-HET YPERSCh 1E - LA RÉQION D'YPF ?E& Zondagrast - Repos dominical f t ZIELMISSEN Wekeiijnsch G\erzicht Amitiés Frangaises GEMEENTERAAD 13' Jaargang, N' 44 - 4 Februari I933 13' Année. N" 44 4 Février 1933 til] voegsel Supplement Bij de Bakkers De besturen van Land en Provincialen Bakkersbond. Missie Voordracnt te Yper Mevrouw MAF IE DECOCK Remercimcnl Monsieur Albert DE LANNOY Bedanking Heer Leon SOUXDORF Het is er van gekomen in Duitschl»nd Hitler is aan het bewind geraakt, zooals hij het altijd voorspeld had, langs den wettelijken weg, zonder omwenteling te gebruiken. Men heeft genoeg gezegd dat zijne macht afbrokkelde en dat hij de beste gelegenheid had laten ontsnappen. Maar hij wist waar hij naartoe wilde en door wel ke middelen hij er zou komen. Er heerscht wel onder de andere partijen eene groote misnoegdheid, men dreigt wel een tocht in te zetten om den voor zitter Hindenburg die de zaak bekrachtigd heeft, omver te werpen, maar allen hebben den kop moe ten buigen en nu zal aan Hitier algemeene volmacht toegekend worden, en dan is hij volstrekt den baas! De fransche dagbladen kunnen hunne verrassing niet verduiken bij 't vernemen van dat onverwacht nieuws Nochtans tracht men zich door overweging te troosten Men denkt immers dat Hitier, om te geraken waar hij nu is groote toegevingen heeft moeten doen en zelf met velen een geheim akkoord sluiten om zich te bedwingen. Misschien ook. denkt men, hebben verscheidene andere partijen het slechts zoover laten komen om er zich van te be dienen tot het zegepralen hunner eigen partij. Im mers is een man die regeert altijd gemakkelijker om beknibbelen dan een ander en zoo zal men hem trachten klein te krijgen Verders laat de aanwe zigheid van verschillige der votige ministers ver onderstellen dat de verandering niet in alles vol komen zal zijn Nochtans weet men niet hoe een steen rollen kan en wat er zal uit voortkomen. De engelsche pers geeft op hare beurt te kennen dat zij deze zegepraal van Hitier niet zonder vrees kan aanzien. De engelsche dagbladen, trachten hunne gewone kalmte te behouden, maar zij noe men deze gebeurtenis, een Wettelijke Revolutie die al zoo gevaarlijk kan zijn, en misschien nog meer dan eene bloedige omwenteling. Te Belgrade is men ook ongerust, bij zooverre dat men daar vreest dat eene nieuwe oorlog niet uit te sluiten is en Polen vreest dat al zijne handels overeenkomsten met het Reich hierdoor zouden kunnen verbroken worden In Duitschland zelf wordt de gebeurtenis door de eenen als een zeer verheugend feit aanzien, terwijl de anderen het opnemen als een noodlottig geval Zooals wij lieten voorzien had het ministerie in Frank*ijK nog moeilijke omstandigheden door te worstelen Ook waren de moeilijkheden aldra zoo zwaar, dat het niet kon recht blijven. Na enkele schommelingen kwam er aldra een nieuw ministerie tot stand, onder leiding van den heer Daladier, doch waarin de socialisten geen aandeel wilden nemen Het is kenmerkend na te gaan hoe die nieuwe Regeering in Frankrijk zelf aangeno men wordt Men mag dit zoo samenvatten, vol gens de woorden van een fransch blad Het nieuw Bestuur wordt aangenomen zonder geest drift, zonder verrassing zonder vijandschap! Het eenige waarmede men bekommerd is, zooals in alle andere landen, is het in orde brengen der begrootingen, waar het tekort volgens het vorig ministerie elf milliard was en nu slechts 6 milliard zou zijn. Wat er ook van zij er moet naar midde len uitgezien worden om dat in evenwicht te brengen. En de redelijkheid of de onredelijkheid van deze middelen zal het ministerie laten leven of doen vallen Daar de Volkerenbond op het punt stond in zake het conflict tusschen JF p<m en China eene beslissing te nemen die niet aan zou staan aan de Japansche Regeering heeft deze onmiddellijk laten weten dat zij niet zou dulden dat men zijne, rechten zou inkrimpen En dadelijk heeft het daarbij gedreigd weer den Volkerenbond te verla ten Men mag, zegt Japan, wel weigeren van den nieuwen Staat in Mandsjoerye te erkennen, maar men mag aan Japan het recht niet ontkennen hem te stichten en zijne eigen plannen door te drijven. RIK Mercredi 8 Février, a 8 h. trés précises Soiree Suisse Organisée avec le gracieux concours de l'Office National du Tourisme Suisse 1) Causerie sur Les Grisons par Mr Porret. ioo projections fixes. 2) Films Les Grisons, 6 parties Eté et Sports d'Hiver. Zermatt, Paradis Hivernal. Huis der Bakkersbazen van België Af deeling WestVlaanderen, Sectie Yper Wij hooren dikwijls en terecht den Midden stand het verwijtsel toewerpen Gij klaagt maar even door, maar slaapt ten allen tijde». Is die spreuk doorgaans de uitdrukking der waarheid, wij moeten toch aannemen dat er geen regels zijn zonder uitneming. De bakkers, België door, zijn springlevend wakker. Om ons bij de provincie te behou den Brugge, Kortrijk, Oostende, Thourout, Veurne, Roeselaere, Iseghem, Ingelmunster, Meenen, Moeskroen en andere plaatsen be zitten bloeiende bonden. Vóór den oorlog mocht Yper zich roemen op de plaats, die de bakkers met hun bond hadden weten te, ver overen in de rangen van het Bakkersverbond van 't Vlaamsche land. Na den gruwelijken oorlog is Yper stilaan herbouwd en aan 't herleven. De Middenstand is er doorgaans niet dood gebleven. Oude maatschappijen van verzet kwamen weer tot stand, ziet maar b.v. naar schutters-, bolders-, biljarders en andere feestgilden. En op kunstgebied, gezang-, symphonie en muziekgilden. Moeten wii voor anderen onderdoen Spreidt de faam eener Yprianazich niet uit en terecht, verder en verder, van dag tot dag De Handelskamer magzichroemen op hare onverzadigde en altijd volhoudende werk zaamheid. Beenhouwersgilde en andere mis schien nog komen voor den dag en reizen reeds tot naar de hoofdstad om, mat vlag aan 't hoofd, strijdend op te treden voor burgers- recht. Tot heden bleef de bakkersbond van Yper en omliggende gemeenten als m sluime ring voort gedompeld. De tijd van slapen is voorbi,, de .dag van waken is aangebroken. Opde doodenontwaakt 1 Bakkers van Yper en omliggende, op Zon dag 12 Februari komen uwe vakbroeders uit heel de provincie ten uwent op bezoek, rich ten er eene machtige bakkersvergadering in, om 2 uren stipt, in het gasthof Het Zweerd ter Groote Markt. Brugge, Roeselaere, Kor trijk, Iseghem, Ingelmunster sturen talrijke afvaardigingen. Uit de er rond liggende dor pen zullen de vakbroeders in groot getal de reis mede maken. De Landsbond stuurt uit Brussel twee zijner beste leiders en sprekers, de heeren Detemmerman en Gruwez, die hun gave van welsprekendheid hier komen oefenen tot herwording van den vroegeren bloeienden Yperschen Bakkersbond. Op vrienden uit Yper en omliggende ge meenten Beseft uw plicht, gedenkt het voorbeeld uwer Vaders en Voorzaten Gedoogt niet langer dat men de bakkers uit de hoofdstad van den Zuid-Westhoek van Vlaanderen met den naam van onverschilligen betitelen mag. Zooals vóór den oorlog, neemt uw plaats in onze rangen en strijdt met ons mede, den edelen strijd tot eigen verheffing. Zitting van Maandag 6 Febiuari 1933 Om 18 uur DAGORDE 1) Proces-verbaal der zitting van 3o Januari 1933. 2) Stadsbegrooting voor 1933. 3) Mededeelingen. De Apotheek van La Pharmacie de Mr HOUTEKIEN Meenenstvaat oRue de Menin is ALLEEN OPEN II reste seule ouverte le op Zondag 5 Febr. Dimanche 5 Févr. Donderdag 9 Februari om 8 ure 's avonds, in de feestzaal van den Ka holieken Kring», Rijselstraat, belangwekkend»* Voordracht met lichtbeelden door Pater De KeyZer, Missionaris te Ntona-Ml>ata rtelgisch Congo). De toegang is kosteloos. Een omhaling zal gedaan worden door E. Zuster van Caloen der Dochters van Lief de van den H Vincentius a Paulo die zjcfc edelmoedig toewijden aan de opvoeding der negerkei s in onze Kolonie. Ingang vrij. Mejuffer Irma Goethals Heer tn Vrouw Isidore Janssens-Goethals en dochters laten met diepe droefheid weten het onherstelbaar verlies van hunne teergeliefde moeder, schoonmoeder en grootmoeder, Weduwe van Heer Jules GOETHALS geboren te Zantvoorde. den 16 September 1859, en overleden te Yper, den 2 Februari 1933, versterkt door de Gerechten onzer Moeder de H. Kerk. De lijkdienst, gevolgd van de begraving, zal plaats hebben in de parochiale kerk vas St-Jacobs, op MAANDAG 6" Fe bruari 1933, om 9 ure. Vergadering aan de kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. 5, Maarschalk Frenchlaan. Madame Albert De Lannoy et foute la familie remercient, sincèrement, les personnes pour les marques da sympathie, témoignées k l'occasion du décès de leur époux et parent regretté rue d'Ypres, Messines. Vrouw Weduwe Souxdorf, geboren Alix Devos Heer en Vrouw Gaston Depoorter Souxdorf en zoon Vrouw Weduwe Leopold Souxdorf-Christiaens De familiën Souxdorf, Chri'stiaens,. Devos en Segers, danken voor de blijken van genegenheid hen betuigd bij het afsterven van hun teergeliefden echtgenoot, vader, schoon vader, grootvader en zoon, Vriendeaen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezorgen worden op Zondag 5 Februari, om 8 V, uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Jean DUTHOO en zijn Huisvrouw. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 Februari, om 8v» u., in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Louis LOGIER Echtgenoot van Vr«uw Clemence Windels. Les amis et connaissances sont pfiés d'assister a la MESSE qui sera chantée lè Dimanche 5 Février, a 8 V, h., en l'Eglise St-Martin, pour le repos de l'ame de Monsieur Henri DECLERCQ. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 Februari, om 8y« u., in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Henri DECLERCQ. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 Februari, om g uur, inde kerk der EE. Pateis Carmelieten, tot zielelafenis van Jufvrouw Julie VEREECKE. De leden der Peerdenverzekering en andere vrienden worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 Februari, om gu., in St Niklaas- kerk. tot zielelafenis van hunnen diepbetreur- den Voorzitter Heer Charles SWINGEDOUW.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9