- HET YPERSCI iE - LA RÉGION D'YPF *E& Zondagrost - Repos dominical Wekelijksch Overzicht Sint Jt z fsherk der P. P. Kaïm liefón 14' Jaargang, N' 3 22 April 1933 14' Année, N' 3 - 2? Avril 19$3 Z Bijvoegsel Supplément Japan zet gedurig zijne werking voort om in China te geraken tot zijn einddoel. Het laat zich door niets of niemand storen, lang zaam maar zeker bereikt het de uitslagen die het sedert den beginne beoogde. Daar het nu zijn ontslag genomen heeft uit den Volkeren bond en wellicht vreest dat men een cecono- misch blocus tegen hem zou uitroepen, begint het van nu af aan reeds, zonder de gebeurte nissen af te wachten, alle maatregelen te tref fen, die hem zullen toelaten aan dergelijke bedreiging met goed gevolg het hoofd te bieden. Leest en verspreidt Het Ypersche La Cérémonie de la Paix a Ypres Hyrrténée Onderscheidingen In onze Ypersche Muziekschool De plechtige Paaschmis in Yper's Kathedraal Burgeilljke Mand van leper ZIEL M tSSEN Het geding door Rusland ingespannen tegen enkele Rossen en zes Engelsche inge nieurs, omdat zij onderduims de plannen der Sovjetregeering zouden hebben willen in den grond boren, is thans afgeloopen. Wij hebben vroeger reeds gezegd waarover het ging en doen verstaan dat de Engelsche onderdanen er waarschijnlijk met eene kleine straf zouden var. af komen. Dat is dan ook gebeurd. Ter wijl de vertegenwoordiger der Sovjetregee ring de zwaarste der beschuldigingen trachtte aan te dikken en meermalen de woorden van doodstraf liet weerklinken, werden ten slotte de volgende veroordeelingen uitgespro ken tegen de Engelschen Thornton, 3 jaar gevang Mac Donald, 2 jaar Monkhouse. Cushny en Nordwall, uitdrijving Gregory, vrijgesproken. Daarenboven wordt er door de veroordeelden nog in beroep gegaan, en daar kan er nog vermindering komen Dit is meer dan waarschijnlijk, want onmiddellijk nadat dit vonnis bekend was. werden er in Enge land, door een koninklijk Bevel, maatregelen genomen om verbod uit te vaardigen, vanaf 26 April, tegen allen invoer van Russische voortbrengselen. De schade die de Sovjetre geering daarcoor zou te lijden heb'en zal wel te zwaar wegen om geen toegevingen te doen. Er werd reeds onverwijld een voetstap gedaan door den Russischen gezant bij het ministerie van buitenlandsche zaken te Lon den, om verzoening te bewerken Het valt niet te betwijfelen dat de Engelsche Regeering niet zal toegeven in geen geval zal het zijne onderdanen in den steek laten. Amerika blijft worstelen met zijn cris:s Sedert Mr Roosevelt aan 't bewind is heeft hij reeds zeer krachtdadige beslissingen geno men en moest hij ten volle meester zijn, zou de toestand waarschijnlijk merkelijk verbete ren. Maar tegenover hem, met zijn Ireede inzichten nopens het handhaven van de goud- waarde van den Dollar, staan de landbou wersvereenigingen, die het houden met.de inflatie, of waardevermindering van hunne munt. De Vereenigde Staten ztin bij machte, als ze willen, om de goudwaarde in stand te houden. Deze kwestie is dan ook voor 't oogenblik slechts een aangelegenheid van inwendige orde Maar intusschen lijdt de algemeene toestand weer onder den tegenslag dezer schommelingen en het ware te wenschen dat eene beslissing in een of anderen zin niet lang zou uitblijven. De financieele toestand in België, niet tegenstaande alle tot nog toe genomen maat regelen, is nog niet volkomen opgehelderd, Om doorslaande uitslagen te bekomen is het om zoo te zeggen volstrekt noodzakelijk dat men besluite tot het toekennen der buitenge wone macht aan het hoofd der Regeering. Immers worden de beste inzichten en de ge zondste voorstellen in den grond geboord, indien men ze door langdradige en meestal zoutelooze besprekingen in de Kamers onder den hamer moet brengen. Dit werd dan ook in de laatste vergadering der ministers inge zien en aangenomen, zelfs door de Democra ten. Het is hoog tijd dat er paal en petk ge steld worde aan nuttelooze en verkwistende uitgaven en dat er met ijzeren greep toege tast worde op de ongelooflijke misbruiken der uitbetalingen aan werkeloozen. Wie het ver dient bij deze soort menschen moet natuurlijk geholpen worden, maar dat men niet voortga met schandelik geld weg te werpen om men schen te helpen die niet willen verdienen wat tot hun bestaan van noode is. Jammer dat men dit alles slechts wil inzien nadat er vele potten gebroken zijn. RIK. Les quelque six cents écoliers et écolières Anglais, qui passent plusieurs jours de vacances en Belgique, nous sont arrivés Ven- dredi matin avec un léger retard sur l'horaire préru. La Cérémonie de la Paix, rehaussée par la présence de V(. Ie Ministre Lippens, qui prononga un discours en anglais sous le Mémorial de la Porte de Menin, fut émou vante et s'est dé'oulée dans un calme impres- sionnant devant ure nombreuse assistance. es couronnes furent déposé s sous l'Arc de Triomphe ainsi qu'au monument aux Morts Yprois. La mus'que des Dagenham Girl Pipers qui accompagnai lts écoliers, fut chaleureu- sement acclamée et la marche cadencée et fiére de ces toutes jeunes joueuses de corne muse, ainsi que leur concert et leurs danses, exécutés a la Grand'Place, furent fortgcütés La place nous fait défaut pour nous étendre plus longuement sur toute la cérénonie, mais nous y reviendrons la semaine prochaine. Nous adressons a nos jeunts visiteuts et aux sympathiques Dagenham Girl Pipers un cordial au revoir. Mardi prochain, 25 Avril, a 11 heures, sera célébré le mariage de Mademoiselle Cécile de Brouwer avrc Monsieur Pierre Struye, avocat, sous lieutenant de réserve. La bénédiction nuptiale leur sera donnée en l'église St Michel a Gand, par le Révérend Père Dom Norbert Nieuwland O. S. B., moine de l'Abbaye de Maredsous. Nos hien vives félicitatiors. Bij Koninklijk Besluit van 8 April ig33 werd het Nijverheids Eereteeken van 2' klas verleend aan M. Jolyt Camille, voor meer dan 3o jaar goede en getrouwe diensten als marmerbewerker, bij M. Depuydt Declercq. Mej. Sanders Elza, dienstmeid sedert ruim 25 jaar, bij Mevr. Wed. Soetaert, Wenninck straat, nr 7, heeft bij Koninklijk Besluit van 8 April 1933, het Nijverheids Eereteeken van 2e klas voor getrouwe diensten bekomen. Aan beiden orze beste gelukwerschen. Het bondig verslag over het laatste concert van ons Ypersch Conservatorium dient volle» digd te worden met eene welverdiende lofbe- tuiging aan onze jonge stadgenoote Mejuffer Madeleine De Jonghe die in hare kundige bege leiding en uitvoering, op 't klavier, der moei lijke Fantaisie Impromptu van Chopin, be wijs gaf van vrome muzikale begaafdheid als pianiste. Een eervolle melding verdienen insgelijks de leerlingen Maurice Vermeulenclarinettist Ivonne Bultinck en André Verhack violonisten. Aan de verdienstelijke leeraars en hunne vooruitstrevende leerlingen een hertelijk pro ficiat. Op den hoogdag van Paschen werd in St- Maartens Hoofdkerk, door de taliijk toege stroomde geloovigen den meesten lof uitge sproken over de schitterende uitvoeiing der prachtige driestemmige mis van César Franck en van het wereldberoemd Alleluia van Haëndel Dergelijke kunstuitvoeringen van godsdienstige polyphonie verheffen de zielen hemelwaarts tot den Goddelijken Schepper van het schoon*, het wareen het goede. Onze beste gelukwenschen aan den heer Maurice Baert, kapelmeester, en Joseph Ha- noulle, orgelist, alsook aan de Damen en Hee- ren van het gemengd Koor en het Orkest van Sint Maartens. Verklaringen van den i5 I'd den 21 April iqJ3. Geboorten Soutaer Pernand, Aardestraat, 5. Seone- sael Willem, Debaernestraat, 28. Verbeke Rosetle, Lintfert- dreef, 107. Lesage Simonne, leperleestraat, 6. Hagbe- baert Marie-José, Hoornwerk, 2H. Huwelijken Dumalin Daniel, fabriekwerker en Carjier" Suzanna, fabriekwerkster, beiden te leper Van Exem Cy- rille, aardewerker te Zillebeke en Minnekeer Martha, land werkster te leper. Noë Antonius, wever te Croix N. h.) en Segers Maria, haarkapster te leper. - Heunlnck Petrus. £b. en Sanctorum Maria, z.b. beiden te leper. Goes Rejfé, landbouwer te Boesinghe en Markey Martha, dienstmeicf'te leper Huwelijksbeloften Firmin Goudenhooft, teekenaafT.en Margareta Berghman, z.b., beiden te leper Nestor Ugfe- ver, land werker teLangemarcken Maria Vandamme, fabriêk- werkster. te leper. Jules Madou landbouwer te leper en Maria Claerhout, z b., te Langemarck. Op Zondag, Beloken Paschen, zullen de Paters Karmelieteneen zeer plechtige Hoog mis opdragen tot zieklafenis van heer Gustaaf- Emiel Desramault. Dit uit erkentelijkheid en als nagedaöhtejfis aan hun gewezen orgelist die jaren larg stfpt en ijverig zijn ambt heeft vervuld. De tweestemmige mis, welke zal worden uitgevoerd met volledig orkist, is de mis tjr eere van Sint Jozef door den o /erledene zelf gecomponeerd eenigen tijd voor zijn afster ven. Vrienden cn kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gel z'en worden op Zondag 23 April, om 8% uur, in Sint Pieterskerk, tot ziel- lafenis van Heer Isidore LALOUS. Vrienden en kennissen worden uugenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongfen worden op Zondag 23 April, om 8 y» uür, in St- Jacobskei k, tot zielelafenis van Heer Henri VAN KAES en Zoon Marcel. Vrienden en kennissen worden uitgenoouigd deZIELMIS bij te wonen die zal gezon^n worden op Zondag 23 Aprilom 9 uurfin St-Niklaaskerk, tot zielelalenis van Hr en Vw Camiel Deconinck- °hilip|>j. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal geleien worden op Zondag 23 Apiil, om 11 y» uur, in St- M aariers rvathedraal, tot zielelafenis Yan Heer Alphonse SANTY. Viienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal geleaf.n worden op Zondag 30 April, om 8 y« uur, in St Maartens Kathedraal, tot zielelafeffis van Heer Honoré MASURE zijne Echtgenoote Vw Euphrasie BAELÊN en hun Zoon Amedéa Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd :de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen, worden op Zondag 30 April, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafen's van Heer Fmiel LAMFIRK CRAYE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 30 April, om 11 y. uur, in St-Maai tenskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Martha DEMAREZ overleden huisvrouw van Heer Florimond Vandevoorde. De Apotheek van La Pharmacie de M' H CU TEKIER Meenenstkaat o— Rue de Menio is'alleen open op [1 reste seule ouverte 1* Zondag 23 April Dimanche 23 Avril

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 11