IN DEN STORM -Ten bureele dezer kan men de voor- {gaande nummers met het mengelwerk ekomen. (Vervolg) NIEUWS NIEUWS Te hoop aan spotprijzen WERKHUIZEN Kulschen binnen de 3 dagen - Vermen binnen de 8 dagen Bijhuis: E. Joos, Dixmudestraat,51 Me,le Géline LOUAGE Accoucheuse diplömée 5, Rue Basse, Y^RES Jufvrouw CéJine LOUAGE Gediplomeerde Vroedvrouw t jngelwerk van Het Ypersche» Nr 21 Roman door A. BRULEZ t En gij. Kaiel vroeg Andié om de ge 'dachten van zijn vriend af te leiden t Wat belieft vroeg deze opschrikkend. Wat gij zult doen met uw 24 uren I Als ik eruit kom..'... T Hoe we komen er allemaal uitlachte IlAndré eenigszins zenuwachtig, keek dan naar {zijn uurwerk, zag den luitenant afkomen en jsei houdt u gereed mannen, 't is tijd. j Een paar seconden later kropen de mannen lover de borstweer en slopen vooruit. Het ihart klopte geweldig cn een onwillekeurige 'angst deed een verdapperden polsslag voelen. fM aar een zenuwachtige koorts nam weldra fweer de bovenhand en de gewapende schim- trnen trokken met een soort hitsige woede -vooruit. Om hem uit het ergste gevaar te jhouden had Anaré de opdracht gegeven aan fKarel de verbinding te verzekeren, tusschen tde voor- en achterhoede. Toen zij de bedoelde 'posten naderden, weerklonk schielijk een licht aaie van Lenoir, die zijn knie op een draadprikkel had gezet. Onmiddellijk ging een rood lichtje omhoog, mitrailleuzen, ge weren en kanonvuur begonnen een oorver- doovend trommelvuur. Terdam en zijne mannen waren vooruitge sprongen en op de duitsche bezetters gevallen. Twee, drie rauwe kreten van woede gevolgd door een korten smartkreet gingen op, hand granaten vlogen in alle richtingen en een paar schimmen vluchtten onder 't kruisvuur naar de duitsche lijn. Terwijl André rondkroop om zijne mannen te verzamelen, viel hij al mpt eens, in een stuk loopgracht neus aan neus met een duitsch soldaat, die hem ver wilderd en als zinneloos aankeek. Ins inct- matig trok André zijn dolk. en met een schrik beweging. hief hij hem in de hoogte, om zijn tegenstrever te lijf te gaan. Maar de duitscher roerde niet en keek hem aan met een paar schrikkelijke oogballen, die meer wit dan zwart vertoonden. André's arm viel slap, hij kon dien man niet koudbloedig vermoorden. Hande hoch zei hij. Ja. ja. viele Leute! wedervoer de andere zonder te roeren alleen zijne oogen draaiden rond. André voelde zich door een nieuwen schrik bevangen het angstzweet stond hem op de slapen. Wat had hij voor zich, een vijand of een geest Er heerschte maar af en toe klaarte, en 't raadselachtig schepsel dat voor hem zat, kreeg alleilei spookachtige gedaanten, terwijl het alleen een paar maal herhaalde, op den zelfden toon Ja, ja, viele Leute, sehr viele Leute 1 't Wierd hem afschuwelijk bang, en die paar minuten schenen hem eere eeuw toe. Wat moest hij doen Zou er dan niemand afkomen Moest die man een kwade vlaag krygen, dan was hij verloren Bij die gedachte zag hij juist den man zijne hand leggen op den dolk, dien hij aan den gordel droeg, terwijl een afschuwelijke grijns zijn aangezicht wreedaardig vertrok. Met een angstige rilling, sloeg André weer instinct matig zijn eigen dolk omhoog, om hem uit zeljverdedigittg in de borst van zijn vijand te ploffen, eer het te laat was. Maar hij beefde geweldig, en als een bliksemflits schoot hem plotselings te binnen wat zijn korporaal hem verteld had. Binst een over val had deze, in blinde woede, zijn dolk tot 'in het hecht in het lijf van zijn tegenstrever geploft. Maar nooit zou hij die stervend- droevige oogen vergeten, die hem schenen te zeggen Waarom hebt ge dat gedaan Wat hadden wij tegen elkander Nooit zou hij het vergeten en het oók nooit willen herdoen Gedurènde deze korte aarzeling gleed de hand van zijn tegenstander weer lusteloos van den dolk weg, terwijl hij uit volle borst riep Wir sind kaput Andié voelde het angstzweet langs zijne slapen neerloopen, liet zijn gewapepden arm moedeloos neerzakken .en zuchtte wanhopig: Hoe geraak ik hier los Twee zijner mannen, Fontan en Dubbels, hadden de stem gehoord en hadden zich, bij de verrassing, zoo dicht mogelijk tegen den grond geplakt Toen hadden zij zich verstout nader te kruipen en zagen, bij de klaarte van een lichtpijl, Andié roerloos voor den duit scher zitten. Tot Terdam's verlichting, kro pen zij nader. Hij is zimdros fluisterde. André, trek hem eruit. Toen zij hem optilden, vloog de gevangene als een opgejaagd dier vooruit, recht op de belgische.lijn af half wege gekomen, klonk er een schot, en hij viel. Toen de overblijven de mannen terugtrokken sleurden zij hem mee hij had het schot in zijn been gekregen en keek steeds verdwaasd zonder klagen. Zijn er van onze mannen gekwetst vroeg André, toen zij terug op hunne stellin gen waren. Ja, drie Verbeek, Dubbels en Kareels, maar allemaal niet erg. Waar is Verdonck Ja, Karei is nog niet.binnen of is hij op de voorposten gebleven Neen, ik had hem aangeduid voor de verbinding. Dan is hij nog achter. Hij zal dan ook gekwetst zijn.... of dood André voelde ziin hart ineenkrimpen. Luitenant, Verdonck wordt vermist. Er moet gezocht'worden. Mag ik...? Ja,., neem dë'ri 'b^ankardier Bells en Du- -. 1 thoit mee. r In drie richtingen kropen ze vooruit over de eenzame vlakte Alles was in de stilte verval len. Nu en dan ging er een vuurpijl de lucht in en ondertusschen klakte eene mitrailleuze tara-iata. Daarop verviel weer alles in de duisternis, die nog dikker scheen. André voelde zich weemoedig hij voelde zich zoo alleen. Moest hij nu eens zelf geraakt worden en moest hij daar dood blijven op dat akelig omwoeld veld. Wat was het droevig zich zoo eenzaam en verlaten te voelen, tus schen leven en dood. Allerlei beelden rezen voor zijn geest op Eiza, die hij zoo lief had, en tot wie hij zoo vurig wenschte teiug te keeren hare moeder aan wie hij beloofd had voor Karei te zorgen, wat zou er van haar worden indien Karei dood was Het beeld van zijn vader, alleen, oud, verlaten, ver scheen hem zoo droevig En geen 't minste menschelijk geluid te'hooren Indien Karei gekwetst ware zou hij toch klagen Dood dan De anderen hadden ook niets gevon den, anders had hij het licht gefluit gehoord dat zij, als teeken moesten geven. Verstrooid sukkelde hij in een granaatput half met water gevuld. Het was hem bijna onverschillig of hij er voorgoed zou in blijven. Doch opgezweept door de gedachte aan zelfbehoud, aan zijne belofte, aan zijn vader, kroop hij weer verder. Hij keek naar het uur nog maar acht minu ten dat hij weg was en't had hem een eeuwig heid geschenen. Ma,.... oei oei klonk het al met eens flauw. De drie mannen hadden het gehoord en schoven er op af. Bijna terzelfder tijd waren ze weer bijeen en vonden Karei op den rug liggen met de armen open, het aangezicht vol bloed, maar hij roerde als André hem aan raakte. Hij leeft, zei hij, spoedig terug met hem. Maar het gerucht, dat zij gemaakt hadden, had argwaan verwekt, de mitrailleuze begon weer te ratelen, zij moesten zich plat leggen. André werd erg zenuwachtig, gaf onwille keurig een vloek en tilde Karei op zijn rug. Zooveel het levenloos gewicht het hem toe liet liep hij, terwijl de anderen kruipend ach ter aan kwamen. De opschietende vuurpijlen deden hem ontzaglijk afsteken op de Daakte ruimte. De mitrailleuzen ratelden gansche banden kogels af, die zingend om hem heen schoten. Bij 't naderen der loopgraven voelde hij zijne krachten begeven, het zweet liep hem van voorhoofd en wangen in den hals, zijne knieën knikten, en ware 't niet geweest dat men hem opwachtte, hij ware met zijn last hals over kop in de loopgraven ge uimeld. De luitenant kwam hem gelukwenschen, terwijl men Karei de eerste zorgen toediende, en beloofde -,hem het oorlogskruis, maar André was er weinig mee bekommerd. Hij had Kart 1 levend teruggebracht, zijne krach ten waren af en hij wenschte slcch.s te slapen, na een slok rhum genomen te hebnen. 's Anderendaags was zijne eerste vraag naar zijn vriend. Karei had een bomscherf op 't hoofd gekregen, waardoor hij veel bloed verloren had, maar de wonde was niet doo- delijk. Nu was hij reeds op weg naar een goed, ver gflégen hospitaal daar alleen was rust en vrede, Karei was er best aan toe. André verhaastte zich dit alles te schrijven aan Elza en was gelukkig haar en hare moe der te kunnen geiuststellen. Hij hunkerde nu met klimmend verlangen naar een brief van haar. Aan zijn vader, die hem steeds in de buree- len waande, schreef hij Kales is nog altijd vuil, koud en slecht verlicht, maar 't is mij onverschillig, ik heb geen tijd om er een voet in te zetten. Mijne bezigheden nemen al mijnen tijd en de dagen vervliegen iap in afwachting dat ik u weer omhelzen mag En de goede oude vader dankte God en sliep gerust, daar hij zijn zoon buiten gevaar wist {Iffryojg te naaste week) in de «Ypersche Meubelfabriek» in 1 kwidatie, Basculestraat, Yper 1) Prachtige Slaapkamers in eiken hout, 1' keus, bestaande uit groote kleerkas, lava bo met drie spiegels, bed met ressortbak en nachttafel, aan den prijs van 1520 frai k. 2) Slaapkamers in eiken hout, 1keus, bestaande uit groote kleerkas, toilette met spiegel, linnenkasten bed met ressortbak, aan den prijs van 1675 fr. Komt zien en gij zult overtuigd zijn. Open vanaf 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur. Verwerij - Blsekerij Nieuwkuischen Glapage Américain 40 Bijhuizen ROUW IN 24 UREN a l'honneur de porter a la connaissance de la population qu'a partir de ce jour elle exerce sa profession. 5, Neerstraat YPER heeft de eer de bevolking ter kennis te bren gen dat zij van heden af haar beroep uitoefent.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 10