Ypersche Voetbalkroniek M. Lemahieu. De heer Leuridan weet heel goed dat ik niets tegen deze vereeniging heb. Haar voorzitter is zelfs een mijner beste vrienden en is mij persoonlijk komen vinden. M. D'Huvettere. Ik geloof dat de bezwa ren, die vroeger tegen de «Cercle d'Initiative» werden ingebracht, thans uit den weg zijn geruimd, en in alle geval zou ik er niet in toe stemmen aan vieemden te geven wat aan Yper geweigerd wordt. Wanneer de naastestadsbe- grooting opgemaakt wordt, oen ik bereid voor alle twee de inrichtingen een toelage te stem men. Vragen en antwoorden over Voetbalspel Eerste Vraag Tweede Vraag achterna die kleine gemeenten en zelfs achter onze zusterstede, Poperinghe. En nochtans, we weten dat we niet aan het steertje zullen komen om van de vruchten der gemaakte pro paganda te genieten. Gister reeds werd dit bewezen toen, van Je 5oo deelnemers aan den uitstap naar de bergen, er 400 langs Yper zijn afgezakt. De andere gemeenten die reeds een toelage verleenden kunnen hetzelfde niet zeg gen en Poperinghe, het einde van de wereld, zal evenmin den intrest van zijn geld niet heb ben. Het kan niet anders dan dat al de bezoe kers hier langs Yper voorbijtrekken, en het verleenen eener toelage aan die vereeniging ware dus voor de stad Yper een zuivere spe culatie met hoog profijt. Verleden week heboen wij in ons binnenste een kitteling gevoeld, toen we in de radio dit hoekje onzer streek hoorden ophemelen. Geheel het land heeft dit gehoord en het heeft indruk gemaakt. Het is wel de eerste maal dat er bij heel de bevolking gewe zen werd op het natuurschoon onzer berg streek. Gister reeds hadden we daarvan den uitslag. Het ware dus een bekrompenheid van wege den raad de laatste te zijn om geen goede daad te stellen. Het is zeker vanwege den heer schepen Lemahieu uit weerwraak omdat het Syndicat d'Initiative geen toelage ont ving, doch hij mag hier niet zyn wrok koelen met op deze vraag van toelage een weigerende stemming uit te brengen. Wanneer die toelage geweigerd werd, dan was het uitsluitend om reden der duisterheid en het in gebreke blijven van practische resultaten. Nu echter hebben wij volle gerustheid over deze twee punten, wij weten met wien wij te doen hebben en wat ze doen. M. Leuridan. Het is zelfs een uwer par- tijgenooten. M. Lemahieu. Doch men mag niet zeggen dat de Cercle d'Initiative mets gedaan heeft voor Y per. In de staties van veel andere steden heb ik kunnen zien dat de monumenten van Yper daar door de «Cercle» bij middel van schoone plakbrieven werden verheerlijkt en aan de vreemdelingen bekend gemaakt. Ik ben niet tegen het verleenen eener toelage van 1000 fr. aan de vereeniging De West-Vlaam- sche Bergen doch ik zou liever dit punt verschuiven tot de aanstaande begrooting. Dit is echter niet uit kwaadwilligheid, gister heb ik er zelfs veel voldoening in gehad al dat volk hier te Yper te zien. Ik zal mij dus ont houden. M. Leuridan. Ik kan mij met dit voorstel van verdaging niet bevredigen, immers de uit gaven dezer vereeniging zijn reeds gedaan en al hare geldmiddelen zijn uitgeput. Zij heeft reeds duizende mooie en kunstige aanplak- brieven verspreid en 14.000 brochures rond gezonden. Dit alles heeft een put in de kas ge maakt en het is om van nu tot aan de naaste begrooting in de schulden niet te verzuipen dat er een beroep op de stad Yper gedaan wordt. Ik meen dus dat deze toelage er nu noodig is. M. Vergracht. Ik verklaar mij volledig t'akkoord met het voorstel van den D'Huvet tere, en zal nu geen toelage stemmen zoo de Cercle d'Initiative niet op denzelfden voet behandeld wordt. M. Sobry. Dit is redelijk aan Yper min stens zooveel te geven als aan vreemdelingen. Niets voor de Yperlingen in ig32 en 1000 fr. geven voor de omliggende bergen, dat ware niet redelijk en ik meen dat wij moeten doen wat de heer D'Huvettere voorstelt, namelijk in ig33 aan ieder der twee vereenigingen gelijk geven. Iedereen weet dat onze begroo ting voor ig32 op een fictieve wijze in even wicht gesleten werd, en wij hebben het recht niet thans nieuwe uitgaven te doen die niet doodnoodig zijn. Deze vereeniging voor vreemdelingenverkeer steunen is een heel schoon werk, maar wij moeten het voor Yper ook doen. M. Leuridan. Ge vergist u wanneer gij zegt dat de Cercle d'Initiative de eenige vereeniging voor Yper en de andere alleen voor de omgeving is. Wij hebben het reeds bewezen dat Yper het vertrek- of het aan komstpunt is van al de toeristen die de berg streek komen bezoeken. Daarbij zijn de ver diensten van dit organisme thans reeds, niet tegenstaande zijn kort bestaan, veel omvang rijker dan die van de andere vereeniging het heeft bewijs geleverd van meer levenskracht en het is om op dien weg te kunnen volharden en omdat het nu reeds schulden heeft dat er een toelage gevraagd wordt, terwijl er in het Syndicat d'Initiative geen schulden waren. Ik zal niet zeggen dat dit laatste geen bewijzen van zijn bestaan gegeven heeft, maar toch niet op zulke groote schaal als de vereeniging De West Vlaamsche Bergen er nu reeds in zoo een kort bestaan geleverd heeft. Daar om vra3g ik de stemming over de aanvraag om toelage. M. Sobry. Zijn we t'akkoord om voor 1933 de twee toelagen te stemmen. M. Leuridan. Neen. M. Vandamme. Kan de Cercle d'Initia tive niet versmelten met de vereeniging De West-Vlaamsche Bergen gezien zij hetzelf de doel beoogen, en alsdan een toelage van 2000 fr. stemmen M. Leuridan. Vergeet niet dat de veree niging De West-Vlaamsche Bergen aan gesloten is met den Vlaamschen Toeristen bond, die een monsterinrichting is op toeris tisch gebied en reeds bij de 100.000 leden telt. Daardoor beschikt deze vereeniging over een wervingsveld dat 100 maal grooter is dan dit van de Cercle d'Initiative M. Delahaye. Ik heb de toelage van 1000 fr. gestemd voor de Cercle d'Initiative» en zal ze nu ook stemmen. M. Lemahieu. Ik ook heb die toelage gestemd, maar de raad heeft ze verworpen. M. Sobry. Hij kan op zijn beslissing terugkomen. 1 M. Leuridan. Ja, naar aanleiding van een meer gemotiveerde vraag. M. Lemahieu. Dan kan ik dit aannemen. M. Sobry. Wij moeten toch aannemen dat die heeren van dit comiteit voor Yper gewrocht hebben, en wat zullen zij van ons zeggen zoo we nu aan anderen geven wat hen geweigerd werd. M. Leuridan. Zij mogen van morgen reeds op ministerpapier een nieuwe aanvraag doen. M. Ver gr acht. Ik vraag dit punt uit te stellen tot de naaste zitting om de Cercle d'Initiative in de gelegenheid te stellen een nieuwe vraag om toelage in te dienen. M. Leuridan. Maar dit punt staat op onze dagorde. M. Lemahieu. Het ware toch beter het uit te stellen en beide vragen samen af te handelen. M.Leuridan. Is dit een formeele afspraak? Want ik koop niet gaarne katten in zakken. M. Lemahieu. Ik geef u mijn woord van eer dat, wanneer beide vragen op de dagorde staan, ik ze alle twee zal stemmen. M. Laton. Er bestaat geen reden om dit punt uit te stellen, gezien het reeds op de dagorde der vorige zitting vermeld stond en de Cercle d'Initiative den tijd gehad heeft een aanvraag te doen. M. Sobry. Ik stel voor de zaak uit te stellen ten einde iedereen gelijk te kunnen geven, want ik kan niet stemmen voor vreem den wat aan Yper wordt geweigerd. Ik vraag dus het voorgestelde uitstel te willen stemmen Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela haye, D'Huvettere, Vergracht en Sobry neen de heeren Laton, Soete en Vandamme. De hh. Capoen en Leuridan onthouden zich. ('t Vervolg aanstaande week1. Aihlatieke Oefeningen Seniors van Zaterdag 1816 100 m. 1. Neirynck in 12 1/2 sec. 2. Rotru 3. Seys E. 4. Dumortier 5. Ver vereken 6. Verleure Ev., Hollebeke Hoogspringen 1. Ververeken 1,35 m. 2. Dumortier, Verleure Ev., i,3o m. 4. Hol lebeke, Neirynck 1,25 m. 6. Rotru, Seys 1,20 m. 400 m. 1. Rotru in 1 m. i3 1/2 2. Seys 3. Ververeken 4. Verleure Ev. 5. Dumor tier 6. Hollebeke, Neirynck. Verspringen 1. Ververeken 4.30 m. 2. Rotru, Verleure Ev., 4,29 m. 4. Dumor tier 4,27 m. 5. Hollebeke 4,06 m. Seys 3,98 m.Neirynck 3,55 m.Vanlimburg 3,5o m. 1000 m. 1. Vanlimburg 3 m. 45 sec. 2. Rotru 3. Dumortier 4. Ververeken. Rangschikking 1. Rotru 21 1/2 p. 2. Ver vereken 21 p. 3. Dumortier 16 1/2 p. 4. Verleure Ev. i3 p. 5. Seys E. n p. Neirynck 10 1/2 p. 7. Vanlimburg 7 p. 8. Hollebeke 6 1/2 p. Scholieren van Donderdag 23/6 80 m. 1. Pomeroy in i3 sec. 2. Anseeuw 3. Therry 4. De Buyser Hoogspringen 1. Anseeuw 1.20 m 2. De Buyser, Pomeroy 1,10 m. 4 Therry i.o5 m. 3oo m. 1. Therry in 57 sec. 2. Anseeuw 3. De Buyser Verspringen 1. Anseeuw 3,34 m- 2- Pomeroy 3,i3 m. 3. Debuyser 3.04 m. 4. Therry 3 m. icoo m. Therry 4.33 m. 2. Anseeuw 3. De Buyser Rangschikking 1. Anseeuw 18 +27 45 p^ 2. Therry 22 22 44 p. 3. Pomeroy 22% 15% 38 p. 4. De Buyser 9 igy» 28% p. 5. Carlier 24% o 24% p. 6. Claeys 9 - o 9 p~ Juniors van 23/6 100 m. 1. Ossieurin 14sec. 2. Vandamme; 3. Gryfion 4. Dewilde 5. Notebaert Hoogspringen x. Vandamme 1,40 m. 2. Ossieur i,35 m. 3. Gryffon i,3o m. 4. Notebaert5. Dewilde 1 m. 400 m. 1 Ossieur in 1 m. 7 sec. 2. Van damme 3 Gryffon 4. Dewilde 5. Note baert. Ver-springen x. Ossieur 4,23 m. 2. Van damme 4,22 m. 3. Gryffon 4,03 in. 4. De wilde 3,47 m. 5. Notebaert 3,38 m. i5oo m. 1. Vandamme in 5 m. 3i sec. 2. Dewilde 3. Ossieur 4. Gryffon 5. Note baert. Rangschikking 1. Vandamme 3o 27 S7 p_ 2. Gryffon 21 V» 19 40 y» p. 3. Ossieur o 27 27 p. 4. Notebaert 11 i5 26 p. 5. Van Maeckelberghe 23 V* o 23 y» p_ 6. Dewilde o -x6 p„ Voor het 21 Juli-feest worden alle giften: dankbaar aanvaard bij den H. Janssens (Post- check nummer 206.875). Wat is een junior Een junior is een jonge speler die de negentien jaar niet bereikt heeft op x° September van het beginnend voetbal jaar. B v. een speler geboren op 25 Oogst igi3 is geen juuior meer voor het toekomende seizoen integendeel blijft een jongeling gebo ren op 2 September igi3 nog junior voor gansch het nieuw voetbaljaar. Op ieder ofïicieele ontmoeting zijn de juniors verplicht, op straf van boete, hunne eenzelvigheidskaart aan den scheidsrechter voor te leggen. De matchen hebben een duur van tweemaal 45 minuten. Wat is een scholier Een scholier is een voetbalspeler die de zeventien jaar niet bereikt heeft op X" September van het nieuwe voet baljaar. Zelfde verplichting voor het eenzel- vigheidsbewijs alsdeze van dejuniors. Boven dien moeten de jongelingen, die nog geen vijftien jaar oud zijn een uittreksel van huik geboorteakte bij den algemeenen bond inleve ren. De matchen hebben een duur van twee maal 35 minuten. Op te merken valt dat mea eigenlijk geen scholier (schoolgaande) moet zijn om in die reeks voetbalspelers te kunnen opgenomen worden. Wat is een kadet of knaap Een kadet is een voetbalspelertje die de vijftien jaar nog niet bereikt heeft op in September van het begin nend voetbaljaar. Dezelfde verplichtingen als deze der scholieren vallen ten laste der kadet- ten. De matchen duren enkel tweemaal 3o minuten. De toss, welke gespeeld wordt voor den aanvang van de ontmoeting, bestaat uit het loten of opgooien voor de keuze van het speel- kamp Kick-off is de eerste beginschop van het spel. Goal kick is het leder in het spel brengen vóór het doel. Throw in Het in het spel brengen van het leder langs de zijgrenzen. Ten einde nog meer uitleg over de bovenge melde speltermen te geven, zullen wij wat vragen stellen die in de handleiding of vade mecum voor scheidsrechters te vinden zijn. Keuze van het speelkamp. Wat mag de aan voerder van een ploeg die juist geraden heeft

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 6