-HET YPERSCH E- LA RÉGIOIN D'YPF Zondagrnst - Repos dominical De Tiende Handelsfoor De Graaf van Luxemburg 13e Jaargang, N' 46 13 Februari 1933 13c Annee, N" 46 18 Février 1933 BlJyi»ejfsel Supplément WVekelijksch Overzicht Zondag 19 en Maardag 20 Rbiuaii 1933 Het Groot Kruisbeeld van St-Maartens MadrmoiseSP Caro ine DE COCK Bedanking Leonie-Stepharie VANHOLST t Z I E L M„1 S S E N r -• Als een bliksemslag kwam Woensdagavond het nieuws over dat wij in België eene minis terieele crisis hadden. Nieten liet voorzien dat zoo iets zou gebeuren, en nog veel minder dat het gebeuren móest om zulke bagatel. Het ging er immers om het goed of afkeuren van de verkiezingen in een dorpje, omdat, zoo men beweerde een hut ge r te laat was komen kiezen. Wat kon zulks aan de Regeering ma ken, wat belang kon men hechten aan zulke nietigheid als het landsbestuur al zijne krach ten te wijden heelt aan het in orde brengen van den geldelijken toestand Maar eenige heethoofden lieten dit ter zijde om, zoogezegd eens te toonen wat zij konden. Door het samentreffen dat de socialisten uit gewoonte, de nationalisten uit dweepzucht en eenige ver waaide liberalen tegen de dagorde stemden der regeering, werd deze in minderheid ge steld en de heer de Broquevill- kon niet an ders dan ziin ontslag geven. De zaak was echter te belachelijk om ernstig te kunnen opgenomen worden. Dit was dan ook wat de Koning zeide en liet weten het ontslag van 't Ministerie werd niet aangenomen. Nu zul len er misschien toch wel eenige veranderin gen komen in de titularissen maar de crisis moge spoedig opgelost zijn. In Duitschland gaat de hervorming, onder de leiding van Hitler, ten volle haar gang. Natuurlijk verwekt deze handeling nog al op spraak en soms ook tegenstand van de elemen ten die het met Hitier niet houden. Maar ze zullen toch moeten buigen daar de macht van den nieuwen Kanselier steedszalstijgen. Som migen hadden nog hoop dat de algemeene ge zindheid van het volk, dat in de laatste tijden stilaan Hitier begon te verlaten, hem ook niet zou volgen bij de aanstaande verkiezingen Nochtans is men algemeen van meening dat het tegendeel zich zal voordoen omdat Hit Ier gekomen is waar hij wrlde, omdat hij de macht bezit, omdat hij thans te vreezen is, zullen al de lauwe of terugtrr kkende elementen zich weer rond hem aansluiten en zich beijve ren om zijn gunst te winnen of althans niet te verliezen. Het zou ook gemakkeli-k aan te nemen zijn dat Hitier nog hooger wil. De voorzitter Hindenburg is immers zoo oud dat hij niet lang meer z'jn ambt zal kunnen waarnemen. Is Hitler dan niet daar om zijne plaats te bekleeden Sedert de muiterij op de Zeven Provin ciën waarmede de bemanning in opstand voortvluchtte en zich niet overgaf tot men er een bom op liet vallen uit een vliegtuig, wordt de aandacht getrokken op Holland De toe stand in het land ztlf schijnt nogal geschokt, zoodat de Koningin besloot voor den tijd terug te komen van hare reis in Zwitserland. M aar het ergste zou daar niet gelegen zijn. Holland heeft een zeer uitgestrekte over- zeesche kolonie-uitbating en daar zou de hand van Moskou geweldig onder werken. De in boarlingen zijn reeds verre aangetast en kun nen niet genoeg meer door de blanke over heden in den band gehouden worden, omdat de opstandsgeest reeds velen dezer laatsten ook heeft aangetast. Nochtans ligt het niet in den aard onzer buren in zulke gevallen toe te geven aan zwakheid. Het ware te hopen dat de hollandsche Regeering zich ditmaal ook wist boven, te weiken, want moest dit zoo niet zijn dan zijn er weer ontelbare andere gevolgen te vreezen. Japan laat zich weinig gelegen aan de ver slagen en beslissingen van den Volkerenbond. Zooals wij reeds zegden dreigt het effenaf zich uit den Bond te trekken Dan doet het voor eerst wat het wil, maar men moet zich daarbij nog afvragen wat er zal geworden van de ver schillende landdeelen waarover het een man daat heeft verkregen uit de handen van Jen Volkerenbond Voor 't oogenblik verandert de toestand zoozeer en de handelingen van China en Japan zijn zoo koortsig dat het niet te ontkennen is dat we voor groote gebeurte nissen staar?. Wel ingelichte personen zijn overtuigd dat er weldra in 't verre Oosten een der grootste veldslagen zal geleverd wor den die het ooit gekend heeft. Men is gewaar dat Japan den Mandsjoe Staat niet zal houden binnen zijne huidige grenzen, maar er nog een veel grooter gebied zal van maken. Zelfs moet men niet verwonderd zijn indien het vooruit gaat tot aan den Gelen Stroom en daarmede de grens afteekent. RIK. De deelnemers aan onze jaailiiksche Ten toonstelling zijn dit jaar buitengewoon talriik. Pas zijn de uitnoodigingskaarten de hande laars en nij veraars toegestuurd, of reeds zijn zoovéél vragen om plaats bij het bestuur der Foor toegekomen, dat er ernstige vrees be gint te bestaan dat niet alle tentoonstellers eene plaats zullen kunnen bekomen. Dit is een bewijs dat de Handelsfoor in den smaak der bevolking valt, ja zflfs een levens behoefte voor onze stad is gewoiden. Zoo moet het wezen, willen wij onze vroegere taam van Handelsstad heroveren immers in vroegere tijden wierden er binnen onze muren belangrijke en menigvuldige han delszaken gedreven. Het is nooit te laat om wel te doen en dit zullen alle weldenkende Handelaars en Nijveraars begrijpen en too nen, door aan de plechtige tiende verjaring onzer Handelsfoor deel te nemen. Weldra zal de prachtige aarplakbrief, de Foor en hare feestelijkheden aankondigende, verschijnen en door de bevolking van ons arrondissement en elders met voldoening worden begroet en gretig gelezen. Menigvuldige stands worden dit jaar voor de eerste maal ingericht en het lijdt geen twijfel of dit zal voor de Tentoonstelling een groote aantrekkelijkheid uitmaken. De jonge Fotoclub der stad zal aan de Foor deelnemen en veel tot heden onb» kende talenten zullen in dezen stand bewonderd worden. De automobielnijverheid zal dit jaar op eene prachige wijze de nieuwste modellen harer prachtrijtuigen en vervoerwagens ten toon stellen, en reeds van nu af hebben de agenten der verschillende automerken hunne toetieding aangezegd. Zoodat de Tiende Handelsfoor de met bloem n bekranstêh weg naar Roem en Zegepraal met reuzenstappen te gemoet ijlt. Julien fAHON. telkens te 8 ure, in Lapiere's Zaal Opvoering door het Operettengezelschap ONDER ONS van de prachtoperette in 3 bedrijven met Dans en Balletten* Prijzen der plaatsen 8 fr. 5 fr. 3 fr. Kaarten te bekomen in Lapiere's Zaal. Sedert Zondag laatst kan men opnieuw in onze Kathedraal (aan de Noordzijbeuk, recht over de eerste statie van den Kruisweg) be wonderen en vereeren den merkweerdigen Christus aan het Kruis in levensgrootte, kunstwerk der I7e eeuw. gesneden uit het herte van een iepen boom, door Martin Heinderick van Yper. In vroegere tijden stond dit Calvarie Kruis op St Maartenskerkhof, tusschen den toren en de Dekens Kapel. Het werd later binnen de Kerk geplaatst waar het vóór den oorlog stond aar. den hoek der zijkapel van O. L. Vrouw van Lourdes. Uit de puinen gered, maar deerlijk ver minkt door de vijandelijke obussen in 1914-15 heeft onze Ypersche kunstbeeldhouwer, heer Catnille Cornillie, dit heerlijk Christus beeld prachtig hersteld. Aldus wordt de aloude devotie der Yper- lingen aan den stervenden Christus ver eeuwigd. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat o— Rue au Beurre is ALLEEN OPEN II reste seule ouverte le op Zondag 19Febr. Dimanche 19 Févr. Le Notaire et Madame Ernest De Cock Madame Veuve Joseph De Cock Le Docteur Jean Veckmans et Madame Jean Vecknums, née Jeanne De Cock Monsieur Gaston Colle, Professenr a l'Université de Oand et Madame Gaston Colle, née Louise De Cock Mademoiselle Marthe De Cock Monsieur et Madame Adrien De Cock Les families De Cock, Van Caillie, Hoed et Van Sieleghem, ont la profonde douleur de faire part de la perte irreparable qu'ils viennent d'éprouver en la personne de Membre de la Congrégation de la Sainte Vierge et du Tiers- Ordre de Saint Francois d'Assise leur tante et parente bien aimée, née a Ghistelles, Ie 3,A0«t 1845. et pieusement décédée a Ypres. le 14 Février 1933, munie des Secours de la Religion. L'inhumation dans le caveau de familie 4 Bruges aura liet» dans l'intimité Le SERVICE SOLENNEL pour le repos de son 5me sera célébré aujourd'hui SAMEDI 18 FÉVRIER 1933, all'h., en la Cathédrale de Saint Martin 4 Ypres. Les personnes qui, par oubii. n'auraient pas reyu de lettre de faire part, sont priées de considérer le présent avis comme en tenant lieu. 4, Roe Courte de Thourout. Heer Eugeen Duprez Heer en Vrouw Georges Pottel Duprez en zoon Heer August Duprez Heer'en Vrouw Marcel Duprez-Heughebaeit en kinderen Heer en Vrouw Michel Duprez-Tierssoone kinderen Heer en Vrouw Jules Vanholst-Vandenbergbe. kinderen en kleinkinderen Vrouw Weduwe Pierre Maxy-Vanholst! kin deren en kleinkinderen Heer en Vrouw Henri Delhem- Vanholst kinderen en kleinkinderen Heer Marcel Vanhofkt Heer en Vrouw Henri Waterbley-Vanholst en kinderen Heer Henri Duprez Heer Louis Gillebert Duprez, kinde ren en kleinkinderen De familiën Duprez, Vanholst. Gillebert en Joassin, bedanken langs dezen weg vrienden en kennissen voor de de blijken van genegenheid hen betoond bij het afsterven van hun teerbeminde echtgenoote, moeder, schoonmoeder, grootmoeder, zuster, schoonzuster, tante en bloedverwante, MEVROUW Vrienden en kennissen worden uitgerroodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19 Februari, om 8 Y» uur, in St Jacobskerk. tot zielelafenri van Heer Polydore-Hector DECONINCK en Zoon Leon. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te woneri 'diè ifal gezongen worden op Zondag 19 F^biuari, om 8 ih uur, in St .Vlaartens Kathedraal, tot zieltla fenis van Heer Honoré MASURË van wegens de Gaai boldersmaatschappij. Mijnheer en Mevrouw Cyrille Schmidt- Ryckaert en Jufvrouw Ryckaert, noodigen hun vrienden en kennissen uit de JAARMIS te willen bijwonen, die zal gezongen worden op Zondag 19 Februari, om 9 uur, in St- Niklaasketk, tot zielelalenis hunner diepbé- treurde motder, Mevrouw Sidonie RYCKAERT. Monsieur et Madame Cyrille Schmidt- Ryckaert et Mademoiselle; Ryckaert. priem leurs amis et cornaissances de bien voulói- assister a la MESSE ANNIVERSAIRE qui sera célébrée pour leur chère et regret'ée mère Madame Sidonie RYCKAERT le Dimanche 19 Février, a 9 h. du matin, en l'Eglise St-Nicolas. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij, te wonen .die.zal gezongen worden op Zondag 26 Februari, om 9 u. in St Niklaaskerk, tot zièlelafenis der over leden ouders van Mr en Mme Ern. TI FECA-GOUWY- Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen- die zal'gelezen worden op Zondag 26 Februari, om 11 y, u. r in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Vrouw 0«car DEPUYDT geboren Maria abeei

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 11