- het ypersce ie - la région d'ypf Zofldagrnst - Repos dominical Wekeiijksch Overzicht Oe BJQisciie Scholden in Engsiand 14* Année, N' 6 13 Mai 1933 Rijvoegsel Supplément De Nieuwe Uurtabel der Tr«inen Relz'gers Opgepast Sortie de la Chorale de St-Martin a la Panne Vertooning van LOURDES Franciscaansche Missienaaihrans IXe Tentoonstelling ALFRED-ALPHONSE-JOSEPH REYNAERT ZIELMISSEN Beer ea Vrouw Leopold BUYGEBAERT-VEüflAEGflE. 14* Jaargang, N' 6 - 13 Mei 1933 Om nauwkeurig uiteen te doen wat Duitscbl .nel thans beleeft, zou er een lijvig boekdeel van noode zijn. Niet één gebied is er waarover er niet een lang hoofdstuk zou te schriiven zijn. Moet Hitier volhouden en erin gelukken al zijne plannen door te drijven tot het einde, d »n wordt zijn land een dersteik ste die er ooit bestaan hebben, en dit op alle gebied. Hij heeft met ijzeren hand dood ge knepen wat de maatschappij zoekt te ontred deren communisme en socialisme 1 Handel en wetenschap brengt hij op zuiver duitsch gebied terug door het verdrijven der Joden Een strenge tuchtregeling brengt hij in voege om de rashuwelijken alleen toe te laten. Al wat niet zuiver duitsch of duitschgezind is in boeken en schriften, moet geweerd of ver nield worden Een streng schoolprogramma dwingt het onderwijs de kinderen op te leiden in nationale fierheid, met verachting en haat tegen al wat de vadeilandsche uitbreiding tegengehouden heeft, nu in den weg staat of er zich tegen wil verzetten. Daarenboven wordt gansch het Reich eene uitgebreide school, van klein tot groot, om er krijgslieden van te maken, door eene militaire opleiding zooals er in geen enkel ander land te vinden is. Middelerwijl klinkt het duitsche woord hoog en scherp in wederlandsche conferenties, in handelsovereenkomsten, in schuldverefïe- ningskwesties. Gelukkiglijk verwekt zulke handelwijze, voor 't oogenblik, veel miste vredenheid, anders zouden er al ernstige ge volgen nakende zijn. Een andere groote mogendheid, die han delt naar eigen plannen, zonder zich te storen aan welke buitenlandsche werking of drukking het ook zij, is Japan. Het zet methodisch zijn krijgsplan voort, bereikt al de punten die het zich ten doel stelt, drijft de chineesche macht onafgebtoken terug en krijgt tenslotte nog de chineezen zelf op zijnen kant. Zoo zou het wel kunnen waar worden wat men thans voorhoudt dat Japan het erop aanlegt om een nieuw chineesch Keizerrijk in te stel len. Het zou weldra Peking gaan bezetten en Tien Tsin, daarop zou het Poe Yi, de beheer der van den Mandsjoestaat, als keizer doen uitroepen over 't noorden, terwijl het overige gedeelte van 't Rijk in Republieken zou ver deeldworden Volgens deze aangevulde be richten zouden reeds vele vooraanstaande mannen uit de chineesche kringen daarmêe instemmen en zich daarbij aansluiten. Eogelacd heeft onverwachts het bezoek ontvangen van den raadgever van Hitier, M. Rosenbeig. Niemand weet met welke ge heime zending deze vooraanstaande persoon naar Londen gekomen is. Maar de ware uitleg zou wel kunnen zijn wat een bevoegd dagblad schrijver ervan zegt. Engtland liet zich voor dezen stilaan op sleeptouw nemen door Duitschland, maar Engeland bezit een vrij heidszin, die in de laatste weken erg gestoord werd de anti joodsche beweging heeft er eene geweldige opschudding verwekt de slaafsche onderwerping der machtigste par tijen aan de grillen van den Fiihrer, heeft walg doen ontstaan de stokken die het Reich in de wielen steekt om de ontwape ningskwestie in den grond te doen stuiken hebben hun toorn doen opvlammen. Gansch de openbare en private meening is gekeerd en ditmaal tegen Duitschland I Uit Amerika, alhoewel er reeds onderhan delingen hebben plaats gehad met de afge vaardigden uit Londen en Parijs, vernemen wij nog geen vast plan om de wederlandsche moeilijkheden bij te werken. M Roosevelt had wel gewenscht onbeperkte volmacht te beko men om de kwestie der schulden op te lossen, maar hij is verre van de goedkeuring van 't Kongres daartoe te bekomen. Het zou hem zelfs allerwaarschijnlijkst duur te staan komen indien hij het zou eischen. Men is wel gene gen hem een beperkte volmacht toe te staan om in onderhandeling te treden en een voor te leggen plan op te maken, maar verder zou hij het niet kunnen brengen. In Engelsch-Indië wordt de toestand ook weer heviger gespannen. Gandhi, de volkslei der, werd voorloopig losgelaten en men bekwam de schorsing voor één maand van de burgerlijke ongehoorzaamheid. Maar zoo de engelsche regeering niet voldoet aan zijn eischen zal hij weer beginnen te vasten. Naar het algemeen oordeel, wordt de man te zwak om deze proef nog uit te hou len en moest hij ervan sterven, dan vreest men voor een alge meenen opstand. De toestand wordt er daar door zeer raadselachtig. RIK In de nieuwe uurtabel die Maandag a. s l5 Mei in voege treedt bemerken wij dat om zeggens al de treinen van de lijn Kortriik- Brussel, die vroeger in Brussel - NOORD aankwamen of daar vertrokken, thans in Brussel ZUID aankomen of vertrekken. Het is insgelijks vanaf l5 Mei dat de lichte treinen tusschen Oostende en Yper in voege komen. Zij zullen, zooals hier vroeger aange kondigd, nog meer stilstanden houden en den weg niettemin in korteren tijd afleggen. Prijskamp Uitgeschreven Het Foreign Office heeft een prijskamp uitgeschreven voor de leerlingen die onlangs een studiereis in Engeland hebben gedaan. Aan dien wedstrijd zijn 25 prijzen verbonden. De mededingers moeten een persoonlijk werk in de engelsche taal indienen. Dit stuk zal het verhaal van de reis, met de indrukken en op merkingen, bevatten Het zal geschreven wor den op bladen van pro-patriaformaat. Er mag geen enkel onderscheidingsteeken op voor komen en op het eerste blad zal men een om slag voor visietkaart aanbrengen. Deze om slag wordt op het werk geplakt en bevat een blaadje met naam en voornaam van den mede dinger, evenals de klas en de school waartoe hij behoort. De mededingers worden verdeeld in vier categorieën I. De miodelbare onderwijsin stellingen van den lageren graad en de 3 laag ste klassen van de athecaei 2. De middelba re onderwijsinstellingen .van den hoogeren graad (3 hoogste klassen)3. De lagere nor maalscholen 4. De instellingen voor middel baar normaulonderwijs, voor hooger en voor vakonderwijs. De instellingshoofden zullen de werken ver zamelen en ze onderwerpen aan de goedkeu ring van een jury samengesteld uit de leeraars belast met het onderwijs in de Engelsche taal. Alleen de werken die ren werkelijke waarde hebben zullen aan het Departement van Openbaar Onderwijs, Kantoor 7 rHenri Beyaertstraat, Nr 3, opgezonden worden. Die weiken moeten uiterlijk tegen i5 Juni toekomen. Y P R E S Le 2 Juillet prochain, notre Chorale Yproise de musique religieuse se rendra a la Panne pour y exécuter, en l'église St Pierre la messe réputée de César Franck et le célèbre Alle luia de Haëndel. II sera permis aux parents et amis de nos membres de la Chorale et de l'Orchestre de St- Martin de prendre part a cette belle excur sion moyennant le ptix.minime de dix frs aller et retour, voyage en autobus, dépait a 8 h., retour a 20 h. On peut se faire inscrire chez M. Maurice Baerr, maitre de chapelle, rue de Dixmude, ou chez les membres actifs de la Chorale mixte de notre Cathédrale. Ter gelegenheid van de 75e verjaring der verschijningen van O. L. Vrouw te Lourdes, zal op Maandag i5 Mei dezer, in de feestzaal van den Katholieken Kring, Rijselstraat, te 7 1/2 ure 's avonds, de kunstvoorstelling van het volksstuk Lourdes opgevoerd worden door de befaamde groep «De Vriendt-Poldi Sorel van Brussel. Kaarten te bekomen aan 3 fr., 5 fr. en 7 fr. in het lokaal, Rijsselstraat. van 21" tot 28" Af ei aanstaande in de Ei. Harteschool, 28, Capucienenstraat. Zondag 21" Mei Vlaamsche kermis. Om 4 uur Prijstrekking der groote Tombola. Madame Alfred REYNAERT - LAHOUSSE et ses enfants Les families REYNAERT et LAHOUSSE, ont la profonde douleur de faire part du décés de MONSIEUR NOTAIRE Ancien Président de la Chambre de Discipline des Kofaires de l'Arrond. d'Tpres Chevalier de l'Ordre de Léopold né a Wervicq, le 21 Juillet 1854, et pieusement décédê i Ypres, Ie 5 M»i 1933. Les personnes qui, par oubli, n'auraient pas regu de lettre de faire part,sont priées de considérer le présent avis comme en tenant lieu. 18. Rue Courtedu Marais. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 14 Af ei, om 8 Vi uur, in Sint Jacobsketk, tot zieltlafenis van Heer Edouard BEUN Echtgenoot van Vrouw Octavie Bailleul. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 14 Mei, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Emile LAMAIRE Echtgenoot van Vrouw Maria Craye Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 14 Mei, om 11 v, uur, in 3t-Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 21 Mei, om 9 uur, in St-Niklaasketk, tot zielelafenis van Heer Jules VAN EENAEME. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 21 Mei, om 11 y, uur, inSt Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Weduwe Louis DUMORTIER geboren Catherina Dewitte. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Donderdag 25 Mei, (Ons Heer Hemelvaart), om 8 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van de overleden familie van Heer Petrus Vandeputte-Vanbecelaere. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Oonderdag 25 Mei (O. L. H. Hemelvaart), om 9 uur, in de Kerk der E E. P. P. Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Gustaaf DESRAMAULT van wegens het Broederschap van het H. Scapulier. De Apotheek van La Pharmacie de M' VAN WALLEGHEM Statiestraat o- Rue de la Station is alleen open op II reste seule ouverte lr Zondag 14 Mei Dimanche 14 Mai

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 9