-HET YPERSCh IE - LA RÉÖION D'YPF Zondagrnst - Repos dominical Wekelijksch Overzicht HET YEEHSCHE 13' Jaargang, N' 12 25 Juni 1932 13' *nnée. >M" 12 - 25 Juin 1932 Bijvoegsel Supplément Y P R I A N A In Sint-Maartenskerk Cathédrale de St-Martin La Procession de FEnfant Jésns de Prague Necrologie Monsieur Edouard STEG Sedanking Heer Jules VAN EENAEME Remerciment Monsieur Jules VAN EENAEME t ZIELMISSEN Tombola ten voordeele der Franciscaansche Missiën in Congo Al de gebeurtenissen in de verschillige landen, die anders onze aandacht geboeid houden, verliezen, deze week, als 't ware hun ne belangstelling bij de gewichtige vraagstuk ken die heden in Zwitserland behandeld worden.. Het eerste feit dat aller belangstelling wekt, doet zich voor op de ontwapeningsconfe rentie te Geneve de voorzitter der Ver- eenigde Staten heeft aldaar een nieuw plan ter ontwapening voorgelegd. Het ware te lang hier dit plan punt voor punt uiteen te zetten, maar om onze lezers in staat te stellen er een zuiver begrip van te hebben, zullen wij er hier de vereenvoudigde opsomming van geven. Over 't algemeen stelt de heer Hoover voor de algemeene bewapening met een derde te verminderen. Deze vermindering zou aldus bewerkstelligd worden i) Te lande afschaf fing der stormwagens, der stikgassen, der groote veldkanonnen en vermindering van l/3 der legers op vasten bodem. 2) Ter zetver mindering met 1/4 der schepen en der inhouds- macht der vaartuigen voorzien bij de verdra gen, daarin begrepen de vliegtuigdragers, kruisers en met i/3 der duikbooten. Geen en kele natie mag meer dan 35.000 ton inhoud bezitten aan onderzeeërs 3) Ter lucht: afschaf fing van alle bombardeer tuigen en over 't al gemeen, verbod van uit de lucht beschietingen te doen. Ziedaar de groote trekken van dit ge wichtig voorstel dat loopt over een tijdperk van tien jaar, en dat zou toelaten besparingen te doen voor de ongelooflijke som van 35o milliard frank 1 Iedereen nuis akkoord dat dit een schoon voorstel is, maar de toepassing valt niet uit met even goed gevolg. Frankrijk doet uitschijnen dat het plan niet evengoed toepasselijk is aan alle landen vooreerst zijn er landen, zooals Frankrijk, die in de laatste jaren reeds op eigen initiatief aan bewape ningsvermindering gedaan hebben verders zullen de kleine landen, die slechts onlangs aan landsverdediging begonnen hebben, weer blootgesteld worden. En wie zal den overtre der straffen Engeland dat meest in zijn ver dediging ter zee getroffen wordt kan ook niet onmiddellijk met het plan instemmen. Alleen Italië heeft dadelijk en zonder beperking zijn toetreding gegeven. De tweede vooraanstaande gebeurtenis had plaats te Lausanne waar het Herstellings- vraagstuk en de Oorlogsschulden aan de dagorde zijn. Duitschland komt er, door den heer Von Papen, een memorandum voor te leggen, waarbij het verklaart dat het niet in de mogelijkheid is nog zijne oorlogsschul den te betalen. Het Reich stelt voor het volle dig bedrag der Herstellingen uit te vagen. Als vergelding daarvoor verklaart het zich bereid politieke en oeconomische vergoedingen te geven. Het stelt voor met Frankrijk, Enge land en Italië in onderhandeling te treden om een veiligheidsverdrag aap te gaan, met belof te niets te zullen veranderen aan de huidige grensbepalingen, ten einde alle onrust aan gaande een oorlog te verwijderen. Verders zou het overeenkomsten aangaan op oecono- mischgebied, zijnde verdragen tusschen Fran sche en Duitsche nijverheid met een nieuwe handelsovereenkomst tusschen beide landen. Hoe de andere betrokken mogendheden daar over zullen oordeelen is nog niet uit te maken, maar toch is zeker dat er daardoor nieuwe verwikkelingen zullen ontstaan en dat lange besprekingen weer zullen noodig zijn om iets afdoende tot stand te brengen. Er zijn nog ander moeilijkheden te voorzien. Von Papen spreekt thans in naam der nieuwe, door hem gevormde Regeering, maar de Hit- Ierbeweging wint stilaan veld en vroeg of laat komt er weer verandering in de voormannen. Heel waarschijnlijk zullen dan al de vorige overeenkomsten nietig verklaard worden en zullen er nieuwe en nog radikaler plannen opgesteld worden. En indien het Reich er ten slotte toe besluit niets meer te betalen en zelfs in de plaats geene enkele oeconomische of politieke vergoeding toe te staan, wat zou er dan nog overblijven om dit land te dwingen aan zijne verbintenissen goed gevolg te geven RIK. LEEST VERSPREIDT Nous apprenons que la section symphonie rehaussera la cérémonie du mariage de Made moiselle Louise Donck, fille de son dévoué président d'honneur, avec Monsieur Omer Vander Ghinste, Mardi prochain 28 Juin, k II 1/2 heures en la Cathédrale de S' Martin. Voor toekomende week, wordt menige plechtigheid aangekondigd in onze kathedraal Op Zondag 26 Junizal de Hoogmis te 10 u. opgeluisterd worden door het puike zangkoor van Ecaussines Carrières de tweestemmige Mis (tenor en bas) van E. Vanderstraeten zal uitgevoerd worden. Een echt buitenkansja voor onze muziek liefhebbers. Woensdag 29 Juni, feestdag van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus.tequ. Hoogmis, 's Avonds kwart vóór 8 u. Sol. Vespers en te 8 u. Plechtig Lof. Donderdag 3o Juni, 's avonds te 7 1/2 u., wordt tot sluiting van de Junimaand, de rijk- gezegende oefening van het Heilig Uur gehouden, met uitsttlling van het Aller heiligste. Vrijdag in Juli, te 7 u. Sol. Mis ter eere van het H. Hart van Jezus en algemeene Commu nie. 's Avonds, te 8 u. plechtig Lof en kort sermoen. Dimanche prochain, 26 Juin, a la Grand'- Messe de 10 h., la Société Chorale réputée d'Ecaussines-Carrièreö*, de passage en notre ville, exécutera la Messe a deux voix du com positeur E. Vanderstraeten. La Procession Carmélitaine de Dimanche dernier, favorisée par le temps, fut magnifique. La masse imposante des Turners Catholi- ques ouvrait la marche, une délégation de l'Harmonie Ypriana agrémentait le beau cortège et un peloton de nos Pompiers Com- munaux foimait la Garde d'Honneur. Les délicieux groupes bariolés des Missions, celui, trés bien cor.gu de l'Ordre du Carmel, et le splendide groupe principal de l'Entant Jésus, aux riches costumes et aux drapeaux multicolores des nations, formaient un char mant parterre de quatre cents enfants Yprois autour du Divin Enfant. Sur tout le parcours se trouvait une foule sympathique et recueillie, parmi laquelle on remarquait nombre de families venues du Nord de la France. La bénédiction du Saint Sacrement fut donnée au reposoir de la Chapelle de l'Hospice Belle par M. le Doyen Vetmaut, et a celui de l'Institut de la Sainte Familie par le T. R. Père Provincial des Carmes. Nos félicitations les meilleures aux Rév. Père Prieur des Carmes d'Ypres, ainsi qu'aux Dames Organisatrices sous la présidence dévouée de Madame Vergracht-Gillioen. Nous nous faisons volontiers l'écho des nombreux concitoyens qui forment le vceu de pouvoir admirer le dernier groupe a la pro cession de la Tuindag. Madame Edouard Steg-Aebischer Madame et Monsieur Jean Stoller-Steg et leurs enfants Charly et Solange Mon sieur Gotthelf Aebischer Monsieur et Madame Charles Nydegger, Zurich Madame Louis Flendrich-Aebischer Madame et Monsieur Jules Vercruysse-Aebischer, a Ypres Monsieur Jean Aebischer et familie, i Genève Madame et Monsieur Jean Calame, Lausanne les families Gilliard, a Chatillens, Gilliéron, a Chexbres, les enfants de feu Magnenat-Gilliéron, ainsi que les families alliées, ont la pro- fonde douleur de faire part de Ia perte irréparable qu'ils viennent de faire en la personne de leur trés cher époux, frère, beau-fils, beau-frère, oncle, neveu et cousin, enlevé subitement leur tendre affection, a l'ége de 43 ans, le 11 juin 1932. Le culte a eu lieu le mardi 14 juin 1932, 10 b. 15, Rue Aimé Steinlen, 3, a Vevey. Les personnes qui, par oubli, n'ont pas regu de lettre de faire part, sont priéesde considérer le présent avis coinme en tenant lieu. Vrouw Jules Van Eenaeme-Alleman Heer Armand Van Eenaeme Heer Hilaire Van. Eenaeme Juffrouw Slmonnt- Van Eenaeme Heer Alois Van Eenaeme De familién Van Eenaeme, Alleman, danken vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van hun teerbeminden echtgenoot, vader en zoon Madame Jules Van Eenaeme-Alleman Monsieur Armand Van Eenaeme Monsieur Hilaire Van Eenaeme Mademoi selle Simonne Van Eenaeme Monsieur Alois Van Eenaeme Les families Van Eenaeme, Alleman, remercient les amis et connaissances pour les nombreuses marques de sympathie leur témoignées lors du décës de leur époux, père et fils regretté. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 26 Juni, om 8 1/2 uur, in Sint-Jacobskerk, tot zieleiafenis van Heer en Vrouw Henri LAUWERS. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 26 Juni, om 9 uur, in Sint Niklaaskerk, tot zieleiafenis van Vrouw Jules DE VOLDER. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gtzongen worden op Zondag 26 Juni, om 9 uur, in de kerk der EE. Paters Carmelieten, tot zieleiafenis van Heer Raymond COFFYN zoon van Hr Robert en Vw Estella D'hondt. Vrienden en kennissen worden u.tgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 26 Juni, om 11 y. uur, in St-Maartens Kathedraal, tot zieleiafenis van Heer Leon 8EDDELEEM Echtgenoot van Vrouw Irma Durnez. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezor.gen worden op Zondag 3 Juli, om 8 y. uur, in Sint Jacobskerk, tot zieleiafenis van Vrouw Euphrasie WATERBLEY Echtgenoote van Heer Joseph Mouchamps. Het Bestuur der Boldersmaatschappij Het Postje» noodigt vrienden en kennissen uit tegenwoordig te zijn in de ZIELMIS die zal gezongen worden in St-Pieterskerk, op Zondag 3 Juliom 8 V, ure, tot zielerust van den Heer Jules VAN EENAEME. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 3 Juli, om 9 uur, in Sint-Niklaaskerk, tot zieleiafenis van Heer en Vrouw Isidore HEUGHEBAERT-VERHAEGHE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 3 Juli, om 11 yuur, in St- Maartens Kathedraal, tot zieleiafenis van Vrouw Leon JONCKHEERE Winnende nummers Nr 437 (een schaap), volgen N15 417 952 970 260 91 692 3qo 42 565 823. B. W. Zoo spoedig mogelijk de prijzen af halen in de Capucienenstraat, Nr 28. De Apotheek van La Pharmacie de Mr S N O E C K Groote Markt o— Grand'Place is ALLEEN OPEN op Zondag 26 Juni reste seule ouverte le Dimanche 26 Juin

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 9