Inflatie of Muntkelderiog I4e Jaar, N° 7 - 20 Mei 1933 14e Année, 7 - 20 Mai Weekblad - bet Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de I'Arrondissement d'Ypres Abonnement 18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 tr. Men ka» inithrijrtn In alit Btlgtsehe testkantoren Tel. 500 35 cf. het nummer Abonnement 18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. Leest en verspreidt Het Ypersche HET yPERSCHE ■r Ywntglng der Getetsterdea she Club*. LA REGION D'YPRES Omano de I'Association des Sin is trés, des Clubs Yprois, etc. Beheer, Opstel tn Aankondigingen 34. Boterstraat34, Yper Nattmlootf artikel» geweigerd RidactlonAdministration etPubltcltt34, rue au Beurre, Ypres. On tent t'abonner dan* ton* lu bureaux de toste Beiges 35 cf. Ie numéro Tél. 500 Les articles non signis sent refusts Op de assignaten tijdens de Fransche Om wenteling stond er De namaker zal met de dood gestraft worden. Oporze binkbiljetten leest men De na maker zal gestraft worden met dwangarbeid En zoo de namakers der muntwaarde zulke schromeli ke straff n oploopen, wat staat er dan, rechtvaardigheidshalve, dezen te wach ten, die wetens en willens de munt naar den dieperik helpen De misdaad tegenover de maatschappij is in 't laatste geval veel groo- ter. Er zijn wapens die zoo moorddadig zijn als de kanor.s en de mitrailleuzen. De inflatie heeft sedert 19 8 evenveel menschen doen vergaan als het zwaar geschut tijdens den oorlog. Men moet het niet verduiken. De inflatie- golf, van Amerika uitgaande, tracht wedirem Europa te bereiken. Ten hate van wie Zal zij de redding brengen Z-d ze de volkeren redden uit den ekonomischen chaos Of zul len weer enk lingen, als echte muntschuimers fortuinen opbouwen op de puinen vau het in gestorte muntitelsel De irflatie is een doodssprong in het onbekende. Men zou waarlijk zeggen dat de Regeerin gen zich inspannen om de ciisis te laten voortduren. Iedereen kent de noodlottige gevolgen van het steeds wassende beschermingsstelsel, waaraan al de landen der wereld hun voor spoed geofferd hebben. In 't begin van 1927 riep de Internationale Economische Confe rentie te Geneve de noodzakelijkheid uit, te verzaken aan de bescherming en de inkom- rechten te verlagen maar regeeringtn en parlementen, bewerkt door geheime en mach tige trusten van privaatbelangen, hebt en de douanerechten opgevoerd, het stelsel der in voerbeperkingen uitgevonden en de munt kontrool toegepast. De internationale handel was reeds half gewurgd ze hebben hem den genadeklop gegeven. En om den handel in zijn graf te houden, komen ze nu met een nieuwe vondst voor den dag de i: flatie. Amerika geeft ons het voorbeeld en noodigt de natiën uit zijn voetstappen te volgen. Niets verwondert ons meer dan die dollar inzakkirg, gewilde daling, daling doorgevoerd niettegen staande den weerstand dier munt gedurende weken lang. En waarom moest de dollar zakken, daar de Vereenigde Staten de schuld- eischers zijn der gansche wereld De balans hunner buitenlandsche rekeningen staat op krediet en de gouddekking bedraagt er ten minste 55 Wat schuilt daaronder Zelfs in Frark-ijk wint de irflatiegeest veld. Men heeft deze week nog in den Senaat, met inzicht in het verslag van 't budget, cijfers te berde gebracht, die doen schudden en beven Van 3i December ig3o tot 3i December ig32 is de openbare binnenlandsche schuld ver meerderd met 215 miljard om een totaal te bereiken van 291 miljard En men voorziet dat ze dit jaar nog met i5 miljard zal aan groeien. Kan men zich inbeelden dat de Fransche spaarder zonder oogverpinken zulke gaten zal blijven stoppen Kan men zich inbeelden dat de Fransche Staat, gebukt onder zulken zwaren last, niet geneigd zal zijn om door een nieuw failliet zich ervan te ontslaan, indien hij den weg der bezuiniging niet wil betreden De wereld, waarin we leven, isgar.sch om gedraaid Vroeger was een failliet het toppunt der oneer en schande zelden wierd het uitge sproken. Heden vei klaart zich een schuldenaar, wien men te kort op de hielen zit, failliet en herbegint dadelijk zijn beweikingen onder den naam van zijn vrouw. Vroeger streden de Staten om de waarde hunner munt staande te houden hun munt was het teeken van hun eer en hun voorspoed. Duitschland gaf ons het voorbeeld van het geldfoilliet En bijna al de landen,zonder even wel zoover te gaan, spelen met hun munt als met beurswaarden. Dit al!es bereidt ons een schoone weder- landsche ekonomische Conferentie zonder zekerheid, zonder eerlijkheid en ontbloot van de eenige taal waarin de deskundige ekono- misten zich kunnen doen verstaan, namelijk een gezonde en vaste muntwaarde. Men spreekt van een stelselmatige en alge meene vermindering van al de geldwaarden. Ieder Belg zou het hier moeten uitschreeuwen: Non possumus Technisch gesproken, kan men het voorstel aankleven, maar in Bel gië moet men het verafschuwen, omdat al onze schuldeischers, onze renteniers, onze gepensionneerden, onze spaarders reeds een onteigening van de zes zevenden van hun ver mogen ondergaan hebben omdat ten koste van duizende moeilijkheden en opofferingen wij er toe gekomen zijn een muntregiem te behouden en te consolideeren, dat gezond en vast isomdat wij zulke misslagen niet begaan hebben, die Groot Biittanje, Amerika en an deren op den boord van den afgrond gebracht hebben, omdat wij, de zotte geldverspillingen van den Staat daargelaten, heel bescheiden geleefd hebben en we zoo, beter dan andere landen, de crisis doorworstelen. Wij willen onze fortuin niet opbouwen bij middel van een muntvervalsching, de grootste aftrogge- larij, welke ooit gebeurd is. Wij willen leven van ons eerlijk werken, niet van een hatelijke, onrechtvaardige speculatie. In heel die inflatiebeweging duikt het werk op van eenige troebelwatervisschers, geld- schuimers volgens hun patroon Philip de munteschrooder, en zij zijn het die de koord jes der politiek in handen hebben en de poli tieke hansworsten naar hun zin doen dansen. En daarom is het voorstel van President Roosevelt ongezond. Indien men den grond der zaken wil nagaan, dan zal men gemakkelijk bemerken, dat de inflatie nog een ander doel heeft namelijk, het heropwekken van den ongebonden econo- mischen toestand van voor de Crisis. Men had dan geen ander doel dan zaken te doen, kolos sale winst op te strijken, welke ook de gevol gen mochten zijn van zulke ikzuchtige en kort zichtige politiek, welke ook de slachtoffers mochten wezen van zulke ongebreidelde profijtjacht. Amerika, evenals veel andere nijverheids- landen, schijnt de les der crisis niet verstaan te hebben. De crisis had het graf moeten zijn van de leer profijt die gansch de handelspolitiek beheeischte. Die leer heeft schipbreuk gele den zij heeft ons de crisis gegeven en 25 mil joen werkloozen. De eenige oplossing mogelijk om uit den chaos te geraken is niet de inflatie, maar het vervangen van de leer profijt door de leer dienst De aardsche goederen zijn ons door de Voorzienigheid niet geschonken, opdat enke len er profijt zouden uittrekken en er al de winst mogelijk uithalen Zij zijn ons geschonken op dat allen er hun brood in het zweet huns aan- schijns mee zouden verdienen dus dienst Een economisch regiem, hetwelk 25 miljoen menschen van werk berooft, waarop ze recht hebben, heeft uitgeditnd men moet het veranderen. En dat juist heeft President Roosevelt, evenmin als de andere regeeringen, niet begre pen. Het heil ligt niet in waardeverminde ring, het is slechts een opflakkering, een stronvuur, maar wel in het wegruimen der misbruiken, den terugkeer tot gezinder werk- methoden en spaarzaamheid. Wilt ge, zoo vroeg Heer De Broqueville, deze week aan de Senators, wilt ge dat mor gen de pensioenen in centiemen uitbetaald worden Wilt ge dat onze ouderlingen mor gen ongelukkige miljardairs worden? Wilt ge dat de Spaarkas verplicht weze de afbetaling der stortingen te schorsen Wilt ge al wat eerlijk en deftig aan zijn bestaan komt tot den bedelstaf brengen, laat dan het kwaad voort woekeren, den stroom der uitspattingen zijn dijken breken, en hare Majesteit, de inflatie, haar troon vestigen op de puinen van ons financiëel gebouw Dat willen we niet Laat anderen den doodsprong Aan ons de heropstanding E. KERBO.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 1