- HYPOTHECAIRE - BELEGGINGSBANK Grondpandobligatiën 5,00 °/0 oetto 19, Arenbergstraat, Antwerpen •de autobusdienst gaat van Zillebeke naar Tourcoing. Wij hebben tot hiertoe altijd gevraagd dat deze autobusdiensten er.kel de Staats- en provinciebanen zouden berijden, doch hier in dit geval moet de uitbater een eind gemeenteweg gebruiken, daar Zillebeke- dorp langs geen groote baan gelegen is. Deze autobus is dus verplicht van Zillebeke tot aan de Ki uiskalsijde den gemeenteweg te gebrui ken, hu kan niet anders, en daarom moet er ditmaal een uitzondering gemaakt worden aan het voorbe.iou 1 dat wij gewoon zijn te stellen. Al de tegenwoordige raadsleden brengen, op voorstel van den neer Vooizitter, een gun stig advies uit over deze vraag. b) Woumen Yper. M. Van der Ghote. De heer Denecker van Woumen vraagt toelating tot het uitbaten van een autobusdienst den Zaterdag van Wou men naar Yper. Tijdens het onderzoek dat over deze vraag gedaan werd, werden geen -opmerkingen gedaan. M. Lemahieu Deze auto! us rijdt alleen den Zaterdag, dit is dus voor de markt. M. Van der Ghote. Ik stel voor hierop onder de gewone voorwaarden een gunstig advies uit te brengen. Dit voorstel wordt eenparig bijgetreden. 4. - Openbare Onderstand Oude zoek der .kas Proces verbaal 4dc kwartaal ig.12. De heer Voorzitter geeft ltzing van het pro ces-verbaal van ondeizoek der kas van den Openbaren Onderstand, dat door de heeren Desaegher en Bouquet gedaan werd en waar uit blijkt dat er oor het 4d; kwartaal van het dienstjaar ig32 een tekort is van 340 8o5 fr. 75. 5. Openbare Onderstand Openbare ver- .kooping van houtgewassenenz. Proces verbaal. M. I an der Ghote. De Commissie van Openbaien Onderstand zendt ons voor advies het procesverbaal eener veikooping van .houtgewassen, gehouden door -Vleester De Cock, den 24 December 1932, en vraagt ons tevens de toelating om de plantsoenen, negre- pen in koop negen, zelf op hare hofsteden te mogen gebruiken. Al de iaadsleden stemmen ja, uitgenomen de heer Missiaen die zich, als lid van den Openbaren Onderstand, onthoudt. 6. Openbare Onderstand Onteigening van grond. M. Van der Ghote. Bij brief van 14 Januari ig33 maakt de Commissie van Open baren Onderstand ons een beraadslaging over, door haar den 10 Januari 11. genomen, en vraagt machtiging om een perceel grond van 108 mz 68, gelegen te Wytschaete, te laten onteigenen. De raad brengt hierop dezelfde s'emming uit als hiervoren. 7. Openbare Onderstand Begrooting voor ig33 Wijztgirg. M. Van der Ghote. De Commissie van Openbaren Ondeistand vraagt machtiging om haar begrooting voor 1933 te mogen wpzigen, namelijk ~voor wat betreft de leening van i.5oo 000 fr. door haar aangegaan bij het Gemeentekrediet van België en bij de Alge meene Spaar en Lijfrentkas, en waarvan in de begrooiing de gedeeltelijke teruggaaf voor zien is voor den eersten vervaldag die op den 26 januari gesteld was. De Commissie stele voor artikel 66 der buitengewone uitgaven te verhoogen van 5oo.ooo fr. op 614.513 fr. 65 en artikel 24 der buitengewone ontvangsten van 10.000 fr. tot op 70.000 fr. te brengen, zoodat het slot der begrooting met 54 513 65 frank vermindert. M. Missiaen. Het zal misschien zonder ling schijnen dat er nu reeds gevraagd wordt de begrooting voor ig33 te wijzigen, en daar om acht ik het nuttig eenigen uideg over de oorzaak daarvan te geven. De Openbare Onderstand heeft een leening aangegaan van 1 milhoen en half voor den heropbouw dei' Knechtenweezerschool, en het was voorzien deze leening in diie jaar terug te betalen. Zooals gn weet, is deze leening door twee organismen toegestaan, het Gemeentekrediet gal een een som van 600.000 fr. en de Spaar kas 900.000 fr. De eerste vervaldag bij het Gemeentekrediet was den 26 Januari 11., doch daar de intrest in het Gemeentekrediet veel hooger is dan in de andere banken en er thans geld genoeg beschikbaar is, heeft de Com missie van Openbaren Onderstand het voor- deelig geoordeeld deze leening in eens in te korten en besloten het voorzien krediet te verhoogen om de verschuldigde som van 614 000 fr. in eens aan het Gemeentekrediet te kunnen terug betalen, zoodat ihans alleen iiog de leening bij de Spaarkas zou overblijven. De raad brengt hierop nogmaals een goed keurende stem uit. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. 8. Openbare Onderstand O. L\ Vrouw Gasthuis Opbouwen van het ontbrekende deel Aanbesteding Goedkeuring. De heer Voorzitter geelt lezing der be raadslaging van den Openbaren Onderstand, waarbij de aanbesteding voor het voorgebouw van het hospitaal toegestaan wordt aan Syl \ère Maddelein, van Boesinghe, voor de som van 1.022 664 fr. 94, en vraagt dat de raad deze beslissing zou willen goedkeuren. M. Delahaye. Niettegenstaande ik vind dat de op<nbare aanbesteding volkomen in regel is en er niets op te zeggen valt, houd ik er toch aan mijn spijt over uit te drukken dat dit om zeggens bijna nog eenig Ypersch werk van belang, met zijn 3oo 000 fr. dagloonen. door een vreemde moet gedaan worden, nu bijzonderlijk dat er hier zooveel werkloozen zijn. Zooals ik het zeg, is de openbare aanbe steding in regel en ik zal ze dan ook goed keuren. Doch ik dtuk tevens den wensch uit dat de Openbare Onderstand in 't vervolg zou doen geluk de stad, en in het lastenkohier der aanbestedingen een artikel zou inlasschen waarbij de aanbesteder verplicht is zooveel percent Ypersche werklieden te gebruiken en, ten aanzien der controle, de te verrichten werken te Yper zelf uit te voeren. Ik vraag dat d^ Openbare Onderstand in 't vervolg met dezen wenst h zou rekening houden. M. Bonnet. Wanneer de heer schepen zoo bekommerd is met de stedelijke werk lieden, dan moet ik hem toch zeggen dat de aannemer, alhoewel dit niet in het lastenkohier bepaald is, ook Ypersche werklieden kan gebruiken. Deze zijn niet uitgesloten in het lastkohier, en <le aannemer die zijn werk lieden vrij mag kiezen zal misschien beter het lastkohier volgen dan dit het geval was met de laats'e uitgevoerde stadswerken, namelijk voor wat betreft dè kwestie van betaling. Voor sommige werken van de stad werden de loonen in het las'kohier bepaald niet nageleefd. Het schepencollege weet het niet of wil het niet weten, maar dit komt voort uit het feit dat er geen voldoende controle uitgeoefend wordt. Ik geloof echter niet dat het schepen college zulk misbruik zou laten gebeuren, indien het ervan kennis had. doch dit belet niet dat het gedaan wordt. Ik ben zelfs bereid in het schepencollege bepaalde feiten aan te halen en dit met naam en toenaam te bewijzen. M. Delahaye. Zulke feiten zullen onder zocht worden, uw laatste brief over deze zaak werd in het schepencollege reeds onderzocht M. Van der Ghote. Wij zouden dit beter eens in geheime zitting bespreken. M. Lemahieu Welk verschil is er tusschen den voorlaatsten aanbieder en den aannemer Maddelein M. Missiaen. Omtrent 3o.ooo fr.geloof ik. M. Van der Ghote. De heer Jules Soete is de voorlaatste met 1.046 000 fr., terwijl her aanbod van den heer Maddelein 1.022.000 frank bedraagt M. Missiaen. Mevrouw, Mijne Heeren, ik had gedacht dat de kritiek tegen den Open baren Onderstand hier veel scherper zou ge weest zijn. Na alles wat daarover in stad werd rondverteld, na het kabaal dat men erover g. maakt heeft, tot de pers toe die zich ermede heeft bezig gehouden, had ik mij aan een vt-el heviger kritiek verwacht en acht ik het noodig eenige woorden uitleg te geven. N. M. Telefoon 254.42 Handelsregister Antwerpen 74 Uitstaande Hypotheken Fr. '120.000 000, Stelt verkrijgbaar voor 5 jaar. Zesmaandelijksche coupons. KASBONS met premie voor hoog stens 5 jaar 3,75 netto, ieder jaar terugbetaalbaar. KASBONS, terugbetaalbaar na 6 maand, 3,25 netto. Kostelooze inschrijvingen bij den Heer MAURICE BAERT, te Yper Vandenpeereboomplaats, Nr 37. ——s^SÊÊSSSÊS—SÊ—mssBm 5 Dit protest, zoo ik mij niet bediieg, werd op touw gezet door de Handelskamer. Het sche pencollege en ook de Commissie van Open baren Onderstand hebben vanwege deze in- rich'ing een brief ontvangen waarin den wensch wordt uitgedrukt dit wt rk aan een Yperling toe te vertrouwen. Die brief is zelfs in de plaatselijke bladen verschenen. Welnu de voorzitter der Handelskamer is ook voor zitter van de maatschappij voor goedkoope woningen Ons Onderdak die hier voor het bouwen van werkmanshuizen r'eeds twee aanbestedingen heeft uitgeschreven die zon der eenige bemerking toevertrouwd werden aan menschen die Yper niet bewonen. Ik begrijp dan ook niet goed waarom die voorzit ter aan anderen durft vragen op een andere manier te handelen dan hij zelf te werk gaat. Wanneer het nu wenschelijk is dit werk aan de Yperlingen toe te vertrouwen mogen wij daarom de andere arbeiders uit-luiten El ders, in andere steden, voert men insgelijks belangrijke werken uit en moesten all-, steden nu eens het voorbeeld van Yper v< lgen, wat dan gedaan Wanneer elders alle werken uit sluitend door de bevolking der stad mo sten uitgevoerd worden, geloof ik dat zulks ontin- dig veel meer schade zou berokkenen aan de Ypersche werklieden dan een Ypersche aan nemer die voor de uitvoering zijner werken geen 6o Ypersche werklieden bezigt Dat heeft dus geen belang, gez en daar ook vreem de arbeiders gebruikt worden. Ik moet hier bij ook nog voegen dat het is na riip overleg, na diep onderzoek der zaak, dat de Commis sie van Openbaren Onderstand met algemeene stemmen de aanbieding van den heer vtadde lein heeft goedgekeurd. Overigens, zij kon moeilijk anders handelen, de Openbare Onder stand is niet vrij gezien het een kwestie is van oorlogsschade. Zij is verplicht den laagsten aanbieder ie aanvaarden, alswan eer er geen gegronde r. denen bestaan. Volgens hetschr n: zouden er redenen bestaan en he geru ht loopt dat deze aannemer een werk, dat hem hier vroegrr werd toevertrouwd, niet wel heeft uitgevoerd. Doch in dit geval is het niet de aannemer die in gebreke is, maar wel de gelastigde toeziener, 't is te zeggen de bouw meester die met het toezicht over het werk gelast is. En wanneer nu een werk zoodanig is slecht uitgevoerd dat er daarna groote schade aankomt, dan is het burgerlijk we boek nog daar om zich op den in gebreke t lij venden aannemer te beroepen. Doch dit is niet ge beurd en niemand heeft dan ock het recht den aannemer van bedrog te verderk-n, te meer dat hij ook nog een ander belangriik werk heeft uitgevoerd waarover men met den mees ten lof spreekt, namelijk de bugeb< uwen van het sanatorium De Lovie, te Poperinghe. die onder het toezicht stonden van een strengen bouwmeester, te weten den heer Coomans. Er bestaat dus geen enkele reden om de aan besteding te verwerpen. Daar het hier een herstel van oorlogsschade betreft, moet men het laagste aanbod aannemen, v oest de Openbare Onderstand het echter anders wil len doen, dan zal men zeggen goed, maar gij moet het verschil uit uwe kas betalen, en de Openbare Onderstand heeft waarlijk geen geld te veelom het alzoo te gebruiken Ten andere, vooraleer op dergelijke manier te werk te gaan, moet men eerlijk zijn. Wanneer de laag ste aanbesteder nu omtrent reeds duizend frank heeft uitgegeven voor het aankoopen van plans, voor studies van grondligging en an dere, en moest men hem dan zo- Ier eenige reden zeggen dat hij het werk niet kan h. bhen, dan zou zulke handelwijze terecht algemeen afgekeurd worden. Ik ben oprecht gelukkig dat de gelegenheid mij hier aangeboden wordt om de zaak op haar waar terrein te brengen. De Openbare Onderstand kon niet anders dan den laagsten aanbieder aanvaarden, en wat meer is hebben wij van den heer Madde lein de stellige belofte gekregen dat hij zoo veel mogelijk Ypersche werklieden zal gebrui ken, zoodat er ten slotte niets meer overblijft van hetgeen in stad over die zaak wordt rond verteld. M. Pattyn. Na inlichtingen ingewonnen bij onze vrienden die in de Commissie van Openbaren Onderstand zetelen, moeten wij ons volledig t' akkoord vei klaren met de ge zegden van den heer Missiaen. M. Biebuyck. Is er een minimum loon voorzien M. Missiaen. Ja, het minimum dat het lastkohier voorziet is dit door de plaatselijke vakorganisaties van Yper vastgesteld. M. Seys. Is de aangeboden som een for fait absolu Naar het schijnt is er een mis sing van omtrent 6ooo fr. bestatigd geweest, ik heb mij echter daarvan niet kunnen over tuigen daar ik het prijsbordereel ia den bun-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5