Gemeenteraad van Yper ii- Verslag der Zitting van 30 Januari 1933 De zitting wordt te 17 u. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Van der Ghote, bur getoecster voorzitterLemahieu en Dtlahaye, scbépenen Patttjn, Jufvr. Cornillie, heeren Seys, Biebuyck, Missiaen, Bonnet. Coutellc, Vergracht, Van Alleynnes en Verbtke, raads leaen Versailles >ecretaris. M. Van der Ghote. nadat het publiek, dat ree 's minder talrijk an tijdens de eerste ver gaoering opgekom n was, in de zaal had plaats genomen, vei klaart de zitting geopend en" rechtstaande, diukt hij zich uit als volgt Mevrouw, Mijne Heeren, ik heb de eer u te Jaten weten dat ik bij Koninklijk Besluit vap 2 Januari 1953 tot burgemeester van Yper aepoemd ben geworden, Koninklijk Besluit dat verschenen is in het Staatsblad van 10 Januari 11., en dat ik op 12 dezer te Brugge in de handen van den h-er Gouverneur mijn eed als burgemeester heb afgelegd. Ik moet ook nog den heer schepen Van der M§rsch verontschul iigen, die door de griep thuis weerhou ten is, alsmede den heer Leu -id>in, raadslid, die belet is de zitting van dezen avond bij te wonen. Mevrouw, Mijne Heeren, Vooraleer over te gaan tot de bespreking vap de punten van de dagorde, acht ik het m^n plicht, eerst en vooral, mij aan te sluiten bij de hulde Gie hier in de j rngste vergadering van den Gemeenteraad door de leiders der verschillige politieke groepeeringen aan mijnen verdienstelijken vooizaas, M. HL Sobry, werd gebracht. Sinds 19 d3 heeft M. Sobry op volgelijk als gemeenteraadslid, als schepen en einde ijk als burgemeester de belangen van leper weten te behartigen en te verdedigen. On danks de oecouomische en politieke moeilijk leden, die sinds den oorlog op onze stad h-b- oen .gedrukt, is hij, trouw en offervaardig, aan net stuur gebleven om leper uit hare puhren te doen verrijzen. In het vervullen dezer zending heeft hij zich noch moeite, noch opoffering getroost. <- Als Vlaming, breng ik hulde aan den man die in leper de oaanbreker is geweest van de Vlaamsche culiureele ontwikkeling. >i Als Katholieke leperling breng ik hem iiqjde omdat hij een man was van diepe en nltige katholieke overtuiging, een man van groot plichtbesef die gewetensvol, offer vaar dig en onoaatzuchtig zijne stad vurig bemind heeft en deze hefde, niet met woorden maar metterdaad, jarenlang heeft weten te bewijzen. Mevrouw, Mijne Heeren, Gij zult mij ongetwijfeld deze gelegenheid laten te baat nemen om hier de verklaring te bevestigen welke ik Maandag laatst hier ten Stadhuize gedaan heb aan den Gemeenteraad ter gelegenheid van de ontvangst door het Schepencollege op touw gezet, en Ued. te uerhalen dat ik hier enkei en alleen optreed als Hurgeineester van leper, als dienaar van leper Gemeenschap. De Katholieke Partij is, gedurende den strijd van de jongste Gemeenteverkiezingen, opgetreden met een programma van real p jlitiek dat door het kiezerskorps met klank werd goedgekeurd. Wij hebben beloofd de stad te beheeren en te besturen met zuinig heid, toewijding en rechtvaardigheid, met hit uitsluitend doel de bevordering van het zede lijk en stoffelijk welzijn van leper te betrach ten. Wij zuilen steeds deze gedragslijn ge trouw blijven. Van de verworven volstrekte meerderheid zal dan ook door ons geen mis bruik gemaakt worden om onrechtmatige of onrechtvaardige oplossingen of maatregelen te treffen of op te dringen maar desnoods wel gebruik om. volgens onze Katholieke prin ciepen. een degelijk stadsbestuur te ver zekeren. 't Is, Mevrouw, Mijne Heeren, in dezen geest dat ik, niettegenstaande mijn bewust zijn van de zware verantwoordelijkheid van liet Burgemeesterschap dat mij door mijne politieke v. lenden werd opgedrongen, niet tegenstaande mijne geringe ervaring op be- staurlijk gebied, aanvaard heb dit ambt waar te nemen, 't Is in dezen geest dat ik mijne taak zal volorengen 't Is in dezen geest dat k U dan ook verzoek, uwe uitsluitende hoe danigheid van beheerders indachtig en van tien moeilijken toestand van onze stad be wast, alle politieke beslommeringen van kant te schuiven en u uitnoodig, samen met ons, ce zending te vervullen die door de wet aan de Gemeentebesturen is toevertrouwd 't is te zeggen, al de zaken die de stad aanbelan gen te regelen in eenen zakelijken geest van wederzijdsche verdraagzaamheid en van wederzijdsch vertrouwen, allen met een en hetzelfde ideaal bezield de bevordering en de ontwikkeling van leper's welzijn en voor spoed M. Missiaen. Mevrouw, Mijne Heeren, ik wil vooreerst mijne gelukwenschen aan bieden aan den nituwen burgemeester, den heer Van der Ghote, en zeggen dat, zoo de socialistische raadsleden op de officieele ont vangst van Maandag 11 niet aanwezig waren, daarin volstrekt geen daad van vijandschap tegenover den persoon van den heer Burge meester te vinden is. De reden onzer onthou ding is alleen omdat wij meenden dat de aan stelling van den nieuwen burgemeester in de eerste plaats in den gemeenteraad moest geschieden, opdat alzoo ook de andere partijen in de gelegenheid zouden geweest zijn hunne gevoelens tegenover den heer Burgemeester kenbaar te maken. Het is da* ook zonder de minste achterdocht, zonder het minste voorbehoud dat we nu den heer Bur gemeester om zijne benoeming harteliik geluk wenschen, en we drukken tevens de hoop uit dat zijne handelwijze steeds zal beantwoorden aan de verklaring die hij daar straks heeft afgelegd. Hij verzocht ons ook in het uitoefe nen van ons mandaat steeds op te treden als gekozenen van de stad. Wij meenen te mogen veizekeren dat wij nooit anders gedaan heb ben. De heer Burgemeester beloofde ook nog dat de katholitke partij geen misoruik zal maken van hare meerderheid, maar zal doen hetgeen ze denkt te moeten doen om de stad Yper in een katholieken geest te besturen. Wij, socialisten, zullen van onzen kant ook al onzen invloed gebruiken om zooveel moge lijk onze socialistische princiepen te verdedi gen en om zooveel mogelijk de verwezen lijking van ons socialistisch programma te be komen. In deze omstandigheden is het dus onvermijdelijk dat wij wel eens in botsing zullen komen, maar ik hoop dat alsdan niet de personen maar alleen de verschillige politieke opvattingen tegenover elkander zullen staar* Wanneer van beide zijden alleen de gedach ten zullen verdedigd worden, dan zal het mogelijk zijn in een geest van verdraagzaam heid en goede verstandhouding de stad te be sturen en dan ook moogt gij daarin op onze hulp rekenen. M. Van der Ghote. Het woord is aan den heer Secretaris om lezing te geven van het verslag. 1. Proces-verbaal der zitting van g Janua ri ig33. De heer secretaris geeft hierop lezing van dit proces verbaal, dat zonder opmei kingen goed gekeurd wordt. 2. Stads eigendommen Binnenwandelin gen Maaigrazen 'Lastkohier. M. Van der Ghote. Het is de heer sche pen Lemahieu die zich speciaal met deze zaak heeft bezig gehouden, en hij zal wel zoo goed willen zijn daarover de noodige inlichtingen te geven. M. Lemahieu. Mevrouw, Mijne Heeren. het lastkohier, dat aan uwe goedkeuring zal onderworpen worden, is rt eds sedert een vier tal maanden opgemaakt, doch de oude raad was van gevoelen dat het beter was de bespre king en de goedkeuring ervan uit te stellen totdat de nieuwegemeenteraadaangesteld was. Iedereen was daarover t' akkoord en zoo komt het dat wij nu geroepen zijn dit lasikohier goed te keuren. Deze maaigraz en, die in ver schillige loten verdeeld zijn, wassen op de oevers der vestingen van aan de Kasteelgracht tot aan de Statie. Volgens den wensch door de pachters uitgedrukt, zal de pacht dezer maaigrazen slechts ii gaan met in Februari en loopen voor een termijn van negen naeenvol gen de jaren. Ik zal u thans lezing geven van de verschillige artikels van dit lastkohier, en zoo iemand een of ander bemerking te maken heeft, mag hij zulks na aflezing van ieder ar tikel doen. Artikel een van het lastkohier bepaalt dat de verpachting geschiedt bij opbod en begint den 1 Februari ig33 om den 3t Januari 1942 te eindigen. Artikel twee zegt dat het gemeente bestuur vrij is den laatsten, voorlaatsten of een anderen aanbieder als pachter te kiezen, zonder gehouden te zijn de reden zijner keuze te kennen te geven. Artikel drie verplicht den pachter een goede borg te stel len. Artikel vier zegt dat de prijs van den overslag, verhoogd met 10 in handen van den gemeenteontvanger moet gestort worden en dat de pachter, die vrijwillig van zijn pacht afziet vooraleer de termijn ten einde is, geen recht heeft om iets van den betaalden pacht prijs terug ie bekomen. In artikel vijf wordt bepaald dat de pachtsom eischbaar is een 1 Juli van elk jaar en dat er om welke reden ook geen vermindering noch teruggaaf kan toege staan worden. Artikel zes zegt dat de pachters zullen aanzien zijn als de gepachte loten wel kennende, dat zij geen opmerkingen mogen maken nopens de grootte of de uitgestrektheid ervan en de loten moeten aanvaarden in den staat waarin zij zich nu bevindenArtikel zeven verbiedt aan de pachters de maaigrazen om te spitten, ze van natuur te veranderen of er paarden of andere dieren te laten op grazen zonder schriftelijke toelating van het schepen college en legt hen de verplichting op de gehuurde maaigrazen minstens tweemaal 's jaars af te maaien en ze zuiver te houden van alle onkruid. In artikel acht behoudt de stad zich het recht voor alle boomen te planten of weg te nemen zonder daarvoor eenige ver goeding aan den pachter verschuldigd te zijn. Artikel negen zegt dat alle houtgewassen en sierplanten, die zich thans op de te verpachten maaigrazen bevinden, den eigendom zijn der stad en verbiedt aan den pachter ze weg te nemen, te beschadigen of er takken van af te snijden. Artikrl tien bepaalt dat de stad het recht heeft, zoo zij het geradig oordeelt, de pacht te verbrtken in geval van niet nakoming van een der voorgaande bepalingen. In artikel elf behoudt de stad zich het recht voor de pacht van een of ander deel der verpachte maaigrazen mits een vooropzeg van zes maan den te verbrt-ken, in geval zij dit deel, 't zij voor het openbaar nut of 't zij voor bouwgrond, zou noodig hebben, en eindelik artikel twaalf zegt dat de openbare verpachting slechts zal definitief zijn na de goedkeuring door den gemeenteraad. M. Verbeke. Voor het geval dat or ze frank nog schommelingen zou ondergaan, wel ke verhouding is er voorzien tusschen den pachtprijs en den frank M. Missiaen. Dit ware riet wettig M. Verbeke Moest onze frank, hetgeen niet waarschijnlijk is, terugkomen tot zijn goudwaarde, welke pacht zullen die menschen dan moeten betalen M. Missiaen. Dit is niet alleen onwaar schijnlijk maar totaal onmogelijk. M. Verbeke. Wij weten het niet. In Duitschland was het vroeger ook onmogelijk en toch is het et van gekomen. M. Lemahieu Dit is hier maar van klein belang omdat het geen groote prijs is. In geval echter het moest gebeuren, zooals de heer Verbeke zegt, dan zou het nogmaals gaan zooals in 1926. Wanneei onze frank als dan van zijne waarde verloor, werden de pachten in evenredigheid verhoogd, 't zij tot zeven maal de waarde van onzen vooroorlog- schen frank, en dit werd door een wet bepaald, hetgeen nu nogmaals het geval zou zijn. M. Bonnet. Voor enkele franken die de verpachting van deze maaigrazen opbrengt, ik geloof dat het 200 of 25o ir. is, heeft dit hier niet het minste belang. M. Delahaye. De eenige verandering is dat de stad nu een of twee plaatsen van de vestingen zal kunnen voorbehouden, indien zij het noodig vindt, om als speelplaats voor de kinders te dienen. Het voorgesteld lastkohier wordt hierop met eenparige stemmen goedgekeurd. 3. Autobusdiensten a) Zillebeke-Tour- coing. M. Van der Ghote. De heeren Liefooghe en Feys van Zillebeke vragen toelating om een regelmatigen en openbaren autobusdienst voor het vervoer van werklieden te mogen uitbaten tusschen Yper en Meenen. Het pro ces verbaal van onderzoek werd gesloten zon der dat er eenige opmerking tegen die vraag gedaan werd. De gemeenteraad is geroepen thans zijn advies over deze vraag te geven. M. Bonnet. Ik houd eraan hier nogmaals dezelfde bemerking te maken van vroeger, namelijk betreffende de verzekering. De heer Voorzitter is beter dan wie ook daarmee bekend en weet goed welke gevolgen dit op rechterlijk gebied kan hebben. De slachtoffers van autobusongevallen hebben recht op ver goeding en daarom vraag ik dat de gemeente raad den wensch zou uitdrukken dat de uitba ter van dezen autobusdienst genoegzaam zou verzekerd zijn. M. Van der Ghote. Ik stel dan voor een gunstig advies over deze vraag uit te brengen, onder voorbehoud, zooals naar gewoonte, eener goede verzekering tegen alle gebeurlijke ongevallen, dat de uitbater goed materiaal bezige en langs geen gemeentewegen zou rijden. M. Lemahieu. De aanvraag vermeldt dat

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 4