2 Het Financieel Herstel Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Fédération des Sinistrés de i' Arrondissement d'Ypres Fransch - Belgisch Akkoord voor Burgerlijke Oorlogsslachtoffers EEKE COMMUNIE Groote keus Kerkboeken, Paternosters De leden der Regeering vergaderden Don derdag namiddag in Raad, onder het voorzit terschap van den heer Graaf de Broqueville, Eerste Minister. Na aft sop dier vergadering werd de vol gende officieele mededeling aan de pers gedaan De raad besloot dat de wet betreffende de speciale machten zal in den Moniteur van Vrqdag afgekondigd worden. De Raad besloot I. Dat nieuwe strafmaatregelen onmi 1 del lijk zullen genomen worden om bedrog op alle gebied te keer te gaan 2 Dat al de op de begrootingen ingeschre ven kredieten, behalve de wedde kredieten, zullen ingekort worden met 20 ten honderd 3. Dat de kredieten aangaande het mate rieel en de verplaatsingen zullen ingekort worden met 10 ten honderd 4. Dat de toestand van de inbeschikbaar heid gestelde ambtenaren zal herzien worden, dat de rechtspleging te dien opzichte zal ge wijzigd worden en dat, onder meer, de voor ziene tijdsbepalingen met de helft zullen verminderd worden 5 Dat eene kommissie, binnen de i5 da gen, de vermindering van het aantal druk werken en de afschaffing van talrijke publica ties zal voorschrijven 6. Dat onderrichtingen zullen worden gegeven voor de gebeurlijke herziening der oorlogsschaden, welke het bedrag van 5oo.ooo frank waarde 1914, overschrijden 7. Dat het toezicht over de uitgaven der afgevaardigde organismen zal worden ver gcherpt 8. Dat het toezicht over de betaalbaar te stellen kredieten zal ingesteld worden voor de uitgaven van minstens 2 000 fr., en niet enkel meer voor de uitgaven van mir stens 10 000 frank. De Raad ging over tot een eerste onder zoek van de kwestie der cumulatie. De Raad behandelde verder ziken van administratieven aard. Hij zal Zaterdag en Woensdag opnieuw vergaderen De heer advokaat Arthur Butaye, voorzit ter van de Federatie der Geteisterden, opent de vergadering om i5 uur in aanwezigheid van, benevens eenige afgevaardigden, de hee- ren Dr H. Brutsaert, gewezen volksvertegen woordiger, en Cyr. Lemahieu, schepen der stad Yper. De heer L. Geuten, bestuurder der Sam n- werkende Vennootschap voor Oorlogsschade Het Leiedal» te Wervick, belet zijnde, heeft zich laten verontschuldigen. De heer Voorzitter laat weten dat de voor- nacmste kwestie der dagorde, namelijk de uit betaling der oorlogsschade in titels, nogmaals tot de volgende vergadering moet verschoven worden, daar het ministerieel verhoor, dat verleden week moest plaats hebben, door den heer Minister van Financiën op het laatste oogenblik, zooals Het Ypersche hat aan kondigde, om wille van den tegenwoordigen politieken toestand voor een achttal dagen werd uitgesteld. De afgevaardigden der ge teisterden van Dinant, Visé en Yper zullen dus in den loop der eerstvolgende dagen bij den heer Minister Jaspar geroepen worden. Dit onderhoud, dat reeds sedert zoolang werd aangevraagd en reeds zoo dikwijls om ver- schiliige redenen werd uitgesteld, zal nu dus zekerlijk tegen de eerstkomende vergadering plaats gehad hebben, zoodat de heer Voorzit ter alsdan het genoegen zal hebben den uitslag ervan te mogen kenbaar maken. Hij verhoopt stellig dat de heer Minister, overtuigd van de rechtvaardigheid der vraag van de geteister den, niet langer meer zal aarzelen eraan vol doening te schenken, te meer dat de obliga ties der Openbare Schuld 5 1925, thans aan een hoogeren koers op de Beurs verhandeld worden en het te vergoeden verschil, tusschen hunne werkelijke en hunne nominale waarde, dus min belangrijk geworden is. Voor wat betreft het tweede punt der dag orde, aangaande de voorlanden der Biugstraat te Wervick, geeft de heer Voorzitter lezing van een schrijven van den heer L. Geuten, waarbij deze laat weten dat deze kwestie on langs werd opgelost, zoodat de behandeling van dit punt thans zonder nut geworden is. Gezien de dagorde daarmede uitgeput is zonder dat men een beslissing te nemen had, worden verscheidene an lere en niet :nin belangrijke kwesties opgeworpen, waar over er een lange en zeer interessante bespre king ontstaat. Er wordt z-lfs besloten eenige dezer punten op de dagorde te brengen der aanstaande vergadering die, bij gemeen over leg, bepaald wordt op den tweeden Zondag der volgende maand, 't zij den 11 Juni. De dagorde dezer vergadering zal dus de volgen de punten bevatten Vooreerst het ministe rieel verhoor, waarover vr verslag zd uitge bracht worden, en de uitbetaling der ooi logs- ve goedingen onderhevig aan herbeleg bij mid del van titels Vervolgens de kwestie der on derstanden, gezien, naar het schijnt, de Staat om bezuinigingsreden de afbraak van de groote onderstanden zou stopgezet hebben.En einde lijk nog de vraagstukken van de inrichting van een vliegplein te Yper en van h°t herstel der vaart Yper-Komen. De heer Voorzitter verhoopt, gezien de be langrijkheid dezer verschillige punten, dat de afgevaardigden er zullen aan houden talrijk op deze vergadering van nn Juni aanstaande tegenwoordig te zijn. Hij a kent vooral op de aanwezigheid der afgevaardigden van Voor- mezeele, Hollebfke, Houthem, Komen en alle omliggende gem enten, voor wie de kwestie der vaart van Yper naar de Leie van het grootste bel mg is La réunion, a laquelle assistaient, outre quelques délégués, M. Ie Dr H. Brutsaert, ancien membre de li Chambre des Représen- tants, et M. Cyr. Lemahieu, échevin de la ville d'Ypres, est ouverte a l5 h. sous la présidence de M. Ar hur Butaye, avocat. M. Ie P résident annonce que la question prircipale porié k l'ordre du jour,notamment celle du paiement en titres, doit être a nou veau remise a la prochaine réunion, du fait que l'audience ministérielle, qui devait avoir lieu la semaine dernière, a été, ainsi que La Région d'Ypres l'a annoncé, contre mandée au dernier moment par M.le Ministre des Finances M. Jaspar a promis de convi>- quer les délégués des sinistrés de Dinant, Viré et Ypres dans le cou-ant des premiers jours, de sorte que M. le Pjésident est con vaincu que l'entrevue, sollicitée depuis si long- temps et déja tant de fois remise pour divers motifs, aura eu certainement lieu d'ici la pro chaine assemblée et qu'il aura, ace moment, le plaisir d'annoncer leiésultat des démarches faites par la Fédération. II espère également que M. le Ministre, con vaincu de l'équité de la demande des sinistrés, n'hésitera pas a y faire droit, d'autant plus que la diflérence en tre la valeur réelle et la valeur nominale dts obligations de la Dette Publique 5 °/0 i§25, est moins conséquente en ce moment, ces titres cotant actuellement autour de 81 au lieu de 75. Pour ce qui conceme le second point de l'ordre du jour, M. le Président donne lecture d'une lettre, qu'il a regue de M. L. Geuten, par laquelle celui-ci s'excuse de ne pouvoir assister a la réunien de ce jour et informe M. le président que la question des trottoirs de la Rue du Pont, a Wervicq.a regu tout récem- ment une solution favorable, de sorte que la discussion ace sujet est devenue superflue. L'ordre du jour étant ainsi épuisé, les délé gués présents engagent la conversation sur plusieurs autres points non moins intéressants et décident finalement de porter quelques uces de ces questions a l'ordre du jour de la pro chaine réunion qui est fixée au deuxième di- manche du mois prochain, soit le 11 Juin. Cet ordre du jour comprendra, en premier lieu, l'audience ministérielle sur laquelle il sera fait rapport, et le paiementen titres des indem- nités sujettes a remploi rnsuite la question des abris car, k ce qu'il paraif, l'Etat aurait pour raison d'économie ariêté la démolition des grands abris et fiaalement les questions d'une plaine d'aviation a Ypres et du canal d' /pres a la Lys. Vu l'importance de ces différentes questions Vf. le Piésident espère que les délégués au- ront a coeur d'assister en grand nombre 4 la réunion du II Juin qui promet d'êtreëxcep- tionnellement intéressante. Un point surtout intéresse spécialement les communes de Voor- mezeele, Hollebtke, Houthem et Comines, c'estla question du canal d'Ypres a Comint s, et nous ne doutons pas que ces communes n'envoient leurs mandataires pour défendre leurs intéréts. In Vragen en Antwoorden van 27 April 11. verscheen daarover de volgende vraag Het Fransche Staatsblad van 19 Maart duidt de stukken aan welke de belanghebben den moeten voegen bij het dossier dat zij op te maken hebben. Zij moeten namelijk een bewijs leveren van de Belgische regeericg, waaruit blijkt dat de aanvrager, uit hoofde van zijn nationaliteit, geen pensioen geniet vanwege de Belgische regeering Wil de minister mij zeggen i° Of, wegens de vertraging in de mede deeling van de inlichtingen, de vervaltei mijn van 26 Mei niet zou kunnen verlengd worden tot het einde van het jaar, bij voorbeeld 2° Waar de belanghebbenden zich moeten wenden om de vt rklaring te bekomen die door de Fransche regeering gevorderd wordt; 3® Welke stukken aan de rechtbank voor oorlogsschade moeten geleverd worden, voor de geteisterden die Belg geworden zijn sedert het schadelijk feit Antwoord 1° Eene verlenging van den termijn voorzien bij de wet houdende goed keuring van de Fransch Belgische overeen komst betreffende de burgerlijke slachtoffers, is niet noodzakelijk. De belanghebbenden werden er door de pers van verwittigd dat deze overeenkomst bestond. Weldra zal een nieuwe mededeeling verschijnen. De personen, die meenen de voorwaarden te vervullen, vereischt om het voordeel van die overeenkomst te genieten, zullen dus hunne aanvraag tijdig kunnen indienen, te meer daar het dan niet noodig is bewijsstukken in te leveren. 2° Om de door de Fransche regeering geèischte verklaring te bekomen, moeten de belanghebbenden zich wenden tot den direc teur generaal van den dienst voor vereffening der ooilogsschade, 27, Ursulienenstraat, te Brussel. 3° De personen, die de Belgische nationali teit verwierven na het feit der schade en op het voordeel der overeenkomst meenen te mogen aanspraak maken, zullen buiten de gewone bewijsmiddelen moeten bewijzen de nationaliteit (Fransche of Belgische) van het slachtoffer of van zichzelf op den dag van de schade en bovendien dat zij geen pensioen ten laste der Fransche Schatkist genoten hebben. en Gedachtenissen ten bureele dezer.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 2