Crédit Foncier de Belgique M. D'Huvettere. Met een plank op het water in den toren te leggen dan zou deze met het peil van het watep rijzen of zakken.». BELGISCH GROND KREDI ET liamlaon Maatschappij gesticht in 1835 Uitgifte van Grondobligatiën BANQUEdeCOURTRAI A niet wat kunnen laten rusten tot tijdens de algeheele afhandeling der oorlogsschade van de stad M. Sobry. Ik denk dat wij thans moeten toegeven aan den redelijken eisch van het ministerie en ik stel voor daarover testemmen. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela- haye, D'Huvettere, Laton, Vandamme en Sohry. De heeren Capoen, Leuridan, Soete en Vergracht onthouden zich. De overige raadsleden, namelijk de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle, onthouden zich nog steeds hunne-meening uit te drukken. 2) M. Sobry. Een ander krediet van I2.65o fr. is ook nog gevraagd voor het leggen der kabels van de electriciteit tot aan het moederhuisin de Recollettenpoort en ook in de Basculestraat. Dit is dus nogmaals een som die noodig is. Dit krediet wordt met eenparige stemmen aangenomen. Zooals bij de vorige punten, nemen de heeren Missiaen, Bonnet en Cou telle aan de stemming geen deel. 3) M. Delahaye. Ik zou ook nog iets wil len vragen alhoewel dii op de dagorde niet vermeld staat, maar het is een noodzakelijk werk. De dagorde vermeldt wel aanvraag van kredieten maar feitelijk is hetgeen ik nu wil vragen er niet voorzien en, zoo noodig, vraag ik dat het bij hoogdringendheid zou aangenomen worden. De pompstatie van Dickebuschvijver is vermonden bij middel eener electrische leiding met den watertoren. Deze leiding werd echter gansch in 't begin gedaan met oud materiaal dat thans gebroken en buiten dienst is, en tegenwoordig is een man verplicht vier of vijfmaal daags naar den toren te loopen om te zien of hij vol is. Het is dus absoluut noodig dat er daar een nieuwe leiding aangelegd worde, en reeds verschei dene malen is het gebeurd dat men het gefil terd water van Dickebusehvijver in de gracht pompte. Het laagste aanbod, dat ons gedaan werd voor het vernieuwen van gansch die lei diög met het plaatsen van betonnen staken, bedraagt de som van 17.500 fr. doch de aan bieder stelt daarvoor de uitdrukkelijkel voor waarde dat geheel het onderhoud dezer leiding voor altijd te zijnen laste zou blijven. M. Leuridan. En roet een verrekijker.. (Gelach). M. D'Huvettere. Wanneer het peil van het water zijn hoogtepunt zou bereiken dan zou de plank in contact komen met een klein electrisch apparaat dat een bel, in de pomp statie geplaatst, in beweging zou brengen en er de werklieden verwittigen dat de toren vol is M. Delahaye. Thans bestaat er daar in de pompstatie van Dickebusch, niet een stel sel zooals de heer D'Huvettere er een komt te beschrijven, maar een gansch moderne inrichting die automatisch het hoogtepeil aan duidt van het water in den toren. Dit stelsel heeft ons tot op heden algeheele voldoening gegeven, doch om het te doen werken zijn daarvoor twee draden en eenige staken noo dig. Het is het ecnigste dat wij moeten hebben. M. D'Huvettere. Is dat werk hoogdrin gend De vruchten staan thans op de landen en er zou wel kunnen gewacht worden tot na den oogst. M. Leuridan. Zijn we t'akkoord, M. D'Huvettere, dat, zoowel met uw stelsel als dit van den heer schepen Delahaye, er in elk geval een leiding moet geplaatst worden M. D'Huvettere. Neen, om de bel te doen gaan is er slechts een draad noodig, en daar voor zijn eenige persen voldoende. M. Delahaye. Die een voortdurend ge vaar voor de gebruikers van den weg zouden uitmaken. Thans mag geen enkel werkman van al de electriciens, tot wie wij ons ge wend hebben om de leiding te herstellen, nog op de staken klimmen, uit reden dat zij zoo danig slecht zijn en de beklimming ervan niet zonder gevaar kan ondernomen worden. Voor dit zelfde werk vroeg men vroeger de som van 21.000 fr., thans is het maar I7.5oo fr. meer voor dezelfde leiding. Nu moeten er te Dickebusch standvastig twee mannen zijn, terwijl wij soms een van hen hier noodig hebben. Ik vind dat dit werk dus oprecht noodzakelijk is. M. Vandar me. Gij hebt gezegd dat de aanbieder voor altijd het onderhoud der lei ding eischt. Voor hoelang is dit dan M. Delahaye. Dit ware in het contract bepaald. Het s de electriciteitsmaatschappij yan Yper die dit aanbod indiende en het voortdurend onderhoud der leiding eischt. M. Vandamme. In dit geval is het wat anders, maar moest het een persoon geweest zijn in plaats van een maatschappij, hoelang zoudt gij hem wel doen leven M. Sobry. Zijn wij t'akkoord om de hoog dringendheid aan te nemen M. D'Huvettere. Wanneer het vriest of dooit, dan steekt men een vaantje op den toren. Steekt dan ook een vaantje op een pers die boven het water zal vlotten. (Gelach) M. Leuridan. Laten wij de twee voor stellen samen voegen, de heer D'Huvettere zijn vendeltje en ik een lichtje. M. Lemahieu. Bijzonderlijk dat dit ven deltje 's nachts goed zou gezien worden. Kan die som van 17.500 fr. niet afgenomen worden op de oorlogsschade der stad M. Capoen. Nu wij bezig zijn over de electrische leiding, ware het niet mogelijk eenigen uitleg te bekomen nopens het elec trisch net op den buiten M. Lemahieu. Wanneer dit punt zal afge handeld zijn, dan zal er seffens op uwe vraag geantwoord worden. M. Vandamme. Waar moeten de palen der leiding voor de pompstatie te Dickebusch geplaatst worden M. Delahaye. Langs de baan, in plaats van deze die daar nu ook staan. M. Vandamme. Dus kan het aanleggen dezer nieuwe leiding geen schade berokkenen aan de landen, zooals de heer D'Huvettere het vreesde M. Sobry. - Opdat de hoogdringendheid aangenomen zij, dient ze met de twee derden der stemmen gestemd te worden Willen wij tot de stemming overgaan De hoogdringendheid wordt eenparig aan genomen. De heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle onthouden zich echter nog steeds hunne meening uit te drukken. M. Sobry. Thans stel' ik voor het ge vraagde krediet van 17.500 fr. te stemmen. M. Lemahieu. Op voorwaarde dat het van onze oorlogsschade afgenomen worde. M. Sobry. Ja, dit zou kunnen afgenomen worden der oorlogsschade voor de paarden- kazerne. Dit voorstel wordt cpet dezelfde stemming als hiervoren aangenomen. M. Lemahieu. De heejr Capoen heeft daar straks aan den heer schepen van openbare werken een vraag gesteld die nog moet be antwoord worden. M. Delahaye. Het is reeds van den z° Oogst laatstleden dat wij aan de electriciteits maatschappij gevraagd hebben om de electri citeit overal op den buiten van stad aan te leggen. Daarop werd ons geantwoord dat zij daarvoor een aanvraag moest hebben van de menschen die de electriciteit begeerden. Die vraag werd gesteld zonder voorwaarde, de menschen mochten antwoorden dat zij de electriciteit wilden maar waren daardoor niet verplicht ze te nemen. Wij kregen aldus 134 vragen om de electriciteit te hebbeD. Daarop weiden er plannen opgemaakt en ingediend en aan de maatschappij werd gevraagd zoo gauw mogelijk haar voorstellen te doen om die aan den gemeenteraad te kunnen onder werpen. Over een veertiental dagen, na zon der overdrijven ten minste wel 25 maal de ingenieurs gevraagd te hebben, werd ons ge antwoord dat de stad Meenen juist hetzelfde vraagt als Yper. De voorstellen van Meenen Ml IWiWBWWMaWBWHMPWHIWIIlWUM'. INTREST 5 ZUIVER VAN ALLE TEGENWOORDIGE EN TOEKOMENDE LASTEN Die obligatiën uitgegeven door deze maatschappij Imet een bestaan van bijna 100 Jaar, en beschermd door de SOCIÉTÉ GÉNÉRALE DE BELGIQUE, zijn eene volstrekt zekere plaatsing. Onder meer zijn zij geklasseerd in de portefeuille van de ALGEMEENE SPAAR- en LIJFRENTKAS en van talrijke maatschappijen. AGENTSCHAP Naamlooze Vennootschap gesticht in 1873 Hypothee.kleeningen aan vosrdeelige voorwaarden. werden tot nu toe altijd, nu eens door de bestendige afvaardiging, dan weer door de ingenieurs teruggezonden, en de maatschappij wacht tot ze een bepaalde oplossing voor Meenen kan bekomen om hier te Yper dan op dezelfde manier te werk te gaan. Toen ik kortelings bij den heer ingenieur was heeft hij mij beloofd dat wij voor in Juli aanstaande een voorstel zouden krijgen, en verleden week nog werd mij gezegd dat wij dit voor taan alle dagen mochten verwachtende zijn. Iedermaal ik een van die heeren zie, druk ik opnieuw bij hen aan om een spoedige oplos sing en ik laat geen enkele gelegenheid voor bijgaan om daarvoor aan te dringen. 7. Openbare Onderstand Onteigening van IQ a. 46 ca. grond. MSobry. De Commissie van Openbaren. Onderstand heeft den 2 Mei ig32 een beraad slaging genomen waarbij zij besluit aan de hoogere overheid de goedkeuring te vragen van de onteigening van 19 aren 46 ca. grond te Reninghe, waar een nieuwen weg werd aangelegd die een groote verbetering uit maakt. Volgens schatting van den heer ont vanger der Domeinen te Dixmude heeft deze grond een weerde van ongeveer 25.000 fr. terwijl de gemeente Reninghe er de som van 40.000 fr. voor wil betalen. Tijdens het onder zoek van commodo en incommodo werden er geen opmerkingen tegen deze onteigening gemaakt. Dit is dus een zeer voordeelig voor stel voor den Openbaren Onderstand, en ik stel voor er een gunstig advies op uit te brengen. Al de raadsleden stemmen ja, uitgenomen de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle die nog altijd aan de stemming geen deel nemen. 8. Openbare Onderstand Openbare verpachting van grondgoederen - Lastenboek. M. Sobry. Bij haar brief van 18 Mei laat de Commissie van Openbaren Onderstand ons weten dat zij, in haar zitting van 17 Mei, een beraadslaging genomen heeft waarbij zij besluit tot de openbare verpachting over te gaan van een aantal grondgoederen die vrij komen met den 1 October aanstaande. Deze goederen zijn gelegen te Yper, Passchendaele, St-Jan, Noordschote, Langemarcken Woesten. M. Capoen. Waarom doen de pachters dézer landen opzeg M. Sobry. Dereden kennen wij niet, de Openbare Onderstand laat ons alleen weten dat deze pachters opzeg gegeven hebben. M. Capoen. Is het omdat zij geen afslag krijgen ofwel omdat hun pacht nog opgeslegen is M. Sobry. In den bundel zijn er twee af schriften van opzegsverklaringen die door de pachters voor den vrederechter onderteekend werden. De heer voorzitter geeft hierop lezing dezer twee afschriften. M. Capoen. Het schijnt dat deze pacht- opzeggingen gedaan werden omdat de pach ters nog moeten verdiezen ofwel omdat zij geen afslag bekomen. En het zijn juist deze pachters die nu reeds veel te veel betalen. M. Lemahieu. Er zijn ook nog andere brieven in den bundel. De heer voorzitter antwoordt bevestigend en geeft lezing van een brief van een pachter die verklaart niet in te stemmen met de pacht- voorwaarden door het Bestuur voorgesteld. M. Capoen. Wij zien dus dat die heeren van den Openbaren Onderstand het beproeven de boeren tot den laatsten druppel-zweet uit te zuigen. Die daad is vooral niet katholiek en ook niet democratisch. Er zal weldra een tijd komen voor de boeren, zooals een vlaamsch schrijver het eens zoo goed uitdrukte, van te lammeren en dat ze niet meer kunnen. Doch die heeren willen niet weten hoe de landbou wers in dezen tijd gesteld zijn en nochtans zij hebben reeds meermalen raad gekregen en zelfs nog van de hoogere overheid. Vele eigenaars hebben reeds afslag verleend, en ik hoop wel dat de Ypersche heeren van den Openbaren Onderstand zeker de laatste niet zullen willen zijn om afslag te geven aan al hunne pachters. Ik vraag dat er in dien zin door het schepencollege een wenk zou gege ven worden aan den Openbaren Onderstand, want het oogenblik is gekomen dat al de landbouwers moeten afslag hebben M. Sobry. Er zijn vier pachters die schrij ven dat ze niet kunnen instemmen met de hen gestelde voorwaarden. M. Leuridan. De opmerking van den heer Capoen is er een van algemeenen aard. Het is ten andere steeds op denzelfden spijker dat hij slaat en ik heb mij iedermaal bij hem gevoegd om zijne bemerking te ondersteunen. Ik weet dat er door den Openbaren Onderstand ver-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 4