6 I M. Bonnet. Ik moet hier aan den heer schepen Delahaye doen opmerken dat de oude raad beslist heeft daarvoor een commis sie te benoemen. Dit besluit bestaat op papier, doch er is nooit iets van gekomen. Zoo ik mij niet bedrieg was de heer Leuridan, samen met drie of vier andere raadsleden, aangeduid geweest om die commissie te vor men. Het is spijtig dat dit nooit geen uitwer king bekomen heeft. M. Lemahieu. Wij zouden dan best de voorziene som behouden voor de avondschool die gebeurlijk nog kan ingericht worden. M.Sey5- Natuurlijk. 100) Dienst van het stadsmuseum (6.000 fr.) 7 Gevestigde schulden. 101) Interesten en afkortingen der leening van 75.000 fr. aan het Gemeentekrediet (1879), nummers 216, 217, 218 en 219 (3-75o fr.) 102) Interesten en afkortingen der leening van 85o.ooo fr. in i8g5 aan den Openbaren Onderstand (29.767 fr.) 103) Interesten en afkortingen der leening van 1.400.000 fr. in 1925 aan het Gemeente krediet, berekend aan 10.80 nummers 25, 26, 27 en 28 (i5i.2oo fr.) 104) Interesten en afkortingen der leening van 5oo.ooo fr. van i April 1928 bij 't Gemeen tekrediet (6,32 nrs 20, 21, 22 en 23 (3i.6oo fr.) 105) Interesten en afkortingen der leening van 1.000.000 fr. van 1 April 1929 bij 't Ge meentekrediet (6,56 u/n), n" 16, 17, 18 en 19 (65.600 fr.) 106) Interesten en afkortingen der leening van 442.185 fr. 5o (6,56 (Gemeenteraad van 26 5 ig3o), n"8, 9, 10 en 11 (25.288 fr. 12) 107) Buurtspoorwegen Yper-Veurne, 46' jaardooding Vper-Steenwerck Waasten, a) i* kapitaal, 36e jaardooding, b) 2e kapitaal, 3o' jaardooding, c) 3' kapitaal, 20* jaardoo ding Yper-Gheluwe, a) te kapitaal, 28e jaar dooding en b) 2C kapitaal, 20® jaardooding (l5.ooo fr.) B. Vrijstaande uitgaven. 108) Aanwezigheidspenningen aan de leden van den gemeenteraad. M. Van der Ghote. Wij zullen dit artikel maar laten voor de geheime zitting. (Gelach) 109) Toelage voor peerdenprijskampen (1.000 fr.) 110) Toelage voor geiten prijskampen (5oo f.) 111) Feesten en plechtigheden gemeente feesten (3o.ooo fr.) M. Seys. Ik zou hier willen aandringen opdat de feestcommissie weer in voege zou gebracht worden. Ik denk dat dit de beste manier is om de kredieten, die nu links en rechts gegeven worden, op redelijker wijze en met meer mate te verdeelen. Ik vraag dan dat men van de eerste omstandigheid zou gebruik maken om die commissie weer samen te stellen. M. Missiaen. Vroeger bestond die com missie op 't laatst nog enkel uit een persoon, namelijk M. D'Huvettere. M. Seys. De heer D'Huvettere kon dit maar moeilijk alleen doen. M. Van der Ghote. Dit artikel is dus goed gekeurd en er zal rekening gehouden worden met de bemerking van den heer Seys. 112) Verzekering der stadseigendommen tegen brand (3.100 fr.) n3) Branddienst toelage aan het pom- pierskorps (8.000 fr.) 114) Branddienst onderhoud van het ge reedschap (8.000 fr 115) Abonnementen aan den telefoon (3.000 fr.) 116) Kosten voor pokinenting (3oo fr.) 117) Bijstandskas van het pompierskorps (5i3 Ir. 75) 118) Toelage aan de maatschappijen van onderlingen bijstand tegen ziekte (20.000 fr.) 119) Toelage aan St Jozefs beroepsschool (10 000 fr.) 120) Toelage aan de Stadsboekerij (4 000 f.) 12r) Toelage aan de Volksboekerij-Meenen- steenweg l3oo fr.) M. Van Alleynnes. Wat is dit M. Van der Ghote. Dit is voor de volks- boekerijvVan St-Jozefs school. M. Wan Alleynnes. Ik versta niet goed waarom er aan die boekerij een toelage moet gegeven worden. Dit is niet voor die 3oo fr. maar uit princiep, want dan moet de stad ook aan al de andere bibliotheken een toelage geven. Andere politieke groepeeringen bezit ten ook een bibliotheek, en deze kunnen dan evengoed een toelage komen vragen. M. Lemahieu Dit is hier een bibliotheek waar iedereen mag gaan om boeken te leenen, en zij wordt ook door den Staat ondersteund. M. Wan Alleynnes. Wij hebben hier onze stadsboekerij en volgens mij is er geen andere meer noodig. M. Bonnet. Aan den heerschepen Lema hieu moet ik antwoorden dat al de bibliothe ken die erkend zijn een toelage van de regee ring genieten. De vraag van den heer Van Alleynnes is rechtvaardig en ik weet niet waarom, zoo deze toelage hier behouden wordt, de andere bibliotheken ook van deze gunst niet zouden mogen genieten. Ik weet dat men mij hierop zal antwoorden, dat de andere bibliotheken daarvoor eerst de vraag moeten doen, doch dit kan gedaan worden. M. Seys. Wanneer zij een aanvraag doen dan zal er daarover gestemd worden. M. Wan der Ghote. Zijn er reeds vragen gedaan geweest van andere bibliotheken om een toelage te hebben M. Biebuyck. Het is de eerste maal niet dat een toelage aan de volksboekerij van den Meenensteenweg gegeven wordt. M. Missiaen. Dit is bijna drie of vier jaar dat die toelage bestaat. M. Delahaye. Daar worden bijna evenveel boeken uitgeleend als in de stadsboekerij. M. Seys. Niets belet de andere boeke rijen van ook een aanvraag om toelage te doen. M. Missiaen. Ik moet mij t' akkoord ver klaren met den heer Van Alleynnes, doch ik moet er ook nog aan bijvoegen dat, wanneer de gemeenteraad hier vroeger die toelage stemde, dit gedaan werd opdat er zooveel boekerijen mogelijk zouden bestaan en allen in de gelegenheid zouden gesteld worden boeken te halen waar zij willen. Wanneer de toelage vroeger toegestaan werd, dan was dit wel met dien verstande dat ook andere boe kerijen daarvan zouden kunnen genieten. M. -Van der Mersck. Ik ben t'ak koord met dit princiep en er bestaat dus hier geen reden om die toelage nu af te schaffen. M. Wan Alleynnes. Ik deed mijn opmer king enkel uit princiep, omdat wanneer gij een boekerij ondersteunt, de andere dit ook kun nen vragen, en volgens mij is de stadsbiblio theek hier voldoende. M. Wan der Mersch. Mijn advies is dat de stadsboekerij niet genoeg is. Zij is midden de stad gelegen en het is goed dat de men- schen van den Meenensteenweg en daarrond ook gemakkelijk aan lezing kunnen geraken. M. Wan Alleynnes. Voor mij is het goed aangezien de verzekering gegeven wordt dat dit princiep ook voor andere boekerijen zal toegepast worden. 122) Toelage aan de huishoudklas der Ma- riaschool (3 5oo fr.) 123) Toelage aan het leerwerkhuis der H. Familie (1.000 fr.j 124) Toelage aan de beroepsschool (Maria- school-Lamotte) (1.000 fr.) 125) Recht aan de maatschappij der schrij vers, toondichters en muziekuitgevers(513f.5o) 126) Toelage aan de Harmonie Ypriana (1.000 fr.) M. Wan Alleynnes. Was dit verleden jaar geen i.5oo fr. M. Missiaen. Neen, vroeger was de toe lage 2.5oo fr.doch verleden jaar werd dit op I.000 Ir. verminderd. 127) Toelage aan de Vlaamsche Harmonie (1.000 fr.) 128) Toelage aan de Socialistische Harmo nie (1.000 fr.) 129) Toelage aan de Liberale Harmonie (r.000 fr.) 130) Bijzondere vergoeding aan de Harmo nie Ypriana (1.000 fr.) M. Lemahieu. Ik zou willen hebben dat die vergoeding hier verhoogd worde zooals vroeger, t. t. z. op 2.5oo fr. Verleden jaar werd zij verminderd, doch dit gebeurde ge deeltelijk door een verwarring in de bespre king. De Harmonie Ypriana is uiterst gewillig om de stad dienst te bewijzen. De plechtighe den moeten opgeluisterd worden. Wij weten dat dit ook kan gaan zonder muziek, doch het is beter dat er njuziek is, dit brengt de stad in eer. Ik houd er dus aan dat die bijzondere ver goeding weer op 2.5oo fr. gebracht worde. M. Missiaen. Deze vraag verwondert me en het is niet waar dat dit verleden jaar bij misverstand veranderd werd, immers alle uit gaven voor feesten en andere werden alsdan verminderd. Als dit voorstel om die toelage te verhoogen nu behouden blijft, dan doe ik de zelfde vraag voor al de andere muzieken ook, want allen hebben geld noodig. M. Lemahieu. De toelage aan Ypriana als muziek is behouden zooals deze voor de andere muzieken, doch hier geldt het alleen de bijzondere vergoeding aan de Harmonie Ypriana voor opluistering van feesten door de stad gevraagd. Verleden jaar werd deze vergoeding door verwarring verminderd, enj nu vraag ik dat dit weer zou hersteld worden. M. Missiaen Wanneer gij dit vraagt voor de Harmonie Ypriana, dan vraag ik dezelfde toelage voor al de andere muzieken. M. Werbeke. Ik dien dezelfde vraag in als den heer Missiaen. M. Wan Alleynnes. En ik dan ook, voor de Liberale Harmonie. M. Wan der Mersch. Ik weet niet wat er verleden jaar gebeurd is, doch er dient een verschil gemaakt tusschen de Harmonie Ypriana en de andere politieke muzieken. Ik ben volledig t'akkoord met deh heer schepen Lemahieu. Ypriana is geen politiek muziek en bewijst diensten aan de stad, die wij haar dus moeten betalen. Vóór den oorlog bestond er hier een gemeentemuziek, dat veel geld kostte aan de stad. Nu bestaat er geen gemeente muziek meer, doch Ypriana bewijst dezelfde diensten. 25oo fr. is geen groote som en is zelfs niet voldoende om de kosten van Ypriana te dekken. Daarom zal ik die toelage van. 25oo fr. stemmen. M. Missiaen. Welke zijn die bijzondere diensten die Ypriana aan de stad bewijst M. Wander Mersch. Het opluisteren van feesten en plechtigheden of wanneer er vreemde personen door de stad officieel ontvangen worden. De leden der Harmonie Ypriana moeten betaald worden op de kosten der maatschappij, het is dan ook maar recht en, redelijk dat de stad haar daarvoor een ver goeding geeft. M. Missiaen. Maar gij bepaalt niet welke- feesten dit zijn. M. Wan der Mersch. Gij weet genoeg, zooals iedereen dat het altijd Ypriana is, zij is - altijd ten dienste der stad, zooals voor het opluisteren van Te Deum's, processies,... M. Missiaen. Wat de processies betreft, deze die ze inrichten moeten maar zelf het muziek betalen juist zooals wij en anderen wanneer wij optochten of feesten inrichten. M. Wan der Mersck. Wanneer er een? feest is in stad, dan is Ypriana steeds gereed. M. Missiaen. De andere muziekmaat schappijen ook. M Wan der Ghote. >M. Missiaen, laat eerst" den heer schepen Van der Mersch spreken en antwoordt dan. M. Van der Mersch, gelief te vervolgen. M. Wan der Mersch. Ik heb gezegd. M. Missiaen. De Harmonie Ypriana doet niet meer voor de stad dan de andere muzie ken, tenzij het bijwonen van twee of drie Te Deum's. M. Lemahieu. Zij luistert ook nog andere plechtigheden op. Zoo bijvoorbeeld bij het plaatsen van den eersten steen der kaaimuren, was het Ypriana die van dienst was. En ook nog tijdens andere plechtigheden die ik mij hier zoo juist niet herinner. Zij is altijd ten onzen dienste om de stad te vertegenwoor digen zooals het behoort. Een vergoeding van 25oo fr. is niet te veel voor al hetgeen zij voor de stad doet. Een goed muziek verheft den naam der stad, bijzonderlijk zoo een zooals de Harmonie Ypriana, waarvan er, alhoewel ik zelf niet veel van muziek ken, toch mag gezegd worden dat zij reeds een zekere kunstwaarde verworven heeft. M. Verbeke. Is er in artikel n 1 reeds geen som voor die diensten begrepen M Lemahieu. Neen. M. Van der Ghote. Begeert er nog iemand het woord te nemen M. Missiaen. Ik zou vragen dat er eerst over mijn voorstel gestemd worde. M. Van der Ghote Dan zullen wij op de vorige punten terugkeeren. Voor artikel 126, toelage aan de Harmonie Ypriana, wordt 25oo fr. voorgesteld in plaats van 1000 fr. Ik leg dit voorstel van den heer Missiaen ter stemming. Stemmen ja de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes en Ver beke,; neen de heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jufvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck en Van der Ghote. M. Wan der Ghote. Dit voorstel is dus verworpen met acht stemmen tegen zes. Thans stel ik voor te stemmen over artikel 127, 25oo fr. in plaats van 1000 fr. aan de Vlaamsche Harmonie. Dit voorstel wordt met dezelfde stemming' als hiervoren verworpen. M. Wan der Ghote. Artikel 128, toelage 1

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 16