Charles Hongenae Le Royal Amer et le Oitftev* Zigomae Gemeenteraad van Yper 2 A R W EZ I a 25, Rue du Temple, 25, YPRES Ordres de Bourse Com plant Ter me Verslag der Zitting van 29 Juni 1932 II faut done renseigner les agences et sur- tout leur donner le prix des hotels. Le tourisie veut savoir ce que son voyage lui coütera i] doit savoir ce qu'il y a a voir. Cela manque tout a tait pour Ypres. L'otïice reQoit cent demandes journellement et toutes veulent être renseignées sur les prix. L'otfice s'adresse aux administrations com- munales pour tous les renseignements, y compris les prix des hotels. II difluse une brochure avec ces indications a 100.000 exemplaires. Jusqu'ici 40 villes seulement lui ont remis les renseignemen s demandés, cela ne coüte eependant que 75 francs et sera un grand facteur de propagande. Dans ces circulaires, ïl taut absolument qu'Ypres figure. L'otfice est prêt a supporter la dépense de 75 lrancs. Les villes devraient eependant comprendre que l'office ne peut pas tout taire avec les 85o mille francs qui restent du million que l'fctat lui alloue. Ensuite un mot sur l'office. II est malheu- reux qu'on n'ait pas pu lui adjoindre le titre de national comme partout ailleurs Cela pro- vient de notre union avec le grand duché. II est done crée officieliement par les deux gou- vernements. Il tst également suosidié par les grandes villes, 1'administration des chemins de ler, et celle des vicinaux. II est dirigé par un conseil d'administration, présidé par Mr le Comte Adnen Vanderburcht, qui est ti ès expé- rimenté et a été commissaire de la Belgique a diflérentes expositions. Ce conseil est composé des bourgmestres des grandes villes. 11 y a 2 comités. L'un se iéunit chaque semaine. II est en rapport avec la grande presse pour la propagande. La presse est trés puissante car elle ta^onne l'opinion publique. II y a un agent spécial pour renseigner la presse. On essaie le plus possible de faire rayonner le tounste, on l'oriente, on lui remet les brochu res, on le renseigne. On répond a toutes les demandes uont certames sont même parfois bizarre». Suit alors l'explication du controle continuel de ce que rapporte chaque propagande. Ce rouage esc trés important. 11 y a aussi le Conseil Technique qui se compose des tonda- teurs qui payent 2.5oo fr. (Ceci pour empêcher les communes sans intéiêt tounstique d'en faire parties, de délegués du Touring Club, de la Croix Rouge, du Vlaamsche Toeristen bond, des chemins de fer, des vicinaux. II compte52 membres. Ce conseil a des pouvoirs étendus il peut controler, critiquer tout ce que l'office fait, émettre des voeux et se tient au courant de tout. II faut qu'une ville si intéressante comme Ypres y envoye un représentant. Cela ne coüte rien, e'est un simple arrangement d'administration, c'est l'office qui paye. Car qui, sans cela, défendrstit les intéiêts de la ville devant le conseil C'est la également que les différents délégués traitent diitciement, sans paperasses m filiè res adminïstratives, avec les hauts loncuon- naires de tous les ministères. II donne des exemples des nomöreux avantages qui sont résultés de eet arrangement. On ne p-ut distribuer les brochures n'im- porte oü, jlu hasard. L'otfice est directement renscigné par nos mii.istres accrédués dans tous les pays. Eux distriouent les brochures a bon escieut. L'orateur finit en remerciant pour toute i'atteiition de l'auditoire et souhaite de tout coeur la prospénté de la ville d' r pres. Cette conlérence, au plus haut point utile aux intéréts du commerce Yprois, tut loDgue- ment et chv.eureusement applaudie. M. le Président dit que l'orateur est prêt a répondre aux demandes que les membres voudraient formuler. II remercie ensuite M. le Colonel PuIidx et se dit persuadé que la bonne semence qu'il vient de répandre por tera ses fruits. Ypres tachera de suivre cette voie qu'il vient de nous indiquer et, en cas de carence de l'administration commu nale, on tro'jvera au sein de la Chambre de Commerce et d'Industne tous les concours et les dévouements nécessaires. Agent de Change agréé la Bourse de Bruxelles Zaterdag laatst, had hier te Yper een bespre king plaats over het toerisme, over het aan trekken der vreemdelingen naar onze stad. Deze voordracht was door de Handels- en Nijverheidskamer op touw gezet. Het was een zeer belangrijke bespreking uiteengezet door Colonel Pulinx, bestuurder van den Bel gisch-Luxemburgschen dienst voor toerisme, een uitnemende spreker op de hoogte van het vak. Dit alles strekt tot eer van het bestuur der Handelskamer, dat geen gelegenheid laat voorbijgaan om iets puiks en bijzonderlijk iets nuttigs aan zijne leden en aan de bevolking der stad voor te stellen. Het vreemdelingenverkeer lijdt tegenwoor dig veel. Voor de gasthoven, zooals voor veel andere takken van den handel, is het een moeilijk oogenblik. Dus kwam die conferen tie hier zeer ten gepasten tijde, en om ze te hooren uiteenzetten waren de leden der Han delskamer en van andere organismen in groot getal opgekomen, nieuwsgierig iemand te hoo ren die hen zou kunnen raad geven om het vreemdelingenverkeer te doen bloeien en zoo mogelijk te doen toenemen. Iedereen stelde dan ook groot belang in de uiteenzetting die bijzonder nuttig en leeizaam was. En gij, beste lezer, gij meent zeker dat alwie eenigszins belang heeft met die gewich tige zaak daar tegenwoordig was. Welnu neen, gij bedriegt u. Een geheele reeks van deze die de eerste zijn om de centen der vreemdelingen op te strijken, was daar niet. En dan de Overheden, waar waren die brave lieden Afwezig, afwezig, afwezig 1 De heer Burgemeester en de heeren Sche penen, afwezig Al de raadsleden (uitgenomen Mr H. Ver meulen), afwezig En zeggen dat men u, binnen enkele maan den, de handen zal vol steken met strooi briefjes om uwe stem af te bedelen, en dat men op de plakbrieven lezen zal dat al die heeren de belangen behertigen van werkman en kleinen burger dat zij gereed zijn de belan gen te verdedigen van de kleine neringdoeners, enz. enz... Over de grens roepen ze die mannen na Tas de farceurs, va I De groote hotelhouders afwezig, uitge nomen twee. En zeggen dat ze zoo geerne in hun eigen inrichting klagen, op hun poot spe len, de armen in de lucht smijten «-n roepen dat men in Yper niets voor hen doet 1 Wie doet er niets Wat doet gij zelj em uwe belangen te verdedigen Gij verwaarloost zelfs een hoogst belangrijke bespreking bij te wonen waaruit gij veel nut zoudt kunnen trekken. De hotelhouders van minderen rang en de herbergbazen, die ook waren allen afwezig. De kleinhandelaars, die de eerste zijn om met de toeristen in betrekking te komen a.'wezig. Ik bedoel als kleinhandelaars de verkoopers van souvenirs de pastei bakkers, de bakkers, de spekslagers, de win keliers van tabak en sigaren, de fruithande laars, enz. enz. Ja, beste lezer, dat was daar al tekort en 't is jammer. Do kleine burgerij, die de mid densporten uitmaakt van de ladder der samen leving, zou op dergelijke bijeenkomsten nooit moeten te kort zijn. tViaar wat wilt gij, de neringdoeners zullen nog eerst wat meer las ten moeten betalen, ze zullen nog wat moeten lijden vooraleer zij verstaan zullen dat een dracht macht maakt. De werkende klas geeft nochtans, en sedert jaren, een doorslaande bewijs van de macht die vereeniging bijbrengt. Laat ons de hoop koesteren dat de kleine burgerij tot betere gevoelens komt. Zie, ik heb het voorgevoelen dat al deze die afwezig waren, er zouden aanhouden de Han delskamer te smeeken hen een nieuwe gele genheid te geven, om zoo een conferentie bij te wonen en dat ditmaal de zaal te klein zou zijn. Kleine burgerij, in andere woorden midden standers, vereenigt u voor uw eigen belang. Hoop in de toekomst. Téléphone 461 at ont toujours été et restent les nriellleurs des ARÉ53ITIFS De zitting wordt te 17 u. 7 geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, burgemees ter voorzitter Lemahieu en Delahaye, sche penen D'Huvettere, Capoen, Laton, Leuri- dan, Soete, Vergracht en Vandamme, raads leden Versailles, secretaris. Het opgekomen publiek is uiterst talrijk. 1. Proces-verbaal der zitting van 6-6-iq32. Nadat de heer secretaris er lezing van heeft gegeven, wordt dit proces verbaal zonder op merkingen goedgekeurd. 2. Stadseigendommen Pachtverminde- ring. M. Sobry. Wij hebben een brief ontvan gen van een pachter die vermindering van pacht vraagt voor een weide, gelegen langs de Dickebuschvijverbeek en toebehoorende aan de stad. Deze weide, eener grootte van 36 a. 40 ca., werd in 1928 verpacht voor de som van 5go fr. Dit is een buiiengewonen prijs die bereikt werd in openbare aanbeste ding, en daarom is het schepencollege van oordeel dat er op de vraag van dezen pachter mag ingegaan worden en dat er, om den prijs dezer weide vast te stellen, een vergelijking zou moeten gemaakt worden met de barmlan- den der stad. Dienvolgens werd er door het schepencollege voorgesteld de huurprijs dezer weide voor de nog te loepen jaren der pacht tot op 25o fr. per jaar te verminderen, het geen waarover de pachter t'akkoord gaat. M. Lemahieu. Ik heb persoonlijk ter plaats geweest en de zaak onderzocht. Alhoe wel ik niet zeer genegen ben van afslag te verleenen aan zulke personen die de pacht prijzen in openbare verpachting zoo geweldig overdreven hebben en daardoor veel andere menschen benadeeligdeti, moet men toch rekening houden dat de landbouwprodukten, sedert 1928, over 't algemeen van 5o °/0 zijn afgeslegen. Daarbij geldt het hier een kleinen landgebruiker die een vijftigtal schapen houdt en die, met de opbrengst der weide, onmogelijk zulke paclit kan betalen. Niettegenstaande het mij tegen de borst stuit dit te moeten toe staan aan personen die zelf zulke ongelukkige pachtprijzen hebben gemaakt, heb ik toch in het schepencollege voorgesteld die pachtsom tot op 25o fr. te brengen. Na dien gegeven uitleg, denk ik dat de raad het eens zal zijn om deze vermindering tot op een redelijken prijs te aanvaarden. M. D'Huvettere. Waarom moet die ver mindering nu voorgesteld worden, alswanneer er nieuwe ontwerpen op de landpachten bij de regeering ter bespreking zijn ingediend Waarom niet wachten tot de nieuwe wet in voege is Volgens mij bestaat er geen reden om deze vraag van vermindering zoo haastig in te willigen, en het ware beter die pacht enkel binnen twee maanden te herzien om ons alsdan naar de nieuwe wet te gevoegen. M. Leuridan. Ik meen aan den heer D'Huvettere een wenkte moeten geven met hem te herinneren hoe traag de parlementaire machine werkt. Dit is nu al gebaring, «want er is over diezelfde kwestiereeds sedert lang een project neergelegd geweest door de vlaamsch nationalistische partij, een ander gaat uit van de socialistische groep, er bestaat er zelfs reeds een seaert 1921 en nu overlaatst hebben wij dit van den heer .de Liedekerke. Doch ik noem dit allemaal eenvoudig boerenbedrog. En indien de heer D'Huvettere nu voorstelt den maatregel van pachtvermindering uit te stellen met de hoop in October nog voordee- liger voorwaarden te kunnen toestaan, dan be wijst hij aan de pachters een ondienst. Immers October zal aangebroken zijn, maar de wet zal er nog niet zijn. Al deze besprekingen, die thans daarover plaats hebben, dienen alleen maar om de boeren nog wat geduld te doen hebben en hun vertrouwen te bewaren in de huidige belgische regeering die aan 't verzui pen is. M. D'Huvettere. De heer Leuridan zegt dat de parlementaire machine traag werkt, maar hij moet ook weten dat ze nu juist op nieuw gesmout is, want te naaste jare reeds is er kiezing. M. Leuridan. Ik neem dit aan, maar de invloed van de eenen wordt er door dien van anderen geneutraliseerd. Hier in deze zaak zijn twee tegenstrijdige belangen in 't spel, namelijk dat der bezitters en dat der boeren, en ik geloof wel dat de invloed der eersten de zwaarste is. M. D'Huvettere. Ais het zoo is, dan is het nutteloos dat er zooveel vertegenwoor digers naar het parlement gezonden worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 2