2 Provinciaal Con<jres tier Kroostrijke Gezinnen Groote Optocht te VPER Zondag laatst had hier ter stede dit Con gres plaats, dat waarlijk prachtig meêgevallen is. Reeds daags te voren hadden wij, op de R. Colaertplaats, een puik concert, gegeven door de Harmonie Ypriana, en 't was niet zonder reden dat M. Lommez, in zijn dankwoord dat hij tot de muzikanten richtte, hen om die kunstvolle prestatie gelukwenschte. 's Zondags, reeds van vroeg in den morgen, brachten de treins en autobussen afgevaardig den mede uit gansch de provincie en het land, die hier te Yper het achtste provinciaal Con- gres der Kroostrijke Gezinnen kwamen mee vieren. Om 9 u. 3o werd'in de grootsche St-Maar- ters kathedraal De Pltclitige Hoogmis met Pontificale Assistentie van Z. Exc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Biugge, opgedragen door Z. E. H. Vermaut, Deken van Yper, bij gestaan door de parochiale Geestelijkheid. In de dichtgevulde keik, bemerkten we vooraan de algevaardigden en propagandisten der Bonden uit de Provincie, benevens in het hoogkoor een dertigtal vlaggen. Na deze in drukwekkende plechtigheid, ging het in stoet naar het Stadhuis. Plechtige Ontvangst Door den heer Burgemeester Sobry, om ringd van de Schepenen Lemahieu en Dela- haye en van de gemeenteraadsleden Vergracht en Vermeulen, had hier een hartelijke en plechtige ontvangst plaats. In sieil. ke rede naarstaal, wenschte de heer Burgemeester de Afgevaardigden welkom in de oude Yper- stede, en verzekerde de beweging den volle- digen steun van het Stadsbestuur. De heer Allewaert, Provinciaal Voorzitter, dankte hierop het Stadsbestuur voor de gulle ont vangst, en bracht tevens een ontroerde hulde aan de nagedachtenis vaneen thans over aarde liggende, grooten West-Vlaamschen Voorman, den heer Charles Dewitte van Lauwe. Daarna werd overgegaan tot het houden der Studievergaderingen In de eerste afdeeling, ontwikkelde de heer Verscraete, uit Zeebrugge, meesterlijk het thema van Hulp aan Weduwen en Weezen derGroote Gezinnen Hij toonde aan dat de meest noodlijdenden tot heden bet minst ge steund werden, drong aan op eensgezinde werking in den schoot van den Bond, tot stof felijke en zedelijke hulp aan de weduwen, en kondigde aan dat een Commissie tot stand is gekomen, die bij de Regeering tot medewer king, vooral onder financieel opzicht, hiertoe zal aandringen. Dat deze rechtmatige zaak, 3e goedkeuring van alle aanwezigen behaalde, getuigden de eenparige toejuichingen, die deze flinke uiteenzetting begrott en. In de tweede afdeeling gaf de heer Le- mayeur, van Deerlijk, een klaar overzicht van hetgeen de gemeentebesturen doen, doch voor al doen kunnen voor de Groote Gezinnen Hij gaf de redenen aan, waarom vele gemeenten nog afzijdig staan tegenover de Beweging, en somde de middelen op, die kunnen aangewend worden om deze tot beter inzicht te brengen. Dit zaakrijk betoog, doorspekt met pittig heden, oogstte door een levendig handgeklap <ie algemeene bijtreding der aanwezigen. ISJa den goed gevulden voormiddag, was het maar redelijk dat na den geestelijken mensch ook den stoffelijken zou voldaan worden en de groote zaal van den Katholieken Kring, vereenigde dan ook hierop aan een keurig Feestmaal Een 25o tal genoodigden, waaronder wij aanstippen, de heeren Generaal Lemercier, Algemeen Secretaris van den Bond, De Vo- ghel, Kabinelshoofdvan Minister Heyman, Kamerleden Allewaert, Voorzitter Prov. Bond en Vroome Senator van Coillie Z. E. H. Deken Vermaut Burgemeester Sobry en Schepenen Lemahieu en Delahaye Decock, Depraetere, Servaes, Boüquillon, Verbeke, leden van het Prov. Bestuur Dewulf, Merce- lot, De Pillecyn, leden van het Hoofdbestuur; Adv Lommez, Gewestel. Voorzitter en Fla- mey en Desramault, Secretarissen, enz., enz. Of het er gezellig toeging, of er hartelijkheid en broederlijkheid heerschte, daarvoor noo digen wij allen eens uit te komen zien hoe de West-Vlamingen, voor het goede en het edele, in één liefde en hartstocht aan elkaar verbon den zijn. Het was er zelfs zoodanig hartehk, dat Generaal Lemercier niet langer meer kon wachten om, in een spontane opflakkering, een diepgevoelde hulde te brengen aan Wtst- Vlaanderen en zijn voormannen, en te zeggen hoe hij steeds ontroerd was door de eensge zindheid, waarvan hij steedsin West-Vlaande ren getuige was. Hierop nam de Voorzitter, Kamerlid Allewaert, het woord om de ver ontschuldigingen mede te deelen van o. a. Mi nisters Heyman, Sap en Carton, Senator Mul- lie, den heer Gouverneur, de Z.Z. E E. H.H Kanunniken Mahitu en Camerlyrick en meer anderen waarop de heer De Voghel, een trouwe vriend van West Vlaanderen en die de West Vlamingen reeds lang in hun groote familie hebben^opgenomen, onder algemeen handgeklap mededetlde dat de heer Minister aan den Koning, den ijvervollen Ge westelijken Secretaris, den heer Gustaaf Flamey, tot het Mutualiteitseereteeken van eerste klas zal voorstellen. Huldiging van Vlaanderen'^ Kampioen den heer Hilaire Depraetere Daarop had de huldiging plaats van den heer Hilaire Depraetere. Wat de heer Depraetere, al lus Kamerlid Allewaert, Voorzitter, voorde Beweging ge daan heeft, kunnen we niet zeggen. Het offe rend werk, dat hij aflegde, hoe hij te Brussel deuren inbeukte om er de Vlaamsche men taliteit en psyche onder opzicht van Groote Gezinnen te doen begrijpen, hoe hij tien jaar lang, Vlaanderen van Noord tot Zuid, van Oost tot West doorkruiste om er het goede zaad te strooien, dat kan alleen hij, die liefde voelt voor zijn Vlaamsche en vooral zijn Kroostrijk Volk Als blijvend bewijs der erkentelijkheid van het Provinciaal Comiteit, werd den heer Depraetere dan ook een prach tig geschenk aangeboden. Bij deze hulde sloot zich hierop de heer Bouquillon aan, en stelde vooral de verdien sten van den heer Depraetere in het licht als Voorzitter en ziel van het Woningfonds. Eveneens werd Mevr. Depraetere, die haar huiselijk leven gedurende tien jaar heeft ge offerd, een innig en diepgevoeld dankwoord torgestuurd. Bij deze algemeene huldiging sloten zich nog aan de heer Seyr.aeve, die den heer De praetere, in dank voor al hetgeen hij voor de diepbeproefde vlasaijvei heid thans doet, een bloemtuil aanbood en ten slotte de heer Burgemeester Sobry, die namens het Gemeen tebestuur den heer Depraetere de medaille der stad Yper overhandigde. De heer Depraetere dankte ontroerd voor al deze eerbewijzen, hem ter gelegenheid van zijn Ridderschap in de Leopoldsorde, be: toond. Wat ik deed, was slechts mijn plicht, aldus de gevierde, en zal ik nog doen en met meer vuur dan tevoren. De onderscheiding, die de Koning mij toekende, behoort niet alleen aan mij doch aan U allen. Ik dank U voor de lofwoorden, die ik U terugkaats, maar omdat ik weet, dat ze uit vriendenharten komen. Het is mij een diepe vreugde te zien dat het beetje goeds dat ik kon doen, door U gewaardeerd wordt. Niet voor mijn persoon mag dit huldebetoon aanzien worden, maar voor mijn werk en daarom ben ik U erken telijk Hierna werd aan de Statie een groote op tocht gevormd, die de voornaamste straten doortrok en waaraan een i5oo tal afgevaar digden deelnamen benevens een dertigtal vlaggen uit West en Oost-Vlaanderen, Lim burg en Luik. Een viertal spandoeken, met betrek tot de Beweging, werden vooraan gedragen Deze kronkelende menschenmassa, steeds aangevuld en aangedikt door omstaan- ders, begaf zich hierop naar de overdekte Stadshallen, waar te 4 ure de Groote Feestvergadering werd gehouden. Bij de reeds genoemde per soonlijkheden was zich nog de heer Jozef Vandenberghe, Bestendig Afgevaardigde, ko men voegen. De reeks der spreekbeurten werd geopend door Voorzitter Allewaert, die nogmaals de aanwezigen dankte voorden zegedag, waarvan Yper het schouwspel bood. Hij veront schuldigde Minister Carton, buitenlands ver toevende en die als spreker moest optreden spoorde allen aan tot nog intensiever werking, opdat West-Vlaanderen die met zijn 3o.ooo aangesloten leden reeds de kroon spant, het laatste groot Gezin in zijn Bond zou mogen aansluiten. De heer Deccck, Provinciaal Secretaris, gaf een rijk en gedocumenteerd verslag over de werking gedurende het afgeloopen dienst jaar in West Vlaanderen. Wij staan aan de spils van het land, omdat we gewrocht heb ben hulde daarom aan onze Propagandisten de noeste weikers. Onze uitslag is schitte rend, dank vooral aan onze Gewestelijke Betoogingen die prachtig slaagden, en nog maals het weik zijn onzer secretarissen. De voordeelen die we bekwamen tot heden zijn groot, maar we moeten ertoe komen, dat de groote Gezinnen, die de steunpilaren zijn van de Natie, onder alle opzichten bevoordeeligd worden Daarom, voort de handen aan 't werk ter zege en verovering van al onze rech ten. (Luidruchtig handgeklap) De heer Vroome, Volksvertegenwoordiger, wist hierop door zijne meeslepende woorden, de harten der aanwezigen te ontroeren, vooral toen hij er aan herinnerde, dat hij zelf als jongste van 16 kinderen de offers gekend had, welke door zijn eigene ouders gebracht geweest waren. Niet alleen als politieker ben ik uwe beweging genegen, doch vooral als mensch, die maar al te wel de grootheid der- zelve versta, omdat ik aan den lijve ondervon den heb, welke reuzentaak vervuil en bijna bovenmenschelijk lijden gedragen wordt door Kroostrijke Vaders en Moeders. Verder ont wikkelde spreker vooral het thema van de tusachenkomsl der Gemeenten, en drong erop aan, dat thans eveneens vooral z_u gewerkt worden, tot oplichting van een steunfonds voor weduwen en weezen. Deze toespraak, door een drtunende ovatie begroet, sloot spre ker met ten slotte de middelen aan te toonen tot verdere wei king. De heer Jozef Van ienberghe handelde hier op, met het betooverend redenaai stalent, hem eigen, over den zedelijken kant van de Bewe ging. De overtalrijke aanwezigen hingen aan zijne lippen, toen hij vol sierlijkheid pijlen afschoot, die regelrecht de-harten der vaders en moeders troffen. Vaders, aldus spreker, zijt gij bewust van uw waardigheid, en gij moe ders, verstaat gij wel diep waarom gij hebt geleden? Zijt gij, ouders, ook een voorbeeld voor uwe kinderen en volbrengt gij stipt uwe plichten Maakt gij van uwe kinde ren menschen, die u dankbaar zullen zijn en het leven met fierheid en opgeheven hoofd mogen instappen Of deze rede insloeg De spontane overweldigende bijval getuigde het meer dan voldoende. Na nog een dankwoord van den Voorzitter, ging deze massa uiteen, nog vervuld van al het schoone dat zij had mogen genieten. En zoo werd dtze gloriedag als de zooveelste mijlpaal in de Beweging der Groote Gezin nen, dank aan de onvermoeibare iniichteis, en vooral den ij vervollen Voorzitter van het gewestelijk comiteit van Yper, den heer Lom mez, en zijne kranige secretarissen, de heeren Flamey en Desramault. Geheel het feest sloot met concerten, 's avonds gegeven op het Statieplein door de muzieken van Zonnebeke en Langemarck, die door de toeschouwers warm toegejuicht werden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 2