M. Sobry. Wij hebben vanwege de Kerk fabriek van St-Jacobs de begrootingen en rekeningen voor verscheidene dienstjaren ont vangen en ik stel voor ieder afzonderlijk goed te keuren. Dj raadsleden brengen nogmaals dezelfde stemming uit als voor de voorgaande begroo tingen. durige landbouwcrisis en gezien de pachten <dezelide gebleven zijn als verleden jaar, de beslissing genomen heeft dat het thans be- hoort met October aanstaande de bestaande (pachtprijzen harer hofsteden te behouden, maar aan hare pachters een teruggaaf van •ongeveer 17 1/2 ten honderd op de pacht sommen te doen. M. Lemahieu. Ik zal voor een oogenblik de zaal verlaten daar ik rechtstreeks bij die .zaak betrokken ben. M. Sobry. Eenigen tijd later, namelijk den 2 Oogst, liaeft de Commissie een tweede beraadslaging genomen die de eeisie volledigt en waarbij zij besluit eveneens een teruggaaf toe te staan op de pachicn van het loopende land en weiden zonder gebouwen. Oe terug gaaf voor de kleine pachien zal op denzelfden voet berekeaa worden als de pachten der hofsteden, iu 'c geheel bezit de Commissie •van Openuaren Ondeistanu 2Ó4 pachters en de totale vermindering die aldus zal toege staan worden beloopt tot de som van 255.191 ïr. M. Capoen. Ik zal dit voorstel natuurlijk goedkeuren, maar ik verhoop toch dat de ver mindering, die thans toegestaan wordt, niet zal dienen als richtsnoer voor de venhinde ring van de drie volgende jaren der pachten. M. Sobry. Lie vermindering, die nu voorgesteld wordt, is voor het loopende jaar. M. Vandamms. Ik ben verheugd te ver nemen dat de landbouwers door dit voorstel in zekere mate voldoening zullen bekomen, en ik zal dan ook deze beslissing goedkeuren. Doch, gezien de Commissie van Openbaren Onderstand in ig3x reeds een tekort had van boven de 400.000 ir., en dat dit tekort mis schien even groot of nog meer zal zijn in ig32, vraag ik mij af wat er met den Openbaren Onderstand zal geschieden indien de inkom sten nu nog op zoo merkelijke wijze zullen verminderen, be Openbare Onderstand zal niet alleen niet meer in staat zijn zulke groote toelagen zooals vroeger aan de stad te geven, maar mogelijks zal ue stad zelf binnen kort verplicht zijn geld aan den Openbaren Onder stand te geven. M. Sobry. De toekomst zal dit uitwijzen. Doch in alle geval, indien ik in den beheer raad van den Openbaren Onderstand iets te .zeggen had, zou ik ertegen opkomen dat een -Coihmissie van Openbaren Onderstand, die zoo rijk is en een inkomen heeft van i5o fr. per inwoner, meer uitgaven doet dan hare inkomsten het toelaten, ik kan dat niet aan nemen. Daarbij ik denk dat er daarvoor nog geen gevaar bestaat, gezien de gewone ont vangsten van den Openbaren Onderstand een overschot van rond de 5oo.ooo fr. laten. M. Missiaen. Gij vergist u, want men mag niet verg- ten dat de som van 600 000 fr. intresten, die de Commissie jaarlijks ont vangt van de i.-.schiijving harer oorlogsschade op he* grootboek der tielgische schuld, in de gewone ontvangsten moet ingeschreven wor den, terwijl ze verplicht is gansch die som te gebruiken voor het uitvoeren van hei stellings- werken die in de buitengewone uitgaven moe ten voorkomen. M. Bonnet. In plaats van i5o fr. pt r inwoner, zooals de heer Vooizitter het zegt, zou het kunnen gebeu en dat de Commissie weldra nog slechts een inkomen van 5o fr. per inwoner heeft. Indien haar inkomsten ver minderen en zoo voorts door de crisis beïn vloed zullen worden, dan is het met reden dat de vraag, door den heer Vandamme gesteld, ons bekommert, daar de Commissie alsdan niet meer in staat zou zijn haar budjet in evenwicht te sluiten en dat zij daarvoor dan op de stad zou moeten beroep doen. Ik stem evenwel volledig in met de voorgestelde ver mindering, doch ik vraag mij af wat er in de toekomst zal gebeuren. M. S/ory. Ik zie dat de raadsleden het eens zijn om de voorgestelde teruggaaf toe te staan en vraag daarover thans te willen stem men. De raadsleden stemmen ja, uitgenomen de heer Missiaen die, als lid der Commissie van ■Openbaren Onderstand, zich onthoudt. g. Kerkfabriek van S' Jacobs abegroo tingen voor 1927 28 29 3o 31. De begrooting voor 1927 voorzag ig.75o,75 fr. in ontvangsten en 15.687 fr- 72 in uitgaven, een overschot latende van 4.063 fr. o3. Stemmen ja de heeren Delahaye, D'Hu- vettere, Capoen, Soete, Vandamme en Sobry onthouden zich de heeren Missiaen, Lema hieu, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Vermeu len. I M. Lemahieu. Ik onthoud mij als lid van den Kerkraad. M. Sobry. De begrooting voor 1928 behelst de volgende cijfers ontvangsten 15.904 fr. 15, uitgaven 14.722 fr. 08, overschot 1182 fr. 07. Deze begrooling wordt met zelfde stemming als hiervoren goedgekeurd. M. Sobry. Begrooting voor 1929 ont vangsten 16.124 fr. °9i uitgaven i5.9z5 fr. 98, overschot 198 fr. 11. Zelfde stemming. M .Sobry. Begrooting voor ig3o ontvang sten 17.189 fr. 13, uitgaven 17.173 fr. 98 en i5 fr. i5 overschot. Nogmaals zelfde stemming. M. Sobry. Begroo ing voor ig3x ont vangsten 26 206 fr. 17, uitgaven 25 o33 fr. 96 en 1172 fr. 2t overschot. Insgelijks goedgekeurd. M. Sobry Op onze dagorde staat de be grooting voor ig32 niet vermeld en nochtans de stukken zijn hier. Ik vraag of het niet ge raadzaam ware thans" ook te stemmen over deze begrooting die bij misslag op de dagor de r-iet gebracht werd. Komt er iemand op tegen de hoogdringendheid Zooniet verklaar ik de hoogdringendheid gestemd. Deze be grooting sluit als volgt 24.263 fr. 23 ont vangsten, 22 753 fr. 44 uitgaven en i5og fr. 79 overschot. M. Lemahieu. Als lid der Kerkfabriek zou ik hier bij die bespreking het woord niet genomen hebben evenmin als ik aan de stem ming deel neem, doch het zal misschien aan sommige leden van den raad aardig schijnen dat al die begroetingen samen aan hunne goedkeuring onderworpen z'jn. Indien de raad daartegen geen bezwaar ziet en daarmee instemt, zal ik hier daarover een woordje uit leg geven. Al die begrootingen, en hetzelfde geldt ook voor de rekeningen, werden op tijd en stond opgemaakt, doch er was eene kleine missing geslopen in een van de vroegere reke ningen. Dit werd bemerkt in het Bisdom en om wille van dien kleinen misslag, het bedrag ervan was ongeveer i5i;fr. geloof ik, moesten al de stukken heréaauniworden. Anders is er niets onregelmatigsjjgqjbgjurd- M. Sobry. Ik'^ep tevreden over den ge geven uitleg. oqy -j M. Bonnet. Het-, is dus eenvoudig een kwestie van formaliteiten. M. Sobry. Ja., Willen wij thans stemmen over de begrooting voor 1932 b) Rekeningen over de dienstjaren 1925-26-27 28.2930-31. De heer voorzitter geeft lezing der slotcij- fers dezer veischillige rekeningen die allen afzonderlijk goedgektufè worden met dezelf de stemming als de begroetingen. Hieronder volgen de cijfers Rekening 1925 ontvangsten 21 387 fr- ^4 uitgaven 8.166 fr. 26 overschot i3.22t fr. 28. Rekening 1926 ontvangsten 34.562 fr. 99 uitgaven i5.5i8 fr. 02 oveischot 19.044 fr. 97. Rekening 1927 ontvangsten 37.014 fr. 68 uitgaven 12.778 fr. 04 overschot 24.236 fr. 64. Rekening 1928 ontva'ngsten 46.092 fr. 82 uitgaven 13.984 fr. II overschot 32.108 fr. 7t. Rekening 1929 ontvangsten 51.442 fr. 78 uitgaven 16 786 ir. 49 overschot 34 656 fr. 29. Rekening ig3o ontvangsten 55.155 fr. 26; uitgaven 16.678 fr. 65 overschot 38.476 fr. 61. Rekening ig3i ontv<-ngs en 58-715 fr. 68 uitgaven 22.995 fr. 17 overschot 35.720 fr. 5t. 10. Kerkfabriek SGeorge's Memorial Church Begrooting voor 1933. M. Sobry. Deze begrooting behelst 42.881 fr. 22 ontvangsten 41.341 fr 10 uitga ven en laat een overschot van 1540 fr. 12. M. Bonnet. Ik wil hier de vraag herhalen die vroeger nopens dezelfde kerk door andere raadsleden gesteld werd, namelijk om te weten of de ons thans voorgestelde begroo ting in het vlaamsch werd opgesteld. M. Sobry. Ja. Ik vraag dat wij daarover zouden willen stemmen. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela haye, D'Huvettere, Capoen, Soete, Vandam me en Sobry onthouden zich de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Vermeulen. 11. Gemeenteverkiezingen Kiesbureelen Vaststelling der zitpenningen. M. Sobry. Het schepencollege stelt voor SB 5 het minimum voor de zitpenningen toe te kennen, namelijk 10 fr. voor de leden en secretarissen der kiesbureelen, 20 fr. voor den voorzitter en 25 fr. voor de leden van het hoofdbureel. M. Lemahieu. Ik ben t'akkoord met deze cijfers, doch ik zou hier begeeren enkele nut tige inlichtingen te geven. Er zijn in 't geheel 4323 mannelijke kiezers en 5213 vrouwelijke, dus samen g536 gemeentekiezers. Volgens de wet mogen er niet meer dan 800 kiezers per bureel zijn, zoodat wij hier voor Yper dertien bureelen zullen hebben met omtrent 75o kie zers per bureel. De bureelen nummers 1, 2 en 3 zullen zetelen in de Muziekschool, Hond straat de bureelen 4, 5 en 6 in de Stadsmeis jesschool Rijselstraat de bureelen 7, 8 en 9 in de Stadsjongensschool, S* Niklaasstraat, en de bureelen nummers 10, 11, 12 en l3 in de Stadsmeisjesschool der St Janstraat. M. Sobry. Per gelegenheid dezer bespre king zou ik bij de vertchillige politieke partij en willen aandringen om, tijdens de aanstaan de gemeenteverkiezingen, de gemeentege bouwen met allerlei papieren niet te besmeu ren zooals over zes jaar. Deze blijven daarna langen tijd bevuild, en tot zelfs de straten en sommige private woningen waren besmeurd. Iedere partij zou gemakkelijk mannen kunnen aanstellen om met planken rond te wandelen. Er bestaat geen reglement dat de aanplakking op de gemeentegebouwen verbiedt en ik wensch niet dergelijk reglement voor te stel led, doch ik vraag alleen dat al de partijen wat goeden wil zouden gebiuiken en de open bare sfadsgebouwen eerbiedigen. Met wat goeden wil kan die bevuiling vermeden wor den, en daarom vraag ik aan de politieke par tijen dat zij tijdens de aanstaande kiescam pagne wat verstand zouden gebruiken. M. Bonnet. Ik zou begeeren te weten indien wij thans aan de bespreking van punt elf onzer dagorde ofwel aan de mededeelingen bezig zijn. Ik heb over dezelfde zaak, die door den heer voorzitter daar aangeraakt wordt, ook een vraag te stellen doch in een anderen zin, en zoo wij thans de bespreking der dag orde voor eenigen tijd stop zetten en de mededeelingen aanvangen, dan zou ik mij ver oorloven thans mijne vraag te doen. M. Sobry. Ik heb alleen de gelegenheid te baat genomen om thans mijn wensch uit te drukken, omdat de heer schepen Lema hieu eenige inlichtingen nopens de aanstaande gemeenteverkiezingen gegeven heeft, doch ik ben van oordeel dat wij ons «hans uitsluitend bij de bespreking der dagorde moeten houden. M. Vandamme. Ten wiens laste komen die zitpenningen die voorgesteld worden M. Sobry. Ten laste der stad, daar het voor de gemeenteverkiezingen is. M. Lemahieu. Het zijn de kiezers die dit zullen betalen onder vorm van belastingen. Het voorstel van het schepencollege wordt hierop eenparig goedgekeurd. 12. Stadsrekening over het dienstjaar lX)3l. M. Sobry. Tijdens de laatste zitting heeft de heer schepen van fi ïanciën lezing gegeven van zijn verslag over de stadsrekening, die toen ter ir.zage der raadsleden op het bureel werd neergelegd. Ik heb thans die rekening onderzocht en ik heb met spijt besta'igd dat verschillige kredieten overschreden werden. Hierop geeft de heer voorzitter lezing van een groot aantal artikelen die allen, de eene meer de andere min, oveischreden werden. Hij besluit met de vrees uit te drukken dat de stadsrekening om die reden door de be stendige afvaardiging niet zal kunnen aange nomen worden, doch stelt voor ze toch op te sturen zooals ze is. M. Missiaen. Ik ben een woord uitleg verschuldigd op de bemerkingen door den heer burgemeester gemaakt. Indien sommige artikelen overschreden werden, dan is het niet de schuld van het schepencollege noch van den gemeenteraad, maar wel van het Ge meentekrediet zelf. Immers, veel ontvangsten kwamen ons in het loopend jaar niet toe, ter wijl de uitgaven toch in het burgerlijk boek jaar, dat slechts den 3o Juni daaropvolgend gesloten wordt, moeten ingeschreven worden, en het Gemeentekrediet, wanneer het intres ten of andere sommen af te houden heeft, doet zulks van ambtswege en zonder ons daarvan zelfs op voorhand te verwittigen. Het is waar dat verscheidene kredieten over schreden werden, doch deze overschrijdingen zijn allen zoo gering dat het om zeggens de moeite niet is erover te spreken. Alleen het artikel betrekkelijk de taks op weddèn en loonen werd ferm overdreven, doch dit is ten gevolge der onderrichtingen van den heer Gouverneur zelf die bevolen heeft de inkom-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 5