5 M. Van der Gh de. - Zijn wij t'akkoord om de ingang der zwemkom kosteloos le laten den Z tndag van 6 tot 10 uur M. Van der Ghote. Artikel zes van het vroeger reglement bepaalde de ingangsprijs op I fr. per persoon en het betalen dezer taks gaf recht op het gebiuik eener kabien. Thans voegen wij daarbij De betaling van dezen ingangsprijs geeft recht op het gebruik eener kabien gedurende een half uur. Dit is om alle misDruiken te voorkomen. M. Van der Ghote. Dit artikel zegde ver der nog Er kunnen abonnementskaarten afgeleverd worden a) ten persoonlijken titel mits den prijs van 20 fr per maand of 60 fr. per badseizoen b) familiekaarten, voor fami lieleden wonende te Yper onder hetzelfde dak, 60 fr. per maand of 120 fr. per badseizoen. Er zal een prijsvermindering van 5o °/o ver leend worden aan de leerlingen van alle open bare gestichten (ofïïcieele of andere) van lager of middelbaar onderwijs, alsook aan alle leden van te Yper ingerichte zwemvereenigingen zij ook wel i frank betalen. M. Missiaen. Mijn bemerking was niet gericht tegen het doen betalen der vreemde lingen. Ik heb daar niets tegen, indien ik de verzekering heb dat de Ypeilingen in de ge legenhtid zullen zijn kosteloos een bad te nem'-n. Doch, en dit is wat mij weet houdt, het getal baders is beperkt door het aantal ka bienen, en verleden jaar hebben wij, in de heetste dagen, dikwijls gezien dat de zwem mers lang moesten wachten vooraleer over «en kabien te kunnen beschikken, zoodat misschien alzoo velen vóór iouur geen koste loos bad zullen kunnen nemen. M. Seys. Den Zondag zou de zwemkom een uur vroeger kunnen openen. M Miss iaën Ik zou er aanhouden dat het reglement op dat punt en in geval van grooten toeloop i iet streng toegepast worde. M. Leuridan. Om de overrompeling te vermijden, die den Zondag mogelijk is en die bestaat, ware het niet gewenscht alle vreem delingen te doen betalen en ze geen gelegen heid geven tot het ntmen van een kosteloos bad Wat de he< r Bonnet daar straks zegde is eenigszins waar, de menschen die van het omliggende naar Yper komen laten hier door gaans een penning na, doch zij zullen het niet laten, om wille van het betalen van dien frank, naar Yper te komen om hier van onze prach tige badinrichting te genieten. Ik stel dus voor de toega ig tier zwemkom, die door Yper bekostigd werd, nooit kosteloos te laten voor de vreemdelingen. M. Missiaen De controle voor de groote personen ware riet moeilijk, gezien de vol wassenen van een eenzelvigheidskaart moeten voorzien zijn. Doch het toezicht ware moei lijkèr voor dezen die nog geen z stien jaar oud zijn. M. Leuridan. - Indien de overrompeling door de aanwezighf id van te veel jongens veroorzaakt wordt, clan is dit zooveel te meer noodig om in te grijpen en om een middel te vinden daaraan te verhelpen. Wanneer het ten deele aan die jongens te wijten is dat de overrompeling zoo groot is, dan is dit yol gens mij een reden te meer om de vreemde lingen te doen betalen. Ju vrouw Co'nillie en de heer Pattyn tre den op hunne beurt de taadszaal binnen. M. Missiam. Voor deze i die geen 16 jaar oud zijn, weet men niet of ze vreemde lingen zijn ofwel Yper lewcnen. M. Leuridan. Het reglement zegt dat alleen de kinderen beneien de twaalf jaar moeten vergezeld zijn, doch voor deze.n lus schen 12 en 16 jaar hebt gij niet de minste gegevens. Het ware, volgens mij, de moeite waard die zaak eens in te studeer en. M. Biebuyck. Indien dit goedgekeurd -wordt en men geneigd is een middel te zoeken om de Ypeilingen uit de vreemdelingen te «rkenren, dan ware dit mogelijk door bijvoor beeld de bureelen van het stadhuis te gelasten kostelooze kaai ten af te leveren aan de jon gelingen tusschen 12 en 16 jaar die per bewonen. M Missiaen. Voor de Yperlingen alleen. M. Van der Ghote. Artikel vijf zou dus luiden als volgt De ingang is kosteloos voor de inwoners van Yper den Zaterdag van l5 uur tot zonsondergang en ten laatste tot 20 ure, en den Zondag morgen van 6 tot 10 ure. M. Seys. Dus alle vreemdelingen moeten betalen. Dit voorstel wordt met eenpaiige stemmen goedgekeurd. Al de raadsleden verklaren zich hiermee e t'akkoord. voor doel hebbende het inrichten van open bare zwemfeesten, en zich badende vergezeld en onder het toezicht van een leeraar of bewa ker Het schepencollege stelt thans het vol gende voor De ingangsprijs is vastgesteld op 1 frank per persoon. De betaling van den ingangsprijs geeft recht op het gebruik eener kabien gedurende een half uur. Persoonlijke abonnementskaarten worden afgeleverd mits den prijs van 20 fr. per maand of 6o fr. per badseizoen Familiekaarten, voor familieleden wonende te Yper onder hetzelfde dak, wor den afgeleverd mits den prijs van 60 fr. per maand of 120 fr. per badseizoen. De leerlin gen van alle openbare gestichten van lager of middelbaar onderwijs, badende onder het toe zicht van een leeraar of bewaker, genieten van een prijsvermindering van 5o De leden van in Yper gevestigde en erkende zwemver eenigingen genieten van een vermindering van 5o °/o op den prijs van de persoonlijke jaar abonnementen M. Biebuyck. Ik vind dat de prijzen van 60 fr. en 120 fr. voor de abonnementskaarten overdreven zijn. Om voordeel te hebben moet een drager eener persoonlijke kaart meer dan 60 maal per seizoen, 't zij dus dagelijks gedu rende twee volle maanden, een bad gaan nemen. Ik zou liever de prijs ervan op q5 of 5o fr. terugbrengen. M. Leuridan. In de heetste dagen van den zomer zijn er personen die, over den noo digen tijd beschikkende, twee of zelfs drie maal daags gaan zwemmen. Dit is overigens geen slecht gebruik, doch alzoo bereiken zij gauw het getal van 60 baden, en het zijn meest al dragers van dergelijke abonnementskaarten die dit gebruik in practijk stellen. M. Van der Mersch. De zwemkom is ge durende vier maanden open, zoodat de lief hebbers in de gelegenheid zijn meer dan 6) maal per seizoen een bad te nemen. VI. Leuridan. De prijs der abonnementen is niet te hoog. M. Lemahieu. Mijnheer de voorzitter, zoudt gij nog eens de alinea betrekkelijk de zwemvereenigingen willen herlezen De heer voorzitter voldoet aan die vraag. M. Lemahieu. Ik weet niet waarom de leden eener zwemvereeniging een verminde ring van 5o °/o op de persoonlijke abonne mentskaarten moeten bc-komên, te moer daar zij reeds andere voordeelen hebben e-n var. de z vemkom mogen genieten buiten de uren die aan het publiek voorbehouden zijn. Het zijn meest welhebbende personen die deze sport uitoefenen, eti ze kunnen dus gemakke lijk evenveel betalen als de anderen. Zij mo gen reeds gaan zwemmen op uren waarop dit aan het publiek niet toegelaten is Wanneer gij hen nu nog daarbij een vermindering van prijs toestaat, dan gaat zulks wat te ver. Als lid van de club betalen zij een jaargeld van i5 fr. of 20 fr., ik weet het niet, en daarmee kun nen ze dan voor de helft goedkooper dan an deren komen zwemmen. In dit geval is het de stad die te haien koste de ledeu aan de club bezorgt. M. Missaen Vroeger betaalden ze ook maar halven prijs. M. Van der Ghote. Zelfs op de familie kaarten Ik vind die vermindering van 5o te veel. M. Bonnet. Die vermindering ivas slechts geldig wanneer ze in groep kwamen. M. Van der Mersch. Volgens het cud reglement hadden al de leden van de club, in hunne hoedanigheid van lid, een verminde ring van 5o °/o. M. Bonnet. Dit is niet logisch. En dan kwamen ze kosteloos zwemmen wanneer zij in groep waren M. Missiaen Wanneer was het kosteloos? M. Van der Ghote. Den Dinsdagen Don derdag gedurende een uur voor zonsonder gang. M. Missiaen. In 't geheel niet, zij moes ten ofwel drager zijn van een abonnements kaart ofwel den gestelden ingangsprijs beta len. M. Lemahieu. De leden van de zwem club hebben reeds het voordeel de zwemkom te mogen gebruiken buiten de uren waarop het puoliek toegelaten wordt, zoodat zij dus ook meer genot ervan kunnen hebben. M. I an der Ghote. Wij zijn dus t'akkoord om den ingangsprijs op 1 fr. te bepalen en de kabien slechts gedurende een half uur te laten gebruiken. Over de vermindering van 5o aan de leerlingen van onderwijsgestichten zijn wij ook t'akkoord, alsmede over den prijs der persoonlijke abonnementskaarten. Blijft nu de vermindering van 5o op de persoonlijke abonnementskaart voor de leden der zwem- club. A ij zullen daarover stemmen om te weten indien dit ja of neen moet behouden blijven. M. Lemahieu. Ik ben tegen die vermin dering, omdat de leden der club reed» andere voordeelen hebben. Stemmen ja de heeren Missiaen, Bonnet, Couteile en Vergracht neen de heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pat tyn, Jufvr. Cornillie, de heeren Seys, Bie buyck, Leuridan en Van der Ghote. M. Van der Ghote. Nu hebben wij nog de familiekaarten, waarvan de prijs vastge steld is op 60 fr. per maand of 120 fr. per seizoen M. Biebuyck. Vermits de vermindering ten voordeele der sportkringen afgeschaft is, ware er geen middel vermindering toe te staan voor iedereen. Er zouden daardoor meer abonnementen genomen worden en de inkom sten voor de stad zouden meerder zijn dan verleden jaar. M. Delahaye. Indien de dienst der zwem kom een overschot laat, dan zal er middel zijn eenige nieuwe kabienen bij te plaatsen. M. Van der Mersch. Er zullen in de zwemkom ook nog voor ongeveer 700e fr. werken moeten uitgevoerd worden. Het ware dus best nu g<_en vermindering toe te staan. M. Delahaye. De schuintche muren zul len moeten recht gemaakt worden. M. Van der Ghote. Wij zullen dus de voorgestelde prijzen behouden. M. Missiaen. Met de belofte van de zwemkom toekomende jaar te verbeteren. M. Van der Ghote. Thans wordt er ook nog voorgesteld daarbij te voegen dat de leer lingen van alle openbare gestichten van lager of middelbaar onderwijs, mits betaling van een prijs van 20 fr., een abonnementskaart kunnen bekomen geldig voor het tijdstip van het verlof. De raadsleden verklaren zich hierover t'ak koord. M. Van der Ghote. De volgende artikelen blijven behouden als vroeger, namelijk Art. 7 Toelating tot de zwemoefeningen, voorzien in artikel 2, alinea 2, wordt verleend aan het publiek, mits betaling van een ingangs taks van 1 fr. per persoon voor de stad, on der stipt verbod de oefeningen te storen door geroep of welkdanige andere manier, op straf van onmiddellijke uitdrijving. Art. 8. Elke persoon, '1 zij man of vrouw, zal, om een bad te nemen, moeten gekleed zijn met een ondoorschijnend en volledig bad- kleed of tuniek. Art. 9. Elke kabien zal slechts door een enkel persoon betrokken of gebruikt mogen worden. Di» artikel moet hier uitgeschrapt worden, daar wij het verder zullen voorzien. Art. 10. Het is aan alle baders opge legd zich op een vreedzame en eerbare wijze te gedragen. Gezangen, geroep, geschreeuw, alle onbetamelijke feiten of gebaren zijn streng verboden en deze die er zich zullen aan plich- tig maken zullen uitgedreven worden. Art. 11, dat nu artikel 10 wordt, luidt als volgt Het is verboden a) zich te bedienen van zeep of iets anders dat de zuiverheid van het water zou kunnen bezoedelen. b) te gaan op de hellingen der kom buiten de toegargsplanken. c) van iets aan de zwemkom toebehoorende te bt schadigen of benadeeligen, 't zij gebou wen, planten, muren of elk ander voorwerp. d) zonder reden te raken aan voorwerpen tot den algemeenen dienst bestemd. e) honden binnen de zwemkom te brengen. f) er te verblijven na het aankondigen van het sluitingsuur. g) er binnen te komen in bedronken toe stand. h) baden te nemen wanneer men aangedaan is van uitwendige alstootelijke ziekten, of die besmettelijk zouden wezen. Het schepencollege stelt voor daar thans nog bij te voegen i) gedurende meer dan een half uur een kabien te betrekke 1 of te gebruiken. j) in staat van lichamelijke vuiligheid in het water te gain. kj aan twee of meer personen zich terzelf- dertijd af of aan te kleeden in eene en zelfde kabien. Wanneer al de kabienen bezet zijn, dan mo gen twee of drie personen zich toch in dezelfde kabien kleeden doch niet gezamenlijk Artikel 12 van vroeger blijft behouden. Het luidt als volgt De ingang tot de zwemkom is verbo den aan alle rondzwervende kooplieden of

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1933 | | pagina 5