Be del niet gevonden heb. M. Missiaen. Er is alleen een forfaitaire prijs voor de grondwerken, doch niet op het prijsbordereel, anders ware hij de laagste aanbieder niet meer geweest. M. Van der Ghote. Ik stel voor een gun stig advies op de bei aadslaging van den Open baren Onderstand uit te brengen. Al de raadsleden stemmen ja. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. a) Centrale verwarming - Aanbesteding Goedkrum g M. Van der Ghote. Voor het plaatsen der centi alc verwaï ming in de op te richten voor gebouwen van het O. L. Vrouw hospitaal, na melijk de kapel, sacristie, woning der zusters, enz., is volgens het proces verbaal van aan besteding de laagste aanbieder de firma De- wilde Belleslagh, van Antwerpen, met de som van 126 892 Ir. 75, die echter met 3255 fr. dient veihooga te worden, zoodat het aanbod op i3o. 147 ïr. 75 gebracht wordt. Hierop wofdt insgelijks een gunstig advies uitgebiacbt. De heer Missiaen onthoudt zich. b) Plaatsen der elfctriciteit Aanbesteding Goedkeuring. M Van der Ghote. Voor het plaatsen der electriciteit is ue laag; te aanbieder M. Geor ges Beirnaert van ïper, met de som van 6.225 Ir. De heer Missiaen onthoudt zich nogmaals alleen, terwijl de andere raadsleden allen ja stemmen. 10. Hernieuwing van 10 opcentiemen op de belasting op ae openbare vertooningen en verma kelijkheden beraadslaging Wijziging. M Van der Ghote. De stad heeft een brief ontvangen van het provinciaal bestuur dat ons een vroeger genomen beraadslaging terugzendt betrekkelijk de opcentiemen op de belasting op vtrtooningen en vermakelijkheden omdat deze belasting op alle vermakelijk heden moet toegepast worden. Vroeger was er een uitzondering voorzien voor de looruit- batingen, doch dit is onwettig. Ik stel dus voor de vroegere beraadslaging in dien zin te wijzigen. M. Lemahieu. Er was een uitzondering gemaakt voor oe fooruitbatingen, omdat de standplaatsen nu openbaar verpacht zijn en daar wij dachten die menschen van die belas ting te mogen ontslaan, gezien zij nu den hoogsten prijs voor de verpachting betalen. Het provinciebestuur heett er anders over ge oordeeld, ei mag geen uitzondering gemaakt worden, zoodat wij verplicht zijn ze nu in te trekken. M. Bonnet. Ik herinner mij niet dat deze uitzondering vooizien werd tijdens de ver pachting. M. Lemahieu. Neen, dit werd niet voor zien. M. Bonnet. Dan is het goed, want zoo niet zou de stad als verplicht geweest zijn zich bij die bepaling te houden. M. Lemahieu. Dit was enkel een toege vendheid voor die menschen, doch het mag niet zijn. De voorgestelde wijziging wordt met een parige stemmen goedgekeurd. 11. a) Hernieuwing van 70 opcentiemen op Staatsbelasting op het inkomen. M. Van der Ghote. De stadsbegrooting is opgemaakt volgens de gegevens van verle den jaar, zoodat de vroeger gestemde opeen tiemen nogmaals moeten vernieuwd worden, en dit hier dus een kwestie is van leven of dood voor de begrooting. De stad heeft deze inkomsten noodig, maar wil de raad ze niet stemmen, dan zullen wijnaar andere middelen moeten uitzien. M. Lemahieu. Het is reeds sedert eenigen tijd dat deze opcentiemen bestaan. Zij mogen niet verminderd worden, want wij hebben ze noodig. Hetzelfde geldt ook voor de andere opcentiemen die hier volgen en die vroeger ook reeds bestonden. Doch ik houd eraan de vernieuwing ervan slechts voor een jaar te stemmen, om dan op het einde van het jaar eens te onderzoeken zoo ze niet kunnen ver- Echt worden. M. Missiaen. Ik zie met voldoening dat de katholieken van zin zijn hunne kiesbelof- ten na te komen en dat zij er aan denken de lasten te verminderen. Doch eerst zien, zei de blinde. Zeker zal de socialistische groep zich niet verzetten tegen de noodige lasten die moeten dienen om het evenwicht der begrooting te verzekeren, omdat zij weten hoe gevaarlijk het is voor een bestuur wanneer de uitgaven de inkomsten overtreffen, en dat, wanneer dien toestand niet verholpen wordt, dit onvermijdelijk ten afgronde moet leiden. Alhoewel die maatregelen zwaar drukken op de bevolking, zouden wij er maar moeilijk kunnen tegenstemmen, omdat veel van die voorgestelde lasten van ons uitgaan en voor het eerst gestemd werden ten tij ie dat ik sche pen van financiën was. Wij zullen dus tegen die opcentiemen niet stemmen, omdat wij overtuigd zijn dat zij er noodig zijn en dat het niet mogelijk is om in enkele weken tijds den toestand op te klaren en de lasten te ver minderen. De begrooting die ons nu voorge legd wordt, is dezelfde als die van verleden jaar. Dit is de beste manier om in den loop van het jaar de noodige wijzigingen te kunnen doen. De heerschepen Lemahieu doet veron derstellen dat dezelfde opcentiemen van vroe ger slechts voor een jaar meer zullen noodig zijn en hij geeft ons de hoop die te kunnen ontlasten. Wij zullen zulks onthouden. M. Lemahieu Ik heb alleen gezegd dat wij zullen onderzoeken of er geen mogelijk heid bestaat de lasten voor toekomend jaar te verminderen. M. Missiaen. Ik vind dat het zeer gevaar lijk is de mogelijkheid daarvan te laten door schijnen. Gij weet hoe we vroeger samen alles hebben onderzocht, de artikels der begrooting kunnen niet meer verminderd worden. Het is dus onvoorzichtig een vermindering van tak sen te doen vooruitzien, nu bijzonderlijk in dezen tijd van algemeene crisis, nu dat de belastingen, tengevolge der moeilijke tijden en der vermindering van zaken, veel minder zullen opbrengen als voorheen. Mijnheer Lemahieu, laat u niet afschrikken door den titel van Mijnheer Taks, dien men mij zoolang heeft gegeven. Het is een eeretitel, vooral wanneer men zonder buitensporigheden zich er uitsluitend bij bepaalt de allernoodigste in komsten te zoeken. Daar wij nu echter geen verantwoordelijkheid meer hebben in het be stuur en ook geen controle meer kunnen uit oefenen op het dagelijksch werk. zullen wij ons bij de stemming.over de vernieuwing der opcentiemen onthouden en ons erbij bepalen na te gaan hoe het schepencollege zijne taak vervult, ten einde te weten of wij zijne wer king zullen kunnen steunen of niet. M. Verbeke. Ik zal er tegen stemmen, omdat die taksen slecht verdeeld zijn en steeds vallen op den rug van dezelfde personen, namelijk van de middenstanders. M. Lemahieu. Iedereen moet belastingen betalen en zoo bijvoorbeeld voor wa* betreft de grondbelasting is het niet de gemeente die zegt dat deze of gene menschen moeten beta len. De gemeente bepaalt er zich alleen bij opcentiemen te heffen op de belasting door den Staat vastgesteld. Ik weet dat gij er per soonlijk niets kunt aandoen, doch uwe opmer king zou beter in het parlement te pas komen. M. Van der Ghote. Geen persoonlijke kwesties, als 't u belieft. M. Verbeke. Het zijn toch altijd dezelfde menschen die belast zijn. M. Missiaen. Dit is geen nieuws. M. Verbeke. Ik vergenoeg mij ook met het oude te herhalen. De heer voorzitter geeft hierop lezing van de beraadslaging waarbij besloten wordt, gezien de inkomsten der stad onvoldoende zijn, de 70 opcentiemen op Staatsbelasting op het in komen voor een termijn van een jaar te ver nieuwen. en vraagt aan de raadsleden deze beraadslaging te willen goedkeuren. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela- haye, Pattyn, Jufvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck en Vanderghote neen de heer Verbeke onthouden zich de heeren Missiaen, Rennet, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes. b) Hernieuwing van 25 opcentiemen op Staats belasting op wedden, loonen en pensioenen. M. Van der Ghote. Dit is nogmaals het zelfde als hiervoren en het schepencollege vraagt hiervan ook de vernieuwing voor een jaar. Dit voorstel wordt met dezelfde stemming als zooeven goedgekeurd. c) Hernieuwing van 70 opcentiemen op Staats belasting op het mobilair. Deze vernieuwing wordt zonder opmerkin gen en met dezelfde stemming als hiervoren voor een jaar gestemd. 12. Taksverordening op de gewone voer tuigen Hernieuwing. M. Van der Ghote. Gij zult u herinneren dat de raad den i3 Maart ig3i een beraad slaging genomen heeft waarbij besloten werd een taks te heffen op de gewone voertuigen voor een termijn van 10 jaar. De hoogere overheid heeft dit besluit niet goedgekeurd. Die taks mocht enkel voor twee jaar geheven worden, namelijk voor ig3i en ig32, zoodat die belasting nu vervallen is en terug voor twee jaar dient voorzien te worden. M. Missiaen. Voor hoelang wordt de vernieuwing ervan voorgesteld M. Van der Ghote. Voor twee jaar. M. Missiaen. Mijnheer Lemahieu, gij gaat reeds uw woord at (jij hebt daar straks gezegd alleen de vernieuwing voor een jaar te stemmen. M. Lemahieu. Het is juist hetgeen ik van gedacht was voor te stellen Ik vraag dus dat de voorgestelde termijn op een jaar zon teruggebracht worden. Al de raadsleden verklaren zich daarmede t'akkoord en de vernieuwing wurdt nogmaals gestemd met 7 stemmen (Katholieken) tegen een (nationalist) en 5 onthoudingen (oocialis- ten en liberalen). 13. 7 aksverordening op het straatgebruik Hernieuwing. M. Van der Ghote. D ze taks was ook voor vijf jaar gestemd geweest doch werd voor de jaren 1931 en ig32 goedgekeurd en is dus nu met ig33 vervallen, zoodat ze thans weer voor een jaar voorgesteld wordt. M. Verbeke. Ik begrijp niet goed hoe een beslissing door den gemeenteraad in ig32 genomen kan werken met terugwerkende kracht op het jaar ig3i. Dit is niet wettig. Men kon dan evengoed terugkeeren tot sef fens na den wapenstilstand en alzoo ware de stadskas seffens gevuld geworden. M. Missiaen. Dit is omdat in ig3i het princiep dezer belasting oestond. Ze werd alsdan door den gemeenteraad gestemd, maar de taksverordering werd ons verscheidene malen tot wijziging teruggezonden en slechts later in 1932 door de hoogere overheid goed- gtkeurd. M. Seys. De taks voor ig3i staat op de dagorde niet, het is alleen deze voor ig33. M. Van der Ghote. Ik stel voor tot de stemming over te gaan. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela- haye, Pattyn, Jufvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck én Van der Ghote neen: de heeren Van Alleynnes en Verbeke onthouden zich de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle en Vergracht. 14. Aanvraag tot hernieuwing der krediet opening bij het Gemeentekrediet van België. M. Van der Ghote. Het schepencollege stelt voor een som van 725.000 fr. te ontlee- nen bij het Gemeentekrediet van België onder vorm eener kredietopening, ten einde van I Ja.iuari tot 3i Maart aanstaande de stads- bedienden en werklieden te kunnen betalen en in de andere uitgaven te kunnen voorzien. Dit is dus een voorschot totdat de gewone inkomsten toekomen. M. Lemahieu. Het zal voorzeker niemand verwonderen dat wij de vernieuwing der kredietopening vragen. Het stadsaandeel in de belastingen komt immers veel te laat in, en wij kunnen niet wachten tot dan om de noodi ge uitgaven te doen. Dit is overal alzoo, en dit is dus enkel een formaliteit. M. Bonnet. Ik meen dat de heer schepen Lemahieu deze verklaring doet om de socialis tische raadsleden van de noodzakelijkheid dezer hernieuwing te overtuigen. Hij hoeft geen vrees te hebben, wij zullen ze stemmen omdat we wel weten dat het inde eerste maan den van 't jaar onmogelijk is te betalen. Wij waren dus reeds overtuigd vooraleer de heer schepen sprak. M. Lemahieu. Zooveel te beter. Het voorstel van hernieuwing wordt hierop met eenparige stemmen aangenomen. M. Missiaen. Ware het niet wenschelijk nu eerst de mededeelingen te beginnen en de ^tadsbegrooting te laten voor laatst, om erme de te kunnen uitscheiden, wanneer de raad het geraadzaam zal oordeelen Daar niemand hiertegen opkomt, wordt dit voorstel aanvaard. 16. Mededeelingen. M. Missiaen. De stad heeft veel moeilijk heden met de maatschappij die hier het mono- polium heeft der verlichting der stad. Deze verlichting kost veel geld en de maatschappij houdt de stad in hare klauwen. Daarom zou ik eens willen zien onderzoeken of het niet mogelijk is de maatschappij te verplichten de gaslantaarnen in de straten te doen branden op de uren die in het contract zijn vastgesteld, vroeger werd dit reeds eens besproken in het schepencollege. Gister waren er weerom een groot aantal lantaarnen die niet brandden. Ik heb daar zooeven door het venster gekeken

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 6