAAR- en LIJFRENTKAS i en van talrijke maatschappijen. AGENTSCHAP Naamlooze Vennootschap gesticht in 1873 Hypotheekleeniagen aan voordeelige voorwaarden. Op Zondag, 8 Mei laatstleden, was het volop feest te Wytschaete ter gelegenheid der inhul diging van de schoone Kiosk, in het midden der Marktplaats opgebouwd, en de Gemeen tefanfare had de Harmonie Ypriana van Yper uitgenoodigd om door een Kunstconcert dit inhuldigingsfee st op te luisteren. Om 2 u. 35, aan de Route de Messines kwam de speciale tram toe met de Harmonie Ypriana vergezeld van talrijke eereleden. De Harmonie werd er door den heer Bracqué, voorzitter der Gemeentefanfare, omringd van zijne verkleefde bestuurleden, hartelijk wel kom gewenscht en door de Gemeentefanfare met een dreunende Brabanqonne begroet. Tal rijke eereleüen hadden er insgelijks aan ge houden de Gemeentefanfare te vergezellen. De heer Castrique, Burgemeester van Wyt schaete, vereerde het feest met zijne tegen woordigheid, alsook verscheidene leden van het Gemeentebestuur. Stoetsgewijze trokken beide muziekkorpsen vervolgens naar de dorpplaats onder 't spelen hunner schoonste stapmarschen. Aan het standbeel J der gesneuvelden voerde de Har monie ons Vaderlandsch lied uit, terwijl haar voorzitter er een bloemtuil neerlegde. De Gemeentefanfare, onder de leiding van M. Baudrez. voerde daarna, op de nieuwe kiosk, twee mooie stukken uit die een welver dienden bijval behaalden. Om 4 uur, was het de beurt aan de Har monie ïpriana. Het kunstprogramma werd op meesterlijke wijze uitgevoerd en de Chef. M. Fr. Deridder, alsook al de uitvoerders oogstten een ongehoorden bijval. Dienen in het bijzonder aangestipt te worden de Ballet d'Isoline, La Voix de Cloches, en Firenza, waar de solisten MM. Andries en Ossieur (clarinet en hobo) zich deden uitschijnen. Het stuk Air et Divertissement voor tuba, werd meesterlijk vertolkt door M. Emile Cof- fyn en luidruchtig toegejuicht. Talrijke muziekliefhebbers waren van alle kanten opgekomen om die schoone maat schappij te bewonderen en toe te juichen. Zij werden in hunne verwachtingen niet teleur gesteld en hebben er een aangenamen namid dag overgebracht. Na het Concert werden de Yprianisten en hunnen bekwamen bestuurder door den heer Bracqué, Voorzitter der Gemeentefanfare, gelukgewenscht en de heer Burgemeester Castrique bedankte de Harmonie Ypriana voor haar bezoek naar Wytschaete en drukte den wensch uit die schoone maatschappij in zijne gemeente nog te mogen terugzien. Dat al de uitvoerders alsook de bestuur leden tevreden waren over hun onthaal, hoeft niet gezegd te worden. De Leden der Ge meentefanfare hebben er een handje van om hunne uitgenoodigden op hartelijke wijze t&

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 5