HET YPERSCHE- Bijvoegsel z=== LA RÉGION D'YPRES Supplément /v ekedjksch overzicht xxar asssJvroRiam De Goede VIM in St-Maartens Mediaal Zondagrnst - Repos dominical Notre Poisson d Avril t ZIELMISSEN 14' Jaargang, N' l 8 Ap:il 1933 1 'JMLTL. 14' Année, N" 1 8 Avril 1933 Overal werden er tegen de maatregelen der Jodenvervolging van Du>tschlimi protest verga deringen gehouden, maatregelen getroffen om, als bestraffing, de duitsche productie te boycotten, hevige artikelen in de dagbladen gebracht om het antisemitische gedrag van het Reich te beknib beien Dit alles schijnt nogal indruk gemaakt te hebben op de Regeering en de gewelddadige wer king schijnt d n ook stop gezet te zijn Dit wil zeggen dat de handeldrijvende joden zich zoo niet meer blootgesteld zien aan de wandaden der alles overheerschende straatmacht dtrafzonderlijke nazi Maar het groote werk werd gedaan en blijft zijne uitwerkselen behouden in de landszaken, openbare instellingen, hooger onderwijs op alle gebied, zelfs tot in 't notariaat werden de joodsche elementen weggt vaagd. Deze onvoorziene werking van Hitier zal hem waarschijnlijk de binnenland sche meening gunsiig gesteld maken, maar de buitenlandsche sympathie is er sterk door ge schokt geworden. Wij weten niet of de psychologie van Hitier zoo ver strekt dat hij, voor het volk zou gebruik gemaakt hebben van een algemeene noodwendigheid, maar althans is het zeker dat dit volk. na de algemeene overspanning door kneve larijen en langdurige verbittering op iemand zijne woede moest koelen. Had Hitier dat volk toen willen opjagen om oorlog te voeren, het zou ten volle gelukt zijn. Maar daartoe voelde hij zijn stelling nog te zwak, daarom joeg hij het op tegen de communisten en de joden dat gaf afleiding en voldoening. J> pan heeft zich thans - na eindelooze vitte rijen over zijn geschillen met China uit den volkerenbond terug getrokken Dit geeft natuur lijk nog niet dadelijk aanleioing tot zware veran deringen in den toestand Dit omslag wordt immers eerst definitief - volgens de standregelen van den volkerenbond na twee jaar. Nochtans is het een feit dat vaststaat en onvermijdelijk na korteren of langeren tijd ernstige gevolgen kan te weeg bren gen. Men bedenke alleen maar dat dit machtige land den invloed van den volkerenbond droeg tot in het Verre Oosten, terwijl dezes werkkracht ver zwakt wordt, door die afscheuring tot een Euro peeschen werkkring.Daarenboven is het voorbeeld dat gegeven werd, en dat eens te meer de on macht van den volkerenbond doet uitschijnen, een der gevoeligste kreuken, welke men aan deze wereldinstelling kon geven De ontwaper.inysco fèrentip, die onver mijdelijk moest te niet gaan zonderde uiterste tus schenkomst van het ontwerp door den heer Mac Donald, in extremis, op touw gezet, blijft thans voortleven. De algemeene commissie in plaats van definitief ontbonden te worden, is tot 25 April uit eengegaan. nadat men aanvaard had de bes meking vrijelijk te hernemen met het Mac Donald plan als basis Wij hebben reeds gezien dat dit voorstel zoo maar niet uitsluitelijk door de vier voornaam ste mogendheden kan aangenomen worden. Dat daarenboven, de Kleine Entente, er zeer vijandig tegenover staat. Dit werd dan ook aangenomen door sommige inschikkelijke verklaringen van M. Mac Donald en door een voorzichtig knikken van den heer Mussolini, die zag dat hij niet verder kon Maar dat alles kan door nadere en uitvoeiige bespreking later bijgelegd worden het hoofddoel werd bereikt de redding der conferentie Engelar-d zoekt thans vooral naar een regeling van zijn hardnekkig geschil metlndié. De regee ring is het eens geworden om zoover mogelijk in te gaan op de zucht naar onafhankelijkheid der In dische bevolking, maar streeft ernaar de sterkte en de duurzaamheid van zijn uitvoerend gezag te ver zekeren. Het is de eerste maal dat er zulke groote stap gedaan wordt, en algemeen goedgekeurd wordt, om stilaan Indië te helpen tot zelfbestuur. Het kan nog al wat duren eer men daartoe komt, en 't moet ten andere zijn tijd hebben om niet al les in eens omver te werpen, maar de richting schijnt gegeven en de bedoeling is er cm het plan te laten doorgaan, 't Is wellicht ook het eenigste middel om grooter gevaren en verwikkelingen te ontgaan. La Région d'Ypres est un peu sortie de sa gravité coutumière en glissant dans ses colonnes un poisson d'Avril d'autant plus facile a amorcer que son article, rédigé en un flamand impeccable, avait ur.e portee sociale et économique. Le ir Avril est le jour faste des plaisanteries faciles et anodines, et^ plus personne ne s'offusque d'en avoir élé l'inno- cente victime. Les humoristes, de jour en jour plus rares, auront vu aussitót dans le nom du bateau Ichtus une attrape, puisque ce nom sigrifie tout bonnement poisson en grec, et quelques autres lecteurs se seror.t peut être bien méfiés cu nom du capitaine Snoeck. Que quelques bons amateurs de pois son, ichiyophages comme d'authentiques SamcyèJes se soient done rendus, Samedi apiès midi jusqu'au quai, munis d'un volumi- neux panier, ils auront fait une bonne provi sion d'air salubre et seroi.t rentrés chez eux en jurant, tout bas, qu'on ne les y repincerdt plus. P. Maandag laatst op 3" April, had hier ter stede in St-Niklaaskei k de plechtige begrafe nis plaats van H er Gustaaf- Emicl D. sramault, sedert jaren gemeentebeambte en orgelist in de St-Jozefskeik der P.P. Karmelieten. Dat hij algemeen gekend was en geacht ligt bewezen in het feit dat om zeggens heel de stad vertegenwoordigd was in den lijk dienst met de lange offerande welke opge luisterd was door een kunstige meerstemmige Miseremini Mei door den overledene zelf gekomponeerd. Dat de afgestorvene zoo algemeen was geacht, komt hieruit voort dat hij man was van trouw en oprechtheid, stipt in alles en altijd even weikzaam dat kunnen getuigen allen met wie hij omging. Hij was de beschei denheid zelf en zoo er hem een welverdiende lofbetuiging werd toegezwaaid, dan wist hij zich stil terug te trekken en te on snappen aan den lof met zijn welgekende kwinkslag 't zal al gaan Hij was een goed mensch: een stille werker. Nog meer hij was waarlijk een diep chris telijk man die zijn godsdienst en zijn geloof, lijk alles in zi|n leven, met ernst opnam. Zijn kunstenaarstalent, dat hij van God had gekregen en door werkzaamheid had ont wikkeld, heeft hij in den dienst van God be steed. De muziek was voor hem geen loutere liefhebbeiij, maar een middel tot gebed en apostolaat zijn diepste vreugde was het Gods eeredienst op te luisteren door de mu ziek en zijn schoonsten tijd gaf hij tot voorbe reiding der kei kelijke zanger. Zijn zwanerzang was h' t lof op Sint-Jozefs dag heel en al door hem gekomponeerd. Hij voelde zich thuis in Gods Huis en er lag eerbied in zijn orgelspel, zoodat hij de menschen hielp bidden. Zijn kunst heeft hij heel en al besteed voor God en voor zijn volk. Daarvoor zal de Heer hem loonen. Hij ruste in vrede. P. A. o c. d. Op Palmzondag te 9 u., plechtige Palm wijding in St Niklaas Te 9 1/2 uur, de indrukwekkende Processie, die gaat langs de Stuersstraat, Boterstraat en Leet. Te 10 u., plechtige Hoogmis in St- Maartens. 's Namiddags, te 3 y» u., Sol. Vespers en Lof, laatste Vasten sermoen, waarin E. Pater De Clippele, S. J., de beteikenis en de viering van de toewijding der stad aan het H. Hart van Jezus zal uiteenzetten. Op Witten Donderdag wordt de gedachtenis gevierd van de instelling van het aanbiddelijk H. Sacrament. Te 7 uur, Plechtige Hoogmis, waaronder al de aanwezigen verzocht worden" ter H. Tafel te naderen. Na de H. Mis, vergezellen de mannen het H. Sacrament met licht, tot aan het Rustaltaar. Te 3 u ceremonie der voetwassching aan dertien arme lieden. Te 8 u., de schoone oefening van het Heilig Uur. Op Goeden Vrijdag woedt de gedachtenis gevierd van het bitter lijden en de dood van O. L. H. lezus-Christus. De morgendienst begint te 7 uur. Al de aanwezigen gelieven het H. Kruis te komen vereeren. 's Namiddags te 3 uur is er plechtige Kruis weg. Op Goeden Zaterdag(Paaschavond), te 6% uur, Plechtige Wijding der Paaschkeers en der Doopvonte. De H. Mis, waa'onder alge meene H. Communie, begint rond 8 uur. Vanaf 8 V, uur kan men gewijd water be komen. Op den Hoogdag van Paschen, HH. Missen te 6 u.7 u 8 y» u en 11 V. u. Onder de plechtige Hoogm's van io u.. zal de driestemmige Mis van Cesar Franck uitge voerd worden, alsook het wereldberoemd Alleluia van Haendel, door het gemengd koor van St Maanens, met groot orkest. 's Namiddags, te 3 y» u., Sol. Vespers en Lof, waaronder feestpredikatie over de Ver rijzenis des Heeren. Vrienden en kennissen worden uitgenoodïgd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 9 April, om 7 y« uur, in St-Jacobskeik, tot zielelafenis van Vrouw Weduwe Karei GHEERARDIJN geboren Romania ToorrÉ. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 9 April, om 8 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Georges CORNET TE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zil gezongen worden op Zondag 9 April, om 8 1/2 uur, in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Louise LOLJF Weduwe van Heer Nrstor Gltssoux. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMISSEN bij te wonen die zullen gezongen worden op Zondag 9 at Maan dag 17 April 2e Paaschfag), om 9 uur, in de Kerk der E E. P.P. Carmelieten, tot ziele lafenis van Vrouw Sidonie KERRINCKX Echtgenoote van Heer Michifl Jules. Vrienden en kennissen worden uitgenoo ligd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 16 April (Paschen), om 7V» u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Ern st-Gustave BALLEVIER-VANSE/EKANT docliPr Ida en Zeon Osoer gesneuveld in den oorlog. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 16 April, om 8 y« uur, in Sint Pieterskeik, tot zielelafenis van Heer Oscar VAN GHELUWE Echtgenoot van Vrouw Germaine Coffyn en voor Vrouw Weduwe Eugène ALLEMAN geboren Victorine Coffyn. Mijnheer en Madame Eug. Van Lar.ckere- Aerts en hun dochtertje Mejuffer Valentine Breyne, noodigen vrienden en bekenden uit tot het plechtig JAARGETIJDE, welke zal gezongen worden in de kerk der EE. PP. Karmelieten, op Paaschdag, om 9 uur, tot zielerust van wijlen Mijnheer Ferdinand BREYNE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 16 April (Paschen), om ii V» uur, in St-Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Heer Alphonse CLAEYS. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 17 April, (2e Paasch dag), om 7 1/2 uur, in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Alfons POLLÉE. De Apotheek van La Pharmacie de M' SNOECK Groote Markt o— Grand'Place is alleen open op II reste seule ouverte lr- Zondag 9 April Dimanche 9 Avril i

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9