- HYPOTHECAIRE - BELEGGINGSBANK 19, Areabergstraat, Antwerpen Grondpandobligatiën 5,00 netto KASSONS met premie voor hoog stens 5 jaar 3,75 netto, ieder jaar terugbetaalbaar. KASBONS, terugbetaalbaar na 6 maand, 3,25 netto. 6. Financiën Aanvraag van Kredieten. M. Leuridan. Dat is waar en ik ben de eerste om te zeggen dat de twee dercen der pailementsleden zouden mogen wegvallen, uitgenomen ik. (Gelach) M. Vandamme. Ik ben niet tegen een vermindering van pacht waar de prijs ervan overdreven is, doch ik geloof dat wij daarmee een voorgaande zullen stellen en dat wij daar na ons zullen verplicht zien al de pachten te herzien. Daarom stel ikvoor die vermindering van pacht toe te staan onder vorm van terug gave totdat de nieuiye wet in voege treedt. M. Leuridan. Straks zullen wij een punt bespreken der Kerkfabriek van St Pieters, die op deze manier is te werk gegaan tegenover hare pachters. M. Lemahieu. Dit punt zal later bespro ken worden, doch hier is dit thans hetzelfde niet. De pacht waarvan thans spraak is reeds sedert vijf jaar ingegaan, en indien wij nu voor dit jaar een pachtvermindering toestaan dan zullen wij dit toekomende jaar ook moeten doen. De tijden zullen niet meer verbeteren en volgens mij ware het beter aanstonds een kleine vermindering toe te staan voor de jaren pacht die nog te loopen zijn. Wil de raad nu anders te werk gaan, mij is het goed. M. Vandamme. Indien er toekomende jaar ook een vermindering moet verleend wor den, laat de beslissing ervan ©ver aan den nieuwen raad die ons moet opvolgen. De pachter kan alsdan opnieuw een vraag om vermindering indienen. Het ware beter nu alleen een teruggave te doen, anders zult gij verplicht zijn üe pacht van anderen insgelijks te verminderen. M. Lemahieu. Van wie Vermits wij zeg gen dat de prijs, die wij nu voorstellen voor die weide, op denzelfden grond gebracht is als dien van onze andere pachters en op den zelfden voet berekend als voor de barmlan- den, waarvan de pacht verleden jaar reeds herzien werd. M. Vandamme. Met uw voorstel veroor zaakt ge een gansch administratief werk, immers de vermindering van den prijs eener loopende pacht is een pachtbreuk, en om een der voorwaarden van het pachtcontract te veranderen moet ge eerst beginnen met de pacht te verbreken. Het ware dus redelijker den prijs te laten zooals hij eerst bepaald werd en aan den pachter een teruggaaf op zijne pachtsom toe te staan. M. Lemahieu. Indien gij tegen het voor stel van vermindering zijt, stemt er dan tegen. Er moet niet gevreesd worden dat wij daarom de andere pachten zullen moeten herzien, want deze herziening werd reeds gedaan. M. Sobry. Men moet toch aannemen dat de heer schepen Lemahieu bijzonderlijk goed gesteld is om te oordeelen over de waarde en den prijs van landelijke eigendommen. De heer schepen Lemahieu weet ook dat er voor die weide in 1928 een overdreven pachtprijs gegeven werd, die niet betaalbaar is. De pachter heeft ons nu vier jaar lang die groote som betaald en komt nu een vermindering vragen. Het schepencollege heeft dit onder zocht en is van oordeel dat er op die vraag moet ingegaan worden, en dat het recht en redelijk is den pachtprijs dezer weide te bepalen zooals dien voor de barmlanden. Daarom vraag ik de voorgestelde verminde ring te willen stemmen. Dit voorstel wordt eenparig aangenomen. Alleen de heer D'Huvettere onthoudt zich. 3. Sladseigendommen Binnenwande ling en Maaigrazen V er lenging van pacht Lastkohier. M. Sobry. Over negen jaar werden de maaigrazen langs de binnenwandelingen ver pacht voor 45 fr. en deze pacht loopt thans ten einde op i Juli a.s. Het schepencollege heeft het echter geraadzaam gevonden geen nieuwe pacht tot in 1941 voor te stellen, om reden dat het thans het laatste jaar is van zijn mandaat. Daarom wordt er nu voorgesteld de loopende pacht te verlengen van 1 Juli ig32 tot 1 Fe bruari 1933, en dan later een nieuwe pacht te maken. In dit vooruitzicht heeft de heer sche pen Lemahieu een nieuw lastkohier opge maakt, en aan de huidige pachters werd er gevraagd deze maaigrazen nog voor eenigen tijd voort te gebruiken. De drie socialistische mandatarissen, de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle, treden de raadszaal binnen en nemen hunne weder zijdsche plaatsen van gemeenteraadslid in. Het is juist 17 u. 25. M. Sobry. Ik stel dus voor de loopende pacht nog tot 1 Februari aanstaande te ver lengen. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela- haye, D'Huvettere, Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Vergracht, Vandamme en Sobry. De heer D'Huvettere onthoudt zich. M. Sobry Thans wordt de goedkeuring voorgesteld van het lastenkohier om deze maaigrazen openbaar te kunnen verpachten vanaf 1 Februari ig33. M. D'Huvettere Laat dit over aan den volgenden raad. M. Leuridan. De getroffen maatregel van verlenging der pacht is zeer billijk en edel moedig van uwentwege, doch thans vernie tigt ge de goede uitwerkselen van dezen maatregel met nu het lastenkohier der aan staande verpachting voor te stellen. M. Lemahieu. Ik heb, op aanvraag van het schepencollege, een nieuw lastenkohier opgemaakt omdat het oud niet meer kan die nen, daar volgens de thans bestaande wetge ving het gras aan dezelfde voorwaarden als het zaailand niet meer mag verpacht worden. M. Leuridan. Ik twijfel er niet aan dat dit lastenkohier door den nieuwen raad volle dig zal overgenomen worden, doch het ware voorbarig er nu reeds over te stemmen. M. Sobry. Indien de heer schepen Le mahieu er geen bezwaar in ziet dit lastenko hier uit te stellen, kunnen wij dit punt verda- gen. De heer schepen Lemahieu verklaart daar mede in te stemmen, en de goedkeuring van het voorgesteld lastenkohier wordt tot toe komende jaar uitgesteld. 4. Sladseigendommen Gemeentemaga zijn V eurnesteenweg V erpachting. M. Sobry. Wij hebben aan de Commissie van Openbaren Onderstand gevraagd het ge meentemagazijn, gelegen langs den Veurne steenweg, te willen in pacht nemen, en den 26 Mei ig32 antwoordde zij dat zij t'akkoord was om dit magazijn te pachten, per jaar en mits opzeg van 3 maanden op voorhand, aan den jaarlijkschen prijs van 1700 fr. Hierop vroeg de stad den pachtprijs van 2000 fr. boven de grondbelastingen en de premie van brandverzekering, en den 2 Juni liet de Com missie ons weten dat zij dit voorstel aan- veerdde en dat zij terzelfdertijd besloten had de pacht van het huidig politie bureel op 5ooo frank te brengen met t Januari 1933. M. Vandamme. - Ge vraagt aan den Open baren Onderstand het stadsmagazijn van den Vèurnesteenweg te pachten. Daarvoor wordt 1700 fr. geboden, doch gij vraagt 3oo fr. meer en de Openbare Onderstand zegt nu wij zijn t'akkoord maar gij zult mij thans 5ooo fr. betalen in plaats van 4000 fr. voor het politie- bureel. Tot slot van rekening is het dus de stad die 700 fr. verliest. M. Sobry. Aangaande de pacht van het politiebureel, is dit een voorstel van den Openbaren Onderstand waarover we nu niet te beslissen hebben. Dit zal op de dagorde eener volgende zitting gebracht worden. M. Vandamme. Die verhooging is toch het gevolg der tusschenkomst van het schepen college voor de pacht van het gemeente magazijn. M. Leuridan. Wij bekomen thans, zoo als de raad er den wensch van had uitgedrukt, een jaarpacht en mogelijks vraagt de Open bare Onderstand thans een meerdere pacht som om in eenige mate den korten duur der pacht te vergelden. M. Vandamme. Er is hier nog geen spraak van jaarpacht voor het politiebureel. M. Sobry. Jawel, de brief waarin dit N. M. Telefoon 254.42 Handelsregister Antwerpen 74 Uitstaande Hypotheken Fr. 120.000.000,— Stelt verkrijgbaar s voor 5 jaar. Zesmaandelijksche coupons. Kostelooze inschrijvingen bij den Heer MAURICE BAERT, te Yper VandenpeereboomplaatsNr 37. toegestaan wordt sjeekt in den bundel en thans kunnen wij de pacht van het politie bureel alle jaar opieggen mits de Commissie van Openbaren Onderstand daarvan drie maanden op voorhand te verwittigen. Doch over die kwestie zullen wij in een andere zit ting beslissen, nu is er alleen spraak van de pacht van het magazijn langs den Veurne- steenweg. Ik vraag dan over dit voorstel van verpachting te willen stemmen. Al de raadsleden, uitgenomen de drie socialisten die aan de stemming geen deel nemen, keuren deze verpachting goed. 5. Financiën Kredietopening Ver nieuwing der loopende rekening van 5oo ooo fr. ter Bank van Kortrijk. M. Sobry. Om de noodige uitgaven te kunnen doen en daar het stadsaandeel in de belastingen nog steeds met zooveel verach- tering uitbetaald wordt, zien wij ons nog maals verplicht de vernieuwing voor een jaar te vragen van onze kredietopening van 5oo.ooo fr. bij de Bank van Kortrijk, hetgeen waarin deze Bank toestemt. Deze vernieuwing wordt goedgekeurd. De heer Vergracht onthoudt zich en de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle nemen nog maals geen deel aan de stemming. M. Sobry. Ik moet u nog lezing geven van een brief van het Gemeentekrediet van België. Dit punt staat wel niet op de dagorde maar het is iets dringend dat we noodig heb ben om de betalingen te kunnen doen. Het is ook over een kredietopening. De raad heeft vroeger aan het Gemeentekrediet een krediet opening van een millioen gevraagd, doch daarop werd ons geantwoord dat wij nooit een hooger kredietopening konden bekomen dan het bedrag der stadsopcentiemen in de Staatsbelastingen. Daar het aandeel der stad in de belastingen tot de som van 790.000 fr. beloopt, was de heer schepen van financiën met ons t'akkoord om aan het Gemeentekre diet etn kredietopening van 790.000 lr. te vragen. Daar wij het antwoord slechts ontvan gen hebben nadat onze dagorde van heden opgemaakt was, kon dit punt er niet meer opgebracht worden en daarom vraag ik thans bij hoogdringendheid erover te wiilen beslis sen. Komt er iemand op tegen de hoogdrin gendheid Zooniet, aanzie ik de hoogdrin gendheid als aangenomen. Thans stel ik aan den raad voor een beraadslaging te nemen waarbij de stad een som van 790.000 fr. in plaats van een millioen ontleent aan het Ge meentekrediet van België onder vorm van kredietopening. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela- haye, D'Huvettere, Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Vandamme en Sobry. De heer Ver- gracht onthoudt zich, terwijl de heeren Mis siaen, Bonnet en Coutelle nog steeds het vol ledigste stilzwijgen onderhouden. 1) M. Sobry. Er zou thans een krediet van 4796 fr. 53 moeten gestemd worden, daar de stad deze som verschuldigd is aan den Staat. De Staat had ons vroeger een som van 70.000 fr. beloofd voor den aankoop van grond, vroeger behoorende aan den heer Baron de Posch, en bestemd om er de Staatsmiddelbare School op te bouwen. Die grond echter werd in 't geheel slechts voor 65.2o3 fr. 47 verkocht, 't zij dus 4.796 fr. 53 minder dan het vooi schot dat ons beloofd en gegeven werd. Thans moeten wij die te veel ontvangen som teruggeven, hetgeen recht en redelijk is. M. Leuridan. De stad heeft nog zooveel zaken van oorlogsschade die in opschorsing blijven en ik vraag mij af zoo het niet moge lijk ware die som, die we aan den Staat moe ten teruggeven, af te houden der oorlogsscha de die nog verschuldigd is en ze alzoo met gesloten beurzen te betalen. M. Sobry. De brief, die we daarover van het ministerie ontvingen, vraagt de onmiddel lijke terugbetaling. M. Leuridan. Ik heb die dreigbrieven gelezen, doch zijn wij daarom verplicht er seffens gevolg aan te geven en die som betalen aan iemand die, ten slotte, toch onzen schul denaar is. M. Sobry. Het is nu reeds sedert tien jaar dat wij die som verschuldigd zijn. Tot op heden heeft men ons met rust gelaten, doch thans komt men dit in het ministerie te ont dekken en men zegt ons dat, zoo de terugbe taling dier som niet vroeger geëischt werd» het is omdat de Koninklijke Hoogcommis- saris van dien tijd, de heer Moreau, deze zaak verwaarloosd heeft. M. Leuridan. Ik wil dit alles wel aan nemen, maar waarom zou men die zaak nog

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 3