-HET YPERSCf 1E LA RÉOION D'YPF Bijv~»«K«ei Supplement iondagrnst - Repos dominical Wekelijksch Overzicht GEMEENTERAAD t ZIEL 1BSEN 13' Jaargang, Nr 45 U Februari I933 13' Année, N" 45 - 11 Février 1933 Nécrolo^ie Bedanking In Duitschland heeft het aanstellen van Hitier aan 't hoofd der nieuwe Regeering zijne uitwerkselen reeds doen voelen. De eer- si e indruk echter is dat het er niet zoo erg zal toegaan als men eerst had verwacht. Het valt vooreerst dadelijk op dat er in het nieuw Bestuur maar drie Nazi koppen zetelen Hit' Ier, Frick en Goering, terwijl er achtnationa listen zijn, onder leiding van den betaamden Hugenberg, hoofdman der «deutsch nazional» par tijAan 't hoofd van 't ministeiie van oor log, staat von blomberg die rechtstreeks te gehoorzamen heeft aan Hindenburg; de minis ter van binnenlandsche zaken is bovengemel de Frick, zonder eigenhandige macht en zoo verder. De ontbinding werd uitgesproken en er moeten bijgevolg nieuwe verkiezingen plaats hebben en de uitslag daarvan moet eerst afge wacht worden vooraleer een juist denkbeeld van den toestand kan gegeven worden. Hitier zelf schijnt er met vastberadenheid te willen doorgaan Hij heeft een herstellingsplan op gemaakt, waarvoor hij vier jaar vraagt, om er de uitwerksels van werkstellig te maken. Daardoor,zegt hij, moeten wij den landbouwer redden van den ondergang en den werkman van de werkeloosheid Ons doel, hebben de andere ministers op zijn bevel gezegd, is een nieuwen staat tot stand te brengen, wij moe ten het tegenovergestelde doen der omwente- laars van 918 en afbreken wat de booswich ten van dien tijd hebben te weeg gebracht. Dadelijk werd de uitzuivering begonnen met de tegenstrevers van Hitler en zijne beweging te verjagen uit de openbare bedieningen, dat is het zekerste middel om zelf niet aan de deur gezet te worden. Wat beter is, een onverbid delijke strijd werd ingezet tegen het commu nisme en zijne dagbladen worden verboden te verschijnen of aangeslagen. Aan de engelsche dagbladschrijvers, die hij ontvangen heeft, zeide Hitier Ofwel z^l het bolsjevisme zegevieren ofwel zal Duitschland zich hervat ten... Niemand meer dan ik wenscht vrede,zoo ook het duitsche volk, maar alle duitschers wenschen gelijkheid in rechten en een rede lijke plaats in de wereld In Ierland is er sedert korten tijd ook een heele omkeer ontstaan in den algemeenen toe stand en in zijne verhoudingen tegenover Engeland. Bij de jongste verkiezingen die on langs gehouden werden, heeft de heer De Valera, onvermoeibare kampioen der Iersche onafhankelijkheid, eene schitterende over winning behaald. Er bestaat thans, met de medewerking van een groep travaillisten die 8 zetels heeft, een blok van 85 vettegenwoor- digers die volstrekte tegenkanters zijn der Engelsche Regeering. De meest belangwek kende kwestie die daardoor te berde komt is de éénheid van het lersch gebied te verwezen lijken. Sommigen dachten dat De Valera dadelijk de Republiek zou laten uitroepen maar hij antwoordde hun Een Republiek die slechts 26 graafschappen omsluit, zou geen Iersche Republiek zijn Deze 26 graafschap pen zijn deze die thans den onafhankelijken Staat uitmaken maar er zijn er nog 6 andere in't noorden en deze wil üe Valera ook bij zich aansluiten. Er bestaat daartegen echter eene groote moeilijkheid in deze staten zijn er ongeveer 400.000 katholieken, die de aan sluiting wenschen, doch er zijn 700.000 pro testanten, die uit voorvaderlijke tegenkanting met de eersten niet willen méégaan. Nochtans zijn de protestanten niet allen eensgezind en sedert de crisis hun moeilijkheden met het oude Engeland aangedaan heeft begint hun voorkeur voor dat moederland ook zeer te verminderen. Daarenboven rekent De Valera erop dat die noordsche provinciën zullen aan getrokken worden door den welstand die hoe langer hoe meer heerscht in het onafhankelijk gedeelte, waar het leven ten andere veel goed- kooper is, tengevolge der ingebrachte hervor mingen. Het nieuw ministerie in Frankrijk heeft het erdoor gehaald om het vertrouwen te doen stemmen en toch moet men zich nog altijd af vragen of het leefbaar is. Het ministerie Her- riot steunde op de Cartellisten dat van M. Boncour rekende op de verdraagzaamheid der Socialisten M. Daladier nü moet rechts en links zien. Zal hij erin lukken altijd de hulp van twee zijden te krijgen Misschien voor een tijdje, maar men zou eerder voorzien dat men hem de geldelijke moeilijkheden zal laten uit den weg ruimen en dat er dart mannen zullen opstaan die het politiek gekonkel zullen achteruit duwen om alleen aan de algemeene belangen van het land te denken. RIK. Zitting van Maandag 13 Februari 1933 Om 18 uur DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van 6 2-iq33. 2. Stadsbegrootivg voor iq33. 3. Karnaval Perordening. 4. Mededeclingen. Les Yprois ont appris avec regret le décès de lciir concitoyen M. Georges Lapière, en trepreneur, décédé a La Panne, le 8 Février dernier a l'age de 74 ans. M Lapière, associé a M M Slaton et Declercq, avait exécuté les travaux de Bruxellts port de mer, et il était memare du conseil supérieur de l'Industrie et du Commerce. M Lapière s'était acquis dans sa ville nata le, par la cordialité de son caractère, l'amitié de tous. Ses funérailles auront lieu Lundi prochain a La Panne, a l'Eglise St-Pierre. Nous présentons a Madame Georges La pière. et a ses petits enfants Rozier, tous si durement éprouvés depuis quelques années, nos vives et respectueuses condoléances. Nous apprenons a. l'instant le décès de Monsieur Emile Rabau, ancien brasseur a Ypres oil il demeurait rue de la Bouche, veuf en premières noces de Dame Elisabeth de Roriff, époux en secondes noces de Dame Marguerite Van Uxem, décédé a St-André- lez t-iruges, le 4 février dernier, a l'age de 87 ans. Nous pi ésentons a Madame Veuve Rabau et aux entants de Monsieur Rabau nos sin- cères c mdoléances. Le 8 dernier, est décédée a Bruxelies, Avenue des Arts, 36, Madame Louise de Perez, née a Macassar (Célèbes)le 25 Octobre 1845, douairière du Chevalier Gustave-Lam bert de Stuers, conseiller communal pendant 27 ans et échevin de la ville d'Ypres. Monsieur et Madame de Stuers habitèrent jadisleur chateau de Kersekenshove, chaussée de Lille. (qu'occupait au moment de la guerre M. Janson, d'Armentières Par testament olographe Monsieur le Che valier de Stueis a fait plusieurs legs impor tants au profit de la ville d'Ypres, payables quelques années après le décès de sa veuve. dont un de 100.000 fr. pour l'entretien des Halles, un de 100 000 fr. au profit du Bureau de Bienfaisance d'Ypres, un de 3o 000 fr. pour la Fabrique d'Eglise de St-Martin et un autre encore de ro.ooo fr. au profit des p§m pieis de notre ville. Le corps de la défunte sera ramené aujourd'hui Samedi tl Février dans la mati née, pour être inhumé dans le caveau de familie au cimetière d'Ypres. Heer en Vrouw Victor De Roo-Coulleit Heeren Michiei, Gilbert en Robert De Roo Juffrouwen Jeanne, Margeriet, en Suzanne De Roo De familiën De Roo. Coulleit, Vanneste en Viaene, melden met droefheid het afsterven hunner dierbare dochter, zuster en bloedverwante, Juffrouw Rosaone-Qodelieue DE ROO geboren te Poperinge, den 4 januari 1915, en in den Heer ontslapen te leper, den 7 Februari 1933. In de kerk der E. P. Karmelieten zal er eene ZIELMIS gezongen worden op DINSDAG 14 FEBRUARI, te 7 uur, wegens de Derde Orde. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dus danig te aanzien. 18. de Stuersstraat. j* Vrouw Weduwe Alfons Pollée en kinders bedanken vrien den en kennissen voor de blijken van genegenheid hen betoond tijdens het afsterven van hun teerbeminden echtge noot, vader, schoonvader, grootvader en bloedverwant, Heer ALFONS POLLÉE- Les amis et connaissances sort pfiés d'assis» r a !a MESSE qui sua chantée le Din anche 12 Fév ier\ a 8 y, h., en l'Eglise St-Marun, pour le repos d l'ame de Monsieur Henri DECLERCQ. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 F* bruari, om 8y, u., in St-Maartenskerk, tot ziel late: is van Heer Henri DECLfeRCQ. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezorgen worden op Zondag 2 Februari, om 8 y, uur, in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Valère TALON geboren Elisa Sambaere. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARVIIS bij te won u die zal gezongen worden op Zondag 12 Februari, om 8y> u., in St Pieterskerk, tot zielelafen-s van Vrouw Alix INTfi Echtgenoote van Heer Gustave Wenes. Les amis et connaissa es sont invités a assister a la MESSE ANVIVERSAIRE qui sera célébrée le Dimanche 12 Février, a 9 h., en l'Eglise St-Nicolas, pour le repos de l'ame de Monsieur Roger DEDUYTSCHAEVER. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen woiden op Zondag 19 Februari, om 8y, uur, in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Polydore-Hector DFCONINCK en Zoon Leon. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te woir-n die zal gezongen worden op Zondag 19 Februari, om 8 1/2 uur, in St Maartens Kathe Iraal, tot zielela fenis van Heer Honoré MASURE van wegens de Gaaiboldersmaatschappij. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen' worden op Zondag 19 Februari, om 9 uur, in de Kerk der EE. PP. Carmdietjn, tot zielelafenis van Vrouw Gustave DEJONCKHEERE geboren Marie-Louise Phillippaert. Mijnheer en Mevrouw Cyrille Schmidt- Ryckaert en Jufvrouw Ryckaert, noodigen hun vrienden en kennissen uit de JAARMIS te willen bijwonen, die zal gezongen worden op Zondag 19 Februari, om 9 uur, in St- Niklaaskerk, tot zielelaienis hunner diepbe- betreurde moeder, Mevrouw Sidonie RYCKAERT. Monsieur et Madame Cyrille Schmidt- Ryckaert et Mademoiselle Ryckaert, prient leurs amis et cornaissai ces de bien vculoir assister a la MESSE ANNIVERSAIRE qui sera célébrée pour leur chère et regrettée mère Madame Sidonie RYCKAERT le Dimanche 19 Février, a 9'h. du matin, en l'Eglise St-Nicolas. Monsieur et Madame Henri Persyn-Verca- mer ont l'honneur de prier leurs amis et connaissances d'assister a la MESSE ANNI VERSAIRE qui sera dite le Dimanche 19 Février, Any, h., en la Cathédrale Saint- Martin, pour le repos de 1' me de'leurs fils bien aimés Messieurs Armand et Roger. De Apotheek van La Pharmacie de M' S N O E C K Groote Markt o— Grand'Place is ALLEEN OPEN op Zondag l2Febr. reste seule ouverte le Dimanche 12 Févr

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9