Gemeenteraad van Yper M. Sobry. Er wordt een nieuwe autobus dienst voor het vervoer van werklieden voor gesteld tusschen Boesinghe dorp naar Meenen 6 Openbare Onderstand rekening over het diers jaar ig3r neder legging. A Verslag der Zitting van 29 Oogst 1932 De zitting wordt te 17 u. i5 geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, burgemees ter voorzitter Missiaen, Lemahieu en Dela- haye, schepenen D'Huvettere, Capoen, Soete, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Van- damme, raadsleden Versailles, secretaris x. Proces-verbaal der zitting van 1 Oogst 1932. De heer secretaiis geeft lezing van dit proces verbaal, waarna het zonder opmer kingen wordt goedgekeurd. 2. StadseigendommenVerkoop van grond. M. Sobry. Wij hebben van een burger van Yper de vraag ontvangen om een perceel grond te koopen dat aan de stad toebehoort en een grootte heeft van ongeveer 223 m2. Deze grond, gelegen nabij de zwemkom, in de Basculestraat langs de tram, werd door den heer ontvanger der registratie van Yper geschat op l5 fr. den vierkanten meter. Het schepencollege stelt dus voor dezen grond openbaar te koop te bieden aan den instelprijs van i5 fr. den vierkanten meter. Wij hebben reeds een vraag ontvangen van een liefhebber die t'akkoora is met dezen prijs. Dit voorstel van vet koop wordt eenparig aangenomen. 3. Stadseigendommen gelegen te Boesinghe Verlenging der verpachting van 't jachtrccht. M. Sobry. Er is een liefhebber die de jacht begeert op de barmlanden gelegen Oost en West van de vaart en aan de stad toebe- hoorende. Dit jachtrecht werd verpacht in 1922 en de pacht eindigt in ig32. Nu zou men behooren een nieuwe pacht van negen jaren te geven zooals vroeger, doch daar wij thans in het laatste jaar van ons mandaat zijn, ware het misschien beter nu die pacht voor zoo geen langen termijn toe te staan en de oude pacht eenvoudig voor een jaar te verlengen. De huidige pachtsom van dit jachtrecht is echter uitnemend klein. Immers, voor 17 ha. 94 a. 55 ca barmlanden gelegen langs den Westkant der vaart wordt er slechts fr. betaald, en voor 16 ha. 76 a 20 ca aan den Oostkant gelegen io5 fr., zoodat het jacht recht aldaar slechts een gezamenlijke som van 180 fr. opbrengt, terwijl het jachtrecht op de landen nabij Zillebekevijver verpacht is voor 25oo fr. en dit van Dickebuschv.jver voor 3ooo fr. Daar ontvangt de sta 1 dus voor min hectaren een veel grootere som, doch men moet ock inzien dat er voor het oogenbl k minder wild is langs de vaart waar er nog voortdurend werken aan den gang zijn. Die werken aan de vaart zullen voorzeker binnen een jaar voleindigd zijn, en daarom ook ware het beter de thans bestaande pacht van het jachtrecht voor een jaar nog te verlangen. M. Bonnet. Ik stem er in toe ds oude pacht voor een jaar te verlengen, en moest er een pacht voor een langen termijn voorgesteld zijn geweest, dan zou ik mij daartegen ver zet hebben, omdat dit nog een oud gebruik is waartegen er hier zoo dikwijls opgekomen werd. In plaats van een enkelen persoon te bevoordeeligen, ware het veel beter te doen zooals de heer schepen Lemahieu het vroe ger gevraagd heeft nameli k aan de pachters der landen zelf ook het recht van jacht te verpachten. M. Lemahieu. - Ik stem volledig in met de zienswijze van den heer Bonnet, die hierdoor mij reeds zoo dikwijls verdedigd werd. Wat de heer Burgemeester daar straks zegde is ook waar. Langs de vaart is er thans weinig of geen wild en er zal geen zijn zoolang er daar gewrocht wordt. De machines, die voor de werken gebezigd worden, maken vetl gerucht en de gedurige aanwezigheid van werklieden en andere personen verjaagt het wild. Moest dit jachtrecht nu verpacht wor den voor negen jaar, dan zou die pacht niets opbrengen, en het beste dat wij thans kunnen doen is de nieuwe verpachting van het jacht recht tot toekomend jaar te verschuiven. Als dan zal de nieuwe raad er over oordeelen en te beslissen hebben of het niet beter ware het princiep van den heer Bonnet en van mii aan te nemen. M. Sobry. Ik stel dus voor de oude pacht voor een jaar te verlengen en vraag hierover de stemming. Dit voorstel wordt door al de aanwezige raadsleden aangenomen. 4. Autobussen a) Boesinghe-Meenen (gr.) naar Tour coing. en Tourcoing. Deze autobus rijdt door Yper, zoodat wij dus geroepen zijn ons advies eroyer te geven. Ik denk dat er tegen dezen dienst geen bezwaar bestaat en dat wij een gunstig advies mogen uitbrengen. M. Lemahieu. Deze autobus rijdt van Boesinghe dorp naar Yper en van hier naar Meenen. Ik heb er niets tegen, gezien het alleen provincie- en staatsbanen zijn die de autobus berijdt. M. Bonnet. Ik zou hier willen dezelfde bemerking herhalen die ik vroeger bij de bespreking van dergelijke punten reeds deed. De talrijke ongevallen die in den laatsten tijd gebeurden wijzen er hoe langer hoe meer op dat het voor deze autobussen volstrekt nood zakelijk is op voldoende wijze verzekerd te worden. Ik zou dan ook wenschen dat wij als voorwaarde van een gunstig advies zouden bepalen dat deze autobusdienst door een goe de veizekering gedekt zij. M. Vandamme. En daarbij zou er ook nog dienen gevoegd te worden dat het verbo den is andere reizigers mede te nemen, te meer dat er reeds een regelmatigen autobus dienst voor reizigers bestaat die van Yper langs Boesinghe rijdt. M. D'Huvettere. Ik vraag dat de raad zoo zeer op den wensch van den heer Vandam- me niet zou steunen. Immers, moest een per soon bijvoorbeeld den trein missen en geen ander vervoermiddelmeer hebben om thuis te geraken, dan ware het een liefdadig wei k van wege den geleider van de autobus voor werk lieden ook drzen reiziger te vervoeren. De heer Vandamme zoii dit willen verbieden, ik vind echter dat wij wat meer menschlievend heid aas den dag moeten leggen. M. Vandamme. Hier is geen spraak van menschlievendheid, maar van het beletten van een regelmatig misbruik. M. D'Huvettere. In de aanvraag staat er wel duidelijk bepaald tot welk vervoer deze autobus dient, wij moeten ons daarbij bepa len. M. Vandamme. Moest de heer D'Huvet tere in een luxe auto zitten en langs de baan een zieken weikman tegenkomen, dan zou hij hem ook niet opnemen. Daarvoor is hij te aristocraat. M. D'Huvettere Gij zijt ook een van dezen die ik hier maar liefst niet wil betitelen en die hun eigen gebreken graag aan anderen overzetten. M. Bonnet. Ik verhoop dat de heer D'Huvettere het toch met mij zal eens zijn om een goede verzekering te eischen. M. D'Huvettere. Ja. M. Capoen. Zijn het al gekasseide wegen langsvvaar deze autobus rijdt M. Sobry. Ja, gezien de aanvraag wel z gt dat de autobus van Boesinghe dorp ver trekt. De heer Vermeulen treedt de raadszaal bin nen. M. Lemahieu - Ik begrijp heel goed de vraag van den heèr Capoen. Zooals vroeger reeds bedoelt hij zeker de autobus van Poel- capelle naar Tourcoing, die op grondgebied Yper, nabij het Kattikerkhof, de groote baan verlaat en langs een smallen gemeenteweg rijdt. Voor zulke zware voertuigen zou het moeten verboden zijnop deze wegen te rijden. M. Bonnet. Wanneer deze wensch tijdens een vorige zitiing werd uitgedrukt, werd er dan ook bijgevoegd dat er een gemeentere^la ment zou moeten gestemd worden om het ge wicht der voertuige 1 op zekere banen te bepa len. Zoolang zoo een reglement niet bestaat kan men niet beletten dat de voerders van autobussen den kortsten weg zoeken. M. Lemahieu. Ten ware de toelating tot uitbating zou bepalen dat er geen andere wegen dan provinciebanen mogen gebruikt worden. M. Bonnet. In het verslag eener vroegere zitting zult gij zien dat er voorgesteld werd op sommige gemeentewegen het gewicht der voertuigen tot op 3ooo kg. te beperken. Door deze bepaling zou het aan dergelijke voertui gen van zelf verboden zijn op die banen te rijden. M. Capoen. Dit is wat overdreven, want dan moogt gij alle banen afschaffen. M. Bonnet. Het maximum gewicht in het reglement te bepalen, kan ook op 5ooo kg. ge bracht worden. M. Lemahieu Ja, dit ware een zaak die nog wat nader zou moeten onderzocht worden, want het ware moeilijk een algemeenen regel voor alle gemeentewegen te bepalen. M. Sobry. Ik stel vooreen gunstig advies uit te brengen op den thans voorgestelden autobusdienst. Al de raadsleden stemmen ja. b) Yper Locre Poperinghe uitbreiding tot Reninghelst (De Clytte), Nieuwkerke (de Seule) en Locre (fr. grens). M. Sobry. Machtiging werd gevraagd om de autobusdienst Yper Locre Poperinghe te mogen uitbreiden tot Reninghelst, De Clytte, Nieuwkerke, de Seule en Lccre, fran- sche grens. Thans kom ik vanwege den burge meester eener gemeente der omliggende berg streek tegen deze vraag een klacht te ontvan gen die, naar hij verzekert, gansch in 'c voor deel van Yper zou zijn. Ik heb echter nog den tijd niet gehad deze klacht nader te onderzoe ken en ze is ook nog aan het schepencollege niet kunnen onderworpen worden. Om die reden zou ik aan den raad voorstellen dit punt tot de volgende zitting te willen verschuiven. Gaat de raad daarmede t'akkoord De^e vraag wordt bevestigend beantwoord. 5. Nijverheidsschool a) rekening over het dienstjaar iq3i. M. Sobiy. De beheerraad der Nijver heidsschool vergaderde Vrijdag laatst en heeft de rekening over het dienstjaar 1931 als volgt gesloten ontvangsten 85.875 fr. 55, uitgaven 75.936 fr. 45, zoodat er een batig slot is van 9939 fr. 10. Stemmen ja de heeren Missiaen, Lema hieu, Deluhaye, Capoen, Soete, Bonnet, Cou telle, Vergracht, Vermeulen en Vandamme. Onthouden zich de heeren D'Huvettere en Sobiy. M. Sobry. Ik onthoud mij in miine hoe danigheid van voorzitter van den beheerraad dezer school. b) Begrooting voor ig33. M. Sobry. In dezelfde zittiDg heeft de beheerraad ook de begrooting \oor ig33 op gemaakt. Deze voorziet de som van 68.255,.g5 frank in ontvangsten en uitgaven. De vroegere begrooting werd eenigszir.s verhoogd omdat de wensch uitgedrukt werd een nieuwen leeraar aan te stellen voor het vakteekenen voor metaal. Thans zijn er veel vragen om de inekaniek aan te leeren, zoodat deze nieuwe leergang de reeds gegeven lessen in de Nijver heidsschool zou vclleaigen. De beheerraad heeft eveneens besloten een oproep te doen om voor dit n nieuwen leergang een bevoeg den leeraar te benoemen. M. Bonnet. - Dit laatste geeft reeds vol doening aan de vraag die ik van zin was te stellen. M. Lemahieu. Het is wel verstaan dat voor dezen nieuwen leergang Staat en provin cie ook zullen tusschenkomen zooals voor de andere leergangen. M. Sobry. Natuurlik, deze tusschen- lcomst zal aangevraagd worden. De voorgestelde begrooting wordt met zelf de stemming als hiervoren goedgekeurd. De heer voorzitter zegt dat er bij deze rekening een verslag gevoegd is en begint er lezing van te geven. De heer schepen Delahaye onderbreekt echter deze lezing en doet opmerken dat de dagorde alleen de nederleggii.g der rekening voorziet. M. Sobry Vroeger bij de nederlegging der stadsrekening werd er door den heer schepen van fiaanc én ook lezing gegeven van het verslag dat erbij gevoegd was. M. Lemahieu. Thans is het alleen maar de nederlegging der rekening en de raadsleden zullen van dit verslag kunnen kennis nemen terzelfdertijd als van de rekening. M. Sobry. Mij is het goed. De rekening van den Openbaren Onderstand voor het dienstjaar ig3i is dus ter inzage der raads leden op het bureel neergelegd. Ik kom zoo juist een schrijven te ontvangen van den heer Leuridan die, op reis zijnde, zich veront schuldigt de zitting niet te kunnen bijwonen. 7. Openbare Onderstand onderzoek der kas rJ' kwartaal iq32 proces verbaal. De heer Voorzitter geeft lezing van het proces verbaal van het gedane onderzoek der kas van den Openbaren Onderstand, waar uit blijkt dat er voor het tweede kwartaal ig32, dus op 3o Juni laatstleden, een tekort was van 1.555 56g fr. 63. 8. Openbare Onderstand landgoederen voorstel van gedeeltelijke teruggave op de pachtsommen voor het loopende jaar. M. Sobry. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft den 27 Juli 11. een beraad slaging genomen waarbij zij, gezien de lang*

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 4