5 kapte pogingen van herziening gedaan zijn, maar die heeren hebben tot op heden nog tot geen ridderlijke, algemeene herziening kunnen besluiten. Ik weet dat ieder pachter op het •einde van zijn pacht bij de Commissie geroe pen wordt, maar de bedoeling van mijn colle ga Capoenis dat de Openbare Onderstand uit eigen beweging het initiatief eener algemeene pachtherziening zou nemen. Indien sommige pachters die vermindering niet verdienen, dan kan dit in aanmerking genomen worden, maar alle landbouwers, die onvrijwillig een te ihoogen pachtprijs betalen, zouden moeten vermindering bekomen. Het is een schande voor den Openbaren Onderstand dat tot nu toe alleen de private eigenaars hier en daar het voorbeeld gegeven hebben in die zaak, en dat zij het eerst begrepen hebben dat een redelijke pachtherziening vooreerst in hun eigen profijt moet uitvallen en ten tweede ook een menschlievende daad daarstelt ten op dichte der pachters. M. Sobry. Ik meen te weten dat de Open bare Onderstand bezig is met de pachten te herzien, dit is een groot werk dat ineens niet kan gedaan worden maar veel tijd vergt. Nu staan wij voor de vraag om tot de openbare verpachting te mogen overgaan van landgoe deren waaraan de pachters verzaken. Wij zijn geroepen daarop ons advies uit te brengen, en 't is hetgeen ik vraag te doen want deze landen mogen toch niet zonder pachter blij ven. M. Leuridan. Noch ik, noch mijn collega Capoen hebben kritiek uitgeoefend over punt acht onzer dagorde, alleen hebben wij te dier gelegenheid eenige beschouwingen voorge dragen. M. Lemahieu. Er zijn twee pachters die van hun pact.t hebben afgezien vóór den vrederechter, dit is de wet. Maar er zijn vier andere pachters die verklaren met de gestelde voorwaarden niet te kunnen instemmen. Wij weten niet welke die voorwaarden zijn, doch alles laat vermoeden dat het een te hooge pachtprijs is. Daarom zou ik den prijs willen kennen. M. Vandamme. Zijn dit pachten die nu rniet October aanstaande ten einde loopen M. Sobry. Ja M. Leuridan. Als het waar is wat de heer schepen Lemahieu denkt, wanneer er waarlijk te hooge nieuwe pachtprijzen wor den gevraagd, dan is dit een nieuw bewijs van de koppigheid der heeren van den Open baren Onderstand en van den onzin waar mede zij te werk gaan. M. Sobry. Waarom zulke veronderstel liagen doen als wij de reden niet kennen M. Leuridan. Dat men ons dan een vol ledig dossier bezorge. M. Lemahieu. Zooals de Kerkfabriek van St Pieters het gedaan heeft, daar ten minste worden ons de pachtprijzen kenbaar gemaakt. Waarom zou de Commissie van Openbaren Onderstand ons ook alzoo niet volledig kun nen inlichten Ik denk niet, zooals de heer Leuridan het zegde, dat dit gedaan werd uit boosheid... M. Leuridan. Ik heb alleen gezegd uit koppigheid, doch koppigheid kan soms ook boosaardig zijn. M. Lemahieu. Neen, ik denk niet dat het is uit boosheid, maar veeleer uit onwetend heid. De reden ervan is omdat te weinig of geen van die heeren den waren toestand der landbouwers kent. Een man in die Commissie ware genoeg, maar een man die den land bouw kent bij ondervinding en niet door het geen hij van Pier of Jan hoort vertellen. Bij de naaste kiezing van het bestuur van den Openbaren Onderstand zal ik eischen dat er een vertegenwoordiger van de landbouwers in zettle. M. Capoen. Dat de heeren van den Open baren Onderstand maar zeer voorzichtig zijn, zoo ze niet willen dat ze weldra hun landen zelf zullen moeten beboeren. M. Sobry. De Openbare Onderstand vraagt om met I October aanstaande tot een nieuwe opeubare verpachting te mogen over gaan. Dit is regelmatig en ik vraag daarover te willen stemmen. M. Vandamme. Heeft de heer schepen Lemahieu niet voorgesteld dit punt uit te stellen M. Lemahieu. Ik zou wenschen dat er aan den Openbaren Onderstand nadere inlich tingen gevraagd worden. M. Sobry. Er staat hier zwart op wit geschreven dat de pachters de voorwaarden niet aanvaarden. M. Lemahieu. Maar welke voorwaarden Waarom moet de raad altijd in de onwetend heid gelaten worden Wat mij betreft kan ik thans geen gunstig advies op die vraag uit brengen, en ik stel voor de zaak tot een vol gende zitting uit te stellen om de gewenschte inlichtingen van den Openbaren Onderstand te bekomen. liï. Sobry. Dan leg ik dit voorstel van uitstel ter stemming. Dit wordt met eenparige stemmen aange nomen, uitgenomen door de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle die nog steeds hunne zelfde houding van zooeven behouden. 9. Openbare Onderstand Aankoop van 26 a. 3o ca. grond. M. Sobry. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt de goedkeuring van een beraadslaging door haar genomen, waarbij zij besluit 26 a. 3o ca. land, gelegen te Merckem, sectie D nr 346, aan te koopen. Deze grond, die langs drie kanten paalt aan den eigendom der Commissie, werd den 21 December 11. openbaar verkocht voor 2100 fr. bovep de kosten. De raadsleden, buiten de heeren Socia listen, brengen hierop eenparig een gunstig advies uit. xo. Openbare verpachting V er pachting van een stuk tand. M. Sobry. De genaamde Jules Deroo, pachter van een stuk land te Westvleteren, eener grootte van 1 ha. 63 aren 90 centiaren, heeft vóór den heer Vrederechter van Rous brugge van zijn pacht afgezien. Vier nieuwe liefhebbers hebben zich aangeboden, waar onder Chirles Termole, landbouwer te Pope- ringhe, aie het hoogste aanbod heeft gedaan, 't zij i3oo fr. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft besloten dit land aan Ch. Termote in pacht te geven met aanvang van ln October ig3i. Hierop wordt een gunstig advies uitge bracht bij zelfde stemming als hierboven. It. Openbare Onderstand Kas van den ontvanger Proces-verbaal van onderzoek van het l*te kwartaal iq32. M. Sobry. Er werd overgegaan tot het onderzoek der kas van den Openbaren Onder stand en daaruit blijkt dat er, voor het eerste kwartaal ig32, 835.o32 fr. 38 meer uitgaven gedaan werden dan ontvangsten. Dit ondeizoek is regelmatig gedaan geweest en ik stel voor een gunstig advies uit te brengen. De stemming geeft nogmaals denzelfden uitslag van daar zooeven. 12. Staats Middelbare School Begroo ting voor iq33. ftl. Sobry. De begrooting die ons voor gesteld wordt voorziet een som van 465.443 trank, waaronder er 40.000 ten laste der stad vallen. M. Vandamme. Werd er in de regeering geen maatregel getroffen waarbij, zooais voor de ouderdomspensioenen, al de kosten van de middelbare scholen gansch ten laste van den Staat vallen M. Sobry. Er bestaat nog geen wet. M. Vandamme. Wat wordt er gedaan met die 40.000 fr. van de stad De heer voorzitter geelt lezing van de ver deeling dier som, doch zoodanig rap dat wij alleen kuunen vatten dat zij onder meer dienen moet voor de meubels, de verlichting en ver warming, de bioliotheek, voor lichtoeelden, voor het toezicht tijdens het middagmaal, enz- M. Vandamme In ig3i werd er 365.758 frank ingeschreven voor de wedden van de professors der Middelbare School. Sedertdien werden alle wedden met 16 verminderd, doch nu in ig32 werd er een som van 482.543 frank voorzien. Ik vraag nnj af wien deze ver hooging ten goede komt en hoe zij uit te leg gen is, gezien de wedden niet verhoogd maar verminderd werden. Dit schijnt zonderling. M.Sa&ry. Ik moet den beir Vandamme doen opmerken dat die som Detaald wordt door den Staat en ook door hem is voorge steld. Ik kan dus den geweuschten uitleg niet geven, omdat ik hem zelf niet gekregen heb. M. Vandamme. Dit is toch niet be grijpelijk. M. Sobry. 't ls waar, maar dit doet toch geen schade aan de stad. M. Vandamme. Werd de beheerraad dezer school reeds bijeengeroepen M. Sobry. Gij weet wel dat er door den raad een beheerraad werd voorgesteld, maar dat hij in het ministerie niet werd goedge keurd. M. Leuridan. Die beheerraad is besmet, hij is nog altijd in quarantaine aan Abeele statie. M. Vandamme. Er wordt ons een be grooting voorgelegd en wij hebben geen inlichtingen. M. Lemahieu. Die begrooting wordt opgemaakt door den Staat, omdat er geen beheerraad is en omdat het schepencollege het niet wil doen. M. Vandamme. Maar hoe komt het dat de stad 40.000 fr. moet betalen, wanneer alle uitgaven voor de Middelbare School ten laste van den Staat zijn M. Lemahieu. Dit zou moeten wet zijn, maar het is nog zoo niet. De Staat betaalt nu gansch de wedden, doch niet het onderhoud. M. Sobry. Ik stel voor de begrooting goed te keuren. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela- haye, D'Huvettere, Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Vergracht en Sobry. De heer Van damme onthoudt zich. 13. Kerkfabriek van St Pieters Lande lijke eigendommen Teruggave op de pachtsom voor het loopende jaar. M. Sobry. De Kerkfabriek van St- Pieters heeft de pachten harer landelijke goederen, wier derde jaar verloopen is, herzien en, gezien de moeilijke tijden die de landbouw thans doormaakt, besloten met 1 October xg32 een teruggave te geven op den gestelden pachtprijs. M. Lemahieu. Ik zal dit voorstel stemmen alhoewel de toegestane vermindering van pacht nog niet groot genoeg is, doch ik denk dat er een tijdsiip zal komen dat men meer der afslag zal toestaan. Het is ten minste toch iets a at de Kerkfabriek van St- Pieters nu doet. M. Leuridan. Ja, en het is het woord bij de daad voegen. Al de raadsleden, uitgenomen nogmaals de socialisten keuren dit voorstel goed. De heer Soete, die juist de raadszaal voor een oogen- blik verlaten had, neemt aan die stemming ook geen deel. 14. Vereeniging voor Vreemdelingenver keer De West- Vlaamsche Bergen A an- vraag om toelage. M. Sobry. Wij hebben vanwege de vereeniging voor vreemdelingenverkeer De West-Vlaamsche Bergen een brief ontvan gen waarin aan de stad een toelage van 1000 fr. gevraagd wordt en o. m. ook nog gezegd wordt dat de berggemeenten Locre, Dranou- tre, enz. alsmede de stad Poperinghe aan de vereeniging reeds een toelage verleenden. M. Lemahitu. In princiep ben ik niet tegen deze aanvraag, want er moet iets gedaan worden om de vreemdelingen hier aan te lokken en onze bergstreek is daarvoor ten zeerste geschikt. Tijdens de bespreking onzer begrooting heb ik voorgesteld het hulpgeld van 3ooo fr., verleend aan het Comiteit tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, tot op xooo fr. te brengen, doch de raad heeft deze toelage gansch verworpen. Thans echter vraag ik dat de raad, bij het opstellen onzer aanstaande begrooting, op zijne vroegere beslissing zou willen terugkomen. Het is alleen maar om die reden dat ik me nu over dit punt zal onthouden. M. Vandamme. Indien de meerderheid van den raad niet t'akkoord was om deze toe lage te verleenen, dan weet de heer schepen Lemahieu dat dit was omdat de heer Mis siaen daarop eenige bemerkingen gemaakt had en gevraagd had wat dit comiteit was en wie er deel van uitmaakte. Op die vraag werd niet geantwoord en het is daarom dat de toe lage afgeschaft werd. Doch nu staan we voor een gansch ander comiteit met een bepaald doel. Er dient dus onderscheid gemaakt te worden. Nu is dit comiteit gekend, terwijl wij het ander zelfs niet kenden. Het is een geringe som die ons als toelage gevraagd wordt en ik denk wel dat de raad ze eenparig zal stemmen, te meer dat zij elders ook werd toegestaan. De kleine gemeenten Locre en Dranouter hebben reeds 5oo fr. gestemd, en ik verhoop datYper daar niet zal willen ten achter blijven. M. Ver gr acht. Ik geloof dat die maat schappij, die hier te Yper gesticht werd, er genoeg bekend is. M. Vandamme. In alle geval,» de raad kende ze niet. M. Vergracht. Omdat gij ze niet wilt ken nen. M. Leuridan. Het kan wel zijn dat met een weinig krachtinspanning dit Comité d'Initiative zou kunnen gekend worden. Doch wat niet gekend was, dat is het doelma tig gebruik der fondsen die de stad te zijner beschikking stelde. Thans ontvangen we een vraag van een comiteit dat reeds met verdien sten op zijn actief staat, en wij we komen inaar

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 5