ONDERLINGE KÖBTBIIKSCHF M. Van der Ghote Wij zullen thans het onderzoek vooitzetten der stadsbegrooting. Wij waren gekomen aan artikel 141 der uit gaven voor orde. Waar zijt gij het ZEKERST en V00RDEELIG5T verzekerd TE KORTRIJK Brand - Leven Ongevallen Yoor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te Yper 8, Mondstraat - Tel. 189 Rlgemeen Opziener OM ER ROBYN- g. Stadsbegrooting voor iq33. Art. 141) Deel der wedde van den cipier van het doortcchthuis (5oo fr.) M. Van Alleynnes. Moet dit artikel hier niet verhoogd worden M. Van der Ghote. In de geheime zitting zullen wij terugtteeren op artikelen 57 en 58 der uitgaven, uie vroeger voorbehouden wer -den. Zijn er geen andere bemerkingen Dit artikel is dan goedgekeurd. 142) Voorschot van reiskosten aan behoef tigen (5oo tr.) 143) Aandeel der gemeenten (Yper uitge zonderd) in de vergoeding aan den politieoffi cier bij de Rechtbank van enkele politie. 144) Storting ten bate der Staats- en pro vinciale pensioenkassen der afhouding op de jaarwedden van oeambten en bedienden -1(40.000 fr.) 2dt Afdeeliug Buitengewone uitgaven. 145) Onteigening- n met het voorschot van den Staat (4 uoo ïr.) 146) Aanvullend krediet voor onteigeningen 420.000 fr.) 147) Geneeskundig schoolopzicht Aan koop van materiaal (2 000 fr.) 148) Interest op kredietopening (3o.5oo fr.) I4y) Terugbetaling aan de Bank van Kor- trijk van het kapitaal der loopende rekening <1.000.000 fr.) M Missiaen. Zou ik aan het schepencol lege mogen vragen ot het zich reeds met deze terugbetaling heeft bezig gehouden M. Van der Ghote. Nog niet, doch ik moet in 't kort naar Brussel gaan en zal dan eens zien of er geen middel is om van het Gemeentekrediet van helgië ten leening op langen termijn te btkomen, ten einde onze schuld aan de Bank van Kortrijk te kunnen vereffenen. Zooniet, dan zullen wij naar een ander middel moeten uitzien. M. Missiaen. In elk geval, moet er nu 5oo.ooo fr. weergegeven worden M. Van der Ghote. Ja. 150) Onvoorziene uitgaven (i5.ooo fr.) 151) Voorschot der ondeihoudskosten der Rechtbank voor Oorlogsschade (4.000 lr.) 152) Werkmanswoningen premie der stad - 20 der premie toegekend door den Staat (6.000 fr.) M. Van der Ghote. Dit artikel is uitge schrapt. M. Missiaen. Waarom M. Delahaye. Het is afgeschaft daar de .premie van den Staat ook afgeschafc werd. Doch het kan terug in voege komen. M. Lemakieu. Wij kunnen dit krediet laten staan, gezien de premie van den Staat ook nog kan terugkeeien. M. Missiaen. Ja, en in geval ge geen premie moet uitgeven, dan zal net krediet ook niet gebruikt worden. De raadsleden verklaren zich, op vraag van den heer burgemeester, t'akkoord om dit artikel te laten zooals het voorzien was. 153) Gebruik der oorlogsschadevergoeding, gebracht onder art. 90 der buitengewone ont vangsten, voor opbouw van bibliotheek en feestzaal, herstel van vestingmuren, beplan tingen en hovingen, voltooiing van stadsge- bouwen, wegeniswerken, aankoop van mobi lair en stadsmateriaal, waterleiding, naampla ten, waterplaatsen, uurwijzers, beiaard, mu seum, kloosterpoort, enz. (3.000.000 fr.) M. Van Alleynnes. Mijnheer de burge meester, laat mij toe nogmaals aan te dringen om de verdeeling dier som te bekomen. Wij zien er thans geen klaar in. M. Van der Mersch. Ik ben met dit werk bezig. Ik denk daarmede in de maand .Maart gedaan te heoben en, zooals ik het u beloofde, zal ik u dan een verslag geven over al de oor logsschade der stad. 154) Achterstallige rekeningen (5.000 fr.) 155) Leening van 442.18b fr. 80 bij 't Ge meentekrediet gebiuik van het beschikbaar overschot (38.373 fr. 43) 156) Ouderdomspensioenen achterstal lige aandeelen der stad voor de jaren 1927 en 1928 (4d: en laatste jaar) (5g.5oo fr.) 157) Algemeen rooiïngsplan 3d# en laatste afkorting van 't voorschot terug te betalen aan den Staat (too.000 fr.) 158) Teruggaaf der leening van t.ooo.ooofr. bij 't Gemeentekrediet van België onder vorm van kredietopening voor ig33 (1.000.000 fr.) M. Van der Ghote. Deze som moet thans op 725.000 fr. verminderd worden, zooals in artikel 92 der buitengewone ontvangsten. 15g) Achterstallige pensioenen van gemeen teleeraars en onderwijzers voor de jaren 1924 tot ig3o (2de tiende) (36.054 fr. 04). 160) Fonds voor gebrekkelijken en vermink ten aandeel der stad voor 1929 en ig3o (vermoedelijk saldo) (to.000 fr.) M. Van der Ghote Dit is het tegenartikel van artikel g3 der buitengewone ontvangsten. De heer Missiaen had gevraagd daarover nadere inlichtingen te nemen, doch in den bun del hebben wij een brief terug gevonden van de Commissie van Openbaren Onderstand, waarbij zij vroeger aan de stad heeft laten weten dat zij, bij beraadslaging van 2 October rg3 rbesloten had bij uitzondering de terug betaling te doen van het aandeel der stad in het Fonds voor gebrekkelijken en verminkten voor de jaren 1929 en 1930. De som van 10.000 fr., die thans voorzien wordt, is het saldo dezer rekening. M. Missiaen. Ik heb de begrooting van den Openbaren Onderstand nog e^ns nage gaan, doch dtze terugbetaling is er niet in voorzien. M. Van der Ghote. Willen wij dit artikel voorbehouden M. Missiaen. In de laatste zitting van den Openoaren Onderstand heb ik daarover gesproken, doch men is er niet bereid die som van 10.000 fr aan de stad te betalen. Vroeger werd er wel besloten die som, die geloof ik 47.000 fr. bedroeg, bij uitzondering terug te betalen t M. Van der Ghote. De rekening van het Fonds voor gebrekkelijken en verminkten was alsdan nog niet gesloten. Doch het wate misschien best den brief van den Openbaren Onderstand eens te lezen. Daaruit blijkt dat de Openbare Onderstand, in zijne zitting van 2 October tg3l, besloten heelt de terugbetaling van het stadsaandeel voor de jaren 1929 en ig3o bij uitzondering te doen. M. Missiaen. t'AkkDord, er werd toen besloten de terugbe aling te doen van de som die alsdan gevraagd werd. Doch nu is er geen nieuwe aanvraag tot terugbetaling bij den Openbaren Onderstand ingekomen, en men is er ook niet bereid nog een som te betalen. M. Van der Ghote. Het ware misichien best dit artiktl nog voor te behouden M. Missiaen. De Commissie van Open baren Onderstand zal in alle geval deze som niet betalen, wanneer zij het niet gevraagd wordt. Doet eerst de aanvraag, misschien is er voor de Commissie neg middel om haar begrooting te wijzigen. M. Seys. Had de Commissie niet beslo ten deze som terug te betalen M. Missiaen. De vroeger gevraagde som van 47.000 fr., en dit is ook gedaan geworden. Op voorstel van den heer Burgemeester, Handelsregister: Kortrijk g52 NATUURLIJK bij de Naamlooze Maatschappij, de Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December iq32, in uitvoering van de wet van 25 Juni ig3o. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoor digers gevraagd. wordt dit artikel voorbehouden^ c o 161) Economische crisis f a) buitengewoon stadsaandeel in het tusschengemeentehjk werkloozepfonda vopr het jaar jg33 (160 -000 fr.) b) buitengeyyoon stadsaandeel in het Nationaal Crisisfonds (90.000 fr.) M. Missiaen,De som die gij nu voorziet is absoluut onvoldoende. Verleden jaar yvjerd er daarvoor ongeveer 55o.ooo fr. ingeschre ven, en ngar alle waarschijnlukheid zal er van die som niets overblijven. De last van het Werkloozenfonds is niet verminderd, integen deel. Het aantal werkloozen is nog vergroot en alles laat voorzien dat er nu minstens een som van 600.000 fr. zal noodig zijn. Ofwel gij moet het reglement op den werkloozen- steun veranderen, doch daarvoor wachten we uwe voorstellen af. M. Delahaye. Waarom zou de stad Vper niet doen zooals de andere steden, 't is te zeggen vragen aan het Gemeentekrediet dat het aan de stad zou betalen. Morgen zal ilc daarover aan het schepencollege voprstellen doen. M. Missiaen. Wanneer het Gemeente krediet het geld verschiet, dan moet dit toch in de begrooting voorzien worden. Gijjpoet dan die som in ontvangsten en uitgaven in schrijven. J -t 1 MIJ M. Delahaye. Ja, dezi lfde-SQm, zog ook in de buitengewone ontvangsten moeten komen. M. Missiaen. Ik vind het geraadzaam op die manier te werk te gaan M. Delahaye. Wij hebben alleen maar aan het Gemeentekrediet te vragen, opdat het aan de stad de noodige sommen voor het Werkloozenfonds zou betalen. M. Mis-iaen. Dit is nog zoo zeker niet. M- Sejyi'. Laat ons dan wachten die som in te schrijven, totdat het Gemeentekrediet ons bescheid heeft gf geven. M. Missiaen. W ij moeten daarom niet wachten, want in alle geval moet de som in de begrooting ingeschreven worden. In geval de stad het geld krijgt van het Gemeentekre diet. dan moet dit ook in de ontvangsten voorzien worden. M. Van der Ghote. Willen wij dit punt voorbehouden M. Missiaen. Het is mij gelijk, maar het moet toch voorzien worden. M. Delahaye. De som die noodig is zal van 55o tot 600.000 fr. bedragen. Wij zullen vragen dat, gelijk voor de andere steden, het Gemeentekrediet ons dit geld zou willen verschieten. M. Van der GhoteWij zullen dan artikel 161, littera's a en b, voorbehouden. r>e raadsleden verklaren zich hiermede t'akkoord. 162) Halle-deuren en vensters - opbetaling (20.247 fr. 68). M. Van Alleynnes. Is dit betaald op oorlogsschade M. Van der Ghote. Ja. 163) Schouwburg - eereloon van den bouw meester saldo (4.963 fr. 54). M. Van Alleynnes Valt dit niet ten laste van den Staat M. Van der Mersch. Ja, wij ontvangen ook dezelfde som van den Staat. Zij is inge schreven onder artikel g5 van de buitenge wone ontvangsten. 164) Zillebeke filtreerstatie - bijwerken - vijver (14.243 lr. 5o) 165) Schouwburg - fondeeringen bijkomen de versterkingswerken (28.878 fr. 07). M. Van A LUymes. Wie moet er dit beta len M. Van der Ghote. Dit is het bedrag der uitgevoerde bijkomende versterkingswerken aandeïondeeringen van den stadsschouwburg. De Staat heelt ons beloofd daarin voor een som van 19 878 tr. 07 tusschen te komen, zoo dat slechts het verschil, 't zij 9.000 fr..,ten laste koint der stad voor het geval nochtans dat wij cie schuld op den aanbesteder niet kun nen schuiven. M. Van der Mersch. Dit is nog niet be slist. Wij hebben daarover een brief geschre ven naar het ministerie, doch wij zijn uog niet ztker dat wij zullen lukken. M. Van der Ghote. De Staat belooft ons 19.878 fr. 07, de kwestie is nu te weten of de overige 9.000 fr. ten laste der stad komt of niet. 166) Belfort - heropbouw (2.072.293 fr.) 167) Volkstelling van 3i 12 rg3o - vergoe ding aan de optellers (6.5oo fr. 70) X68) Uitbreiding van het electriek net J20-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5